Najnowocześniejsza stacja pogotowia na Śląsku otwarta. W Gliwicach

Gliwice mogą się już poszczycić jedną z najlepiej wyposażonych stacji pogotowia w kraju.

W piątek odbyło się uroczyste otwarcie placówki wartej pięć milionów zł.

Na miejscu stacjonują trzy podstawowe zespoły ratownictwa oraz dwa zespoły specjalistyczne.

Na co dzień, stacja będzie dysponowała pięcioma ambulansami.

– Wszystkie auta będą garażowane. To rzadkość, ponieważ większość stacji jest stara, a karetki urosły przez ostatnie dziesięć lat o metr i się po prostu nie mieszczą – twierdzi Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Obiekt wyposażony jest w klimatyzację, sieć komputerową, urządzenia do łączności radiowej, sieć solarów wspomagających ogrzewanie wody i całodobowy monitoring.

Przy stacji będzie również siedziba jednej z sześciu dyspozytorni na Śląsku dla m.in. Knurowa, Zabrza, Tarnowskich Gór, Bytomia i Piekar Śląskich.

– Muszę podkreślić, że ta pięciomilionowa inwestycja została sfinansowana wyłącznie ze środków własnych. To ewenement, że firma publiczna potrafi wygospodarować takie pieniądze – zaznacza dyrektor WPR.

Oprócz gliwickiej stacji, WPR planuje oddanie do użytku dwóch zupełnie nowych obiektów – w Świętochłowicach i Katowicach.

– To jest dla nas dobry okres na rynku budowlanym. Przetargi wychodzą znacznie poniżej kosztorysu inwestorskiego, więc jesteśmy w stanie wyremontować czy wybudować nowe obiekty – informują władze pogotowia.

Dyrektor WPR podziękował również władzom Gliwic, które udostępniły atrakcyjną działkę przy skrzyżowaniu ulic Konarskiego i Jagiellońskiej.

– Lokalizacja SPR przy skrzyżowaniu Drogowej Trasy Średnicowej z autostradą pozwoli ambulansom na lepszy dojazd – dodaje Borowicz.

Budowa placówki przy ul. Konarskiego 26 rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. Jak zapewnia inwestor, prace budowlane zakończono w terminie siedmiu miesięcy od daty przekazania placu budowy. Piątkową uroczystość otwarcia stacji swoją obecnością uświetnili m.in. wicemarszałek województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz przewodniczący gliwickiej Rady Miejskiej Zbigniew Wygoda.

Michał Pac Pomarnacki