Na co zwrócić uwagę przy wyborze protez zębowych?

Z protez zębowych korzysta obecnie blisko 9 milionów Polaków. Dobrze dopasowana proteza ma istotny wpływ na jakość codziennego życia, zdrowie jamy ustnej oraz komfort mówienia, czy jedzenia. Dobrze wiemy, że szeroki wybór rodzajów protez, dostępny na rynku, może być przytłaczający dla przeciętnej osoby, przygotowaliśmy krótki przewodnik, który, mamy nadzieję, pomoże w dokonaniu świadomego zakupu.

 

Jakie są podstawowe rodzaje protez zębowych?

Na początku omówmy podstawowe warianty – protezy zębowe całkowite i częściowe. Pierwsze, jak nazwa wskazuje, rekonstruują wszystkie zęby w łukach zębowych. Opierają się na błonie śluzowej jamy ustnej i mogą być stabilizowane przy pomocy klejów protetycznych. Przywracają komfort codziennego funkcjonowania i swobodę uśmiechania się, bez zniekształcania rysów twarzy. Zdarza się jednak, że nawet dobrze dopasowane protezy całkowite przemieszczają się, konieczne jest także każdorazowe ściąganie ich przed snem, z uwagi na ryzyko zadławienia. Podczas żucia mocno obciążają błonę śluzową, która uciskając kość, prowadzi do jej stopniowego zaniku.

Alternatywą dla protez całkowitych, są protezy mocowane na implantach zębowych. Implanty to sztuczne korzenie zębów, osadzane w szczęce lub żuchwie, które służą, jako trwałe punkty oparcia dla protez. Mocowane w ten sposób protezy nie są tak uciążliwe w użytkowaniu, nie wymagają stosowania kleju, nie wywierają ucisku na błonę śluzową i zapobiegają zanikowi kości.

Protezy częściowe stosuje się przy braku jednego lub kilku zębów w łuku. Dzielą się na osiadające (stabilizowane przy użyciu klamry, zatrzasków lub zawiasów) i nieosiadające (nie są trwale przytwierdzone do dziąseł ani kości żuchwy). Wśród protez osiadających dużą popularnością cieszą się przystępne cenowo protezy akrylowe oraz wytrzymałe i elastyczne protezy szkieletowe. Nowym rozwiązaniem są protezy elastyczne, wykonane z nylonu lub akronu. Są wygodniejsze w noszeniu, giętkie i cieńsze niż protezy akrylowe. Lepiej utrzymują się w jamie ustnej, a biokompatybilne tworzywo minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych.

Ruchome czy stałe – które wybrać?

Ruchome protezy, z uwagi na nieustanne zmiany w kształcie dziąseł, należy co kilka lat wymieniać. Chcąc tego uniknąć, możemy zdecydować się na niewymienialne protezy stałe, umieszczane na wwiercanej w dziąsło śrubie. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z dużo wyższym kosztem i koniecznością przeprowadzenia zabiegu.

Co wziąć pod uwagę, wybierając protezę zębową?

Skoro znamy już wszystkie możliwości, czas podsumować, jakie aspekty warto rozważyć, przed wybraniem właściwej protezy.

Po pierwsze – wskazania lekarza. Każdy rodzaj protez jest dostosowany do potrzeb i problemów pacjentów. Podczas konsultacji specjalista określi, czy konieczne jest założenie protezy całkowitej, czy tylko częściowej.

Istotny jest także materiał wykonania. Konkretne tworzywo będzie wpływać na komfort noszenia protezy oraz jej wytrzymałość. Najlepiej, żeby proteza wyglądała jak naturalne zęby i współgrała z resztą jamy ustnej. Powinna być starannie dopasowana pod kątem kształtu, koloru i pozycji zębów.

Kolejny punkt to stabilność – protezy mocowane na implantach zębowych są zazwyczaj trwalsze i nie przesuwają się, co wpływa na wysoką wygodę użytkowania. Warto zaznaczyć, że różne rodzaje protez będą wymagać innych procedur pielęgnacji i konserwacji. Wybierajmy protezy, o które będziemy w stanie odpowiednio zadbać, aby zachować jej trwałość i higienę.

materiał partnera