Na rok przed wyborami sprawdzamy pracę gliwickich posłów. Kto wypada najlepiej?

Borys Budka (PO) najczęściej pojawia się na mównicy, Paweł Kobyliński (Nowoczesna) to rekordzista w liczbie zgłoszonych zapytań, a Jarosław Gonciarz (PiS) był na niemal każdym z ponad 5 tysięcy głosowań.

Na nieco ponad rok przed wyborami parlamentarnymi zaglądamy w sejmowe statystyki. Pod uwagę wzięliśmy główne dane prezentowane przez Sejm RP: liczbę wystąpień na posiedzeniach Sejmu, liczbę interpelacji, zapytań, pytań w sprawach bieżących i oświadczeń oraz obecność na głosowaniach.

Przypomnijmy, z okręgu gliwickiego (Gliwice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry) mamy w Sejmie aż dziewięciu przedstawicieli. Czterech z PiS (Barbara Dziuk, Jarosław Gonciarz, Piotr Pyzik, Wojciech Szarama), czterech z PO (Borys Budka, Tomasz Głogowski, Marta Golbik, Krystyna Szumilas) i jednego z Nowoczesnej (Paweł Kobyliński).

BUDKA LIDEREM, PRZEBUDZENIE GONCIARZA

Spośród posłów ziemi gliwickiej najważniejszą politycznie rolę odgrywa wiceprzewodniczący PO Borys Budka,a zaangażowanie na pierwszej linii parlamentarnego sporu dobrze obrazuje statystyka wystąpień na posiedzeniach Sejmu. Budka zabierał głos 124 razy. Pozornie więcej razy na mównicy sejmowej stawał Jarosław Gonciarz (174), ale aż 69 wypowiedzi ujętych w statystykach to oświadczenia niewygłoszone. Warto zauważyć, że dla Gonciarza – jednego z prawdopodobnych kandydatów PiS w wyborach prezydenckich w Gliwicach – to duża zmiana. W pierwszych miesiącach pracy w Sejmie stronił od zabierania głosu. Czołówkę posłów najczęściej przemawiających na posiedzeniach zamyka Marta Golbik z liczbą 113 wystąpień.

Wystąpienia na posiedzeniach Sejmu: (stan na 22.05.2018)
1. Jarosław Gonciarz 174 (w tym 69 niewygłoszonych)
2. Borys Budka 124
3. Marta Golbik 113
4. Barbara Dziuk 109 (5)
5. Paweł Kobyliński 101 (3)
6. Krystyna Szumilas (92)
7. Piotr Pyzik (69)
8. Tomasz Głogowski 18 (1)
Wojciech Szarama 18

REKORDZISTA KOBYLIŃSKI

1838 – tyle razy interpelował i zadawał pytania poseł Paweł Kobyliński. To w sejmowym zestawieniu absolutny rekordzista. Suche liczby zaciemniają jednak faktyczny powód tak wysokiego wyniku. Kobyliński zapytał na przykład o szczegóły reformy edukacji dla… 523 miast z osobna. Ten sposób wysyłania zapytań do ministerstwa nie umknął uwadze dziennikarzy ogólnopolskich, a Kobyliński musiał gęsto tłumaczyć się w październiku zeszłego roku na łamach “Rzeczpospolitej”, która zarzuciła mu “nabijanie statystyk”.
– To nie nabijanie statystyk, poza tym nie mają one żadnego znaczenia. Nie tym kierują się wyborcy przy urnach – tłumaczył na łamach gazety.

Niezależnie od tej sytuacji, Kobyliński i tak należałby do jednych z najaktywniejszych. W swoich pismach wielokrotnie też pytał o sprawy związane z Gliwicami. Ostatnio, wspólnie z Martą Golbik (druga na liście w tej kategorii) w sprawie kontraktu NFZ dla szpitala Vito-Med. Trzeci w zestawieniu Gonciarz także interweniował niedawno w sprawach gliwickich – m.in. o realizację w mieście programu “Mieszkanie plus” i w temacie pominięcia Gliwic w dofinansowaniu na ochronę przed smogiem.

Interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
1. Paweł Kobyliński 1838
2. Marta Golbik 190
3. Jarosław Gonciarz 153
4. Barbara Dziuk 81
5. Wojciech Szarama 51
6. Piotr Pyzik 46
7. Krystyna Szumilas 22
8. Tomasz Głogowski 20
9. Borys Budka 1

PIS NAJBARDZIEJ ZDYSCYPLINOWANE

Zaledwie 7 głosowań opuścił w tej kadencji poseł Gonciarz. Oznacza to, że brał udział w 5376 z nich. To szósty wynik wśród 460 posłów. Co ciekawe, wśród “reprezentantów Gliwic” wszystkie czołowe miejsca w tej kategorii zajmują posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Wynika to nie tylko z ich zaangażowania, ale (a może przede wszystkim) z arytmetyki sejmowej, która wymaga dyscypliny posłów PiS przy przyjmowaniu ustaw. W skali całego Sejmu niemal całą pierwsza setkę wypełniają posłowie rządzącej partii.

Udział w głosowaniach:
1. Jarosław Gonciarz 99,87%
2. Barbara Dziuk 99,55%
3. Piotr Pyzik 95%
4. Wojciech Szarama 93%
5. Tomasz Głogowski 92%
6. Marta Golbik 91%
7. Krystyna Szumilas 90%
8. Paweł Kobyliński 87%
9. Borys Budka 86%
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Anonim
Anonim

tylko frajerzy zagłosują znowu na kobylińskiego, oszukał raz zrobi to jeszcze raz i jeszcze raz…

NEPTUN
NEPTUN

Wykazy mnie nie interesują. NIE do zaakceptowania dla mnie są ZDRAJCY ELEKTORATU czyli “motylki partyjne” GOLBIK oraz KOBYLAŃSKI .Wskazujacego palca posła “pana chama” PYZIKA również nie akceptuję . WON Z NIMI !!!

nIXOn
nIXOn

Naczelnik Kaczyński zatwierdził kandydatów PiS na prezydentów miast. W Gliwicach kandydatem PiS jest Zygmunt Frankiewicz. Koalicja Nowoczesna+PO też ma swojego kandydata – jest nim Zygmunt Frankiewicz. SLD po długotrwałych konsultacjach wybrało swojego kandydata, którym został Zygmunt Frankiewicz. W sprawie ogłoszenia własnego kandydata ciągle waha się Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza ale decyzja ma być ogłoszona już wkrótce. Wszystko wskazuje na niespodziankę. Prawdopodobnie okaże się nią Zygmunt Frankiewicz.

Zanosi się na twardą i bezkompromisową walkę wyborczą pomiędzy wszystkimi siłami politycznymi obecnymi w mieście. Na dramatyczną odpowiedź, czyj kandydat wygra w Gliwicach trzeba jeszcze poczekać ale emocje już sięgają szczytów ośmiotysięczników.

Krzys
Krzys

Hahaha

Kora
Kora

Bardzo słusznie, WON Z NIMI. Do 7 albo 8 z wymienionych wysłałam e-maila z interwencją na adres sejmu. Nikt nie odpowiedział. Niech się bujają.

krzysztof
krzysztof

FLAKI mi się przewracają na widok borysa

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Zawsze to lepiej niż kulawy dziad z Żoliborza.

Ewa
Ewa

dlaczego?

Ron Clark
Ron Clark

Bo potrafi przebiec Maraton. A prezes ? Nawet wstać z kolan……nie potrafi

Blee
Blee

Może dlatego, że trzeba coś zrozumieć, mieć trochę szerszą wiedzę, mieć też poczucie wolności i poszanowania prawa. A kontakt z takimi wartościami u niektórych wywołuje torsje. Im wystarczą porykiwania Krystyny

Trautla
Trautla

Sama “śmietanka” i “elyta”….

realista
realista

Wstyd sie przyznac ,ze mieszka jak ja w Gliwicach.

Pox
Pox

Co minister sprawiedliwości Budka zrobił w sprawie Kolendy?
– Śpiewał z rodziną.

Blee
Blee

A minister Gowin? A prezydenci od Kwaśniewskiego, Kaczyńskiego, Komorowskiego po Dudę-pomoc?

Zosua
Zosua

Gowin to jeszcze tylko on był niedożywiony, ale co mają do śpiewania kolęd prezydenci?

Blee
Blee

Ułaskawienie

morning
morning

Tak, PiS szanuje. Najbardziej niepełnosprawnych. A co z Golbik, która Nowoczesną zamieniła na PO?

szukająca dziury w całym
szukająca dziury w całym

Tam wszyscy są siebie warci……aktorzy ze spalonego teatru

Beton
Beton

Panie pośle Pyzik, a jak tam paluszek ? Wietrzy go Pan czasami jeszcze ? Podobno ma Pan pierwsze miejsce w sejmie w ilości puszczonych faków …

Joe
Joe

Ordynacja wyborcza to oszustwo. Powinno się głosować na konkretne osoby a nie partyjne listy i partyjne lokomotywy.

Rozum
Rozum

1838 razy zadawał pytania zdrajca partyjny Kobylański. Z czego zapewne 1800 razy pytał o 15 minut przerwy. 50 razy pytał czy można otworzyć okno. Nie ilość pytań a ich wartość jest wyznacznikiem pracy posła.

wyborca
wyborca

Banda leni zyjaca z naszych pieniedzy

Joe
Joe

Posłowie powinni być wybierani w małych jednomandatowych okręgach wyborczych. (Głosuję na jedną konkretną osobę, na karcie wyborczej jest kilka nazwisk, mandat dostaje jedna osoba). Obecnie na płachcie wyborczej nazwisk jest koło setki. Głosuje się na lokomotywę wyborczą a do sejmu wchodzą podczepione pod nią bierne, mierne wagoniki. Z okręgu warszawskiego są posłowie, którzy dostali około 1000 głosów. (A do sejmu weszli dzięki głosom na kaczorów i innych donaldów).

rrolch
rrolch

JOW nie jest lekarstwem na twoje zmartwienie, JOW rodzi inne patologie

Urko
Urko

Interesujące . Wytłumacz proszę, co oznacza w praktyce “mały jednomandatowy okręg wyborczy” . I jak ograniczyć kartę wyborczą do kilku nazwisk , kiedy chętnych i zgłoszonych jest np. 150 kandydatów ?

Gość
Gość

Zerknij jak robią to w USA

Meloman
Meloman

W USA to Murzynów biją

Urko
Urko

W USA za prezydentem chodzi specjalny prokurator bo są podejrzenia , że łgał jak pies. Mnie pasuje.

Joe
Joe

150 kandydatów jest teraz bo każda partia _musi_ wystawić tylu kandydatów ile jest miejsc w okręgu. Kilkanaście partii * kilka miejsc = ponad 100 kandydatów. Takie wybory są praktycznie anonimowe. Głosujesz na partyjny szyld a nie na konkretną osobę.

W JOW kandydatów będzie kilku. Problem ze “śmiesznymi/niepoważnymi” kandydatami w Wielkiej Brytanii rozwiązany jest bardzo prosto. Zgłaszając się do wyborów wpłacasz kaucję (kilkaset funtów). Jeśli dostaniesz mniej niż 5% głosów znaczy to, że byłeś niepoważnym kandydatem, zawracałeś ludziom niepotrzebnie głowę, kaucja wtedy przepada.

Joe
Joe

Podziel sobie liczbę wyborców przez liczbę mandatów w sejmie. Wychodzi, że jednego posła wybierać będzie kilkadziesiąt tysięcy osób. Czyli w naszym pięknym mieście byłyby to Gliwice lewobrzeżne z okolicznymi wioseczkami i Gliwice prawobrzeżne.

Urko
Urko

O JOW-y ci synku chodzi ? Suwenir , sorry suweren , w jakimś referendum ze 3 lata temu , odpowiedział ci co sądzi o JOW-ach . Olał je ciepłym moczem .

Joe
Joe

Olane zostało referendum-komedia ogłoszone po pierwszej turze wyborów prezydenckich. 80% osób które poszły głosować było za JOW-ami.

Urko
Urko

A ile poszło głosować ? 7,8 % uprawnionych do głosowania . WOW . To był sukces :-):-):-) Suwenir, sorry, suweren dał wam jasny sygnał : ” W d … to mamy. I mordy w kubeł “. Więc przestań bredzić ..

Ampuła
Ampuła

Tobie, zgrzebna miernoto, do Ampuły tak daleko, jak mnie do nazywania PiSoidów inaczej, niż PiSoidy.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Tak tak, oczywiście.
A prawda jest taka, że są pos*ani ze strachu, bo jak nie przyjdą głosować, to kulawy dziad żoliborski się nadyma i odstawia furiacki teatrzyk jednego aktora.
Takie to jest “zdyscyplinowanie”

ja234
ja234

Wezcie się peło i nowoczesna ogarnijcie się.Zbierzcie do kupy.Zewrzyjcie szeregi na wybory parlamentarne, pisiory mają duże szanse zdobyć drugą kadencję.
“Suweren” kupiony garścią korali znowu wybierze pisiorów, oby tak się nie stało.