Nowy market i park handlowy obok budowanego osiedla. Całość ma być gotowa za około 2 lata

Market spożywczy znanej sieci i park handlowy to inwestycja planowana przez firmę SPEC BAU Polska na działkach przy ul. Andersa/Okulickiego. Przedsięwzięcie jest na etapie pozyskiwania pozwolenia na budowę, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie gotowe za niespełna 2 lata.

 
Park handlowy, w którym znajdzie się m.in. drogeria, a także część biurowa, będzie stanowił uzupełnienie dla osiedla firmy ATAL, które obecnie jest realizowane na terenie między ogródkami działkowymi, a ulicą Okulickiego. Przy jego realizacji konieczna będzie przebudowa ulicy Andersa – docelowo nowy teren miejski ma być skomunikowany dwoma zjazdami.

Inwestycja pod nazwą „budowa budynku handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą towarzysząca i drogową” ma powstać na działkach 2047, 2046, 2045, 2038 w obrębie Nowe Miasto. Jest to niemal ten sam zakres gruntów, który wskazano we wniosku firmy ATAL, która buduje obok osiedle wielolokalowych budynków mieszkalnych – okazuje się, że inwestor odkupił od dewelopera część terenu, gdzie postawi swoją nieruchomość. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na końcówkę 2025 roku lub I kwartał 2026 r.


Więcej mieszkań, marketów i większe obciążenie dróg

Market spożywczy, który powstanie przy ulicy Andersa będzie kolejnym tego rodzaju obiektem w tej części Gliwic. Po drugiej stronie ulicy Andersa działają sklepy sieci LIDL oraz Biedronka. Dwa inne markety należące do Jeronimo Martins leżą na osiedlu Wojska Polskiego (przy ul. Kozielskiej i Czwartaków), nieco dalej działa park handlowy Arena, a w planie jest przebudowa dawnego Tesco Extra przy ul. Łabędzkiej (Stare Gliwice), które również zachowa funkcję handlową.

Nowy obiekt handlowy, a także budowane osiedle po zasiedleniu przez mieszkańców, staną się kolejnymi generatorami ruchu drogowego w tej części Gliwic.

Przypomnijmy, że inwestycja firmy ATAL zakładała budowę kilku budynków mieszkalnych, w których znajdzie się ponad 800 mieszkań (niedawno złożono wniosek o pozwolenie na budowę dwóch kolejnych budynków wieloklatkowych). Oznacza to – jak można zakładać – co najmniej tyle samo samochodów należących do ich lokatorów. Dodajmy do tego jeszcze, że ulica Okulickiego leży od niedawna w przebiegu drogi krajowej nr 78, poprowadzonej tam od ulicy Rybnickiej po nowych odcinkach obwodnicy zachodniej, co dodatkowo zwiększa ruch samochodowy.

To jednak nie koniec przewidywanych zmian w tej części Gliwic. Kilka miesięcy temu Zarząd Dróg Miejskich poszukiwał wykonawcy analizy ruchu i koncepcji rozwiązań dla potencjalnej rozbudowy układu komunikacyjnego obejmującego ulice Andersa, Kozielską i Okulickiego. Efektem prac miało być przedstawienie możliwości zwiększenia przepustowości dróg. Jak wynikało z dokumentacji, w przyszłości w Starych Gliwicach przewidziano budowę dwóch osiedli mieszkaniowych przy drodze wewnętrznej (nie istniejącej jeszcze – więc bez nazwy) znajdującej się na przedłużeniu ul. Chemicznej. Ostatecznie postępowanie zostało unieważnione, ze względu na zbyt wysokie wyceny w ofertach złożonych przez wykonawców. Rozwoju tkanki miejskiej raczej na pewno to nie zatrzyma.

Bardziej szczegółowo opisywaliśmy to tu:

W tej części Gliwic przewidywane są zmiany. Nowe drogi i osiedla, jedna z ulic do przebudowy już w I półroczu

(żms)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
56 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze