O hali Podium, patronie dla estakady i ofercie kulturalnej w Gliwicach

– Będziemy analizować inwestycję (halę Podium) pod kątem jej użyteczności dla sportu.

– Również to, w jaki sposób będzie można ten obiekt wykorzystywać z pożytkiem dla gminy, ale także kultury – zapowiedziała w programie „Gość Dnia” Joanna Karweta, radna PO, przewodnicząca Komisji Kultury, Edukacji i Sportu przy gliwickiej Radzie Miejskiej.

Rozmowę prowadziła: Aleksandra Krawczyk
Zdjęcia, montaż: Przemysław Jurkowski, Łukasz Słysz
————————————————————————–

O gliwickiej ofercie kulturalnej

Oferta kulturalna w Gliwicach jest niewystarczająca, uważa Joanna Karweta. – Potrzeby kulturalne to jest tak naprawdę indywidualna sprawa. Jeden lubi muzykę poważną, drugi lubi punk rocka, niektórzy to i to. Kultura powinna być zdywersyfikowana. Trzeba o niej też myśleć przede wszystkim w kategoriach potrzeb mieszkańców.

O Komisji przy Radzie Miejskiej

– Ustawowo komisja jest od tego, żeby wypracowywać kierunki działania, zwracać uwagę na pewne rzeczy. Mamy do tego pewne narzędzia, takie jak wnioski, możliwość przedyskutowania pewnych rzeczy, zaproszenia gości, ekspertów. Skuteczność komisji zależy od pracy radnych i współpracy z organem wykonawczym. Jeśli organ wykonawczy chce współdziałać z organem stanowiącym, czyli z Radą, to taka współpraca przynosi efekty.

O Podium…

– Nasza komisja zamierza przyjrzeć się tej inwestycji (hali Podium). Będziemy ją analizować pod kątem użyteczności dla sportu i w jaki sposób będzie można ten obiekt wykorzystywać z pożytkiem dla gminy, ale także kultury. Chociaż tutaj właściwie bardziej można mówić o rozrywce, jak koncert Stinga czy Bryana Adamsa.

O patronie dla estakady łączącej os Kopernika z ul. Portową.

– Myślę, że fajnie jest, gdy szuka się postaci z historii danego miejsca. Trzeba czerpać z dziedzictwa, szukać kandydatury związanej z historią Gliwic. Z tego co wiem, rozpatrywana jest osoba wojewody Jerzego Ziętka. To pozytywna postać i symbol śląskości. Mam bardzo pozytywne emocje w kierunku „Jorga” Ziętka. Dzięki niemu zrekonstruowano po pożarze zamek w Toszku, którym zarządzam.