Nowa placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. „Przystań” będzie działała 5 dni w tygodniu

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

Jasne sale do nauki, zajęć kreatywnych i komputerowych w przyjemnych kolorach, duży salon do zabaw, gier czy oglądania filmów, przestronna jadalnia oraz nowoczesna kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne – tak prezentuje się „Przystań”, czyli nowa gliwicka placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, utworzona przez Miasto Gliwice przy ul. Traugutta w Zatorzu. Miejsce to będzie działało przez 5 dni w tygodniu w godzinach od 15.00 do 19.00 i poprowadzi je wyłoniona w konkursie gliwicka Fundacja Różyczka.

 

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

Miasto Gliwice od lat wspiera rodziny przeżywające trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Aby zapewnić dzieciom z takich rodzin bezpieczne i przyjazne miejsce, w przejętej w 2018 roku nieruchomości przy ul. Traugutta 3 stworzyło warunki do powstania placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Przystań”. O wyborze lokalizacji zadecydowała powierzchnia budynku oraz jego położenie, dogodne dla dzielnic Zatorze i Baildona. W uroczystym otwarciu placówki, która 10 kwietnia oficjalnie rozpoczęła swoją działalność uczestniczyli m.in. zastępcy prezydenta Gliwic, Mariusz Śpiewok i Aleksandra Wysocka.

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

– To bardzo ważne miejsce, którego potrzebowaliśmy w naszym mieście. Nowa placówka została wykonana na niebywale wysokim poziomie. Oferuje fantastyczne pomieszczenia i zasoby, zapewniające pełne wsparcie dla młodych ludzi, którzy po szkole będą mogli wspólnie z rówieśnikami odrabiać zadania domowe, uzupełniać wiedzę szkolną, rozwijać swoje pasje i zainteresowania – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – mówił zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

Co oferuje gliwicka „Przystań”?

Nowa placówka mieści się w niezależnym budynku. Do głównego wejścia prowadzą schody oraz winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W progu gości wita jasny, przestronny hall, prowadzący do poszczególnych pomieszczeń urządzonych w stonowanych kolorach. Każde z nich wyposażone jest w duże okna, które wpuszczają do wnętrz sporo światła. Jest sala do nauki z wygodnymi biurkami i krzesłami na kółkach; pomieszczenie do zajęć kreatywnych z podłużną wyspą, przy której dzieci będą mogły wspólnie wykonywać prace plastyczne; sala komputerowa z serwerownią; duży salon (z możliwością podzielenia go na dwa mniejsze pomieszczenia) przeznaczony do gier, zabaw czy oglądania filmów, a także przestronna jadalnia, do której wejść można m.in. przez nowoczesną kuchnię z wyposażeniem, w której dzieci będą odbywały warsztaty kulinarne. Oprócz tego nieruchomość została wyposażona w ogrzewanie podłogowe, pompę ciepła, fotowoltaikę, wentylację mechaniczną oraz klimatyzację.

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

Łączny koszt remontu i adaptacji budynku na potrzeby placówki wyniósł ponad 2,5 mln zł i został pokryty z budżetu miasta. Aranżacje wnętrz przygotowała firma IKEA Katowice.

Nowe wnętrza wkrótce zatętnią życiem

W ramach swojej działalności prowadzona przez Fundację Różyczka „Przystań” planuje organizować dla dzieci i młodzieży różnorodne zajęcia kulinarne, rekreacyjne, sportowe czy plastyczne; koła zainteresowań (np. teatralne, plastyczne, taneczne); spotkania wychowawcze w grupie; treningi umiejętności społecznych oraz treningi zadaniowe, podczas których podopieczni będą uczyli się samodzielności i przygotowywali się do dorosłego życia. Ponadto wychowawcy i wolontariusze będą pomagać podopiecznym w nauce i odrabianiu zadań domowych, monitorować ich systematyczne wywiązywanie się z obowiązku szkolnego oraz nadzorować naukę przestrzegania norm społecznych. Dodatkowo podopiecznym ma zostać zapewniony co najmniej jeden posiłek dziennie – będzie on przygotowany wspólnie z dziećmi w ramach warsztatów kulinarnych.

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

Placówka ma również wspierać rodziny swoich podopiecznych w roli opiekuńczo-wychowawczej, współpracować z rodzicami, szkołami do których uczęszczają dzieci, Ośrodkiem Pomocy Społecznej i wszelkimi instytucjami, zajmującymi się pomocą dzieciom i młodzieży oraz pomagać w sytuacjach kryzysowych.

Dla kogo jest „Przystań”?

Z placówki skorzysta trzydzieścioro dzieci w wieku szkolnym (z klas 1–8), wywodzących się z rodzin, borykających się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, trudnościami w prowadzeniu gospodarstwa domowego, ubóstwem czy zagrożonych wykluczeniem społecznym lub uzależnieniami. „Przystań” przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży z ubogim dziedzictwem kulturowym i intelektualnym, trudnościami w nauce szkolnej, problemami z przestrzeganiem norm społecznych oraz zaburzeniami rozwoju emocjonalnego, psychicznego i fizycznego. Najważniejszym celem placówki jest zapewnienie im miejsca, w którym będą mogli czuć się bezpieczni i potrzebni, otrzymają odpowiednie wsparcie oraz nauczą się podejmować odpowiedzialne decyzje dotyczące ich przyszłości.

Dzień otwarty gliwickiej „Przystani”

Rodziców zainteresowanych zapisaniem dzieci na zajęcia w „Przystani” zachęcamy, aby wraz ze swoimi pociechami wzięli udział w dniu otwartym nowej placówki, który odbędzie się w jej siedzibie przy ul. Traugutta 3 w czwartek, 11 kwietnia, w godz. od 16.30 do 18.30. W ramach spotkania zaplanowano zwiedzanie placówki, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz słodki poczęstunek. Dzień otwarty będzie również okazją do poznania wychowawców oraz wypełnienia przez rodziców deklaracji chęci uczestnictwa dzieci w zajęciach. (ml/ZD/Fundacja Różyczka)

Publikacja: Miasto Gliwice