Nowa metrolinia wystartuje w sobotę. Połączy Gliwice, Zabrze, Bytom i Piekary Śląskie z lotniskiem

fot. ZTM

Na ulice Metropolii wyjadą autobusy nowej linii metropolitalnej. Linia M16/M116 połączy Gliwice i Zabrze z Bytomiem, Piekarami Śląskimi, gminą Bobrowniki i Portem Lotniczym w Pyrzowicach. Linia kursować będzie przez cały tydzień i przez całą dobę.

 
Uruchomienie połączenia zaplanowano od soboty, 20 sierpnia.

Linia znacznie poszerzy ofertę transportową we wszystkich tych gminach. Autobusy oznaczone jako M16 będą kursowały między Gliwicami i Piekarami Śląskimi. Na przystanku Osiedle Wieczorka Dworzec będą zmieniać oznakowanie na M116 i pojadą dalej w kierunku lotniska.

Autobusy jadące z Pyrzowic do Piekar – odwrotnie. Dzięki temu podróż na całej trasie możliwa będzie bez przesiadek.

Na tej trasie autobusy będą kursowały z częstotliwością – w dni robocze co 60 min przez całą dobę; w dni wolne od pracy co 120 min przez całą dobę.

Dodatkowo na linii M16 uruchomione zostaną dodatkowe kursy na trasie Gliwice – Bytom, tak by między tymi miastami linia kursowała w dni robocze średnio co 30 minut, a w dni wolne średnio co 60 minut. Ponadto kursy te obsłużą bytomską dzielnicę Miechowice.

W Gliwicach linia M16 będzie rozpoczynać bieg przy hali Arena, co ułatwi studentom dojazd na Politechnikę Śląską.

W Zabrzu linia zatrzyma się m. in. przy szpitalu na ul. 3 Maja i przy Kopalni Guido. Linia M116 w dni robocze zapewni dojazdy i powroty pracownikom terminala Cargo pyrzowickiego lotniska.

Nowe metrolinie zastąpią dotychczasowe linie AP1, 53, 850 i 113N. Zmiany rozkładów obejmują również linie autobusowe 114 i 192.

Więcej o nowych liniach można przeczytać na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/2472/

Metrolinie to szybkie połączenia autobusowe, cyklicznie uruchamiane od maja ubiegłego roku. Mają one mają stanowić szkielet komunikacyjny Metropolii. Jak dotąd na śląskie i zagłębiowskie ulice wyjechało 19 z 32 planowanych metrolinii.

mat. pras. ZTM

34 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Wrzodzisław
17/08/2022 07:52

Pomysł jest wyborny. Proponuję, żeby jego autorzy, dysponujący pewnie śladową znajomością języka angielskiego, spróbowali wytłumaczyć obcokrajowcowi, że autobus M16 co prawa ma na wyświetlaczu „Osiedle Wieczorka Dworzec” ale tak naprawdę to w trakcie jazdy przepoczwarza się w M116 i pojedzie ostatecznie na lotnisko.
Akceptantom tego pomysłu proponuję wytłumaczenie tej sytuacji w przeciwnym kierunku.

Cliper
17/08/2022 18:17
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Obcokrajowiec nie taki baniak jak myślisz!
Polacy w świecie też jakoś dają rade a na pewno mniej obyci

Wrzodzisław
18/08/2022 07:46
W odpowiedzi na  Cliper

Pewnie jakoś dają radę, ale czy życie należy ludziom (nie tylko obcokrajowcom, ale też i sobie samemu) UŁATWIAĆ czy wszędzie ma być jakiś tor przeszkód, bo jakiś cymbał z partyjnego nadania znowu czegoś nie przemyślał?

Sylwia
17/08/2022 17:57

Pogratulować pomysłu. Wiele osób podróżujących linia 850 po wprowadzeniu zmian będzie musiała do pracy dojeżdżać z przesiadka, ponieważ nowa linia nie pokrywa się zupełnie z trasa 850. O godzinach jazdy nie wspominając… puknijcie się w czoło!

Klara
17/08/2022 20:40
W odpowiedzi na  Sylwia

Tak to jest jak coś dobrze działa to trzeba włożyćvpatyk w szprychy zeby ludziom za dobrze nie było

Wrzodzisław
18/08/2022 07:46
W odpowiedzi na  Klara

Bo jak nie może być lepiej, to niech chociaż będzie śmieszniej.

Katarzyna
17/08/2022 12:47

Wszystko bardzo fajnie ale linia M16 została otwarta kosztem wycofania autobusu 850 którym pracownicy galerii M1 dojeżdżali do pracy.Teraz nie mają takiej możliwości.Dla niektórych było to jedyny środek transportu

Miś 3
17/08/2022 22:53

Trochę się gubię… Więc jakim autobusem np z Bytomskiego Dworca będzie się można dostać na M1 w Zabrzu przez Bytomska Plejadę włącznie ? Bo tam ludzie pracują… Robią zakupy … Poruszają się tą linią… Na codzień ?! … Po co komu były te zmiany skoro więcej z nich problemu niż pożytku ….

Beata
18/08/2022 18:56
W odpowiedzi na  Miś 3

Piechotą

Tezeusz
17/08/2022 08:34

M16 będzie rozpoczynać bieg przy hali Arena, czyli nigdzie i dla nikogo. Tak trzymać!

AndrzejD
17/08/2022 20:25
W odpowiedzi na  Tezeusz

…no jakoś trzeba uzasadnić potrzebę istnienia hali bankrut

Sffre
17/08/2022 10:23

Kolejna linia, która całkowicie pomija przejazd przez duże osiedle jakim jest Sośnica, mimo że jej trasa przechodzi tuż obok. Wspaniała zachęta do skorzystania z transportu zbiorowego. ZTM – ich działania ciężko nawet komentować.

Dym
17/08/2022 11:16
W odpowiedzi na  Sffre

A wystarczyło żeby zaczynał kurs od zajezdni Reymonta Sikorskiego kujawska

olo
17/08/2022 18:03
W odpowiedzi na  Sffre

daj spokoj. rownie dobrze dlaczego nie jedzie przez kopernika.

AndrzejD
17/08/2022 20:55
W odpowiedzi na  Sffre

Naprawdę fantastyczną zachętą do korzystania transportu zbiorowego, jest możliwość odbycia przejazdu z Gliwic na lotnisko w Pyrzowicach zaliczając po drodze 50 przystanków jeżeli dobrze liczę.
Jak uruchomią tą linię to wezmę chyba dzień urlopu żeby odbyć tą podróż – muszę się tylko dowiedzieć czy na pokładzie tego autobusu jest dostępny catering.

Wrzodzisław
18/08/2022 07:47
W odpowiedzi na  AndrzejD

O ile dobrze policzyłem to czas przejazdu wynosi sto minut.
Brzmi zachęcająco.

Sz
17/08/2022 12:11

Kolejny pomysł rodem z Barei. On miałby dzisiaj dużo tematów do sfilmowania. Przemiana numeracji i pewnie wydłużenie czasu przejazdu na lotnisko geniusze normalnie. Za co ci ludzie w tym molochu biorą pieniądze???

Urko
17/08/2022 06:56

„W Gliwicach linia M16 będzie rozpoczynać bieg przy hali Arena, co ułatwi studentom dojazd na Politechnikę Śląską.”

Łoj panoczku. Leniwe terozki te studenty. To łone te pół wiorsty piechotom przejść nie mogom ?

Ampuła
17/08/2022 05:06

Pierwszy dzień kursowania tej linii zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.
Można się spodziewać, że premier Mateusz Morawiecki zechce osobiście sprawdzać czystość siedzisk, stan ogumienia oraz sprawność klaksonu.

gliwicjus
17/08/2022 17:37

Ciekawe ile wynosi czas przejazdu całą trasą wliczając przemianę w trakcie podróży?

Wrzodzisław
18/08/2022 07:49
W odpowiedzi na  gliwicjus

104 minuty. Dokładnie tyle.

Urko
18/08/2022 19:17
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

104 minuty ? Powinni go nazwać „Der oberschlesische Wanderer „

BOZKA
21/08/2022 10:36
W odpowiedzi na  gliwicjus

120 minut

Beata
18/08/2022 18:51

Pomysł super, ciekawe co na to pracownicy M1 Zabrze dojeżdżający z Bytomia, praca od 9 do 21, a 850 już nie będzie. Naprawdę super, najważniejsze loty z Pyrzowice , byle dalej z tego kraju gratulacje.

DD
17/08/2022 12:09

Interesuje mnie tylko ile razy autobus się zatrzyma zanim dotrze z jednego końca do drugiego oraz nazwa wszystkich przystanków wymieniona przejrzyście w linii prostej uwzględniająca każde miasto przejazdu, ceny biletów oraz czas przejazdu. Trudne, nieprawdaż?

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
Iza
17/08/2022 19:40
W odpowiedzi na  DD

W sobotę może to Pani sobie sprawdzić na rozkładzie jazdy ZTM.

Marcin
20/08/2022 15:36

Ta nowa linia to jedno wielki nieporozumienie.

Adam Zdubel
17/08/2022 22:52

EKIPA logistyków z ZTM ODLECIAŁA po Raz KOLEJNY GLIWICZNIE BYTOMIANIE ZABRZANIE od 21.08.2022r. KOLEJNY KOSMOS KOSZMAR KOMEDIA!!! 1 – a jak teraz studenci DOJADĄ w miarę SZYBKO z BYTOMIA DO GLIWIC DO PLEJADY DO M1??? Przez te waszą linie m16 to DRAMAT – PONAD GODZINA JAZDY!!! z pominięciem M1 ZABRZE i PLEJADA BYTOM oraz ZAJEZDNIA -gdzie można było szybciej na A4 617 itp. się przesiadać i inne OPCJE — a TAKIEGO POTWORA stworzyliście . 2 – godziny dojazdu DRAMAT dla ludzi ,którzy od lat dojeżdżają na 7ą do pracy do GLIWIC – zero ANKIETY itp — ktoś sobie POMYŚLAŁ –… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez Adam Zdubel
gliwicjus
18/08/2022 07:58
W odpowiedzi na  Adam Zdubel

Weź pigułkę, weź pigułkę, weź pigułkę…

Ampuła
18/08/2022 08:38
W odpowiedzi na  Adam Zdubel

Setki zatrudnionych w Zarządzie Transportu Metropolitalnego analityków biletów, resarcherów rynku kasowników, designerów wiat, matek chrzestnych aplikacji, kapelanów taboru i ich rzeczników nie wiedzą, kim są „robotnicy” i „studenci” i do czego służą.

Bedon
21/08/2022 11:42

Najbardziej stratni są mieszkańcy gminy Bobrowniki którzy utracili linię 53.

Alojz
22/08/2022 12:46

Cytuję: „Metrolinie to szybkie połączenia autobusowe…” Sprawdzam: 1H41 z Piastów do Lotniska. Poza tym nie pokrywa mi się z linią 850, ani w przebiegu trasy, ani w czasie przejazdu. Nie wiem co myśleć.

Po co to komu potrzebne
17/08/2022 22:07

Te miasto stoi w korkach
autobus za autobusem, one się już na przystankach nie mieszczą

brat brata