Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza – mieszkańcy będą mieli większy wpływ na miasto?

Jeszcze w grudniu radni przyjęli projekt Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodowaczej. Wprowadza ona zasady, zgodnie z którymi mieszkańcy będą mogli proponować własne akty prawa miejscowego.

Jak dowiadujemy się z uzasadnienia przyjętego projektu, konieczność ustalenia zasad realizacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej wynika ze zmian ustawy o samorządzie gminnym, wprowadzonych w styczniu w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Projekty uchwał mieszkańcy będą mogli składać przewodniczącemu Rady Miasta po zebraniu 300 popierających podpisów mieszkańców miasta wraz z ich danymi osobowymi.

Wcześniej jednak muszą założyć Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej, w którym powinno być minimum 5 osób posiadających czynne prawo wyborcze. Muszą to być gliwiczanie.

O zawiązaniu Komitetu należy poinformować Przewodniczącego Rady Miasta pisemnie, następnie można rozpocząć promocję projektu i zbieranie podpisów. Koszty tych działań leżą po stronie inicjatorów.

Sam projekt uchwały powinien zawierać elementy określone w Regulaminie Rady Miasta, który stanowi załącznik nr 2 do Statutu Miasta Gliwice, z wyjątkiem daty podjęcia i numeru uchwały.

Dokument, po złożeniu do przewodniczącego RM, weryfikacji przez Prezydenta Miasta i radcę prawnego, będzie wciągnięty do porządku sesji i podlegał głosowaniu radnych. Całość uchwały, obejmująca więcej szczegółów znajduje się tutaj.
(żms)

6
Komentarze

avatar
3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
heli1b
heli1b

“Projekty uchwał mieszkańcy będą mogli składać przewodniczącemu Rady Miasta po zebraniu 300 popierających podpisów mieszkańców miasta…”
W tym miejscu powinna nastąpić kropka. Ale następuje to, co urzędnik lubi najbardziej – lista wytycznych rozmiarów Biblii. Zanim człowiek dojdzie do rozdziału “chodzenie po wodzie” zapomina o czym w ogóle czyta.

Urko
Urko

Zadziwiające. Artykuł “wisi” od wczoraj . Dotyczy w miarę realnej możliwości wpływu na to, co może “dziać się” Gliwicach . A przynajmniej możliwości zmuszenia radnych i urzędników do tłumaczenia się czemu znowu “się nie da” . I co ? Cała masa zazwyczaj obecnych na tut. forum sfrustrowanych narzekaczy i “pomysłowych Dobromirów “, zamiast piać z radości i nawoływać do tworzenia fefnastu KIU , milczy i olewa to ciepłym efektem pracy nerek? Zaprawdę, zadziwiające.

Imię
Imię

bo to trochę jak w greckiej tragedii – mamy dytyramb, jest chór, tylko koryfeusza brak.

Urko
Urko

Well…. Jakże trudno znaleźć kogoś, kto zakrzyknie “Wodzu, prowadź !!!”

ja234
ja234

No, czyli uwalić projekt będzie mógł…zygmunt wraz z przewodniczącym RM.
Obojętność mieszkańców wobec tego co wyczyniają urzędasy, każe przypuszczać, że…żadnych inicjatyw obywatelskich nie będzie.Pomijając już fakt, że o zgrozo, trzeba się zorganizować, zdyscyplinować…tego społeczeństwo glajwickie nie umie/nie chce.

Natka
Natka

Na pewno zgłoszą się dzbany z durnymi pomysłami. Tylko na tym portalu zbiorą wymaganą liczbę chętnych do “umilenia” życia innym na swoją dzbanową modłę. A że w radzie miejskiej dzbanów nie brakuje, to coś potłuczonego uchwalą.