Nowa prezydent zaprzysiężona, wybrano przewodniczącego Rady Miasta Gliwice i zastępców

We wtorek w gliwickim Ratuszu ślubowanie złożyła nowa prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. Radni wybrali też przewodniczącego Rady Miasta, będzie nim ponownie Marek Pszonak. Niespodziewana awaria sprawiała, że sesję i wybór zastępców przewodniczącego Rady Miasta dokończono dzień później, w środę.

 
– Wynik wyborów ważył się do ostatniego momentu. Elektorat gliwicki idąc do wyborów podzielił się. Dlatego to pewne zobowiązanie dla pani prezydent: musi dbać o swoich wyborców, ale też pamiętać, że 50% mieszkańców była sceptycznych i oddała głos na kogoś innego – mówił przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Paweł Strumiński. – Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się budować i dalej rozwijać Gliwice, tak aby było to miasto gdzie będziemy żyć i pracować z przyjemnością – dodawał.

Katarzyna Kuczyńska-Budka złożyła ślubowanie i oficjalnie rozpoczęła urzędowanie na stanowisku prezydenta Gliwic.


– Jestem dumna, że będę mogła pracować dla gliwiczan jako prezydent miasta, to dla mnie ogromny zaszczyt i wielkie zobowiązanie wobec mieszkańców – zarówno tych, którzy na mnie głosowali, jak i tych, którzy oddawali głosy na innych kandydatów

– mówiła Kuczyńska-Budka. – Wszystkich chcę przekonać swoją pracą, że mój program jest dobrym wyborem dla naszego miasta – dodawała po ślubowaniu.

Jako ciekawostkę warto zauważyć, że tuż po ślubowaniu zmieniła się nazwa oficjalnego profilu na facebook’u Kuczyńskiej-Budki. Liderka KO zdecydowała się na feminatyw i formę „prezydentka Gliwic”.

Nowa prezydent Gliwic już po zaprzysiężeniu.

JEDNOMANDATOWA WIĘKSZOŚĆ KdGZF i PiS

W nowej Radzie Miasta powstały trzy kluby radnych. Najliczniejszy 12-mandatowy to klub Koalicji Obywatelskiej i Nowego Ratusza. Jego przewodniczącą została Nina Drzewiecka. Na czele klubu Prawa i Sprawiedliwości (7 mandatów) stanął Łukasz Chmielewski, a szefem radnych Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza (6 mandatów) będzie Marek Pszonak.

Marek Pszonak (po lewej) w trakcie odbioru zaświadczenia o wyborze na radnego.

We wtorek najwięcej emocji wzbudzał wybór Przewodniczącego Rady Miasta. To głosowanie, które miało wskazać czy Katarzyna Kuczyńska-Budka będzie miała większość w Radzie Miasta, a tym samym KO będzie łatwiej forsować projekty uchwał magistratu. Większość w Radzie to 13 mandatów, było więc przypuszczenie, że KO przeciągnie na swoją stronę któregoś z radnych KdGZF. Ostatecznie tak się jednak nie stało. Radni wybierali między wskazanym przez KdGZF Markiem Pszonakiem oraz wystawionym przez KO-NR Kajetanem Gornigiem. Wygrał Marek Pszonak, który zdobył 13 głosów. Można więc domniemywać, że poparli go solidarnie klubowi koledzy z KdGZF i radni PiS.

– W żargonie piłkarskim mówi się: „łączy nas piłka”. Nas łączą Gliwice i to jest ogromny zaszczyt

– mówił Marek Pszonak, który był również przewodniczącym Rady Miasta ubiegłej kadencji. – Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że powierzyliście mi Państwo tę funkcję, która jest tak ważna dla dobrej współpracy w samorządzie gliwickim – dodawał.

W związku z awarią systemu dźwigowego w Ratuszu, wtorkowa sesja Rady Miasta została przeniesiona na środę. Radni spotkali się raz jeszcze (tym razem w budynku Urzędu Miejskiego) i dokonali wyboru zastępców przewodniczącego Rady Miasta. Z ramienia klubu KO-NR zastępcą został Kajetan Gornig, a z PiS Adam Michczyński.
Michał Szewczyk

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
105 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze