Nowe elektryki Toyoty będą produkowane m.in. w Gliwicach

Stellantis i Toyota Motor Europe (TME) ogłosiły zawarcie nowej umowy na produkcję dużych samochodów dostawczych przeznaczonych na rynek europejski. Pojazdy te będą produkowane w Gliwicach, a także we włoskiej Atessie.

 
Nowy, duży samochód dostawczy uzupełni gamę kompaktowych i średnich samochodów dostawczych Toyoty produkowanych w ramach istniejącej współpracy i wzbogaci ofertę Stellantis w zakresie lekkich pojazdów użytkowych w Europie.

Nowe dostawczaki będą trzecim rodzajem nadwozia produkowanym w ramach umowy i uzupełni gamę lekkich pojazdów użytkowych, dodając duży samochód dostawczy do obecnej oferty obejmującej kompaktowe i średnie modele LCV.

Stellantis dostarczy Toyocie nowy, duży samochód dostawczy, który będzie sprzedawany w Europie pod marką Toyota.

Nowy model będzie produkowany w zakładach Stellantis w Gliwicach, w Polsce i w Atessie, we Włoszech. Zaplanowanym na połowę 2024 roku, nowym dużym samochodem dostawczym, Toyota zadebiutuje w segmencie dużych samochodów dostawczych.

Współpraca pomiędzy Stellantis i Toyotą rozpoczęła się w 2012 roku od produkcji średniej wielkości lekkiego pojazdu użytkowego Toyoty w zakładach Stellantis w Hordain (Francja) i była kontynuowana w 2019 roku w ramach produkcji nowego, konkurencyjnego i atrakcyjnego modelu kompaktowego samochodu dostawczego, produkowanego w zakładach Stellantis w Vigo (Hiszpania).

Zapowiedziany niedawno nowy, duży samochód dostawczy stanowi kolejny krok we współpracy między dwoma koncernami, umożliwiając Toyocie oferowanie w Europie pełnej gamy lekkich pojazdów użytkowych, a obu firmom korzyści wynikające z optymalizacji kosztów rozwoju i produkcji.

Cieszymy się, że możemy rozszerzyć to udane partnerstwo, wprowadzając do naszej gamy nowy duży samochód dostawczy, który stanowi ważne uzupełnienie naszej oferty lekkich samochodów dostawczych dostępnych dla klientów Toyoty na rynku europejskim

– skomentował Matt Harrison, prezes i dyrektor generalny Toyota Motor Europe.

– Nowy lekki samochód dostawczy, obok pick-upa Hiluxa, Proace i Proace City, znacznie przyczyni się do realizacji celów Toyoty związanych z rozwojem całej gamy lekkich samochodów dostawczych, umożliwiając Toyocie dostarczanie rozwiązań w zakresie mobilności we wszystkich segmentach rynku lekkich samochodów dostawczych – dodał.

mat. pras.

20 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
elektromobilny
17/06/2022 09:30

Będziemy kable zrzucać z balkonów i ładować.

Greta
17/06/2022 09:43
W odpowiedzi na  elektromobilny

Już widzę te sąsiedzkie swary kiedy jeden sąsiad drugiemu przełączy kabel do swojego elektryka.

Gang PiSena
17/06/2022 11:17
W odpowiedzi na  elektromobilny

Trzeba ładować ile wlezie bo dzięki mądrej i przezornej polityce naszego rządu w tym roku mamy o 20 % tańszy prąd niż w przyszłym roku.

Bocian
17/06/2022 13:02
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Na rachunki na prąd zawsze można wziąć korzystny kredyt we frankach.

fanatyk napoi alkoholowych
17/06/2022 13:09
W odpowiedzi na  Bocian

W swoim salonie na kominku mam taki elegancki, gustowny wyświetlacz na lampach Nixie, aktualnego kursu franka z możliwością przełączenia na aktualne oprocentowanie, zrobiony w drewnie i w chromowanych panelach a i prądu też trochę pobiera.

Informacja Turystyczna
17/06/2022 19:21
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Poprzedni rząd ma nie mniejsze zasługi, a wytrwale był głupi nawet po takiej szkodzie jak letni mini black-out.

Gang PiSena
18/06/2022 09:06
W odpowiedzi na  Informacja Turystyczna

Poprzedni rząd w nagrodę został Królem Europy.

krótkie zwarcie
17/06/2022 12:10
W odpowiedzi na  elektromobilny

Albo przez balkon wciągać akumulatory do góry do ładowania.

powrót do przeszłości
17/06/2022 12:22
W odpowiedzi na  krótkie zwarcie

Czyli tak jak za PRL-u, wyciągało się akumulator z Malucha i niosło do góry.

euroentuzjasta
17/06/2022 12:56
W odpowiedzi na  powrót do przeszłości

Identycznie z tym że wtedy trendy dyktowała Moskwa a obecnie Bruksela.

Reichsadler
17/06/2022 21:04
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

Nie na darmo członek Socjalistycznej Partii Niemiec Olaf Scholz jeździł do NRD bratać się z Egonem Krenzem.

Zbyszek
18/06/2022 14:33
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

Ja widzę różnicę między Moskwą a Brukselą. Ty nie?

nic z tego
17/06/2022 12:19
W odpowiedzi na  elektromobilny

Wzorem Norwegii doradca Tuska podzieli się swoimi działkami z narodem, wszyscy wyprowadzą się z bloków i będą ładować na swoim.

AndrzejD
17/06/2022 19:05
W odpowiedzi na  nic z tego

@nic
Rozumiem że mówisz o Morawieckim – nie wiedziałem że jest doradcą Tuska. Morawiecki to ma się czym dzielić – w szczególności działkami kupionymi za bezcen od kościoła.
Wtedy oczywiście wszyscy będą ładować na swoim ten milion polskich samochodów elektrycznych zbudowanych przez rząd PIS-u.

Urko
17/06/2022 05:49

Coś się komuś mocno „pokróliczkowało” przy tworzeniu tego tekstu. Fraza „duży samochód dostawczy” pojawia się chyba w co 4 -tym zdaniu. Jak jakaś mantra. Poza tym, jako kompletny laik , zwracam uwagę , że „duży samochód dostawczy” nie może chyba być jednocześnie „lekkim pojazdem użytkowym” . Komunikacyjny bełkot stworzony przez jakiegoś niepełnosprytnego absolwenta marketingu.. A wy to tak bezrefleksyjnie….Ehh,,,,

AndrzejD
17/06/2022 19:09
W odpowiedzi na  Urko

@Urko – mylisz się. Duży samochód dostawczy może być jednocześnie lekki. Powiem więcej – może być dowolnie lekki – dokładnie tak jak Polski Narodowy Samochód Elektryczny IZERA (czy jakoś tak)
On jest tak lekki że nic nie waży bo go nie ma.

Okulista
18/06/2022 06:21
W odpowiedzi na  AndrzejD

Izera,to poprostu skladak z roznych panstw.Tylko miala byc polska nazwa i w Polsce skladany(nie mylic z produkcja)
Juz ktos kiedys pisal o Oplu z Gliwic,to tez byla tylko montownia!!!
Na nowy szpital w Gliwicach niema kasy(a ile bylo pisane i zdjecia byly i wyszlo g..no!!!)
Niech ludzie sa zadowoleni ze jest robota,bo moze byc gorzej jak Ukraina wejdzie do Uni.

awaria dzięki technice
17/06/2022 11:32

W naszych warunkach bardziej by się przyjął napęd na holzgas z chrustu.

Doradczy głos
17/06/2022 20:36

No i w elektryce z mchu i paproci jest przyszłość, mówi Berlin, byznes nodrstrim nam nie wypala, przez to polaczki nie zaoferujemy wam gazu, z tego tytułu już myślimy o tym by zakazać zakładać instalacje ogrzewcze na gaz, ale spokojnie, macie jeszcze z kilka lat, by nasz Viessmann posprzedał co naprodukował i przestawił taśmy na elekrykę z mchu i paproci. Wtedy damy rozporządzenie, przez Brukselę oczywiście o nakazie demontażu instalacji gazowych. Nie po to poklepujemy się po swych czerwonych plecach i dbamy by były one w każdym kraju. Tylko te oporne polaczki się przed tym bronią, ale spokojnie, TVN, Donald… Czytaj więcej »

Pio
17/06/2022 09:15

No i pięknie.