„Nienasycony. Pablo Picasso (1881–1973)” tematem wykładu w Willi Caro. Wstęp jest wolny

„Wszyscy mają prawo się zmieniać, nawet malarze” – zwykł mawiać Pablo Picasso, bohater kolejnego wykładu z cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”. Muzeum w Gliwicach zaprasza w piątek, 19 kwietnia. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

 
„Cudowne dziecko” ojca-artysty, które w przyszłości odrzuci jego nazwisko. Doceniany malarz, grafik, scenograf, w mocno dojrzałym wieku odkrywający siebie na nowo w ceramice i… uprawie pomidorów. Buntownik świadomie kreujący nowoczesne nurty w malarstwie, ale jednocześnie admirator sztuki dawnej, podejrzany o kradzież z Luwru „Mona Lisy”. Egoista szczerze przekonany o swojej wyjątkowości i społecznik z pacyfistyczną wizją świata. Wielbiciel kobiet, mąż oraz kochanek. Milioner z willi na Lazurowym Wybrzeżu, tęskniący przez całe życie za biednymi latami spędzonymi z innymi artystami na Montmartre w Paryżu. Magnetyczna mocna osobowość z wieloma ludzkimi słabościami. Głodny życia, ale szczęśliwy w wiecznym nienasyceniu. Człowiek paradoks, stały tylko w metamorfozach.

Przed uczestnikami wykładu artysta totalny, ikona sztuki XX wieku – Pablo Picasso, o którym tradycyjnie opowie historyczka sztuki Marta Witoń-Jankowska.

Wykład „Nienasycony. Pablo Picasso (1881–1973)” rozpocznie się o godzinie 17:00 i odbędzie się w ramach cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”, podczas którego uczestnicy skupiają się nie tylko na tym, co mieści rama obrazu, ale wychodzą także poza nią i z bliska przyglądają się tym, którzy tworzą – artystom. Spotkania mają formę konwersatoriów i odbywają się raz w miesiącu w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).


Więcej informacji na stronie muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA].

(żms/Muzeum/bb)