Nowe osiedle mieszkaniowe w Gliwicach. Powstanie łącznie 8 bloków, 241 mieszkań “pod klucz”

Na działkach w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej trwa budowa dwóch bloków mieszkalnych z finansowym wsparciem państwa, kolejnych 6 budynków miasto wybuduje tuż obok tej inwestycji. Pierwszy etap prac już został rozpoczęty.

 
Łącznie do dyspozycji gliwiczan na terenie Szobiszowic oddanych zostanie 241 nowych mieszkań.

Inwestycję prowadzi ZBM II TBS. Przy ul. Zbożowej, na działce obok Dworku przy ulicy Dworskiej 10d, powstają 2 budynki dysponujące łącznie 55 mieszkaniami wykończonymi w standardzie „pod klucz”. Znajdą się tam zarówno lokale 3-pokojowe o powierzchni od 55 m2 do 65 m2 (12 lokali), jak i 2-pokojowe o powierzchni od 54 m2 do 59 m2 (35 lokali), z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym. Sześć lokali to kawalerki o powierzchni 40 m2. Dodatkowo dwa 2-pokojowe mieszkania o powierzchni 59 m2 będą dostosowane stricte do potrzeb osób niepełnosprawnych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.


Wiz. Biuro Usług Architektonicznych PROFIL Sp. z. o.o.

– Przy ul. Zbożowej powstają budynki komunalne współfinansowane przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego, red.) w oparciu o ustawę o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń. Miasto Gliwice jest inwestorem i beneficjentem wsparcia. Prace budowlane zostały już rozpoczęte – poinformowała Katarzyna Giza, przedstawicielka gliwickiej spółki ZBM II TBS, w której miasto posiada 100% udziałów.

Oprócz tego zakończone zostały już prace projektowe kolejnej inwestycji przy ul. Dworskiej (I etap). Na początek wybudowane tam będą dwa budynki z 62 mieszkaniami.

W II i III etapie inwestycji powstaną 4 budynki mieszkalne (124 mieszkania „pod klucz”). Ostatnio na stronie miasta pojawiła się wizualizacja nowego osiedla.

– Widoczne na wizualizacji 6 budynków przy ul. Dworskiej to inwestycja, w której inwestorem jest ZBM II TBS Sp. z o. o. Inwestycja jest współfinansowana również przez BGK (podobnie jak przy ul. Zbożowej – różnica w wysokości przyznanych dofinansowań) oraz kredytem z programu SBC (Program wspierania społecznego budownictwa czynszowego, red.), beneficjentem wsparcia bezzwrotnych dotacji z FD (Funduszu Dopłat, red.) jest Miasto Gliwice. I etap inwestycji (2 budynki) został już rozpoczęty i trwają prace budowlane – przekazuje Katarzyna Giza.

W przypadku kolejnych 4 budynków – na ukończeniu są prace związane z ogłoszeniem przetargu, który ma zostać ogłoszony na odpowiedniej platformie przetargowej w ciągu kilku dni. W związku z powyższym na chwilę obecną nie można precyzyjnie określić czasu zakończenia inwestycji

– dodaje Giza.

W ramach przedsięwzięcia powstaną mieszkania 1-, 2- i 3-pokojowe o metrażach od 34 do 66 m2, wyposażone “pod klucz”. W budynkach znajdą się windy, zagospodarowanie obejmuje wymaganą przepisami odpowiednią ilość miejsc postojowych, chodniki, zieleń oraz plac zabaw.

Tereny zielone wokół dworku przy ul. Dworskiej 10d wkrótce zostaną zabudowane 8 blokami mieszkalnymi

(żms)
wiz. UM Gliwice/Silesia Architekci, Biuro Usług Architektonicznych PROFIL Sp. z. o.o.
fot. scr. Google Maps

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mati

Buduja nowe a stare kamienice komunalne nie sa remontowane od 50 lat… cos tu jest nie tak

Fiku Miku

@Mari. Bo do starych kamienic przez ostatnie 75 lat nie dokładano złotówki, a tutaj taki prezent spadł od rządzących – dofinansowanie.

AndrzejD

Nie od żadnych rządzących, tylko od nas z naszych podatków!!! Rządzący nie mają żadnych “państwowych” pieniędzy!!! Kiedy to w końcu do was dotrze

Ostatni Sprawiedliwy

W takim razie trzeba będzie doprecyzować. Jedni rządzący z naszych pieniędzy stworzyli program na budowę mieszkań, podobnie jak 500+. Inni rządzący wmawiali przez dwie kadencje, że “pieniędzy nie ma i nie będzie”.

bez sprawiedliwości

Czyli doprecyzowując jeszcze bardziej ci co twierdzili, że “pieniędzy nie ma i nie będzie” nie starali się za bardzo wyciskać ich z podatników, ci co twierdzą że pieniądze są, wyciskają je z podatników do granic możliwości.

Ostatni Sprawiedliwy

Precyzja precyzji. Czyli 30 tys. wolnych od podatku będzie kolejną wyciskarką podatków?

bez sprawiedliwości

30 tys. to taki skromny marginesik, taka zasłona dymna.

Marcin

Dług publiczny rośnie coraz bardziej i prędzej czy później przyjdzie rachunek do zapłaty. Wraz z odsetkami. Ekonomiści mówią, że sytuacja budżetowa będzie dramatyczna już w 2023, dlatego rządzący chcą za wszelką cenę doprowadzić do przyspieszonych wyborów na wiosnę 2022.

alleluja i do przodu

Jarek w swojej kanciapie na Nowogrodzkiej ma bardzo wydajną kserokopiarkę i jedzie z koksem na okrągło aż gniazdko w ścianie poczerniało z przeciążenia.

Marek

Patrole lubią to!

Marek

Pytanie czy Dworska obsłuży taki ruch samochodów.. teraz już ciężko przejechać bo cały sznur samochodów zaparkowany na jezdni..

Emiljan

Piękna gliwicka Wenecja w czasie obfitszych opadów.

Kosiarz trawników

Wybudować poldery

Czerwona fala

Każda ulica w mieście obsłuży każdy ruch na jaki ją skażą bezmyślni urzędnicy. Dlaczego? Ponieważ nie ma innego wyjścia.

Marcin

Poszerzą jezdnię, dobudują dodatkowe pasy, a potem kolejne ulice dojazdowe, żeby zwiększyć Św. Przepustowość.
Oczywiście całość, włącznie z remontami w przyszłości, obsłuży PRUiM.

Joe Alex

Koszt budowy 2 budynków z pieniędzy rządowych to 16mln, 3mln daje miasto i daje działkę. Całkowity koszt przekroczy 20mln. Za te pieniądze powstanie 55 mieszkań. Z szacunków /dane z artykułu/ wynika że powierzchnia mieszkalna wyniesie ok. 3000 m2. Jeden m2 mieszkania 6,6 tys. Zatem drożej jak u większości deweloperów budujących z dużym zyskiem… z garażami podziemnymi i w dużo lepszych lokalizacjach…

Fiku Miku

@Joe Alex. Doskonałe podliczenie. Pytanie, czy spółka miejska ma na takich budynkach zarabiać i jaka jest górna granica marży w takich projektach.

Adam

Dlaczego wydział architektury w Gliwicach akceptuje takie czarne szpetne kolory budynków? Ludzie mają w nich za karę mieszkać czy jak…

Obserwując

To są efekty kształcenia tzw.architektów na polibudzie.Kształcą same bezguścia.Myślą,że jak machną “fajną,futurystyczną” wizualizację,wiedzą,że ta ich wizualizacja jest guzik warta.

Adaś

Pytanie kto takie mieszkania dostanie.Kryteria dochodowe są na bardzo dziwnych zasadach.Jak sie człowiek zagłębi w nie, to często nie spełnia, a mój kumpel sie dowiedział telefonicznie od urzędnik że jak jest kawaler to nie ma szans.
Sam sie też starałem I w widełkach dochodowych sie nie zmieściłem bo moja kobieta dwa lata wcześniej była na macierzyńskim,a wtedy wiadomo dochód niższy

Gang PiSena

Czy to wreszcie obiecane, upragnione i wyczekiwane mieszkania+ ?

Lolo

Dzięki wiekszej ilości TBSów byc może podniesie sie prestiż tej dzielnicy.

Grazyna

Ja jednego nie mogę zrozumieć w tym kraju. Dlaczego mieszkając w Rudzincu nie mogę starac się o mieszkanie w Gliwicach?

Wojtek

Bo gliwice to dziwne miasto tak samo jak ludzie z napływu co tu mieszkają

kop

Możesz sobie kupić

klucz do zrozumienia

Mieszkając w Gliwicach możesz starać się o mieszkanie w Rudzińcu ?

666

A gdzie płacisz podatki?

Obserwując

Grażynko,bo nie mieszkasz w glajwicach.W rudzińcu jest lepiej niż w zapyziałych,zacofanych,obkurnych,obrzydliwych glajwicach.

Anonymous

Ja proponuję wincyj bytunu bo za mało, zaorać park Chrobrego wybudować osiedle z Lidlem, po co ten Minkiewicza pomnik stoi tam by tbs pasował, i Piłsudski też bym na Lidla zamienił. PRECZ Z DEWELOPERAMI I TAKIM PREZYDENTEM

Bogna

Beton, beton i kolejne betonowe osiedle. A smog coraz większy. Starych decydentów w ogóle to nie obchodzi.

smog

Powinno być z cegły mułowej z Kłodnicy.

gg

W tym rejonie są już bloki komunalne, socjalne, TBSy i noclegownia dla bezdomnych. Teraz upycha się kolejne. Zamiast rewitalizacji Szobiszowic tworzone jest socjalne getto. Część mieszkańców z TBSów nie jest nawet z Gliwic. Czy będziemy dotować biedotę z całego regionu?

Darek

O jakiej biedocie jest mowa? TBSy nie są tanią opcją mieszkaniową, czynsz i opłaty wysokie a standardy niestety bardzo słabe.

Gang PiSena

Nie musi być tani, bo na TBSy klasę średnią stać bez problemu a dzięki PiSowi co drugi Polak to klasa średnia, bo wystarczy zarabiać tylko 3000 zł. aby się do tej kasty załapać.

Dirk

A tak na marginesie, czy “24gliwice” są w rękach Pisu (Orlenu), bo nie wiem czy w dalszym ciągu czytać.

Mieszkaniec

A w domu wszyscy zdrowi?

Rozbawiony

By ten portal podejrzewać o pisowatość to trzeba mega mózgu…

Zachwycony

Mega mózgi redagują ten portal….