Niemal 1/3 nowego składu Rady Miasta to debiutanci. Kim są i co robili dla Gliwic?

Tegoroczne rozdanie wyborcze sprawiło, że w Radzie Miasta dojdzie do sporych przetasowań personalnych. 8 z 25 członków to radni, którzy nie zasiadali w Ratuszu w ubiegłej kadencji.

Kim są debiutanci i co do tej pory zrobili dla miasta?

Na wstępie, warto zauważyć, że stosunkowo wysoka rotacja w Radzie, to wynik nie tylko decyzji gliwickich wyborców, ale też odgórnego wpływu poszczególnych ugrupowań na kształt list wyborczych. W tym roku w Gliwicach ten mechanizm był wyjątkowo zauważalny, a w bezpośredni sposób z możliwości startu wyeliminowano radnych Jana Pająka i Dominika Dragona, a pośrednio Kajetana Gorniga (wycofał się w proteście do decyzji kierownictwa PO). Więcej miejsca zrobiło się też na liście PiS. Wieloletni radny Marek Kopała zrezygnował ze startu, a Bartłomiej Kowalski wybrał Sejmik Województwa.

Marcin Kiełpiński (KdGZF)
29 lat, futsalista, były reprezentant Polski, a obecnie grający prezes klubu KS Sośnica Gliwice i silny kandydat tej dzielnicy w wyborach (zwłaszcza pod nieobecność Jana Pająka). W programie wyborczym akcentował m.in. walkę o przekazanie stadionu KS Sośnica przy ul. Dzionkarzy w ręce miasta. W wyborach zdobył 808 głosów, co proporcjonalnie do liczby mieszkańców dało czwarty wynik w ugrupowaniu (lepiej wypadli tylko Krystyna Sowa, Zygmunt Frankiewicz i Marek Pszonak).

Jacek Trochimowicz (KdGZF)
36 lat, przewodniczący zarządu Rady Osiedlowej Wojska Polskiego. Przed laty silnie związany z Platformą Obywatelską, gdzie przez kilka miesięcy pełnił funkcje przewodniczącego gliwickiego koła. Już cztery lata temu z list PO bezskutecznie próbował otrzymać mandat radnego. Wówczas mimo wysokiego drugiego miejsca na liście, przegrał miejsce w Radzie z Ewą Potocką i Patrykiem Hodurą. Trochimowicz to założyciel klubu sportów motorowych Moto Sport Gliwice. Jest też właścicielem Gliwickiej Szkoły Bezpiecznej Jazdy. W wyborach otrzymał 1067 głosów. To ósmy wynik wśród kandydatów Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

Gabriel Bodzioch (PiS)
25 lat, kasjer-sprzedawca w Biedronce, wolontariusz na świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 14, zaangażowany w życie parafii św. Jacka w Sośnicy. To niespodzianka tegorocznych wyborów. Będzie najmłodszym radnym zasiadającym w Ratuszu. Wydaje się, że Bodzioch stał się największym beneficjentem skreślenia przez KdGZF z listy Jana Pająka. Mieszkańcy Sośnicy nie po raz pierwszy gremialnie oddali głos na „swojego człowieka”, a poparcie z Pająka przelane zostało właśnie na Bodziocha i po części Kiełpińskiego. Bodzioch w kampanii obiecał, że po otrzymaniu mandatu zrzeknie się diety radnego na cele charytatywne.

Łukasz Chmielewski (PiS)
31 lat, politolog, przewodniczący zarządu Rady Osiedlowej Trynek. Przed laty związany z Samoobroną Rzeczpospolitej Polski. Czynnie zaangażowany w ruch kibicowski Piasta Gliwice, był jednym z liderów protestu kibiców pod Magistratem w 2011 roku. Od 2015 roku odpowiada za pracę biura poselskiego posła Jarosława Gonciarza i senatora Krystiana Probierza. W Radzie Osiedlowej organizator wielu wydarzeń, m.in. wycieczek dla seniorów, Gliwickiego Dnia Flagi czy Jarmarku Świątecznego na Trynku. W wyborach zdobył 2419 głosów, co stanowi najlepszy wynik wśród radnych PiS (proporcjonalnie do wielkości okręgu nieco lepiej wypadł jednak Ryszard Buczek).

Adam Michczyński (PiS)
54 lata, z wykształcenia fizyk, obecnie nauczyciel akademicki i naukowiec związany z Politechniką Śląską. Członek Rady Osiedlowej Kopernik. Był skarbnikiem Towarzystwa Wspierania Świetlicy Środowiskowej „Czesio”, działał w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich. Już w 2014 roku ubiegał się o mandat radnego (startował z drugiego miejsca listy PiS). Wówczas przegrał rywalizację z liderem listy Zdzisławem Goliszewskim. W tym roku, Michczyński wziął mały rewanż i już jako partyjna „jedynka” na liście, zdobył 1475 głosów. To czwarty wynik w skali gliwickiego PiS.

Agnieszka Filipkowska (KO)
38 lat, germanistka, doktor nauk humanistycznych. Na liście KO pojawiło się z ramienia Nowoczesnej. Prywatnie podróżniczka i blogerka, która jak sama mówi „mając najcięższy typ rdzeniowego zaniku mięśni aktywnie żyje na kredyt od ponad 30 lat”. W wyborach zdobyła 961 głosów. W Radzie Miasta chce zajmować się sprawami dotyczącymi zdrowia i edukacji. O mandat walczyła także cztery lata temu. Wówczas z listy komitetu „Gliwice to My” Małgorzaty Tkacz-Janik.

Katarzyna Kuczyńska-Budka (KO)
47 lat, dyrektor Wydziału Dialogu w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Przed laty dziennikarka (m.in. w Dzienniku Zachodnim), pełniła też funkcję rzecznika prasowego w Urzędzie Miejskim w Zabrzu. Absolwentka V LO w Gliwicach, prywatnie żona Borysa Budki, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Jest rekordzistką wśród debiutujących radnych. W wyborach zdobyła 2516 głosów, najwięcej wśród kandydatów KO. Proporcjonalnie do wielkości okręgu, to czwarty wynik w skali miasta (za Sową, Frankiewiczem i Buczkiem).

Leszek Curyło (KO)
50 lat, przez wiele lat funkcjonariusz policji. Curyło w gronie nowych radnych nie jest debiutantem, do Rady Miasta powraca po czteroletniej przerwie. W Ratuszu zasiadał już przez dwie kadencje, ale w barwach Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. W tym roku startował z listy Koalicji Obywatelskiej i jest autorem drugiej – po mandacie dla Bodziocha – największej niespodzianki. Zdobywając 821 głosów, nieznacznie wyprzedził w walce o mandat byłego rektora Politechniki Śląskiej, Andrzeja Karbownika.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ZUZANNA
ZUZANNA

Buuuhaaaaha to zdjęcie Budki to z czasów szkoły podstawowej , a może z przedszkola. Wstydzimą się pokazać prawdziwą twarz ?

black_horse
black_horse

A możecie zapodać prawdziwe zdjęcie Budkowej ? Bo mi photoshop zasłania.

Ssak
Ssak

Do tej pani już na wstępie mam ograniczone zaufanie z powodu braku odwagi pokazania swojego aktualnego wizerunku.

A co
A co

Zawód ? Futsalista ! Zwijam się ze śmiechu jak w w ukropie. Zawód ftsalista .Jest mi lekko. W nosie mi śwista. Proszę pani. Proszę Pana. Oto kolejna bezrozumna mał*pa do nakazowego głosowania

Gość
Gość

Zapomniałeś, że na tym forum jest większość, która domagała się zwolnienie Frankiewicza argumentując, że “każdy inny będzie lepszy” albo ” należy przewietrzyć” albo, że ” trzeba go wymienić na kogoś świeżą krew”.
Puenta- macie nowych, przewietrzonych, bez doświadczenia więc pokażcie jak rządzicie czy racja jest po waszej stronie…..

marcin
marcin

Zasługi pani Budki: pracownica Urzędu Wojewódzkiego za czasów PO, pracownica Urzędu Marszałkowskiego pod zwierzchnictwem marszałka z PO, prywatnie żona posła PO. Ale ja się pytam konkretnie – co zrobiła dobrego dla Gliwic i jego mieszkańców? Czy zasłynęła czymś więcej niż tylko aferą wokół listy wyborczej? Czy jakoś się miastu przysłużyła oprócz skandowania “wolne sądy” i “demokracja”? Dodatkowo ciekawi mnie jak skończyła się sprawa kłamstw pod adresem Bartłomieja Kowalskiego. Odwołała się od wyroku sądu i… co dalej? Czy poniosła konsekwencje swoich pomówień przed wyborami czy jak zwykle “wolne sądy” okazały się “powolne”? To fascynujące, że w Polsce można nagadać na innego… Czytaj więcej »

ja234
ja234

Jedyną “zasługą” budkowej jest kurczowe trzymanie się państwowych stołków.
Tak jakby panicznie bała się wejść na rynek pracy.Pewnie też panikuje z mężusiem, bowiem gdyby jednak pisiory przejęły sejmik śląski to budkowa i pozostali stracą prackę .Doskonale pewnie wie, że w jej wieku szansę na dobrze płatną prackę w której mogłaby się obijać są….zerowe.

ja234
ja234

Aż dziw, że budkowa zdobyła tyle głosów. No, ale nazwisko mężusia uczyniło cud…fatalnie.
W sumie to przypadkowe osoby.

realista
realista

Rzeczywiscie obecnie ludzie nie maja za grosz przyzwoitosci i honoru.

Mieszkanka Gliwic
Mieszkanka Gliwic

Gliwicki lud rodem z Kielecczyzny, Mazowszczyzny, Lubelszczyzny, Golicji i Głodomerii jest ciemny. Nazwisko jest – głosy są.

wowo
wowo

Czyli ludzie bez żadnego rynkowego zawodu, bez kwalifikacji do uczciwej pracy. Nie dziwię się, że są w polityce.

KT88
KT88

Amen

Fan
Fan

Mogą stworzyć koło KiK – Katole i Kibole.

Gabi21
Gabi21

100/100

Oko
Oko

Kasjer Z Biedronki ma decydować o losie Gliwic:)

Marx
Marx

już był taki jeden co się diety miał zrzec…

Filip K.
Filip K.

Podobno za tydzień ma się już jednak ostatecznie jej zrzec :)

Imię
Imię

Już Lenin powiedział, że “kucharka może rządzić państwem”. PiS wszak czynem rewolucyjnym stoi.

norbert
norbert

A co inżynier z polibudy decyduje mądrzej?

Oko
Oko

Oczywiście

Hanys
Hanys

Cieszę się że masz swój świat

Pablo
Pablo

Ja myślę ,ze to nie jest jakiś zamknięty świat, w którym wykształcenie jest większym atutem niż brak wykształcenia.

Hanys
Hanys

Żyję już na tyle długo żeby wiedzieć że doświadczenie jest ważniejsze od wykształcenia. Po drugie, niestety w dzisiejszych czasach wykształcenie to tylko papierek, i niektórym się wydaje że magicznie dodaje mądrości

zaq
zaq

A skąd wiesz jakie on ma wykształcenie?

Kanan
Kanan

Oczywiście, np. zlikwidował ekologiczny transport w najbardziej zasmogowanym mieście i wydał majątek na niepotrzebną halę bankrut.

Filip K.
Filip K.

Ekologia to nie tylko spalanie, ale i hałas. Jak autobusy zgodnie z ustawą o elektromobilności w większości będą elektryczne, to wtedy będzie znacznie bardziej ekologicznie. Co do hali to się dopiero okaże czy jest bankrutem czy nie i czy budowa była dla mieszkańców korzystnym ruchem czy nie. Ruda Śląska ma swój akuapark-bankrut, Zabrze ma swój Górnik-bankrut, Arena Gliwicka jeszcze bankrutem nie jest i być może nie będzie.

ja też
ja też

Jak będą, dopiero się okaże, być może… Zapomniałeś o stadionie miejskim, który nie zarabia tylko generuje koszty od wielu lat. Ale być może kiedyś chociaż raz wyjdzie na zero. :)

Ssak
Ssak

Nie kraczcie przed sprawdzeniem ich możliwości. Poza tym sami też możecie działać w radach dzielnicowych starając się o przydział większych uprawnień zamiast pyskować na okrągło na portalu. Pochwalcie się do cholery coście dobrego zrobili dla innych niech wam ludzie zazdroszczą i biorą z was pozytywny przykład.

Wasz Franek
Wasz Franek

O losie Gliwic decyduje ja. On ma jedynie siedzieć cicho i na polecenie naciskać guzik. Tego się doskonale w markecie nauczył

Darek
Darek

“zaangażowany w życie parafii św. Jacka w Sośnicy” – wprost nie ocenione zasługi :)
Wyraz twarzy niczym Misiewicz… skąd oni ich biorą?

Filip K.
Filip K.

Wolę młodego kasjera z Biedronki (nawet z PIS-u), który ma jakiś pomysł, niż doktora prawa który zamiast być prezydentem Polski jest tylko broszką.

Jagi
Jagi

Do pięt nie dorastasz temu młodemu człowiekowi tyle w temacie

Pablo
Pablo

PiSowi gratulujemy nowego narybku. Kibol i kasjer z r biedry.

wujek dobra rada
wujek dobra rada

A który to ten kibol z PiS?, może mnie oswiecisz?…, Jak ktoś pracuje w Biodronce to nie może się przebić wyżej?, Ci pozostali to od urodzenia byli Dyrektorami?

Wyborca
Wyborca

Wyrazy współczucia dla przyszłych radnych od ZF. Jak będą podskakiwać to za pięć lat zostaną potraktowani jak radny Pająk.

ta z sikornika
ta z sikornika

moze teraz wsrod mlodych znajdzie się ktos mądry , ktory zawalczy przeciw oplatą za smieci OD METRAZU

MariannaA
MariannaA

W tekście mowa o “Rzeczpospolitej Polski” – nie znam takiego bananowego kraju.

:-)
:-)

I ani jednego Niemca. Ci mogą sobie co najwyżej postękać w komentarzach.

Imię
Imię

I ani jednego oraz ani jednej Hodury

Ssak
Ssak

“Oni” nie muszą się żreć w radzie miasta bo są mniejszością i są dotowani z naszych podatków. W tym kraju dla wszystkich jest kasa tylko nie dla rdzennych Polaków.

Pablo
Pablo

Rdzennych czyli białych blondynów z niebieskimi oczami i koniecznie katolików?
Ogarnij się, zakasaj rękawy lub otwórz głowę i zacznij zarabiać, a nie marudź że ci ktoś czegoś nie dał.
Rozdawane przez polityków Toje pieniądze zawsze się kiedyś kończą.
Niestety po komunie nie wiele się ludzie nauczyli.

Policjant
Policjant

W Gliwicach na komisariatach zostali tylko komendanci i dyżurni brak jest radiowozów gdyż wszystko na L4.

gmG
gmG

Nie na temat ale policjant również nie na temat.Patrząc z perspektywy czasu sporadycznie się trafiał prawdziwy policjant. Większość niezależnie od opcji rządzącej leci w cioola. Teraz można odnieść wrażenie że kiedyś było świetnie a teraz jest do doopy i stąd strajk.