MZUK uporządkuje teren dawnego cmentarza. Obok Nowych Gliwic może powstać park

Nieczynny cmentarz Tryński położony w rejonie ulicy Pszczyńskiej/ Kopalnianej ma zostać zlikwidowany. MZUK zamierza ekshumować pochowane tam szczątki i przenieść je na Cmentarz Centralny. Na opróżnionym terenie rozważane jest utworzenie parku.

Kwestia ta była poruszana podczas posiedzenia komisji radnych zajmującej się sprawami komunalnymi po tym, jak mieszkanka Gliwic zwróciła się do Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych o ogrodzenie tego terenu.

Jak się okazuje, MZUK nie zamierza postawić tam płotu. Nie miałoby to sensu, bo w planach jest likwidacja cmentarza. Ostatnie pochówki miały tam miejsce na przełomie lat 40. i 50. W latach 80. ówczesny wojewoda wydał decyzję o jego zamknięciu.

REKLAMA

Kolejnym etapem, jaki następuje po otrzymaniu takiego zarządzenia, jest ekshumacja. Miasto jednak dopiero teraz zdecydowało, żeby przeprowadzić tę procedurę.

Niestety, teren przy ul. Pszczyńskiej nieprędko zostanie przekształcony w przestrzeń parkową – decyzji władz z lat 80. nie odnaleziono, w związku z tym całą procedurę trzeba powtórzyć.

– Miejski Zarząd Usług Komunalnych wystąpił do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ws zamknięcia cmentarza oraz ekshumacji. Na tą chwilę nie podjęto decyzji w temacie terminu ekshumacji ani też sposobu ponownego pochówku na terenie Cmentarza Centralnego. Wszelkie kroki w tej sprawie zostaną podjęte po otrzymaniu stosownych decyzji – przekazała Iwona Janik, rzeczniczka MZUK.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl

Zobacz też: Eksploratorzy – zdjęcia z dawnego cmentarza Tryńskiego.

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

Niestety, teren przy ul. Pszczyńskiej nieprędko zostanie przekształcony w przestrzeń parkową – decyzji władz z lat 80. nie odnaleziono, w związku z tym całą procedurę trzeba powtórzyć.NORMALNOŚĆ W MIEŚCIE , wszystko rozp,,,,,,,,e , ale plany i wizję mają ,jeszcze nie wiedzą kiedy, ale we łbach urojenie jest

sledzio

Was ludzie już całkiem porąbało, jątrzenie bez przerwy i nic więcej. Winą obecnych władz jest to że zgubili tą decyzję czy to że za słabo jej szukali? Jak pracuje w firmie państwowej dzięki której macie gaz ziemny i zajmuje się eksploatacją gazociągów z lat siedemdziesiątych do których praktycznie nie ma żadnej dokumentacji projektowej, wykonawczej, po prostu nic. Czy to oznacza że od dziś mamy tą sieć zlikwidować? Można, ale 10% mieszkańców Polski nie będzie miało gazu. Ale zamiast tego można też dobrze funkcjonować w zastanych warunkach. Obecne władze (i krajowe i lokalne) to stanowczo nie jest moja opcja, ale skakanie… Czytaj więcej »

Imiu

tylko przez 60 lat ten nieużytek sobie tam zarastał.
Najlepiej tam smakuje piwo od Niemca z Lidla oraz jest dużo cienia czekając na autobus.
Masę takich nieużytków jest w Gliwicach i to w “centrum” i na obrzeżach, w wielu Dzielnicach Gliwic.

RS-AZ

No bo jak to wszystko ma ogarnąć garstka zaledwie 632 urzędników?

Imiu

zapewne jakiś mały przetarg się szykuje i szukają jak tu mało zarobić przynosząc wielką stratę dla mieszkańców i przyjezdnych. Kamuflaż musi być dopasowany pod decydentów/organizatorów cyrku.

Marcin

Zgadnij kto będzie wykonawcą i dlaczego właśnie PRUiM.

Imiu

XD no weź tak bezczelnie nie podpowiadaj bo się tu ABW zleci i zamknie komentatorów :-D
Będziemy grypsować a nie pisać na necie.

KK

Nawet 2 razy więcej czy mniej urzędników nie jest rozwiązaniem, jeżeli z układami ma się do czynienia. Najgorsze jest to, że tracimy kasę oczywiście dla własnego dobra.

Imiu

to norma w Polsce:-(

Marcin

632 to było w 2013.
Według danych ze stycznia tego roku w urzędzie jest zatrudnionych 709 osób.

Evžen

TRYNECKIEGO cmentarza, miejskie głąby, a nie TRYŃSKIEGO! (vide zdjęcie). Trynek odmienia się tak jak Barlinek!

LOL

Polska jenzyk trudna. W MZUK oprócz niezliczonych dyrektorów pracuje lud prosty, niewykształcony, ale za to jaki twórczy! Po niebanalnych osiągnięciach w dziedzinie ozdobniczej (rzeźby druciano-glebo-kwietne i tradycyjne kicze autorstwa nadwornego artysty) i zamienieniu skwerów w pozbawione cienia patelnie, zabrali się za kreowanie nowej polszczyzny, czym udowadniają, że polski, to język żywy i ciągle ewolujący.

KK

Poza tym zamawiają i akceptują szajs nie do użytku, chodzi o to kremowe ławki porozstawiane po całych Gliwicach, co do których tylko ptaki nie mają zastrzeżeń. MZUK rości sobie prawo do decydowania o naszych podatkach bez żadnej odpowiedzialności służbowej. Chciałby człowiek czasami odpocząć to kręgosłup po kilku minutach siedzenia boli i wykręcony jest jak paragraf. Niewykluczone, że to celowa robota aby tylko pełniły wizualną rolę a odstraszały starszych ludzi przed korzystaniem z nich w ramach likwidowania barier dla niepełnosprawnych.

ciekawski

Czy ten pomysł oznacza wycięcie rosnących w tym miejscu drzew?

Tomasz

Tak

ziomek

Szkoda lasu :|

Marcin

Wytną drzewa i wybetonują połowę “parku” alejkami. Resztki trawy szybko wypalą się w letnim słońcu. Zostanie goła ziemia.

Albo skończy się jak ze “skwerem” nad DTŚ. Zamiast trawnika – chwasty, gruz, a zamiast drzew – rachityczne krzaki w betonowych donicach. Polecam wizualizacje:
https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/a-mialo-byc-tak-pieknie-skwerek-nad-dts-daleki-od-idealu/

ewa

Nie ogradzać, nie ekshumować, postawić dwie latarnie i ścieżkę uporządkować, niech zmarli mają spokój a żywi oazę chłodu i zieleni. I miejsce zadumy.Gorolka.

Imiu

racja, mogliby: – jakąś większą tablicę z danymi historycznymi itp, mogą być dwie a nawet maksymalnie trzy a nie jakieś banery reklamowe z plandeki – uporządkować jeszcze istniejące nagrobki (nie odnawiać specjalnie a ładnie je “poukładać”) – oczyścić teren, skosić i wyplewić. NIE ŚCINAĆ DRZEW ZDROWYCH i BEZPIECZNYCH! – ścieżki odnowić tanio a nie marmury z frezami i znakami zakazu dla rowerzystów itp. – kosze i ławki oraz ze 6 latarni LED -Mogliby ale zrobią po Gliwicku więc bardzo DROGO i kiepsko a winni z Urzędu dostaną medal i podwyżki bo odpowiedzialni za nic oni nie są, no chyba że… Czytaj więcej »

Marcin

Jak będą robić betonowe alejki, to zapewne dojdzie do uszkodzenia korzeni drzew. Wkrótce potem powycinają wszystko.
Niestety, ale taki mamy klimat w Gliwicach.

Imiu

to nie klimat to decydenci…ale oni mają klimatyzację na maksa przy biurkach

GOŚĆ

Lepiej się u nas dba o cmentarze żydowskie niż katolickie. Katolik po 20 latach idzie w zapomnienie, a żyd swoją macewę ma na wieki. I jeszcze katolik dba o jego miejsce pochówku.

MariannaA

Dość barbarzyńskiej likwidacji śląskich cmentarzy!
Teren należy otoczyć płotem i uporządkować!
W Gliwicach już parę cmentarzy zlikwidowano i zrobiono parki. Czy na Cmentarzu Francuskim (górna część) były ekshumacje? Gdzie są nagrobki z cmentarza?
Co się stanie z nagrobkami z Trynku? Czy będą gdzieś przeniesione? To jedne z najstarszych polskich nagrobków w Gliwicach!
Precz z barbarzyństwem! Na parki i skwery jest dosyć miejsca!
Co byście powiedzieli gorole, gdyby wam zlikwidowali Rakowicki albo Cmentarz Orląt i postawili kosze na psie odchody????
UPORZĄDKOWAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!

Ostatni Sprawiedliwy

@MariannaA. Szanowna Pani, o cmentarze i groby dbają najbliżsi oraz okoliczna społeczność. Jeżeli jest taka potrzeba robione są zbiórki i kwesty. Jeżeli tak bardzo broni Pani śląskich cmentarzy, to proszę powiedzieć ile razy była Pani na tym cmentarzu by go posprzątać? Jeżeli przytoczyła Pani Cmentarz Orląt Lwowskich to proszę poczytać jaka jest jego historia, od zakończenia IIWŚ. W jaki sposób był niszczony, dewastowane były płyty nagrobne, nie wspomnę o “zabitych dechami” rzeźb lwów (które są odrestaurowane lecz specjalnie cały czas nieudostępnione). W przypadku tego nieużywanego już cmentarza, zapowiedziane są ekshumacje i przeniesienie szczątków w inne miejsce. Zgodnie z poszanowaniem szczątków… Czytaj więcej »

Sicz

“o cmentarze i groby dbają najbliżsi oraz okoliczna społeczność” – Ciekawe, MZUK ma na ten temat inne zdanie. Ukraincy podobnie jak Rosjanie i Polacy niszczyli “obce” cmentarze i nie ma w tym nic dziwnego skoro są częścią tej samej kultury. Zwłaszcza Ukraincy mieli (i mają) wiele powodów, żeby symboli obcej okupacji nie szanować.

Ostatni Sprawiedliwy

@Sicz. Kiedy okupowaliśmy Ukrainę i kiedy Ukraina była i w jakiej formie/obszarze na terenach przed i w czasie II RP?

Jan

Francuzom zajęło mniej czasu zrozumienie, że Algieria, to nie Francja. Ty ciągle śnisz.

gość

emigranci z Algierii to kwiat francuskiej społeczności we Francji

Żarym

Tak jak emigranci z Polski, to kwiat społeczności zachodniej Europy i Ameryki. Co ciekawe, Polacy są trzecią najliczniejszą grupą występującą o naturalizację w Niemczech. :)))))

gość

ciekawe, że żydowski cmentarz nie zasłużył na rozbiórkę, czy wśród umarlaków są równi i równiejsi

''

Zapomniało ci się napisać co Niemcy w czasie II WŚ robili z żydowskimi cmentarzami. Co dziwne robili to na terenie okupowanej Polski a na swoim podwórku jakoś nie, ciekawe dlaczego ?

gość

co ma piernik do wiatraka

MariannaA

Łyczaków nie jest mi od wielu lat obcy. Tak jak i polskie kościoły w b. ZSRR zamienione na magazyny zboża. Myślę, że obraz polskiej spuścizny tam (dwory, kościoły, pałace, cmentarze) jest taki sam jak pamiątek niemieckich na Ziemiach “Odzyskanych”. Identyczny wschodniosłowiański model/wzorzec. Zresztą synagogi w całej PL potraktowano tak samo. Czy Pan, jako Ostatni Sprawiedliwy, sprząta chociażby cmentarz na Zaolszanach (wie pan, gdzie to jest?) albo chociaż Na Piasku? Nie sądzę. Władze Gliwic nie zdobyły się nawet na ogrodzenie płotem tego cmentarza. O barbarzyńskiej dewastacji Cmentarza Francuskiego za czasów niejakiego pana O. nie wspomnę. Barbarzyństwem jest niedbanie o cmentarze, doprowadzenie… Czytaj więcej »

Rafał

Ekshumacja w wukonaniu MZUK pewnie będzie wyglądała jak na cmentarzu StaroKozielskim. Przyjedzie spychacz i wyrówna, a potem latami będą wyłazić fragmenty nagrobków.
A nowa moda to wycinka drzewa, więc możemy spodziewać się dużeego hałasu wokół tej zmiany.

Imię

Wolałbyś do tego zadania wziąć Pruim?

Sav

Może opowiesz parę Bajek o starokozielskim żadnego spychacza tam nie było

Imiu

umowa to umowa, chroniona prawem i…decydentami

Imiu

Nie wiem czy Gliwice na to stać:
– 60 lat zbierali pieniądze a teraz “prawo” gdzieś zgubili
– z biegiem lat cena zrobienia z tego fragmentu Oazy czy Pareczku pochłonie pewnie grube miliony
– odpowiedzialnych BRAK, nowych urzędników/decydentów przybywa
– będzie trzeba opchnąć za grosze tak by dobrze wypaść przed kupującym
– slogan GLIWIC przyszłość jest TU jest zawsze na czasie albo troszkę po za CZASEM
-aaa drzewa trzeba będzie przyciąć w okolicach ziemi/trawy tak by nie zasłaniały INWESTYCJI XD

lolowski

Najlepiej to wybetonujcie! Te cholerne drzewa jeszcze tam się ostały, skandal. Będzie piękny betonik, albo kostka betonowa!!!!!

zyz

Aaaa, to dlatego nie koszą trawy od miesięcy w całym mieście. Bo porządkują cmentarz …

kierowca

…dopiero jak na którymś ze skrzyżowań, gdzie wysoka trwa ogranicza widoczność dojedzie do dzwona wówczas będzie zmasowana akcja koszenia traw i udowodniania, że było ok

KK

Jakby tak im leciał kasę to z pewnością dokumenty by się znalazły i to same.

Marian Jabłoński

Cmentarz Tryński (taka nazwa się utrwaliła), otwarto w 1881 roku. Po powstaniu kop Gliwice ( nazwa obecna) chowano tu górników mieszkających w całej dzielnicy – m.in nadzór i dyrektorów z ul Kopalnianej i zwykłych górników z tzw Czerwonych Domów przy ul Pszczyńskiej (projektu kuzynów G. i E. Zillmannów – twórców mi,in gliwickich budynków nazywanych dziś szumnie Nowymi Gliwicami, zabudowań kop Sośnica oraz np. katowickich osiedli Giszowca i Nikiszowca). Pochowano tu grupkę dzieci zmarłych w tragicznym pożarze kina/teatru Capitol, oraz w masowym grobie niemieckich mieszkańców dawnych Gleiwitz zabitych przez sowietów w 45 -tym, w tym także zastrzelone przez nich dzieci. Nieznane… Czytaj więcej »

Jan z Trynku

Panie Marianie dziękuję za te wyczerpujące i dla wielu Gliwiczan nieznane fakty dotyczące tego miejsca. Większość wie,że z 76 dzieci które zginęły w pożarze, 56 zostało pochowanych w zbiorowej mogile na cmentarzu Lipowym. Wielu odwiedzających tę nekropolie zapewne wie w którym to jest miejscu. Przyznam że nie wiedziałem,że pozostałe 20 dzieci zostało pochowanych właśnie na cmentarzu na Trynku. Czy wobec tego ich mogiły nie można by upamietnić stawiąjąc pamiatkowa tablicę? Czy inni pochowani na tym cmentarzu również nie zasługują na lepszy los niż zdeptanie i potraktowanie buldożerami ? Jeszce nie tak dawno teren był ogrodzony, ktoś tam przychodził, porządkował, zapalał… Czytaj więcej »

ja234

Uporządkowanie to eufemizm.Rozkopią, zaorają, drzewa wytną.Koparkami zrobią “ekshumacje”.Po glajwicku, byle jak.(12:42)

Joe

Jesteś grabarzem? Kierowcą koparki? Kierownikiem urzędu? Zygusiem franusiem? No stary – nie bądź taki – powiedz…