Niższe pensje dla samorządowców? Zygmunt Frankiewicz: “to szkodliwy populizm”

Obniżenie wynagrodzeń m.in. prezydentów miast i ich zastępców zapowiedziane przez prezesa PIS spotyka się z ostrą krytyką, zwłaszcza ze strony samorządowców.

– Jest oczekiwanie daleko idącej skromności w życiu publicznym – mówił kilka dni temu Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej. – Prezes PiS próbuje ratować sondaże swojej partii, nie patrząc na to, jak szkodliwe może to być dla naszego państwa – komentuje Zygmunt Frankiewicz.

Przypomnijmy, pomysł PiS to reperkusja premii przyznanych dla ministrów rządu i kancelarii premiera. Łączna kwota nagród wyniosła 1,5 mln złotych, a szczególnie hojnie obdarowani politycy rządzącego ugrupowania – Mariusz Błaszczak, Mateusz Morawiecki i Anna Zalewska mieli otrzymać jednorazowo od 82 do 75 tysięcy złotych. Po medialnej burzy, decyzją Jarosława Kaczyńskiego premie mają zostać przekazane na cele dobroczynne. Prezes PiS przeszedł zarazem do ofensywy, zapowiadając obniżenie gaży poselskich, senatorskich, ale także wynagrodzeń samorządowców, w tym prezydentów miast i ich zastępców. To odwrócenie debaty na temat uposażenia prezydentów miast o 180 stopni. Reprezentujący samorządowców Związek Miast Polskich podnosił dotychczas kwestię prezydenckich zarobków, ale w kierunku odwrotnym – ku podwyższeniu wynagrodzeń.

– Do polityki nie idzie się dla pieniędzy

– mówił Kaczyński. – Zostanie złożony projekt w tej sprawie. Będziemy stosować dyscyplinę. Cały proces obniżenia pensji polityków chcemy zamknąć w ciągu dwóch miesięcy – zapowiedział.

– PiS nie chciał uczciwie wytłumaczyć ludziom, dlaczego chce podnosić pensje w rządzie, więc teraz płaci za próbę obejścia tematu przy pomocy nagród

– komentuje Zygmunt Frankiewicz w oświadczeniu wydanym przez Związek Miast Polskich (prezydent Gliwic jest jednocześnie prezesem ZMP). – Dla nikogo nie jest tajemnicą, że prezes nie lubi niezależnego od siebie samorządu. Zapowiadane obniżenie pensji samorządowców trudno więc postrzegać inaczej niż w kategoriach złośliwości – dodaje i wskazuje, że od 2007 roku przeciętna płaca w Polsce wzrosła o ponad 50%, a wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie zmieniły się od 10 lat.

PONAD 200 TYSIĘCY ZA RZĄDZENIE GLIWICAMI

Ile obecnie zarabia prezydent Gliwic? Podobnie jak większość prezydentów w Polsce, bo widełki wynagrodzenia ograniczone są ustawowymi limitami. Miesięcznie Frankiewicz pobiera pensję w wysokości nieznacznie przekraczającej 12,5 tysiąca złotych. Magistrackie wynagrodzenie nie jest jednak jego jedynym źródłem dochodów bo choć uposażenie samorządowców odbiega od tego, jakim mogą dysponować prywatni menadżerowie, możliwości zarobkowe włodarzy miast i tak są znaczące.

Według danych zawartych w oświadczeniu majątkowym za 2016 rok, Zygmunt Frankiewicz zarobił niespełna 45 tysięcy złotych z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., oraz ponad 25 tysięcy złotych jako członek zarządu KZK GOP. Łącznie z urzędową pensją to ok. 230 tysięcy złotych rocznie.

Infografika 24GLIWICE

Paradoks tzw. ustawy kominowej sprawia, że więcej od Frankiewicza zarabiają jego zastępcy. Ustawodawca nie nałożył bowiem na nich limitów wynagrodzeń. I tak wiceprezydent Piotr Wieczorek, tylko z tytułu umowy o pracę z Urzędem Miejskim otrzymał prawie 222 tysięcy złotych. Swój portfel wzbogacił dodatkowo kwotą 50,5 tysiąca złotych za zasiadania w radzie nadzorczej gliwickiego PWIK. Drugi zastępca prezydenta, Adam Neumann zarobił 209 tysięcy złotych, plus 42 tysiące złotych jako przewodniczący rady nadzorczej gliwickiego Śląskiego Centrum Logistyki. Podobnie wygląda uposażenie trzeciego z wiceprezydentów – Krystiana Tomali (208 tysięcy złotych i 33 tysiące złotych za pełnienie funkcji zastępcy przewodniczącego Rady Nadzorczej ŚCL).

Luki w ustawie kominowej widoczne są więc gołym okiem. Otwarte także pozostaje pytanie o proporcje (czy prezydent Mysłowic lub Piekar Śląskich powinien zarabiać tyle samo co włodarze Wrocławia czy Warszawy?). Ogromne wątpliwości budzi też zasiadanie samorządowców w radach nadzorczych miejskich spółek. Ale czy sama wysokość wynagrodzenia prezydenta miasta jest za wysoka? Samorządowcy argumentują, że w sektorze prywatnym przy podobnym lub mniejszym stopniu odpowiedzialności, menadżerowie zarabiają kilkakrotnie więcej.

– To prosta droga do tego, co znamy ze Wschodu. Tam niskie pensje w administracji sprawiają, że polityką zainteresowany jest wyłącznie aparat partyjny lub „biznesmeni”, którzy zarabiają gdzie indziej, a funkcji publicznych potrzebują do załatwiania swoich prywatnych interesów. Wierzę w rozsądek ludzi. Uważam, że wyborcy nie dadzą nabrać się na ten szkodliwy populizm i spodziewam się, że zapowiedź prezesa Kaczyńskiego będzie miała inne skutki niż przewidywał – podsumował Frankiewicz.

Na “rozsądek ludzi” na czwartkowej konferencji powoływał się także prezes Kaczyński.
– Vox populi, vox Dei. Głos ludu, głosem Boga – mówił.

Ostateczny głos będzie należał jednak do posłów. O ile rzucony przez PiS pomysł przetrwa do pierwszego głosowania, a nie okaże się jedynie zasłoną dymną, by przykryć niesmak sowitego samoobdarowania sprzed kilku dni.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
brawo
brawo

Jak nie lubię pisu, to akurat tutaj się zgadzam z Kaczorem. Samorządowiec zarabiający miesięcznie tyle co pielęgniarka przez rok to lekkie przegięcie. Tym bardziej, że zastępców prezydenta nawet nie wybieraliśmy.

Blee
Blee

OK, ale dlaczego prezes, z całym uszanowaniem, nie żąda obniżenia płac informatykom, kafelkarzom czy kapelanom?

bravo
bravo

Blee, bo kafelkarzowi nie płaci podatnik, tylko klient zamawiający usługę. Serio nie widzisz różnicy?

Blee
Blee

Ale kapelanowi, katechecie i innym wróżbitom płaci podatnik

brawo
brawo

20 tysięcy miesięcznie?

Blee
Blee

Propagandowo zaokrąglasz w górę.Ale skoro licytujesz to sprawdź pensje członków zarządu np. PFN czy NCC
Problemu nie zauważyłeś, że prezes arbitralnie decyduje, że obniży pensję również temu, na którego jakość pracy nie ma żadnego wpływu. Dziś jest to samorządowiec, jutro prywaciarz, lekarz albo pilot.

gość
gość

@Blee
Ale kapelan i katecheta z niczego nie wróżą. Pomyliłeś zawody

iti
iti

Nie widzi bo to gryzipiórek Franka i wie że jak Franek nie wygra to i on pójdzie w buraki.

Jerzy
Jerzy

bo nie są to zawody związane z budżetówką ???

gość
gość

@Jerzy
Widomo, za te zawody sa platne z budzetowki-ameryki nie odkryles

Adi
Adi

Widocznie nie jest prawdziwym Polakiem. W Polsce przecież nie ważne ile się zarabia. Ważne, żeby sąsiadowi zdechł pies.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

10/10

jurek
jurek

Samorzadowcom czy innej masci urzednikom nalezalo by placic wiecej ,gdyby za swoje zle decycje odpowiadali osobiscie.
Obecnie te place nalezaloby obnizyc o polowe.

piętka*
piętka*

Brawo myślę, że Redaktorowi należałoby podziękować również za te fotki z przerażonymi gębami tych uwidocznionych tutaj gliwickich ssaczy z ich nieuzasadnionymi przychodami o przekrętach, których informował nas obszernie nie tylko w Info-Poster przez wiele lat, niestety już nieżyjącej ale zawsze przyzwoity i niezapomniany śp. Marian Andrzejczak. To co nie udało MU się załatwić na gliwickiej ziemi uprosił dla nas w niebie, i dzięki MU za to. Wracając do żałosnego ujadania pod-emerytalnego prezia w tym wywiadzie powiem krótko: “biedny” zapomniał o tym, że te niecałe 18% (ostatnio) jego elektoratu wybrała go po to, by służył nie tylko skromnością wszystkim mieszkańcom, ale… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz

Nie jestem za tą partią – ale pomysł na obniżenie płac – doskonały!

Jerzy
Jerzy

To jest majstersztyk

Adi
Adi

Doskonale. Zacznijmy od twojej płacy.

Gabi21
Gabi21

Kto mi wytłumaczy po co potrzeba aż trzech zastępców razem z ich sekretarkami, biurami i następnymi “kierownikami z zastępcami” ?????????????????????????????????????

asdf
asdf

Bo jest źródełko pieniędzy w postaci kasy od podatników. A podatnik się do tej pory nie zbuntował w wyborach.

krzysztof
krzysztof

Dziwię się że za szkodliwe zarządzanie miastem i wydawanie pieniędzy podatków mieszkańców i nie tylko na inwestycje o dość dziwnym znaczeniu – dotacje na Piast , hala o niepewnym przeznaczeniu, zmiana ulic Wojewoda musiał sam bo frankiewicz ze swoją ekipą nie miał czasu i ochoty, coś co na dawnej ul Wieczorka ktoś stworzył dziwoląga do picia kawy I za to jeszcze chcecie pieniądze od mieszkańców jak wy się nie wstydzicie wyciągać lapy po więcej i więcej. Wykazać się jakimiś osiągnięciami na których miasto jak i mieszkańcy mogliby skorzystać. Czy mieszkańcy mają wam pokazać palcem wasze niedoróbki i wieczne remonty –… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna

Hala o pewnym przeznaczeniu i Wieczorka przystosowana dla pieszych to są super inwestycje

Joe
Joe

Ale czy dla przyzwoitości nie należałoby zacząć od ograniczenia o 20% dotacji do partii politycznych? To po pierwsze primo. Po drugie primo zacząć uchylać/upraszczać część przepisów i podatków i ograniczyć o 20% liczbę stanowisk w ministerstwach, radach miejskich itd. Wtedy zmiana byłaby naprawdę dobra. Bo jak śpiewał Kazik “Los Angeles ma około 20 – a Warszawa ponad 700 radnych”.

ta z sikornika
ta z sikornika

MOZE TERAZ SAM NASZ “KOCHANY” PREZYDENT ZREZYGNUJE ,BO ZA TAKIE “MALE PIENIADZE” SIE NIE OPLACA SIEDZIEC NA STOLECZKU ?

rocki
rocki

Po tym co widać naokoło, to gliwiccy DECYDENCI nie powinni dostawać nawet grosza. Przecież to szkodnicy!

kop
kop

Populizm? Zapewne tak, ale czy aby na pewno szkodliwy?

rrolch
rrolch

podaj jakiś przykład pozytywnego, nieszkodliwego populizmu?

kop
kop

500+, obniżenie wieku emerytalnego, reforma sądownictwa etc.

rrolch
rrolch

Rozwiń myśl – co jest pozytywnego w przykładach, które przytoczyłeś

ja234
ja234

@kop, to akurat jest populizm. W dodatku głupota, niszczenie państwa.
Poza tym nie ma czegoś takiego jak pozytywny/ nieszkodliwy populizm.
Populizm jest zły i szkodliwy. Kropka.

kop
kop

@rrolch – niestety jeśli nie dostrzegasz nic pozytywnego w powyższych przykładach to sądzę, że moje rozwinięcie niewiele zmieni, zwłaszcza że niestety nie jestem beneficjetem ww. programów. Myślę, że najlepiej jak sam zapytasz kogoś kto korzysta z 500+ czy dostrzega w tym coś pozytywnego. @ja234, dokładnie – to jest populizm, @rrolch poprosił mnie o podanie przykładów… Powiadasz nieszzenie Państwa? Niestety mam wrażenie, że od przeszło 25 lat trwa niszczenie Państwa. Ludzie mają dosyć zabierania, likwidowania, podwyższania… obywateli nie interesują wskaźniki ekonomiczne i dlatego cieszą się, że ktoś w końcu im coś “dał”, nawet jeśli są to działania populistyczne, które mogą mieć… Czytaj więcej »

rrolch
rrolch

oddzielmy więc populizm od niepopulizmu bo oddadalamy się od adremu

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Frankiewicz nie powinien się tym już martwić to jego ostatnia kadencja na tym stanowisku

Michal
Michal

Tu niestety i kaczor i Franek maja racje, ale zastanawia mnie fakt dlaczego miasto Gliwice ma 3 zastepcow…I dlaczego kazdy z nich zasiada w jakies radzie nadzorczej. Dla nich doba ma wiecej niz 24h? Sa na tyle wyksztalceni ze znaja sie NA WSZYSTKIM?

heli1b
heli1b

Na zasiadaniu nie trzeba się znowu tak bardzo znać

asdf
asdf

Sam Frankiewicz też jest wiceprezesem rady nadzorczej w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, członkiem zarządu KZK GOP (gdzie zresztą ma 1/4 etatu), prezesem Związku Miast Polskich, przewodniczącym zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, członkiem zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezesem zarządu stowarzyszenia “Gliwicka Inicjatywa Obywatelska”, a do tego ma etat na Politechnice Śląskiej.

Pytanie jak znajduje czas na to wszystko i jak wpływa to na jego obowiązki jako prezydenta miasta.

ZakSciska d..
ZakSciska d..

Znany ze skromnosci I odrazy do megalomanii franek zabral glos

Logicznie myślący
Logicznie myślący

Jakby tą reformę wprowadziła Platforma to wszyscy Gliwiczanie byliby zadowoleni, ale autorem jest Kaczyński to większość jest ubożonych. Wiadomo, że Frankiewicz zawsze będzie bronić swojej posadki i nie potrafi wyżyć za kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Observer
Observer

Zygmunt wie, co mówi… On od lat jest przekonany o swojej słuszności i nieomylności. Szkoda, że miasto mu znika. ;-)

mieszczuch
mieszczuch

Biznesmeni Gliwiccy i tyle.

gość
gość

urwane z choinki nie spełnione mgr inż. specjaliści od przyssania do własności publicznej normalnie warzywniaka nie umiałoby poprowadzić dziecka czy psa strach powierzyć nie mówiąc o placówkach oświaty kultury czy innej użyteczności

asdf
asdf

Zostawić prezydentom pensje takie jak obecnie. Ale zablokować im możliwość zasiadania w różnych zarządach, radach nadzorczych itd. Żeby nie było patologii, że teoretycznie pracuje w urzędzie, a dodatkowy etat ma jako prezes jednej firmy, w drugiej firmie ma etat w radzie nadzorczej, pół etatu w fundacji, pół etatu w spółce miejskiej…
Dodatkowo ustawowe ograniczenie pensji dla zastępców. Max. 75% pensji prezydenta miasta.

Robol
Robol

Obniżenie wynagrodzeń m.in. prezydentów miast i ich zastępców zapowiedziane przez prezesa PIS spotyka się z ostrą krytyką, zwłaszcza ze strony samorządowców. Biurwom i chłopom zawsze jest mało .

Cookie Monster
Cookie Monster

Wyobrazcie sobie ze macie swoja firme ale i przychodzi kandydat na prezesa mowiac ze chce 100 tys miesiecznie zarobku – zatrudniacie? Moim zdaniem tak, pod warunkiem ze jego dzialania przyniosa firmie znacznie wiecej niz te 100 tys. A jak przychodzi pani biurowa i chce najnizsza krajowa ale wiecie ze bedzie caly dzien na plotkach spedzala – zatrudniacie? Tak ze nie kwota zarobkow powinna emocjonowac ale proporcja miedzy kwota zarobkow a efektami pracy. Dlatego ja jestem za tym, choc pewnie bede zminusowany na maksa, zeby zarobki podniesc ale tez znacznie wiecej wymagac efektow. Gliwice to duza “firma” i zeby miec dobry… Czytaj więcej »

heli1b
heli1b

Jak na razie ta “firma” ma sowicie opłacany a kiepski zarząd oraz brak efektów.

Cookie Monster
Cookie Monster

Ale ja nie twierdziłem ze ma dobry – twierdziłem ze powinna mieć dobry zarząd a żeby taki mieć powinien być dobrze opłacany.

heli1b
heli1b

Był dobrze opłacany. Mieli okazję to docenić. Jak widać system nie zadziałał.

gość
gość

niemądremu i pazernemu dobrze zapłacisz od tego ani nie zmądrzeje ani nie zuczciwieje

Cookie Monster
Cookie Monster

A może daloby się uzaleznic place prezydentow od oceny przez mieszkancow. Da się to przecież zrobić internetowo tanio i skutecznie.

heli1b
heli1b

Żaden urzędnik na coś podobnego nie pozwoli. Czy się stoi, czy się leży … im się należy i tego będą bronić do upadłego. Nie po to idzie się na państwowy garnuszek żeby zarabiać adekwatnie do efektów pracy.

asdf
asdf

Póki co zarabiają nieźle, ale nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Była kilka lat temu kontrola NIK, która stwierdziła wiele nieprawidłowości. Czy były z tego tytułu jakieś konsekwencje dla decydentów? Nie. Otwarcie Hali Podium opóźnia się już o 3 lata, a budowa kosztuje już 100 mln zł więcej niż pierwotnie zakładano. Czy prezydent odczuł osobiście jakieś skutki tego? Nie, zarabia tyle co wcześniej, nie zapłacił żadnej kary, a poczuli to wyłącznie podatnicy.

Więc skoro prezydenci są tacy bezkarni to można im spokojnie obniżyć pensje. Podejmują decyzje i podpisują dokumenty bez żadnego stresu.

Nela
Nela

Panie Frankiewicz i panie Wieczorek to dopiero początek, los Wam odda z nadwyżką za ten haracz jakim obciążyliście pojedyncze osoby za odpady segregowane.

naked
naked

o franio najmniej czyli jest z powołania tak jak jarek sugeruje

w pogoni za octem
w pogoni za octem

szkodliwy populizm to twoja megalomańska hala bankrut, szkodniku

Lil
Lil

Super, fajnie, pracuję w UM Gliwice już 3 lata i mam 1700 na rękę. Zwiewam stąd.

rrolch
rrolch

Temat zastępczy. Taka wrzutka żeby wywołać goownoburzę, a w tym czasie Pis przepchnie jakąś niewygodną dla obywatelu ustawę (ustawkę)

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Ja mam tzw. “wniosek dalej idący”. Nie płaćmy w ogóle prezydentom i burmistrzom, w końcu to co robią, to dla nich zaszczyt, więc to powinno im wystarczyć. Z budżetu płaćmy tylko kieckowym, kapelanom i katechetom: ci to się narobią, więc “po prostu się należy” [B.Szydło]. A jeśli już mielibyśmy płacić burmistrzom i prezydentom, to niech decyduje o tym stetryczały kurdupel z drabinki, na której stojąc podczas comiesięcznych smoleńskich menstruacji, pluje jadem na lewo i prawo. On jest obiektywny: w życiu nie skalał się prawdziwą pracą, nie miał konta w banku, nie ma prawa jazdy, rodziny, na stacji benzynowej myli “jednorękich… Czytaj więcej »

KIKA
KIKA

tak jak Twoja ksywa , masz bardzo wulgarny i odrażający w czytaniu styl. Można to zmienić ,,,trzeba dużo czytać , to wzbogacisz swój niechlujny język …czy chciałbyś ,aby to ciebie nazywano “kurduplem ” ? – przecież nie podałeś swego wzrostu , więc ostrożnie z takimi komentarzami !!!

ja234
ja234

No, obniżenie pensji samorządowcom, jest po prostu bez sensu.Jest to typowa, beznadziejna pisiowska “propozycja”.Nie ma się co dziwić, w końcu to pisiory.
Ciekaw jestem czy to przejdzie przez “sejm” i co wymyślą po drodze.

Ampuła
Ampuła

Kaczyński Jarosław to samotniczy, starczy dewiant z marginesu społecznej normalności. Nie rozumie, że pieniądze są potrzebne na utrzymanie rodziny, zapewnienie im wypoczynku i rozrywki, kształcenie dzieci, budowanie bezpieczeństwa ekonomicznego, inwestowanie, ratowanie zdrowia, pomoc krewnym czy filantropię. To kompletnie obce sprawy dla abnegata, który nie kupuje sobie sam butów, jedzenia, nie ma konta, samochodu, prawa jazdy, żony do wsparcia, nawet połowy dziecka, wnuków do przytulenia. Niczego żywego, czego mogłaby dotyczyć miłość. Niczego, co wymagałoby pieniędzy, żeby ta miłość była także obudowana troską o dobrostan kochanych. Dla takiego dewianta zaordynować dziesiątkom tysięcy ludzi zabranie części pieniędzy, to czynność bez namiętności. Śmierć tego… Czytaj więcej »

Jerzy
Jerzy

Ampuła (nawet się wstydzisz swoich danych rzeczywistych) czyli rodzaj rodzaj żeński więc w ten sposób się będę zwracał. Ty jesteś poierdolona do kwadratu !!! Po pierwsze trzeba być głupią suką abu komukolwiek życzyć śmierci. Po drugie cytujꔿe pieniądze są potrzebne na utrzymanie rodziny, zapewnienie im wypoczynku i rozrywki, kształcenie dzieci, budowanie bezpieczeństwa ekonomicznego, inwestowanie, ratowanie zdrowia, pomoc krewnym czy filantropię” daje do zrozumienia że samorządowiec tak a przykładowo pielęgniarka czy kasjerka nie ma takowych potrzeb bo jakoś o wysokość ich uposażeń się nie ubiegasz. Po trzecie- w zasadzie nie ma po trzecie bo marny człowieczku polemika z takim czymś to… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Jerzy Rzeczywisty lepiej piszesz, niż czytasz. Nigdzie nie napisałem, że życzę komuś śmierci czy ubiegam się o wysokość uposażeń. Kwestionuję prawo wyalienowanego dewianta do ręcznego sterowania dochodami normalnej części społeczeństwa. Wybieraj, czy w niej jesteś, czy nie.

Jerzy
Jerzy

Cytat”Kwestionuję prawo wyalienowanego dewianta do ręcznego sterowania dochodami normalnej części społeczeństwa” A czy on cokolwiek odebrał? Nie on nie ma takich uprawnień. On złożył propozycję która ma zostać zatwierdzona przez sejm lub nie. Jego jedynie jest propozycja,skądinąd słuszna. Czyż nie zgodzisz się że wszyscy powinni być równi?

Ampuła
Ampuła

Ożesz… Nie jesteś daleko bardziej, niż się spodziewałem! Muszę uczciwie przyznać temu staremu, wyalienowanemu dewiantowi, że za podstawę zabierania ludziom pieniędzy jednak nie uznał, że “wszyscy są równi i powinni równie mało zarabiać”. Postanowił koniunkturalnie, partyjniacko wskazać samorządowców jako “zarabiających za dużo”. W domyśle – tak dużo, że nagradzający się dziesiątkami tysięcy ministrowie PiSoidzcy zaledwie liżą ochłapy. W tle domysłów – jak jesienią wymienicie tych za dużo zarabiających samorządowców na samorządowców PiSoidzkich, to oni będą zarabiać mniej. Pewnie znajdą jakiś sposób na nagradzanie się dziesiątkami tysięcy kwartalnie, ale o tym ten stetryczały dewiant z marginesu społecznego dowie się dopiero z… Czytaj więcej »

Łon
Łon

Zaczyna trochę słoneczko przygrzewać, a z naszą ampułką coraz gorzej.
No ale co można oczekiwać od kibola czy innej ki-bolki:)

marcelo
marcelo

tych twoich wypocin człowiek normalny nie jest w stanie przeczytać. Dlatego zmień lekarza, lekarstwa lub inne używki, bo takiego drugiego dewianta jak ty to na Śląsku znaleźć nie sposób.

Ampuła
Ampuła

Nie jesteś w stanie przeczytać, czy pojąć odczytanego? Bo to różne sprawy. Na problemy z czytaniem rady są proste – kurs przedszkolny lub okulista.. Problemy ze zrozumieniem to materia inna. Może pomóc tłumacz. Rozumiany nie jako przekładacz, ale wyłuszczacz, precyzator, sednowskazywacz. Może, ale nie musi. Są takie pokłady tępoty, którym żaden tłumacz nie sprosta.

Łon
Łon

W tym rzecz ampułko,że pier.oły które tutaj pociskasz nie da się czytać, a co dopiero je zrozumieć:) Kapujesz?

Ampuła
Ampuła

Nie czytać. Jak ręką odjął zniknie zarówno sam mozół czytania, jak i ułomność niezrozumienia.

Łon
Łon

Ampułko, może lepiej nie wypisuj tutaj swoich pierdół i frustracji, a zniknie problem prawie dla wszystkich, którzy ciebie tu minusują, dalej nie kapujesz?

Ampuła
Ampuła

Nie czytać. Jak ręką odjął zniknie zarówno sam mozół czytania, jak i ułomność niezrozumienia. Nie wystąpi też problem minusowania, bo to przecież domena małpy lub robota minusować coś, czego się nie przeczytało albo nie zrozumiało.

Łon
Łon

Ampułko nie zrobię ci takiej przykrości, bo chyba nie po to tutaj tak pajacujesz? Przecież zawsze możesz sobie założyć tzw. pamiętnik osobisty i od czasu do czasu dyskretnie pod kołderką pośmiać się z tych twoich pier.ołek . Ja czytam tylko te po znaczącej weryfikacji w większości słusznej, dokładając ci kolejnego minusa:)

Kroplóówa
Kroplóówa

Stek bzdur. Dlatego szkoda czasu na czytanie. Ogarniasz temat ?

Ampuła
Ampuła

Można nie czytać ze strachu przed trudem samej czynności czytania lub zakładanym niezrozumieniem przeczytanego. Ale i można nie czytać, żeby nie tracić czasu. To rozwiązanie racjonalne. W pewnych kręgach.

KIKA
KIKA

AMPUŁO !!!Jesteś niezmiernie zadufany w sobie i w swoim wyrafinowanym słownictwie …chociaż pewnie jesteś oczytany ( ale powiem , że traciłęś czas na to swoje czytanie setek książek , bo nie potrafisz nie obrażać ludzi …tak jesteś cyniczny i dokuczliwy —Radzę poczytać trochę naukowych ksiąg , to będzie lepszy pożytek dla nas czytających , te Twoje obrażliwe słowa.Życzę przemyśleń!

Ampuła
Ampuła

Błędnie zakładasz, że interesuje mnie jakiś “pożytek dla czytających”. Czujesz się obrażona? Zdaj się na weryfikację redakcyjnego cenzora.

gość
gość

Ojej to tak samo jak zabieranie pieniedzy na Piastoterrorystów. A tyle innych przyszłościowych rzeczy można by sfinansowac przesuwajac te pieniadze na rozsadniejsze i bardziej potrzebne inwestycje i cele. Ale abnegaci,znudzeni zyciem straceńcy tego nie zrozumieją

tse tse
tse tse

Ampuła, w twoim przypadku oznaką starzenia się nie jest ubytek włosów na czubku głowy, ale przekonanie o tym, że większość wokół ciebie, czyli beneficjenta układów miejskich to idioci i nienormalni, a tym sam jesteś gejzerem intelektu. Starzejesz się (psychicznie i mentalnie) szybciej niż twoi rówieśnicy. Nadchodzi katastrofa, wypadasz z gry, młodsi już ostrzą zęby.

KIKA
KIKA

AMPUŁO –znów się ujawniasz !! ale jak dawniej, robisz to bardzo niezgrabnie –przecież nie tylko samorządowcy mają na utrzymaniu swoje RODZINY –chodzi nam o w miarę sprawiedliwe dzielenie “kasy “i to ,że ktoś jest samotny ,nie oznacza , że nie myśli o rodzinach ( prezes tak ma )