Nielegalne składowisko odpadów zostanie zlikwidowane na koszt miasta. Zapłacą mieszkańcy

Ktoś zarobił na nielegalnym pozbyciu się odpadów w naszym mieście, a za ich utylizację zapłacą mieszkańcy. Chodzi o 865 pojemników o pojemności tysiąca litrów zawierających nieznaną ciecz, które porzucono w hali magazynowej w Gliwicach.

 
Sprawa zaczęła się pod koniec 2018 roku, gdy w rejonie ulicy Dojazdowej policjanci z Gliwic wspólnie z funkcjonariuszami z Krakowa skontrolowali trzy zespoły ciężarówek, będących w trakcie rozładunku. Okazało się, że przewoziły nielegalne odpady chemiczne. Przy okazji odkryto, że w znajdującym się nieopodal budynku składowano poprzednie dostawy…

Kilka miesięcy później, w maju 2019 roku, na terenie województw śląskiego i kujawsko-pomorskiego zatrzymano osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych substancji m.in. w magazynie przy ulicy Dojazdowej.


Prokuratura prowadzi dochodzenie zmierzające do postawienia im aktu oskarżenia. Równocześnie wezwała prezydenta Gliwic do utylizacji chemikaliów na koszt miasta.

Ta kwestia była tematem dyskusji podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Chodziło o zmianę w uchwale budżetowej na 2021 rok – miasto podwyższy kapitał zakładowy Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów o 16,5 mln złotych. Środki te będą stanowiły zabezpieczenie wkładu własnego przedsięwzięcia polegającego na usunięciu składowiska odpadów, dla którego czynione są próby pozyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (max. 10% wysokości nakładów na ten cel).

Prokuratura prowadząca postępowanie zobowiązała pana prezydenta do podjęcia natychmiastowych działań związanych z usunięciem odpadów, które to odpady mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia oraz dla środowiska. W 2019 roku zmienił się bowiem przepis ustawy o odpadach, który w takich właśnie przypadkach, kiedy zostały zidentyfikowane odpady niebezpieczne, niezależnie od tego kto zajmował się tym procederem, to zmiana ustawy wskazała organ – w przypadku Gliwic, prezydenta miasta – jako ten odpowiedzialny za usunięcie odpadów niebezpiecznych – wyjaśniała wiceprezydent Aleksandra Wysocka.

Po tym działaniu prezydent może egzekwować od osób odpowiedzialnych roszczeniem windykacyjnym zwrot kosztów związanych z usunięciem

– kontynuowała Wysocka. Wcześniej do obowiązku utylizacji chemikaliów wezwano m.in. właściciela magazynu, gdzie były składowane pojemniki, ten jednak zaskarżył decyzję w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, gdzie została uchylona.

– Prokurator jako instytucja prowadząca dochodzenie przeciwko przestępcom złapanym za rękę na gorącym uczynku, wysłał do prezydenta Gliwic pismo, a w zasadzie nakaz w trybie znowelizowanej ustawy, że należy natychmiast na koszt miasta Gliwice te odpady usunąć – komentował prezydent Adam Neumann.

Z kolei przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak apelował do radnych PiS, by porozmawiali z parlamentarzystami o zmianie przepisów w tym zakresie tak, aby samorządy nie musiały ponosić kosztów utylizacji składowisk, na których powstanie nie miały wpływu. Ostatecznie uchwała budżetowa została przyjęta większością głosów.

Nie był to pierwszy apel dotyczący tego problemu

W czerwcu ub. roku Rada Miasta zwracała się do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Klimatu o podjęcie działań zmierzających do likwidacji nielegalnie składowanych odpadów przy ulicy Cmentarnej w Gliwicach. Wysyłano także monity do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o zajęcia stanowiska w tej sprawie. Do tej pory miasto nie doczekało się odpowiedzi.

(żms)
fot. Śląska Policja Gliwice

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
DD

Panie radny Pszonak, wielu mieszkańców apelowało do radnych o uczciwe uregulowanie wysokości stawek za odpady a szczególnie dla pojedynczych osób. Co nasze starania dały i jak jesteśmy traktowani widzimy na żądaniach zapłaty. Od ośmiu lat 1/3 mieszkańców nadpłaca za odpady czyli sponsoruje tych uprzywilejowanych uchwałą śmieciową w tym wielu radnych. Niedopracowaną uchwałą doprowadzono do tzw. konfliktu interesów. Zatem to nie radni powinni podejmować decyzję ale niezależne gremium na podstawie znajomości prawa konstytucyjnego, prawa unijnego a także specyfiki gminy Gliwice. Poza tym sugeruję wszystkim tym radnym, którzy nie odpowiadają na telefony mieszkańców co z pewnością wynika z przeciążenia pracą, aby honorowo… Czytaj więcej »

Hrobok

A to dobre ktos magazyn wynajol a teraz glupa pali

Informacja Turystyczna

Niektórzy zamiast głupa palą magazyn.

qwert

Ciekawe czy jak będą budować kolejne magazyny, to czy nie doczekamy się kolejnych takich kwiatków.

Informacja Turystyczna

Ale jak to? To nagle policja nie może pozbawić majątku? Mocno lewe mamy prawo.

Batalion Parasol

Zgadzam się. Szkoda. Od razu byłyby środki na sprzątnięcie tego świństwa.

Papuga

Bo polska to powoli smietnik europy

qwert

A niestety zakładów produkcyjnych i magazynów ma jeszcze w Gliwicach przybywać

Mieszkaniec

Skoro prokuratura nakazuje likwidację nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych , niech sama wyłoży kasę na likwidację.

Pan w.

…zawsze tak jest! A kto zamykł śmietnisko (kolejne) w Pyskowicach? Mafia śmieciowa? Która wyprowadziła miliony pod nadzorem wsi P-ce i woj. Śląskiego? Najważniejsze to brak zgody na tego typu instalacje, bo pierw będą one samorządowe (ekologiczne), potem prywatne (bo za drogie) a potem bedzie rabunkowa gospodarka jak sie bedzie kończyć koncesja, patrz Pyskowice.

RamPamPam

Pyskowice? A co to? Gdzie cos takiego w ogóle jest?

gość

To takie miasto niedaleko wsi Gliwice. Dla wyjaśnienia pampuchowi

Rupert

Jak zawsze czeski film nikt nic niewie

polonizacja

Skoro PiSowska prokuratura zreformowana przez pana ministra Ziobrę nie potrafi przez 2 lata znaleźć zwykłych śmieciarzy, więc nie jest dziwne że przez 5 lat nie potrafi postawić przed sądem sprawców zamachu smoleńskiego, ciekawe dlaczego znowelizowane w 2019 r. przepisy obligują do usunięcia śmietniska prezydenta miasta a nie na przykład wojewodę albo premiera, jak centralizacja to centralizacja, czy centralizacja to zwykła ściema ?

Informacja Turystyczna

Wraca nowe:
Nasze kamienice (z restauracjami i hotelami) wasze ulice (do sprzątania).

DD

@ Informacja turystyczna
Wszystko planowo idzie w tym kierunku, a wielu rodaków na tym zarabia i wspomaga upadek ojczyzny bierną postawą i zawyżonym ego.

polonizacja

Jednak strona PiSowska twierdzi, że zamach był a jeżeli tak to co w tej sprawie robi PiSowska prokuratura ze swoim szefem na czele ?

Julia

Polska śmietnik Europy

wiech

Skoro prokuratura ujęła iluś tam przestępców, to ma szansę zająć ileś tam pieniędzy. Za darmo takiego przekrętu goście nie robili. Tyle się mówi o zabezpieczeniach majątkowych jakie dokonała prokuratura w sprawach karnych na olbrzymie kwoty. Może miasto ma szanse skorzystać z tych zabezpieczeń a nic w tym kierunku nie robi. Z drugiej strony jak są odpady niebezpieczne, to ktoś musi je szybko zutylizować, bo na zdrowie mieszkańców to może nie wyjść.

Twój pracodawca

“Z kolei przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak apelował do radnych PiS, by porozmawiali z parlamentarzystami o zmianie przepisów w tym zakresie tak, aby samorządy nie musiały ponosić kosztów utylizacji składowisk…” Posunięcie nad wyraz krótkowzroczne, bezmyślne i głupie. Priorytetem w tym wszystkim są potencjalnie niebezpieczne odpady, które powinny czym prędzej zniknąć z miasta. Pan rozumiesz znaczenie słowa priorytet panie Pszonak i co tu jest priorytetem? Priorytet to sprawa szczególnie ważna, która musi być załatwiona w pierwszej kolejności. Więc najpierw zróbcie co do was należy, czyli porządek we własnym grajdole, którym ponoć tak świetnie “zarządzacie” a skoro cos umknęło waszej uwadze to… Czytaj więcej »

Aż ndrzej

A może prokuratura weźmie się w garść i zakończy do dochodzenie mają sprawców na a gorącym uczynku ich złapali i myślę że nie trzeba wyjaśniać dziesięć lat sukces złapania ale ukarania to nie

Cliper

Kilkadziesiąt mniejszych składowisk śmieci można spotkać wszędzie..mnie często zastanawia jedna rzecz..czy firmy ochrony mający bezpośredni,przez nikogo niepokojący dostęp do takuch miejsc nie są sprawcami takich uczynków?

paranoja

Czyli decyzją PiSowskiej prokuratury pracownicy wynajęci przez miasto mają się włamać na czyjś prywatny ogrodzony ogrodzony teren, włamać się również do zamkniętych magazynów i robić tam porządki ? Czy tak wygląda prawo i sprawiedliwość w tym kraju ? Skoro prokurator wydaje takie “polecenie” miastu, to dlaczego sam się tam nie włamie ?

Aleksander

Droga Redakcjo czy nielegalne składowisko ma związek z regularnym zanieczyszczaniem Potoku Ligockiego, o którym pisaliście w zeszłym roku.
ul. Dojazdowa jest powyżej potoku, a potok płynie do Kłodnicy.

Grzegorz

odpady zutylizować a halę zlicytować i z tego pokryć koszty , nikt mi ni wmówi ,że jak firma krzak wynajmuje za sporo wyższą stawkę niż rynkowa nieruchomość to ma uczciwe zamiary

KiL

“Ktoś zarobił”- na pewno jest tam sterta dowodów.
Tylko prokurratorzy coraz bardziej słabi !!

Obserwujący

“W czerwcu ub. roku Rada Miasta zwracała się do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Klimatu o podjęcie działań zmierzających do likwidacji nielegalnie składowanych odpadów przy ulicy Cmentarnej w Gliwicach. Wysyłano także monity do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o zajęcia stanowiska w tej sprawie. Do tej pory miasto nie doczekało się odpowiedzi.” Niepoważni ci nasi glajwiccy urzędasy i radni.Liczyli na pomoc pisiorów?Serio?SAMO-DZIELNIE należało zlkwidować problem a nie czekać na decyzję. Z drugiej strony jest to typowe postępowanie radnych-pacynek i nojmana “nic nie robię”…NIC nie robią tylko czekają aż ktoś za nich zrobi albo powie.To widać w sposobie “zarządzania” tą wioseczką na… Czytaj więcej »

Drops

Miasto bogate to zaplaci

Gruntowy przymrozek

Przesłać w chmurę bo to teraz modne i po sprawie.

lol

wizualizację można zawsze zrobić czystego i zadbanego terenu