Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza – mieszkańcy będą mieli większy wpływ na miasto?

Jeszcze w grudniu radni przyjęli projekt Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodowaczej. Wprowadza ona zasady, zgodnie z którymi mieszkańcy będą mogli proponować własne akty prawa miejscowego.

Jak dowiadujemy się z uzasadnienia przyjętego projektu, konieczność ustalenia zasad realizacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej wynika ze zmian ustawy o samorządzie gminnym, wprowadzonych w styczniu w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Projekty uchwał mieszkańcy będą mogli składać przewodniczącemu Rady Miasta po zebraniu 300 popierających podpisów mieszkańców miasta wraz z ich danymi osobowymi.

Wcześniej jednak muszą założyć Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej, w którym powinno być minimum 5 osób posiadających czynne prawo wyborcze. Muszą to być gliwiczanie.

O zawiązaniu Komitetu należy poinformować Przewodniczącego Rady Miasta pisemnie, następnie można rozpocząć promocję projektu i zbieranie podpisów. Koszty tych działań leżą po stronie inicjatorów.

Sam projekt uchwały powinien zawierać elementy określone w Regulaminie Rady Miasta, który stanowi załącznik nr 2 do Statutu Miasta Gliwice, z wyjątkiem daty podjęcia i numeru uchwały.

Dokument, po złożeniu do przewodniczącego RM, weryfikacji przez Prezydenta Miasta i radcę prawnego, będzie wciągnięty do porządku sesji i podlegał głosowaniu radnych. Całość uchwały, obejmująca więcej szczegółów znajduje się tutaj.
(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
heli1b
heli1b

“Projekty uchwał mieszkańcy będą mogli składać przewodniczącemu Rady Miasta po zebraniu 300 popierających podpisów mieszkańców miasta…”
W tym miejscu powinna nastąpić kropka. Ale następuje to, co urzędnik lubi najbardziej – lista wytycznych rozmiarów Biblii. Zanim człowiek dojdzie do rozdziału “chodzenie po wodzie” zapomina o czym w ogóle czyta.

Urko
Urko

Zadziwiające. Artykuł “wisi” od wczoraj . Dotyczy w miarę realnej możliwości wpływu na to, co może “dziać się” Gliwicach . A przynajmniej możliwości zmuszenia radnych i urzędników do tłumaczenia się czemu znowu “się nie da” . I co ? Cała masa zazwyczaj obecnych na tut. forum sfrustrowanych narzekaczy i “pomysłowych Dobromirów “, zamiast piać z radości i nawoływać do tworzenia fefnastu KIU , milczy i olewa to ciepłym efektem pracy nerek? Zaprawdę, zadziwiające.

Imię
Imię

bo to trochę jak w greckiej tragedii – mamy dytyramb, jest chór, tylko koryfeusza brak.

Urko
Urko

Well…. Jakże trudno znaleźć kogoś, kto zakrzyknie “Wodzu, prowadź !!!”

ja234
ja234

No, czyli uwalić projekt będzie mógł…zygmunt wraz z przewodniczącym RM.
Obojętność mieszkańców wobec tego co wyczyniają urzędasy, każe przypuszczać, że…żadnych inicjatyw obywatelskich nie będzie.Pomijając już fakt, że o zgrozo, trzeba się zorganizować, zdyscyplinować…tego społeczeństwo glajwickie nie umie/nie chce.

Natka
Natka

Na pewno zgłoszą się dzbany z durnymi pomysłami. Tylko na tym portalu zbiorą wymaganą liczbę chętnych do “umilenia” życia innym na swoją dzbanową modłę. A że w radzie miejskiej dzbanów nie brakuje, to coś potłuczonego uchwalą.