Noc Świętojańska 2024. W Ruinach Teatru Victoria, na Rynku i Alei Przyjaźni czekają na Was wyjątkowe atrakcje

Już w piątek czeka nas wyjątkowa NOC ŚWIĘTOJAŃSKA – pełna ognia, muzyki, wiru tańca i zabawy. W Ruinach Teatru Victoria zaplanowano koncert zespołu WoWaKin. Aleja Przyjaźni wypełni się dźwiękami, które zaserwuje nam DJ P33. Stanie się także sceną dla aktorów Teatru A, którzy specjalnie na tę noc przygotują spektakl.

 
Na tarasie powstanie dla Was przestrzeń do odpoczynku i rozmów. O godz. 23.00 przeniesiemy się na Rynek na pokaz ognia w wykonaniu grupy Los Fuegos.

19.00 | RUINY TEATRU VICTORIA | otwarcie letniego tarasu | set DJ P33 i strefa gastronomiczna
20.00 | RUINY TEATRU VICTORIA | koncert WoWaKin | liczba miejsc ograniczona
21.20 | ALEJA PRZYJAŹNI | spektakl “Exultet” w wykonaniu aktorów Teatru A
23.00 | RYNEK | pokaz fireshow Los Fuegos

Posłuchaj zaproszenia, Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora CKV


WoWaKin

To muzyczny trójkąt. Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak i Mateusz Wachowiak uprawiają pełen pasji, improwizacji i zaskakujących pomysłów flirt instrumentalno-wokalny. Chemia między artystami, męsko-damskie przyciąganie zamieniają się w energetyczny dialog między banjolele, skrzypcami a harmonią.

Wowakin zabierze Was w podróż na wiejskie wesela, potańcówki, szalone potańce podmiejskie pełne spontanicznej, gorącej energii nocnych rozrywek, wiru zabawy i pijanych nocy. A to wszystko przetkane rzewnymi pieśniami o przemijaniu, stracie, tęsknocie za młodością.

Trio wykonuje mazurki, oberki, polki, kujawiaki, tanga, fokstroty, pieśni i kołysanki z rejonu radomskiego, kieleckiego i sannickiego. Oprócz skrzypiec, trzyrzędowego akordeonu polskiego i bębnów grają na banjouke i harmonijce ustnej. ​

W 2016 roku zespół zadebiutował na najważniejszym w Polsce konkursie muzyki ludowej „Nowa Tradycja” i zdobył III nagrodę. Od tego czasu dali mnóstwo koncertów. Trio zdobyło także III nagrodę na festiwalu „Folkowe Mikołajki” 2016 w Lublinie. 17.09.2017 wydali swój pierwszy album CD pod nazwą „Kraj za miastem”. Drugi album „Wiązanka” i trzeci „W malowanych sankach” ukazały się w roku 2020. W ubiegłym roku mogliśmy usłyszeć trzy utwory skomponowane dla wielkiego hitu serialowego na Netflix „1670” – „Cóżeś Ty Kasiu Zrobiła”, „Już Mój Kochanek”, „Kare Konie”, które usłyszymy na żywo podczas tegorocznej Nocy Świętojańskiej w Gliwicach, w Ruinach Teatru Victoria.


Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru A

„Exultet” to kolejna próba twórczej adaptacji języka spektakli ulicznych. Ogień i woda są głównymi tematami obrzędowego widowiska, rozgrywającego się na pograniczu teatru i ekstatycznego misterium. Spektakularne piękno tych pierwotnych żywiołów – to estetyczny obszar, w jakim rozgrywać się widowisko „Exultet”. Aktorzy Teatru „A” chcą zaprosić widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego, odwołującego się do najbardziej pierwotnych doświadczeń człowieka. Widowisko jest podróżą do świata dawno zapomnianego – pamięć o nim trwa jednak w najgłębszych pokładach podświadomości.

W warstwie treściowej spektakl inspirowany jest tzw. „rytami przejścia” – obecnymi w kulturach różnych ludów ceremoniami inicjacji, umierania i rodzenia się na nowo, zmiany statusu społecznego i religijnego jednostki. Człowiek poprzez nie stawał się „kimś nowym”, obrzędy te „namaszczały” go do pełnienia nowych funkcji w społeczności, precyzyjnie określały jego nową tożsamość.

Spektakl opowiada historię człowieka – „everymana”. Jego „stawanie się” i „ostateczna przemiana” dokonują się w symbolicznej podróży, inspirowanej legendami o poszukiwaniu Ognistego Ptaka. Topos wędrówki, objawianie się „Nadprzyrodzoności”, „exodus” i ostateczny moment mistycznej „przemiany” to podstawowe elementy składające się na teatralną opowieść. Uniwersalność tematu w głównej mierze zasadza się na przenikaniu się i syntezie tradycji obecnych w różnych przekazach kulturowych – począwszy od ekstatycznych, pierwotnych obrzędów magiczno-religijnych, a skończywszy na tradycji judeo-chrześcijańskiej z jej koncepcją Paschy i Sakramentów.


P33-DJ

Selekcjonerka szeroko pojętnego etniczno-orientalnego gatunku muzycznego od 2022 r. Warsztaty oraz technikę grania zdobywała na krakowskiej scenie klubowej. Dotychczas zagrała na kilku festiwalach: Osada, La Jura, Kayak Fest, CzarnOff, Słomiany Zapał, Wyspowa Bassowa czy Zlot ludzi nieśmiałych. Współorganizatorka kilku festiwali oraz dekoratorka przestrzeni festiwalowej. Łączy muzykę elektroniczną z brzmieniem etnicznym, organicznym oraz orientalnym. Bierze udział w jam session, gdzie instrumenty żywe przeplatają się z elektroniką. Muzyka, która gra, jest dla ciała i zmysłów. Dźwiękami wprowadza w taniec intuicyjny, który jest najlepszą formą wyrażania siebie.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

(ckv)