Niespodziewane problemy z pożyczką. Jak sobie radzić?

Problemy ze spłatą zobowiązań przytrafiają się wielu klientom. Co powinniśmy zrobić, jeśli staną się naszym udziałem?

Rodzinne uroczystości, wakacje, awaria któregoś z domowych sprzętów lub kupno nowego samochodu… Z oferty firm pożyczkowych korzystamy coraz chętniej. Nic w tym dziwnego – są dostępne łatwiej niż kredyty, różnorodne i coraz tańsze. Łatwo też znaleźć wśród nich ofertę, która w danej chwili będzie najlepsza. Pomogą w tym porównywarki oraz rankingi pożyczek i chwilówek takie jak https://www.finanovacash.pl.

Niestety, podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych, z pożyczkami pozabankowymi wiąże się pewne ryzyko. Co więcej, problemy z ich spłatą wcale nie muszą wynikać z nieodpowiedzialności klienta, bo częściej są efektem trudnych do przewidzenia losowych sytuacji. Co jednak robić, jeśli się pojawią?

Przedłużenie terminu spłaty

Przede wszystkim nie chować głowy w piasek, a jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą. W razie problemów ze spłatą pożyczki, strony mogą zdecydować się na jedno z kilku rozwiązań. Najpopularniejszym wśród nich jest przedłużenie terminu spłaty, dzięki któremu pożyczkobiorca może uniknąć procedury windykacyjnej – a ta zwykle jest rozpoczynana po 30 dniach po upłynięciu terminu.

Oczywiście takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, podnoszącymi zazwyczaj koszty pożyczki około dwukrotnie. Warto także pamiętać, że opcja ta dostępna jest tylko kilkakrotnie.

Wakacje kredytowe

Przedłużenie terminu spłaty sprawdza się w przypadku chwilówek. Jeśli natomiast zaciągnęliśmy pozabankową pożyczkę ratalną, lepszym rozwiązaniem okażą tak zwane wakacje kredytowe. Opcja do niedawna znana tylko klientom banków, obecnie dostępne jest także w ofercie firm z sektora pozabankowego. Na czym ono polega?

W najprostszych słowach: na czasowym zawieszeniu spłaty rat pożyczki na warunkach określonych w umowie. To w niej znajdziemy informacje o tym, w jaki sposób spłacimy koszty wakacji kredytowych, z jakim wyprzedzeniem powinniśmy poinformować o nich pożyczkodawcę i na jak długą przerwę możemy się zdecydować.

Pożyczka konsolidacyjna

To rozwiązanie adresowane do klientów, którzy w trudnej sytuacji znaleźli się przez zaciągnięcie kilku zobowiązań w krótkim czasie. Jej mechanizm bardzo przypomina znane z oferty banków kredyty konsolidacyjne – łączy bowiem kilka pożyczek (zwykle chwilówek) w jedno zobowiązanie.

Nowy dług spłacany jest w ratach, których wysokość zależy od łącznej wartości dotychczasowych pożyczek oraz okresu kredytowania. Na konsolidację zobowiązań warto zdecydować się ze względu na zmniejszenie kwoty, którą każdego miesiąca oddajemy wierzycielom. Nie bez znaczenia jest też wygoda – dzięki niej każdego miesiąca wykonujemy tylko jeden przelew.

Upadłość konsumencka

To rozwiązanie, na które warto zdecydować się tylko w skrajnych sytuacjach. Jeśli wiemy, że naszych zobowiązań nie będziemy w stanie w żaden sposób spłacić, możemy złożyć w sądzie wniosek o upadłość konsumencką. Pierwszym warunkiem jest to, by zadłużenie nie było efektem niedbalstwa. Prawo dopuszcza ogłoszenie upadłości w przypadku utraty pracy (z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego) lub poważnej choroby.

Drugi warunek to posianie majątku, który może choć w części zaspokoić żądania wierzycieli. Po licytacji wszystkich jego składników, sąd może umorzyć niespłaconą część zobowiązania.

(materiał partnera)