Nowy parking w centrum, projekt ulicy Zwycięstwa. ZDM udostępnił plan przetargów na 2022 rok

Plan przetargów ZDM na 2022 rok jest już dostępny. Niewiele w nim nowych inwestycji, które mają być realizowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, za to więcej zamówień na projekty inwestycji w kolejnych latach.

 
Najwięcej środków finansowych, bo aż 23,3 mln zł, zaplanowano na bieżące remonty i konserwację sygnalizacji świetlnej w latach 2022-2025. Drugą pod względem nakładów pozycją jest utrzymanie dróg w Gliwicach, na które przewidziano 18,9 mln zł, a zatem nieco mniej niż w latach poprzednich.

Trzecim co do wielkości wydatkiem będzie zimowe utrzymanie dróg we właściwym stanie – w tegorocznym budżecie jednostki zaplanowano na to 12,1 mln zł.

6,5 mln zł zabezpieczono na utrzymanie czystości na terenie miasta w 2023 roku, a 4,9 mln zł na utrzymanie dróg wewnętrznych. Z większych wydatków drogowców, po około 3,5 mln zł na 2022 i 2023 rok zaplanowano na bieżącą pielęgnację zieleni w pasach drogowych, zaś na sadzenie drzew i krzewów w sezonie 2022/23 – 2,4 mln zł. Blisko 1,3 mln zł ma pochłonąć wycinka oraz cięcia pielęgnacyjne.

Rynek, nowy parking i przebudowa ulicy w Łabędach

W planie przetargów na 2021 przewidywano około pół miliona na zagospodarowanie płyty Rynku, jednak przedsięwzięcia nie udało się zrealizować w ubiegłym roku. W bieżącym – być może ze względu na zakres planowanych prac – wydane zostanie więcej (1,2 mln zł).

Nieco ponad milion kosztować ma budowa parkingu dla samochodów wraz z infrastrukturą na działce nr 245 przy ulicy Piwnej (w rejonie wiaduktu kolejowego). Teren ten ciągnie się aż do ulicy Na Piasku, jednak – jak informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM –  pod miejsca postojowe zajęta zostanie tylko jego część od strony ul. Piwnej.

– Parking będzie terenowy. Szczegółowe informacje na temat m.in. ilości miejsc postojowych znane będą po sporządzeniu projektu zagospodarowania terenu – dodaje rzeczniczka.

W planie przetargów przewidziano też przebudowę ulicy Wazów w Łabędach (droga wewnętrzna), którą wyceniono na 2,4 mln zł. Postępowania celem wyboru wykonawcy mają pojawić się już w I kwartale tego roku.

Inwestycje w kolejnych latach, na razie – projekty

W planie przetargów ZDM na 2022 rok nie brakuje zadań polegających na wykonaniu dokumentacji projektowej:

  • Przebudowy i rozbudowy ulicy Rybnickiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Toruńską do granicy miasta,
  • Budowy odcinka drogi rowerowej przy ul. Knurowskiej,
  • Budowy drogi publicznej stanowiącej połączenie ul. Bogatki z Biegusa,
  • Budowy/przebudowy pętli autobusowej w rejonie skrzyżowania ul. Kozielskiej z Wałbrzyską,
  • Przebudowy i zagospodarowania ulicy Zwycięstwa,
  • Przebudowy skrzyżowania ulic Siemińskiego, Daszyńskiego i Jasnogórskiej,
  • Rozbudowy ul. Spacerowej,
  • Połączenia ulicy Kosów z zachodnią obwodnicą miasta,
  • Budowy odcinka drogi od ul. Rybnickiej do ul. Bojkowskiej (południowa część obwodnicy miasta).

Oprócz tego planowana jest aktualizacja projektu budowy mostu nad Kłodnicą w ciągu ulicy Sikorskiego, a także wykonanie dodatkowego opracowania związanego z odwodnieniem nowego zagospodarowania ulicy Chorzowskiej oraz terenów przyległych.

Cały plan przetargów ZDM znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS, scr. Google Maps, scr. MSIP Gliwice

48 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Beton
18/01/2022 07:28

Czyli mniej – więcej kopiuj wklej z poprzednich lat. Za najbardziej szokującą kwotę, można uznać wydatek przewidziany na utrzymanie sygnalizacji świetlnej. Ciekawe, co pod tym jest podpięte dodatkowo. Są w Gliwicach miejsca, gdzie ruch odbywa się o wiele sprawniej, kiedy sygnalizacja jest wyłączona, lub zepsuta.
Za największy idiotyzm w planach na następne lata uważam przebudowę skrzyżowania Jasnogórskiej z Siemińskiego i Daszyńskiego. Pomijając to, że do tego skrzyżowania dochodzi jeszcze Kozielska i Sobieskiego, to jego przebudowa nie ma sensu. Do kolizji dochodzi tu rzadko, a Siemińskiego przecież została teoretycznie wyłączona z ruchu i tak podobno niestety ma pozostać.

404
18/01/2022 07:54
W odpowiedzi na  Beton

Pieniądz musi być w ruchu. O to tu chodzi. Że nawiążę do klasyka „już pan prezes znajdzie sobie jakieś skrzyżowanie o charakterze zarobkowym”. Wydawanie lekką ręką pieniędzy na rzeczy zbędne i ich permanentne niewydawanie na rzeczy niezbędne zawsze były domeną władz tego miasta.

werewwer
18/01/2022 07:55
W odpowiedzi na  Beton

monitoring miejski – czyli kamery na skrzyżowaniach -należą do miasta i są w kosztach sygnalizacji

Senior
18/01/2022 09:36
W odpowiedzi na  Beton

Myślę że w planach miasta jest powrót skrzyżowania przy kinie Apollo do lat gdy zaprojektował je niemiecki inżynier tak ,że przez kolejne 50 lat odpowiadało potrzebą zwiekszającego z każdytm rokiem ruchu samochodowego

postulat
18/01/2022 09:47
W odpowiedzi na  Senior

A może by tak w naszych beznadziejnych Gliwicach wzorem wspaniałej, światowej Warszawy pozwężać ulice jako to robi u siebie smerf goguś, myślący po francusku Trzaskowski ?

postęp
18/01/2022 10:34
W odpowiedzi na  postulat

Eeeee, ja to bym zrobił w Gliwicach taką awarię jak rurociągu oczyszczalni Czajka, wtedy dopiero świat usłyszałby o Gliwicach i tym sposobem dołączylibyśmy poziomem do metropolii na poziomie i nasze miasto wreszcie przestałoby być zaściankowe.

złoty środek
18/01/2022 11:12
W odpowiedzi na  postęp

Ty to od razu wytaczasz najcięższą artylerię haubic z fekaliami, nie należy na początku używać aż tak drastycznych środków, można zacząć od zalania czystą deszczówką tunelu DTŚ, tak jak tunelu Wisłostrady.

szerokie horyzonty
18/01/2022 11:48
W odpowiedzi na  złoty środek

@postulat
@postęp
@złoty środek
Wszyscy macie tylko siano we łbie, trzymają się was wygłupy i nie potraficie podjąć rzeczowej dyskusji w zagadnieniu przyszłości Gliwic. Swego czasu pojawił się doskonały pomysł aby przenieść stolicę z powrotem do Krakowa. Niestety małopolskie centusie nie potrafili docenić historycznej okazji i zaprzepaścili na wieki fantastyczne zrządzenie losu i właśnie w tych okolicznościach widzę szansę dla Gliwic.

Całe szczęście
18/01/2022 14:07
W odpowiedzi na  szerokie horyzonty

Odpowiedź na pytanie, dlaczego nie przeniesiono stolycy do Krakowa znajdziesz w piosence pt. „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” zespołu Pod Budą.

SS3
18/01/2022 18:57
W odpowiedzi na  postęp

Cały świat (lotniczy) dowiedział się, że Gliwice nie potrafią naprawić 4 lampek na radiostacji.

lampka
19/01/2022 11:31
W odpowiedzi na  SS3

Od razu widać, że nie jesteś z Gliwic i nie wiesz co się w Gliwicach dzieje, to nie Gliwice ale właściciel wieży radiostacji czyli francuska firma Orange.

postęp
19/01/2022 11:40
W odpowiedzi na  SS3

Miasto Gliwice jest właścicielem tylko budyków, budynku radiostacji i dwóch budynków mieszkalnych stojących po bokach, wieża radiostacji była cały czas własnością Telekomunikacji Polskiej a po wykupieniu w/w firmy przez Orange stała się własnością Francuzów. Tak więc nie ma żadnych podstaw prawnych aby miasto Gliwice sponsorowało wymianę lampek na prywatnym francuskim obiekcie, wracaj do szkoły.

Senior
18/01/2022 10:45
W odpowiedzi na  postulat

oui c’est ordinare vrai

Senior
18/01/2022 13:26
W odpowiedzi na  postulat

odpowiedziałem elegancko i przyjaźnie po francusku jednym słowem wg zasad savoir vivre lecz moderator okazał się cenzorem któremu obcy jest język powszechnie uznany jako język dyplomacji

postulat
18/01/2022 13:28
W odpowiedzi na  Senior

Automatyczny moderator boi się Pegasusa jak swojego cienia.

tb
23/01/2022 00:35
W odpowiedzi na  Senior

Trudno porównywać ruch samochodowy w okresie PRL z obecnym

werewwer
18/01/2022 07:53

a kiedy chodnik przy ul. Nadrzecznej? od Okulickiego do ch Arena? od początku wybudowania centrum ludzie chodzą do centrum i na ogródki po ulicy, ruch się zwiększył istotnie…może jak będą pierwsze ofiary śmiertelne to wtedy sie włodarze miasta łaskawie obudzą z letargu?

postulat
18/01/2022 09:53
W odpowiedzi na  werewwer

Ul. Nadrzeczną do CH Arena chodzą tylko niemyślące ciołki, które kiedy zostaną naturalnie wyeliminowane przez kolizję z samochodem to społeczeństwo nie poniesie większej straty, każdy mądry, rozsądny i rozważny człowiek z centrum Gliwic do CH Arena udaje się ulicą Góry Chełmskiej, gdzie ruchu samochodowego praktycznie nie ma w ogóle a chodniki są od zawsze.

Mad
18/01/2022 11:36

A o ul Chorzowskiej cisza widocznie urzędnicy tamtędy nie jeżdżą

404
18/01/2022 07:46

„W planie przetargów na 2021 przewidywano około pół miliona na zagospodarowanie płyty Rynku”
Czyli co? Drobna gastronomia czy kilka kikutków w donicach będzie te pół bańki kosztowało? A gdzie zapowiadane markizy w ujednoliconym odcieniu? Biorąc standardową poprawkę na gliwickie „planowane vs wykonane” to strach się bać. Miały być markizy i urokliwe ogródki a są wystawowe namioty plandeczne. Może już lepiej nie dotykajcie tego Rynku bo jest coraz gorzej.
PS.
Kiedy podłączycie starówkę do PEC zamiast ściemniać z picowaniem?

postęp
18/01/2022 10:41
W odpowiedzi na  404

PEC opalany węglem to jest to, w końcu i Japonia zamierza wybudować u siebie 22 elektrownie węglowe, czyli jak na razie wyprzedziliśmy Japończyków i mogą się czegoś od nas nauczyć.

szerokie horyzonty
18/01/2022 12:27
W odpowiedzi na  postęp

Może nawet Japończycy przyjadą do nas na aby się szkolić w elektrowniach Turów i Bełchatów ?

Gang PiSena
18/01/2022 12:34
W odpowiedzi na  szerokie horyzonty

Czyli PiS nie ma teraz innego wyjścia i aby załapać się na najnowsze światowe trendy musi koniecznie do programu Polski Ład dopisać inwestycję w postaci odbudowy elektrowni w Ostrołęce.

szerokie horyzonty
18/01/2022 13:44
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Można by na tym zarobić i zrobić transakcję wiązaną ku obopólnym korzyściom, Japończycy wybudują w Polsce elektrownie atomowe a Polacy Japończykom elektrownie węglowe, taka wymiana bartelowa.

Gang PiSena
18/01/2022 14:52
W odpowiedzi na  szerokie horyzonty

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zostanie wybudowana tam gdzie prezes Obajtek tanio prywatnie zakupił ziemię.

Gang PiSena
18/01/2022 14:53
W odpowiedzi na  szerokie horyzonty

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zostanie wybudowana tam gdzie prezes Pcimajtek tanio prywatnie zakupił ziemię.

SS3
18/01/2022 20:27
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Ilu kadencji PO by trzeba by w końcu wybudowali EA czy choćby puścili rury z Opola do Gliwic by ciepło nie szło do luftu?

Gang PiSena
19/01/2022 10:55
W odpowiedzi na  SS3

A przeliczyłeś straty ciepła na długości rur z Opola do Gliwic ?

SS3
19/01/2022 12:01
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Wystarczy, ze oni przeliczyli zyski na stołkach, stąd kretyńska budowa w Opolu zamiast budowania elektrociepłowni.

Gang PiSena
19/01/2022 12:08
W odpowiedzi na  SS3

Zgadza się, 6 lat już rządzą a rurociągu jak nie było tak nie ma a Kaczyński w ramach Polskiego Ładu dostał 5000 zł podwyżki a ty ile dostałeś ?

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu przez Gang PiSena
euroentuzjasta
18/01/2022 13:13
W odpowiedzi na  postęp

No to wychodzi NATO, że aby zachować twarz, honor i wierność swoim ideałom, eurokołchozowi fanatyczni zieloni kamikadze powinni wypowiedzieć wojnę Cesarstwu Japonii.

Fit for 55
18/01/2022 16:41
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

Zaatakujemy cesarską flotę ekologicznymi elektrycznymi torpedami.

agent Bolek
18/01/2022 13:33
W odpowiedzi na  postęp

Polacy mnie nie posłuchali ale za to Japończycy owszem i budują drugą Polske, o take Japonie walczyłem.

Smog z Ostropy
18/01/2022 14:12
W odpowiedzi na  postęp

Tak, PEC opalany węglem to jest to, ponieważ proces tego spalania przebiega w wydajny, cywilizowany i ściśle kontrolowany sposób oraz przy udziale instalacji odsiarczania i odpopielania spalin.
Indywidualne kominy mają takie instalacje?

postęp
18/01/2022 14:33
W odpowiedzi na  Smog z Ostropy

Czy coś napisałem o indywidualnych kominach ?

Kazim
18/01/2022 12:33

Kiedy władze przestaną finansować z budżetu miasta parkingi, drogi i remonty tychże dla deweloperów?

SS3
18/01/2022 18:54
W odpowiedzi na  Kazim

Dokładnie, tam powinni zrobić chodnik do dworca PKP a nie parking by żabole i inne okolice korkowały Gliwice.

wieśniak z GLiwic
18/01/2022 09:34

Ponieważ ZDM to jednostka budżetowa to decyzyjność w zakresie realizacji planu pozostaje ostatecznie w kompetencji naszego uwielbianego i bbarrdzo mądrego Prezydenta Miasta co daje gwarancje,iż doskonała będzie realizacja zadań ,będziemy szczęśliwymi mieszkańcami mogącymi z dumą pochwalić się gdzie kolwiek i opowiedzieć o raju, który będziemy doświadczać w Gliwicach bo kieruje miastem Wspaniały Gospodarz co umie pisać listy nawet do Światowych Osób ktorych sława dociera nawet do Peru

Danus
18/01/2022 17:57

Światła w Gliwicach miasto stoi i stoi
A gdzie nowy szpital?
Zamiast szpitala postawcie jeszcze parę biurowców i skrzyżowań z światłami
Ręce opadają

KT
18/01/2022 21:40
W odpowiedzi na  Danus

Gliwickie światła to przede wszystkim koszmarne utrudnienie dla pieszych. Idąc z Politechniki na dworzec można spędzić na światłach nawet z 10 minut. Już nie wspominając, że DTŚ-ka wyrżnęła część chodników i trzeba iść „logistycznie”, żeby się nie nachodzić się naokoło.

Ania
19/01/2022 01:57

Utrzymanie sygnalizacji świetlnych….. Czyli kolejne zasilenie milionami spółki PRUiM. Na 100 % oni to wygrają. Stawiam dobrą whisky, taką za 1000 zł pierwszemu kto odpowie na mój komentarz jeśli wygra inna firma. Serio. Warto to obserwować bo warunki przetargu będą jak zwykle eliminowały w praktyce firmy konkurencyjne. Znowu miliony wyrzucone w błoto na gadżety elektroniczne. Dokładnie tak jak w przypadku detekcji. Jak to dziala wie każdy kierowca. Jak wyłączą albo się zepsuje to ruch staje się płynny…

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu przez Ania
Ampuła
18/01/2022 10:23

Ceglane Słupy Heraklesa zapowiadają moc niezapomnianych wrażeń dla śmiałków zdecydowanych zaparkować w gruncie za nimi coś cenniejszego od Moskwicza 412 rocznik 1972.

fiolka
18/01/2022 12:46
W odpowiedzi na  Ampuła

Nie wiem czy wiesz ale Moskwicz 412 miał nowoczesny silnik, który był praktycznie kopią silnika M10 BMW.

Ampuła
18/01/2022 22:30
W odpowiedzi na  fiolka

Zazwyczaj wyjeżdżam z Żiguli, a tu mnie podkusiło, żeby użyć Moskwicza i to od razu model z wybitnym silnikiem. Czy raczej wybitnie zerżniętym. Ale rżnąć też trzeba umieć, więc sowieckim inżenieram niech będzie chwała a Tobie dzięki za fajne info.

fiolka
19/01/2022 11:03
W odpowiedzi na  Ampuła

Z kolei silnik Żyguli Rosjanie tak mocno zmodyfikowali i unowocześnili, że w ogóle nie przypominał oryginalnego silnika z licencyjnego Fiata 124 i z powodu swoich zalet był nagminnie używany w motosporcie krajów demokracji ludowej a obecnie połowa motoryzacji kubańskiej jeździ na silnikach Żyguli a druga na silnikach Balkancar.

Smog z Ostropy
18/01/2022 14:18
W odpowiedzi na  Ampuła

Gdzie ja to zaznałem parkingu terenowego? Już wiem! Tam gdzie Qubus od zarania było klepisko. Eeee to będzie dobrze. Mamy doświadczenie.

postęp
18/01/2022 14:56
W odpowiedzi na  Smog z Ostropy

Tam gdzie Qubus od zarania były kamienice, wyburzone w czasach towarzysza Gierka.

Smog Krakowski
18/01/2022 16:25
W odpowiedzi na  Smog z Ostropy

A dokładnie 7 kamienic wraz z oficynami a bodajże w drugiej z nich od strony ul. Dolnych Wałów znajdowało się kino Mikrus w którym w niedzielę o godz. 12:00 odbywały się tzw. poranki kiedy wyświetlano kreskówki bądź filmy fabularne dla dzieci.