Na ul. Akademickiej na stałe zmieni się organizacja ruchu. Nowe przywileje dla grupy użytkowników

Na ulicy Akademickiej już za kilka dni, na stałe wprowadzona zostanie strefa zamieszkania. Zmiana ma służyć bezpieczeństwu poruszających się nią pieszych, którzy otrzymają prawo do poruszania się po całej szerokości jezdni. A co z samochodami?

 
Pojazdy silnikowe nadal nie będą mogły przejeżdżać tą ulicą, chyba, że drogowcy zezwolą na puszczenie tamtędy ruchu z uwagi na dużą imprezę w hali Arena i związaną z nią potrzebę szybkiego rozładowania ruchu samochodowego (co w minionych latach się zdarzało).

Po co tam strefa zamieszkania?

Aktualnie odcinek ulicy Akademickiej, między skrzyżowaniami z ul. Wrocławską i Kaszubską, jest ograniczony dla ruchu pojazdów. Poruszać się nim mogą jedynie wybrane grupy uczestników ruchu kołowego, z dopuszczalną prędkością do 50 km/h. Rozwiązanie to funkcjonuje tam od wielu lat, bo do „zamknięcia” ulicy dla samochodów doszło w październiku 2011 roku. Stało się to zresztą na wniosek ówczesnego rektora Politechniki Śląskiej, prof. Andrzeja Karbownika. Wiosną kolejnego roku rozpoczęto tam gruntowną przebudowę.


W wyniku wprowadzenia zmian zniknęły stamtąd parkujące masowo samochody pracowników i studentów, a sama ulica nabrała kameralnego charakteru deptaka (choć nigdy dotąd nim nie była).

Możliwość wjeżdżania tam pozostawiono służbom, jak policja, straż miejska, czy posiadająca wyjazd od strony ul. Akademickiej straż pożarna. No i w wyjątkowych sytuacjach wspomnianym wyżej imprezowiczom, powracającym autem z hali Arena Gliwice.

Skoro jednak ruch na ulicy Akademickiej praktycznie nie istnieje (i mają pozostać ograniczenia jak do tej pory), po co zmieniać tam organizację ruchu? Pytamy o to ZDM i, jak się okazuje, ma to uzasadnienie.

W sezonie (zwłaszcza) wiosenno-letnim, na ul. Akademickiej, która stanowi jedną z dróg prowadzących do Parku Chrobrego obserwujemy wzmożony ruch, najmłodszych uczestników ruchu (dzieci)

– informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Fontanna, znajdująca się na terenie kampusu również, stanowi dużą atrakcję, która przyciąga spore grono gliwiczan z małym dziećmi. Poza tym, co oczywiste, drogą przemieszczają się studenci Politechniki Śląskiej. Zmiany – „nadadzą” pieszym – priorytet w poruszaniu, przed pojazdami – dodaje rzeczniczka ZDM.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

***
A tak kiedyś wyglądała ulica Akademicka zanim wprowadzono ograniczenie ruchu.