Obwodnica Ostropy odciąży ul. Daszyńskiego. Po kilkunastu latach miasto wraca do planów jej budowy

Na polach Ostropy ma powstać zupełnie nowa droga, która połączy odcinek „Daszyńskiego-Sowińskiego” obwodnicy zachodniej ze zjazdem na autostradę A4. Wraz z planowaną obwodnicą Sośnicowic będzie stanowić przyszły przebieg trasy DW 408, między Kędzierzynem-Koźlem a Gliwicami.

 
Upłynął termin składania ofert do przetargu na aktualizację dokumentacji projektowej dla „Połączenia autostrady A-4 z Zachodnią obwodnicą miasta Gliwice (Obwodnica Ostropy)”. Inwestycja ta planowana była już kilkanaście lat temu…

Przyszła trasa będzie przebiegać polami w dużej odległości od zabudowań mieszkalnych. W większości przypadków są to grunty prywatne o łącznej powierzchni ok. 8 hektarów. Przewidywane rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi na przełomie lat 2009 i 2010. Szacuje się, że budowa obwodnicy Ostropy będzie kosztować łącznie ok. 25 mln zł – czytamy w artykule portalu motogazeta.mojeauto.pl z kwietnia 2009 roku, a źródłem tych doniesień miał być gliwicki magistrat. Niestety w wyszukiwarce UM Gliwice nie znajdujemy na ten temat żadnych archiwalnych informacji, dopytujemy więc rzecznika prezydenta Gliwic.


Jak zwykle w takich przypadkach na niezrealizowaniu inwestycji 10 lat temu zaważyło wiele czynników, w tym formalnych i finansowych. Zarówno w Gliwicach jak i w całej Polsce jest wiele przykładów, że przygotowanie inwestycji jest procesem niezwykle skomplikowanym oraz bardziej czasochłonnym niż jej realizacja

– informuje rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak.

– W tej konkretnej sprawie główna przyczyna jest jednak o wiele bardziej prozaiczna. Obwodnica Ostropy ma rozpoczynać (lub kończyć, zależy z której strony spojrzeć) swój bieg na obwodnicy zachodniej, która jest obecnie w trakcie realizacji. Droga ta nie mogła więc powstać dekadę temu „w polu” – dodaje Oryszczak.

W ciągu 12 lat zwłoki koszt budowy zwiększył się dwukrotnie. Rok temu szacowano, że pochłonie już nie 25 mln zł, a 50 mln. Dodatkowe 35 mln zł kosztować ma wykup gruntów pod inwestycję, bo – biorąc pod uwagę strukturę własnościową – bardzo niewielka część, która ma zostać zajęta pod drogę, jest własnością gminy Gliwice.

Obwodnica Ostropy stanowić będzie alternatywę dla drogi wojewódzkiej nr 408 (relacji: Kędzierzyn Koźle – Gliwice), która obecnie przebiega ul. Daszyńskiego. Przedmiotowa droga z jednej strony łączyć się będzie z drogą krajową nr 78 tj. zachodnią obwodnicą miasta, na którą docelowo zostanie przełożony odcinek ww. drogi krajowej, a z drugiej strony z autostradą A-4 i planowaną w ciągu drogi wojewódzkiej nr 408 – Obwodnicą Sośnicowic (inwestycją Województwa Śląskiego – Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach) – informowała we wrześniu 2020 r. dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Anna Gilner w odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Chmielewskiego.

Wykonawca aktualizacji dokumentacji, którego poszukiwali drogowcy, będzie miał 18 miesięcy na realizację tego zadania, a zatem do połowy roku 2023. Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia robót budowlanych? ZDM wstrzymuje się przed konkretną deklaracją terminu.

– Na bieżąco będziemy przekazywali tego typu informacje. Przystąpienie do robót budowlanych poprzedzone będzie procedurą przetargową, która ukaże się po uzyskaniu ostatecznej decyzji ZRiD (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, red.) – przekazuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM w Gliwicach.

Obwodnica Sośnicowic wreszcie dojdzie do skutku?

Nie tylko budowa obwodnicy Ostropy może rozpocząć się w nadchodzących latach. Wygląda na to, że również obwodnica Sośnicowic ma wreszcie szansę na realizację. W poniedziałek Starostwo Powiatowe poinformowało w mediach społecznościowych o zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel.

– Dotarła do nas dobra wiadomość – będzie długo oczekiwana obwodnica Sośnicowic! Ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przebudowana zostanie Droga Wojewódzka nr 408 na odcinku od miasta Gliwice do granicy województwa śląskiego – I etap – budowa obwodnicy Sośnicowic – poinformowało Starostwo w internetowym wpisie.

Rząd dofinansuje budowę 51. obwodnic w całym kraju. Na liście inwestycji, które otrzymają dofinansowanie jest sześć wielkich realizacji na Górnym Śląsku, w tym ta, na terenie powiatu gliwickiego – obwodnica dla Sośnicowic.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG