Dorzucę swój kamyczek do kamieni, którymi inni zasypują pomysł budowy pomnika na placu Krakowskim.

 
Od razu zastrzegam: nie będę jak owych czterdziestu jeden wspaniałych (architektów, urbanistów, publicystów i pisarzy), z których część nie mieszka w Gliwicach, a jednak odważyła się ingerować w tutejszy plac, chcąc, by prezydent budowę pomnika wstrzymał. Mieszkam poza Gliwicami i nie mam zamiaru dyktować gliwiczanom, co i gdzie mają u siebie stawiać, jak nie każę przestawiać kanapy koleżance, do której przychodzę na kawę. Dorzucę tylko kamyczek, i to w sensie bardziej ogólnym.

Kiedy uznany pisarz (mieszkaniec powiatu gliwickiego), za którym, nota bene, nie przepadam, w niewybrednych słowach wyraził się o pomniku, pomyślałam: ludziom chcącym uchodzić za elity jednak nie uchodzi… Pisarz nazwał bowiem obelisk słowem na „ch” (wulgarnie porównując do pewnej męskiej części ciała), którego organicznie nie znoszę. Kiedy jednak ktoś, kogo bardzo cenię, powiedział o pomniku „a po ch..”, pomyślałam: może coś w tym jest.

Polska to ponoć kraj najbrzydszych pomników na świecie. Zgadzam się, od kiedy, nocną porą, na śmierć niemal przeraził mnie postument stojący w innym mieście – potem się dowiedziałam, że był to papież (doprawdy, nie poznałam).

Mamy też jakieś dziwne zamiłowanie do pomników martyrologicznych, a ten, który ma stanąć w Gliwicach, niczym się od innych tego typu nie różni – poświęcony wszystkim polskim powstaniom, znów przypomni o cierpieniu i śmierci, tyle że zbierze je do kupy (smutek ze Śląska, Wielkopolski, Lwowa itd.).

A gdyby tak pomnikiem upamiętnić Karla Schabika, urbanistę, który przyczynił się do rozwoju Gliwic, wytyczając nowe ulice czy wypełniając luki w zabudowie śródmieścia. Albo rodzinę Troplowitzów, w której był i właściciel winiarni przy gliwickim rynku, i twórca żydowskiej synagogi, a która to rodzina wsławiła się produkcją popularnego do dziś kremu. (Tak, tak, wiem – jeden był Niemcem, drugi Żydem, więc niepolitycznie).

I wtedy właśnie człowiek, którego bardzo cenię, powiedział to znamienne „a po ch..”, od razu łapiąc się za usta i przepraszając, że w towarzystwie kobiety… Ale nie wytrzymał.

No i rzeczywiście. Po co nam kolejne pomniki – nie tylko w Gliwicach, ale w całej Polsce. Czy naprawdę tylko pomnikami można kogoś upamiętnić?

Tak tylko podpowiem. W małej miejscowości na Mazurach jest miejsce poświęcone pamięci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Urządzono je w leśniczówce, do której poeta przyjeżdżał latem. Nie ma obelisku – jest jego biurko, notatki, książki, pióro… Co wy na to, żeby w taki sposób upamiętnić związanych z Gliwicami twórców, architektów, przedsiębiorców? Pomniki i tablice są już chyba przestarzałe i nudne, do młodego pokolenia nie trafiają. Uczmy historii namacalnie.

Wiem, nic z tego nie będzie. Gałczyński, którego wyżej przywołałam, napisał tak: „My, Polacy, my lubim pomniki”. Dlaczego? Bo (i tu parafraza) „żywy człowiek to jest problem dziki”.

sława

48 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Mark
02/05/2021 14:21

Mądry z Pani człowiek- Pani Marysiu. Tych uciemiężonych i ciemiężących pomnikami, wzywam to pracy pozytywistycznej – organicznej. Mam dość obelisków i pomników z kamienia.

AndrzejD
02/05/2021 14:37
W odpowiedzi na  Mark

…ci miłośnicy pomników i praca ? Chyba żartujesz ! Jedyne co oni potrafią robić to pyskowanie wzniosłymi hasłami o bohaterstwie itd itp bzdury

Stenia
02/05/2021 20:26
W odpowiedzi na  Mark

Ale tak nie można. Pan dyrektor Muzeum i Teatru jest bardzo za pomnikiem i napisał wielce elokwentnie, że nie będą mu niegliwiczanie decydować co jest piękne. On się zna i nie bez powodu zrobili go podwójnym dyrektorem.

Miś
02/05/2021 17:41

Dobre spojrzenie na temat pomników w ogóle. Zamiast stawiać nikomu nie potrzebne pomniki, lepiej wybudować centrum nauki, jak Kopernik w W-wie. Niech się młodzieży czegoś uczy w praktyce. Dość już też powrotu do przeszłości. Musimy ruszyć do przodu. Jasne , nie wolno zapominać o historii, tradycji, ale po to mamy szkołę, muzea.

Michał
05/05/2021 14:38
W odpowiedzi na  Miś

Słuszne spostrzeżenie. I ponownie powtórzę – Finowie na 100-lecie odzyskania niepodległości zbudowali cały jeden pomnik: bibliotekę w Helsinkach.

Maciej
02/05/2021 13:44

:)))))) dobre, zgadzam się z każdym słowem , nawet tym na „ch”

czes
02/05/2021 14:57

Uczmy dzieci! Uczmy dzieci, że siłą, przemocą, zabijaniem można zmienić niekorzystny wynik wyborów…i jeszcze należy to wspominać jako czyn chwalebny i sprawiedliwy.
„Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie”

666
02/05/2021 16:41
W odpowiedzi na  czes

Ja uważam, póki mogę jeszcze mieć własne zdanie, że komuś trzeba łeb urwać a cała skorumpowana reszta sama do pionu wróci. Jeżeli się nie opamiętają to całą resztę pomagierów też uciupać tak jak to robiono w zamierzchłych czasach. Na jakiś czas będzie spokój, nie będą kraść ze strachu a po 50 latach znowu czystka. Wolę płacić czyścicielom zamiast nachalnym złodziejom.

Obserwując
02/05/2021 16:27

Oczywiście, że obelisk jest zbędny.Ale ,niestety, urzędasy na czele z nojmanem boją się odmówić.Boją się asertywności, boją się siebie,boją się innych.No i oczywiście nie da się.

pyton
04/05/2021 19:05
W odpowiedzi na  Obserwując

Obserw….. tak się boją, jak ty auteczek nasz rowerku;)

Cliper
03/05/2021 12:06

Oslo to miasto które ma chyba najwięcej pomników na świecie i ładne,i mniej ładne,i duże, i małe,i kontrowersyjne,i na rondach.. po prostu wszędzie są i pewnie wciąż będą…

hanek mały
03/05/2021 11:53

Jest już jeden pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach i w zupełności wystarczy ! Nie chcemy tu następnego niepotrzebnego nikomu obelisku. Zdaję sobie sprawę, że pomysłodawca chciał „zaistnieć” i to była chyba jedyna przyczyna, żeby to zrobić.

Jan
04/05/2021 13:25

Podajcie cenę tego pomnika, niech ludzie zobaczą swoje podatki.

księgowy
04/05/2021 13:29
W odpowiedzi na  Jan

Pierdyliard bitcoinów.

Stef
06/05/2021 07:05
W odpowiedzi na  Jan

Myślę,że co najmniej pół miliona.

Marcin
04/05/2021 15:56

Stawianie pomników jest w Polsce przejawem myślenia życzeniowego. Pomysłodawcom się wydaje, że budowa takiego obiektu spowoduje nagły (niemal magiczny) wzrost wiedzy historycznej wśród mieszkańców. Że nagle wszyscy będą wszystko wiedzieli na temat danego wydarzenia lub osoby – albo po zobaczeniu pomnika natychmiast pobiegną do domu, żeby poszukać w internecie i w książkach wiadomości na ten temat. Nie oszukujmy się, zainteresowania historią nie da się wzbudzić pomnikami. Zwłaszcza u osób, które nabyły uraz do lekcji historii w szkole. Edukacja historyczna to żmudny proces, który powinien rozpoczynać się już od najmłodszych lat. Powinna być prowadzona umiejętnie, przez osoby, które potrafią zaciekawić tematem,… Czytaj więcej »

Pro
06/05/2021 15:00

Schabik, czemu nie? I nie problem w tym że był Niemcem, ale trzeba sprawdzić jakie były jego poglądy na Hitlera i NSDAP. Jeżeli popierał to co się działo w Niemczech po 1933, to nie powinien być upamiętniony bez względu na jego zdolności architektoniczne. A pomnik Troplowitza, albo inny monument upamiętniający przedwojennych Żydów, mógłby wzbudzać agresję kiboli Piasta i koszty ochrony przed wandalizmem byłyby zbyt wysokie.

maciek
02/05/2021 15:06

****

——-
MOD: Wulgaryzmów i chamstwa nie tolerujemy. Ban

Ernest
02/05/2021 15:09
W odpowiedzi na  maciek

maciek: na j. polski się nie chodziło? taki z Ciebie patriota? Ta forma literacka to nie artykuł jeno felieton.

maciek
02/05/2021 15:14
W odpowiedzi na  Ernest

tekst jest opublikowany w prasie więc jest artykułem. chciałeś zabłysnąć ale wyszłeś na głupka

Ernest
02/05/2021 15:33
W odpowiedzi na  maciek

maciek: nie chodziłeś jednak na j. polski! nie na słowa „wyszłeś”! Jest słowo – wyszedłeś. No i mamy gorącego orędownika pomników z kamienia!

Rozum
02/05/2021 15:45
W odpowiedzi na  maciek

Zawsze mnie zastanawia, dlaczego tzw. patrioci mają problem z opanowaniem podstawowych zasad poprawnej polszczyzny. Coś w tym może jest, że braki w edukacji, widoczny gołym deficyt intelektualny, zawsze jakoś idą w parze ze szczególnym rodzajem bogobojnego, agresywnego pseudopatriotyzmu.

Polak
02/05/2021 16:14
W odpowiedzi na  Rozum

Dokładnie to samo pomyślałem. Im gorsze błędy tym większy patriota. Aż dziwne, bo swój język powinni znać, jak tak ojczyznę kochają

gliwicjus
03/05/2021 09:35
W odpowiedzi na  Polak

Dokładnie tak samo jak z kibolami. Im bardziej „kochają” swoje miasto tym bardziej niszczą je sprejami a im bardziej „kochają” swój klub, tym bardziej niszczą jego stadion (wyrywanie krzesełek, demolowanie toalet itp.) Ta sama rasa.

Anka
03/05/2021 13:16
W odpowiedzi na  gliwicjus

Przecież najwięksi patrioci to właśnie kibole

tępy kibol
04/05/2021 13:44
W odpowiedzi na  Anka

Nie będę dyskutował z tym komentarzem.

Informacja Turystyczna
06/05/2021 17:03
W odpowiedzi na  Rozum

Przecież antypatriotów to samo dotyczy. Ciasny umysł nie mieści zawiłości, nie jest zdolny do centrycznego wyważenia, łatwo się dylematami męczy i najlepiej się czuje oparty o ścianę.

Buda
03/05/2021 21:08

Najwiecej pomników jest w Budapeszcie – większość to konie

sceptyczny
03/05/2021 23:54

proszę o źródło albo screen wypowiedzi Twardocha ze słowami ” nazwał bowiem obelisk słowem na „ch”

Jerzy jeżyk
04/05/2021 17:23
W odpowiedzi na  sceptyczny

A skąd wiesz że chodzi o Twardocha? Nigdzie nie padło żadne nazwisko… na zasadzie uderz w stół widzę działasz ….

Cinko
04/05/2021 16:22

Na pewno lubmiy płoty!
Widzieliscie nowy na plawniowicach?
Czy Wladze nie potrafią z UE wziac granty na rewitalizacje.. A teraz to masa €€€€ na takie projekty. Wszędzie płot!
W takiej Norwegii to ludzie w ogóle nie mają domów ogrodzonych..

Czesiek Cinkowski
04/05/2021 16:28

Myślę, że obecnie na pomniki zasługują dziennikarze. To na prawdę, Ci walczą o wolność i o wszystkich ludzi. O to aby wszyscy mieli lepiej..- tak z reguły.
Wielu ponosi śmierci. Niektóre media są przejmowane a nawet niszczone przez lokalne władze, przez odbieranie dotacji ..tej służby.

Cinko Cinkowski
04/05/2021 16:33
W odpowiedzi na  Czesiek Cinkowski

– pomnik to może być coś ciekawego, zdobiącego, ciekawa bryła. Mamy przecież wydział architechtoniczny na Politechnice?
Może jakaś głębsza współpraca miasta z uczelnią?
Można na prawdę miasto pieknie przyozdobić.

Informacja Turystyczna
06/05/2021 17:00
W odpowiedzi na  Cinko Cinkowski

Przejdź się po kampusie i zastanów się czego sobie życzysz.

PS: dziennikarzy to dziś ze świecą szukać w tabunie propagandystów (czy jak to dosadniej jeden humanista ujął „presstytutki”), copywriterów i atencjuszy.

Zuza
07/05/2021 10:35

Hm… Jak zwykle wszyscy się znają na rzeźbie, historii sztuki, koncepcji artystycznej i urbanistycznej, potrzebie budowy pomników , przejawów kulturowej obecności krajów cywilizacji zachodnioeuropejskiej na tym skrawku Ziemi . Tak się składa, że zdaje się przynależymy to tej tradycji i czerpiemy z jej dziedzictwa . Zaiste, jakże bezmyślni byli od wieków Europejczycy, począwszy od Starożytnych Greków i Rzymian stawiający pomniki przy każdej nadarzającej się okazji. Najlepiej skoncentrujmy się wyłącznie na przyziemnych potrzebach, ew. modnych, acz kuriozalnych akcjach – typu ” udziergaj drzewu szalik”. Wsłuchujmy się z wytężoną uwagą -co też powie na en temat wykreowany i popularny ostatnio pisarz. Dodatkowo,… Czytaj więcej »

pik
06/05/2021 06:44

Niedługo takie pomniki będą w każdym mieście ,a potem będą następne wiadomo jakie.

Zuza
07/05/2021 10:38
W odpowiedzi na  pik

Jakie?

radar
02/05/2021 13:56

Na cokole pomnika powinien być umieszczony posąg człowieka z ****** Marty Lempart bo przeszła już do historii a jej powstanie też upadło.

radar
02/05/2021 14:18
W odpowiedzi na  radar

Przepraszam bardzo redakcję ale nie wiedziałem że słowo „macica” jest bardzo niecenzuralne bo wtedy sam bym je wygwiazdkował.

marksizm kulturowy
02/05/2021 15:42
W odpowiedzi na  radar

To taka rodzima narodowa dziewica Joanna d`Arc.

karibu
02/05/2021 14:32

To powinien być pomnik z napisem ***** *** !

AndrzejD
02/05/2021 14:38
W odpowiedzi na  karibu

jak postawią ten pomnik to i rzeczony napis się pojawi – o to jestem spokojny.

Romek
03/05/2021 09:47
W odpowiedzi na  karibu

prymitywne sformułowanie, od prymitywnego człowieka

Informacja Turystyczna
06/05/2021 17:11
W odpowiedzi na  karibu

No malowanie to jakieś 300% względem fejsika ale do umieszczenia tabliczki z kolejnym powstaniem to jeszcze daleko, że ho ho.

fred
02/05/2021 18:20

…żeby się nie utarło w świadomości publicznej… Rzeszowianie już od pół wieku mają u siebie wielką (nazwaną tak potocznie z racji skojarzeń z waginalnym kształtem) ****, a na Krakowskim w Gliwicach postawią wielkiego przez „ch” pisanego

Informacja Turystyczna
06/05/2021 17:18
W odpowiedzi na  fred

Rzeszowski słynny pomnik w ramach dekomunizacji dostał clitoris, znaczy się herb.
Zaś wieczny, nawiedzony prezydent co ostatnio od stołka się oderwał za grube miliony postawił obok do kompletu kakaowe oczko doskonale oddające jego rządy.

Motyl
02/05/2021 17:32

Po co pomnik przegranych powstan na co to komu chyba po to by sklucic mieszkańców gliwic

666
03/05/2021 00:01
W odpowiedzi na  Motyl

Pomniki stawia ” Zło” naigrawając się z gatunku ludzkiego, że zawsze w starciu z nim przegrywa. Ciemny lud woli czekać do ostatniej chwili w nadziei, że nic złego się nie wydarzy. A kiedy „Zło” nie odpuszcza tylko bardziej napiera to w końcu giną nie wiedząc kogo bronią i przed kim, zamiast we właściwym czasie zdecydowanie reagować na sygnały idące prosto od tegoż ” Zła”
„Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”, no i mamy 500 plusy podatne na pokusy.