Obwodnica Gliwic pozwoli na zmiany w śródmieściu. Inny przebieg DK78, spowolnienie ruchu w centrum

W związku z budową obwodnicy Gliwic w mieście wiele się zmieni. Przewidywana jest m.in. korekta przebiegu Drogi Krajowej nr 78. Ruch w centrum powinien zostać zmniejszony.

Jeszcze w tym roku ma być przejezdna ponad połowa budowanej drogi. Zakres prac jest spory i dlatego – podobnie jak w przypadku innych tak dużych inwestycji – nieuniknione są miejscowe utrudnienia na drogach.

W trakcie realizacji są odcinki: Daszyńskiego – Rybnicka o długości 3,4 km i Bojkowska – Pszczyńska o długości 1,5 km. Pierwszy ma zostać ukończony w trzecim kwartale tego roku, a drugi – w czwartym kwartale. Stan zaawansowania prac wynosi około 60%.

Co się dzieje na placach budowy?

Na tych odcinkach dobiegają końca roboty ziemne, wykonano kanalizację deszczową, gotowa jest podbudowa jezdni i krawężniki, a na niektórych fragmentach jest już asfalt. Poza tym na odcinku Bojkowska – Pszczyńska zakończono przebudowę infrastruktury podziemnej. Natomiast na odcinku Daszyńskiego – Rybnicka rozpoczęto montaż ekranów akustycznych, wykonano konstrukcję mostów nad potokami, powstają także drogi serwisowe, które będą poprowadzone wzdłuż całej obwodnicy.

Stan z 1 marca. W ciągu 3 tygodni sporo się już zmieniło.

Umożliwią nie tylko obsługę trasy i dojazd do pól, ale równocześnie, tak jak np. przy autostradzie, będą służyć rekreacji – zostaną udostępnione rowerzystom i rolkarzom.

Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy ostatnich dwóch odcinków obwodnicy, które domkną całość: Sowińskiego – Daszyńskiego o długości 1,8 km i Rybnicka – Bojkowska, który będzie mieć długość około 2,2 km. Pierwszy z nich jest już projektowany i powinien być zbudowany do końca 2021 roku. Jako ostatni powstanie odcinek Rybnicka – Bojkowska – jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a ukończenie budowy może nastąpić na przełomie 2023/2024 roku.

Cała obwodnica o długości około 11 km przebiegać będzie przez południową i zachodnią część miasta – od ul. Pszczyńskiej do alei Jana Nowaka Jeziorańskiego (DK 88).

Obwodnica będzie składać się generalnie z jednej jezdni z dwoma pasami ruchu (po jednym w każdą stronę), ale miejscami może być szersza, np. przy skrzyżowaniach z ulicami Rybnicką i Daszyńskiego. Cała droga zostanie oświetlona, znajdą się na niej też tablice zmiennej treści, na których wyświetlane będą informacje o ewentualnych utrudnieniach, sytuacji na drogach lub warunkach pogodowych.

Będą utrudnienia

Aby zintegrować tereny po obu stronach obwodnicy, nowa trasa musi zostać włączona w istniejący układ drogowy. Newralgiczne punkty stanowią skrzyżowania – z ulicami Sowińskiego, Daszyńskiego, Ku Dołom, Rybnicką, Okrężną i Pszczyńską.

Przy tak dużej inwestycji trzeba się liczyć z utrudnieniami na drogach. One są nieuniknione. Obecnie prace prowadzone są przy skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Rybnicką i Daszyńskiego, a zmiany w organizacji ruchu mogą być wprowadzane praktycznie do końca trwania robót. Prosimy kierowców o cierpliwość, ostrożną jazdę i dostosowanie się do aktualnego oznakowania, w tym ograniczenie prędkości – apeluje Anna Gilner, dyrektor ZDM.

Budowa przebiega sprawnie i odcinek obwodnicy od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej może być przejezdny pod koniec czerwca.

W tej chwili nie możemy w stu procentach zapewnić, że w jakimś momencie przy skrzyżowaniach z obwodnicą na ul. Rybnickiej i Daszyńskiego nie będziemy musieli wprowadzić ruchu wahadłowego. To zależy od wielu czynników. Razem z wykonawcami robimy jednak wszystko, aby takie rozwiązanie nie było konieczne, uważamy, że mogłaby to uzasadnić tylko jakaś wyjątkowa sytuacja – informuje Anna Gilner.

Ulga dla śródmieścia

Co zmieni się po otwarciu obwodnicy? Przewiduje się, że w zauważalny sposób zmniejszy się ruch w centrum Gliwic, m.in. na fragmentach ulic: Pszczyńskiej, Rybnickiej, Daszyńskiego, Kozielskiej, Andersa, Kościuszki, Orlickiego, Wyszyńskiego, Jana Pawła II.

Obwodnicę, jako szybszą trasę, będą wybierać na przykład kierowcy jadący w kierunku Sośnicowic, Rybnika czy Tarnowskich Gór, ale także dojeżdżający do pracy w Gliwicach. Przede wszystkim będzie ona jednak wygodnym połączeniem dla gliwiczan przemieszczających się pomiędzy dzielnicami – wyjaśnia dyrektor ZDM.

Otwarcie obwodnicy umożliwi także zmianę przebiegu Drogi Krajowej nr 78, która prowadzi m.in. przez Tarnowskie Góry, Rybnik i centrum Gliwic.

Droga Krajowa nr 78 – po otwarciu autostrady A1 – nie ma już wielkiego znaczenia dla ruchu tranzytowego na linii północ – południe. Uporządkowanie jej przebiegu jest właściwie formalnością. Zostanie poprowadzona w nowy sposób, z wykorzystaniem obwodnicy i fragmentu alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Już w tym roku w części przerzucimy ją na odcinek obwodnicy Daszyńskiego – Rybnicka, ale na razie obejmie jeszcze niektóre miejskie ulice. Docelowo, po wybudowaniu odcinka Sowińskiego – Daszyńskiego, chcemy wyprowadzić DK 78 w całości z miejskich ulic – informuje dyrektor Gilner.

Nadanie ostatecznego kształtu układowi komunikacyjnemu w Gliwicach pozwoli także na podjęcie nowych działań spowalniających ruch uliczny w niektórych miejscach w centrum i poprawiających bezpieczeństwo użytkowników dróg, w tym pieszych i rowerzystów. Takich metod spowalniania ruchu może być wiele, mogą dotyczyć m.in. oznakowania czy wprowadzania różnego rodzaju wyniesień lub innych przeszkód na jezdnię.

Jak zapewnia ZDM, możliwości na wybranych ulicach będą dokładnie analizowane, a na początek zmiany takie obejmą przygotowywaną do modernizacji ul. Zwycięstwa.

(nmm)/UM(al)
fot.