Najbardziej niebezpieczne miejsce w Gliwicach w ruchu drogowym? W ub. roku doszło tam do 200 zdarzeń

Gliwice znalazły się na 9. pozycji na liście najbardziej kolizyjnych i wypadkowych miast w zestawieniu opracowanym na podstawie danych z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji. W ubiegłym roku w naszym mieście doszło do prawie 2,8 tys. kolizji i wypadków – na tysiąc mieszkańców przypadło 16,3 zdarzenia drogowego.

 
Z takim wynikiem Gliwice wypadają bardzo niekorzystnie na tle całej Polski i zajmują 9. miejsce w zestawieniu 84 dużych miast (wyższy współczynnik wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców odnotowano w Szczecinie, Rzeszowie, Opolu, Częstochowie, Kielcach, Słupsku, Chełmie i Katowicach). W badanym okresie wynik ten był jednym z najgorszych ze wszystkich uwzględnionych w zestawieniu miejscowości z województwa śląskiego.

Przyglądając się jednak tym statystykom, warto wziąć pod uwagę, że Gliwice leżą przy węźle autostradowym A1/A4, przez nasze miasto biegnie DTŚ, a także DK 88 – po każdej z tych dróg codziennie przejeżdżają tysiące samochodów należących do kierowców spoza Gliwic, a nawet spoza województwa. Taka ilość pojazdów musi mieć wpływ na liczbę zdarzeń drogowych.

Najgorzej na DK 88

W 2780 kolizjach i wypadkach, do jakich doszło w 2022 roku w Gliwicach, zginęło 8 osób, a 110 osób zostało rannych. Kierowcy w Gliwicach spowodowali najwięcej kolizji i wypadków w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami oraz podczas wykonywania manewru omijania – takich zdarzeń było odpowiednio 479 (17,23% wszystkich zdarzeń) i 477 (odpowiednio 17,16%). Najbardziej niebezpiecznym punktem Gliwic okazała się Aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego (201 kolizji i wypadków).

Katowice znalazły się na 1. miejscu w kraju

W stolicy województwa śląskiego odnotowano niemal dwa razy więcej kolizji i wypadków niż w Gliwicach. W konsekwencji po uwzględnieniu liczby mieszkańców tego miasta, Katowice znalazły się na znacznie gorszej, bo 1. pozycji w zestawieniu (19,3 zdarzenia na 1000 mieszkańców).

Z kolei Warszawa, ze współczynnikiem 12,5/tys. mieszkańców, znalazła się dopiero na 36. miejscu na liście miast. W sąsiadującym z naszym miastem Zabrzu, które znajduje się na 66. pozycji tego zestawienia, na tysiąc mieszkańców przypada 9,8 zdarzenia drogowego.

(żms)/mat. rankomat.pl
fot. zdjęcie poglądowe/arch. 24gliwice.pl

22 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze