Od czerwca piesi na przejściu z pierwszeństwem, ale bez komórki. Lepiej już się przyzwyczajajmy

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi pieszy wchodzący na przejście będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, nie będzie mógł za to korzystać ze smartfona. To istotna zmiana, stąd też rozpoczęta przed weekendem akcja gliwickiej policji – Na Drodze – Patrz i Słuchaj.

 
– W ubiegłych latach jedynie zwracaliśmy uwagę pieszym, że korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię jest narażeniem własnego życia na niebezpieczeństwo. Nasze zmysły są zajęte innymi sprawami, a na reakcję, by uniknąć potrącenia, często jest za późno – podkreśla sierż. szt. Szymon Kołodziej z gliwickiej drogówki.

Na razie akcja ma charakter informacyjny – jeszcze przez dwa miesiące policja będzie przypominać i zwracać uwagę. Później osoby korzystające z telefonu na przejściu dla pieszych muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Od 1 czerwca wejdzie w życie nowelizacja Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, a korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez „pasy” w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze, stanie się wykroczeniem. Z jednej strony piesi będą mieli dodatkowe zakazy, z drugiej zaś zyskają uprzywilejowaną pozycję w relacji z kierującymi.


Wchodzący na przejście będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, ale jednocześnie musi zachować szczególną ostrożność. To, co do tej pory zależało od kultury kierowców, a więc zatrzymanie się przed przejściem w momencie, gdy pieszy oczekuje na przekroczenie jezdni, stanie się ustawowym obowiązkiem. Być może wciąż niska kultura kierujących oraz wysoki odsetek zdarzeń, jaki oni powodują, przyczyniły się do decyzji rządzących – komentuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Akcja gliwickiej drogówki to okazja, aby przypomnieć, że kierujący jest zobowiązany do obserwacji drogi i otoczenia oraz zwolnienia przy przejściu dla pieszych. Policjanci szczególnie pilnują, czy przestrzegane są ograniczenia prędkości w rejonie „pasów”.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Borys

Na cmentarzach zaczną przybywać groby tych którzy uwierzyli w swoją nieśmiertelność, a napis “ale miałem pierwszeństwo” będzie najczęściej spotykaną nagrobkową inskrypcją. Z drugiej strony nie ma co narzekać, jak idioci wyeliminują się sami, może średnie IQ społeczeństwa trochę wzrośnie.

Obserwujący

Bleblebleble… nie mędrkuj,lepiej zacznij już się przyzwyczajać i przepuszczać pieszych na pasach.

WRD

Rowerek też jest pojazdem, więc ty też będziesz musiał się zatrzymać a nie pedałować radośnie.

Heniek

ty autem też !

LTV

Z takim IQ jak wyżej to średnia raczej nie wzrośnie. Ale pomogą mandaty.

AndrzejD

…tak, tylko że przejedziesz The billa, a pójdziesz siedzieć jak za człowieka

LTV

Jak wy to robicie, że jadąc zgodnie z przepisami i zachowując ograniczone zaufanie i dużą ostrożność jesteście w stanie przejechać pieszego na zebrze? Już zakładacie, że będziecie przejeżdżać pieszych, jakby to było wliczone w wasz komfort. To jest debilizm.

Obserwujący

No właśnie problem w tym,że oni nie jeżdżą zgodnie z przepisami,nie zachowują ograniczonego zaufania o ostrożności nie wspominając.Wiedzą,że będą łamać nowe przepisy.Za samo to powinni mieć wlepiony mandat po 10 tys.Dla nich pieszy,rowerzysta to nie człowiek/pieszy.Taka jest mentalność glajwickich tzw.kierowców.

Polscy kierowcy

Mundurowi zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym, na obszarze z dozwoloną dopuszczalną prędkością wynoszącą 50 km/h jechał z prędkością 96 km/h. Po zatrzymaniu kierującego okazało się, że jest nietrzeźwy. 48-latek powiedział, że musi szybko zawieźć syna na egzamin na prawo jazdy. Tłumaczył, że jego 22-letni syn dwukrotnie miał zatrzymane prawo jazdy za poruszanie się z nadmierną prędkością. Za trzecim razem z kolei spowodował on kolizję drogową i przekroczył dopuszczalną liczbę punktów karnych.

Tylko więzienie, albo obcięcie rąk, żeby nie mieli czym chwycić kierownicy.

404

A ja uważam, że prawo jazdy powinno być obowiązkowe, jako przedmiot w szkole. Nie skończysz szkoły jak nie zrobisz PJ. Nie byłoby wtedy takich sfiksowanych, obsesyjnych maniaków autofobów, jak wy, bo wasza fobia nie wzięła się znikąd.

LTV

@404
Motoryzacja ma zaledwie 100 lat w setkach tysięcy człowieczeństwa. Prawo jazdy i posiadanie samochodu nie jest obligatoryjne dla życia w społeczeństwie, a ich posiadacze stanowią marginalną mniejszość, co jak widać nie dociera do umysłu sfiksowanych i obsesyjnch maniaków jakimi stają się kierowcy. Ale uważać możesz sobie co chcesz i na co pozwala ci rozum.

Heniek

znowu tradycyjnie mendzisz .

WRD

Problem w czy innym. Dojeżdżam do przejścia i zwalniam. Pieszy zakłada że się zatrzymam i niesprawdzając wchodzi na przejście. To jest przyczyną potrąceń. Niestety do potwierdzenia tylko jak jest monitoring lub kamerka. Inaczej to lipa. Na razie Art. 14.1 PRD nadal obowiązuje, a zdrowie jest tylko jedno!

bym nie polecał

Ty WRD chyba jesteś z polibudy? Co ma pieszy sprawdzić wchodząc na zebrę po tym gdy widzi, że zwolniłeś? Zwolniłeś przed pieszym wchodzącym na zebrę, żeby dać gazu? Co za ludzie robią opinię o portalu…

WRD

Zwalniam bo zachowuję tzw szczególną ostrożność, którą pieszy również ma obowiązek zachować, a najczęściej tego nie robi. Wg niego przejście daje perk +100% do nieśmiertelności? Bez dyskusji winni są ci kierowcy którzy myślą, że droga to tor wyścigowy, ale piesi zapominają, że pojazdu nie da się zatrzymać w miejscu. Dlatego ich obowiązkiem jest upewnić się czy pojazd tylko zwalnia, czy się zatrzymuje. Przypominam jeszcze raz! Przeczytaj art 14 PRD. Cały i ze zrozumieniem, bo na razie on obowiązuje i kierujący nie ma obowiązku zatrzymywać się przed przejściem.

404

Zapraszam do auta chwilę przed wschodem słońca, albo zaraz po zmroku w trakcie opadów na Andersa, Kościuszki, Pszczyńskiej,… Najlepiej zanim jeszcze gliwicki latarnik załączy oświetlenie, albo i po załączeniu bo nie wiadomo co gorsze. Zobaczysz jak to wygląda zza szyby samochodu. Może wtedy 3 razy się zastanowisz zanim wleziesz na rympał prosto przed auto.

Heniek

skończy się chamstwo kierowców !

Talmud

Pieprzysz o IQ a pewnie sam jesteś po zawodówce hihihi

Bravo

Wgodzonach szczytu samochody będą stać długim sznurkiem przed pasami bo .liczba przechodniów pojedynczych będzie niekończąca się .

Obserwujący

No i dobrze,korona wam z głowy nie spadnie.Może nauczycie się kultury.

Egon

O co to ma wspólnego z kulturą ? To kwestia wypracowania i respektowania właściwych ustaleń. Jako przechodzień nigdy nie uważałem, że jestem dyskryminowany, a że ktoś by mnie nie raz rozjechał gdy wchodziłem na pasy nie oznacza, że oczekuję jednostronnie uprzywilejowanych rozwiązań.

Heniek

rzadko chodzisz , dlatego , ja chodze częściej i widzę co się dzieje .

Egon

I co takiego właściwie widzisz ? Nawet zrobiłem się ciekawy jakie masz w tej sprawie przemyślenia, argumenty i realne propozycje rozwiązania problemu. Jak dotąd wykrzykujesz autorytarne i jednostronne frazesy z których nic sensownego nie wynika. Jedyne co zrozumiałem to to, że jesteś sfrustrowaną osobą, która oczekuje by skazać na banicję wszystkich odmiennych od siebie uczestników ruchu. W mojej ocenie ruch powinien przebiegać płynnie i bezpieczne dla każdego z uczestników. To jest podstawa. Dlatego napisałem pod komentarzem @Bravo, który słusznie zwrócił uwagę, że w Gliwicach i w zasadzie w każdym większym mieście, znajdzie się takie miejsce, gdzie w ściśle określonym czasie… Czytaj więcej »

Egon

Właśnie się zastanawiałem, jak by to w praktyce miało wyglądać na przykład na takiej ul. Zwycięstwa.
A zaraz, tam już przecież nie ma ludzi ;)

Heniek

chyba dawno nie byłeś w Gliwicach !

Egon

Ruch pieszych na Zwycięstwa był kiedyś, wiele lat temu. Teraz go praktycznie nie ma i wątpię by jakakolwiek próba przywrócenia tamtej rotacji ludzi była możliwa do czasu kiedy obecny handel opiera się na sporej ilości marketów.

To, że sobie ironizuję, nie znaczy, że nie zdaję sobie sprawy co przedmówca miał na myśli. Mało tego, jestem skłonny się z nim zgodzić, bo miejsca gdzie ludzie pracują czy handlują są właśnie tymi punktami, gdzie mogą sparaliżować ruch.

Heniek

chamstwo za kierownicą będzie zmuszone do kultury .

Gruntowy przymrozek

Należałoby pójść dalej i dać pierwszeństwo samochodom przed pociągami. Każdego roku ginie mnóstwo ludzi na przejazdach.

Borys

I pływakom przed statkami.

GTW

Super. Na zdjęciach widać ile osób używa komórek na zebrach. Niedowidząca osoba z laską na pewno nie odrywa wzroku od ekranu. Alekiedy policja zacznie karać kierowców, którzy używają komórek podczas jazdy? Ilu kierowców ukarali za przejazd Siemińskiego?

The End

A za co maja karac jezdzacych Sieminskiego?

LTV

Znaki drogowe to dla ciebie tylko takie ozdoby, jak konstytucja dla Dudy to tylko taka książeczka bez treści?

Gliwiczanin

Ponieważ jest tam znak zakaz ruchu

Heniek

i tacy jak ty siadają za kierownicą , aż strach się bać !

LTV

W statystyce “mandaty za używanie telefonu podczas jazdy” policjanci w Gliwicach mają 0.

WRD

Oj byś się zdziwił. Wielu pieszych gada i gada przez komórkę, a potem wsiada do auta i dalej gada bo sparowanie z bluetooth to straszny problem. Debile chodź, jeżdżą proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka.

Imię do wiadomości redakcji

To idzie wszystko w złą stronę.
Piesi mają coraz wiecej praw a mniej obowiązków.
A może by tak należało wprowadzić dla nich
obowiązkowe oświetlenie (przynajmniej po zmroku), zakaz poruszania się w butach ze zdartą podeszwą <6mm, wyposażenie w jakiś klakson / sygnał dźwiękowy no i wzorem kierowców obowiązkowe badania lekarskie powiedzmy tak co 5 lat.

Może od tego należałoby zacząć?

Tadeusz1975

Ja tu wodze przedewszystkim wielkie pole do naduzyc. Zobaczycie, teraz w dobie pandemii ci bardziej przebiegli beda sie rzucac na przejsciach pod samochody w celu wyłudzenia badania w Sluzbie Zdrowia a i dodatkowo, beda mogli liczyc na odszkodowanie od “sprawcy”
. No teraz sie zacznie

borys

ja sie tam nie martwie. jutro uzupelniam plyn do spryskiwaczy i jak zobacze, ze jakas menda prubuje rzucic mi sie pod kola, to niema zmiluj. gaz do dechy i hej. na kazdego cwaniaka znajdzie sie wiekszy cwaniak

Obserwujący

No i mandacik dostaniesz w wysokości 10 tys plus zabranie prawa jazdy.

gmG

Ciekawe!. Np. w Niemczech to działa (nawet przyjezdni z Polski się stosują) u nas już jojczenie że nie da rady bo sznurki itd. Nie każdy pieszy jest kierowcą ale każdy kierowca jest pieszym, ludzie ogarnijta się!

jakiwtymsen

Ale nie porównuj ty zacofanych Niemiec do Polski

płynna tożsamość

“Ibi patria, ubi bene” – tam ojczyzna, gdzie dobrze

Heniek

ty jesteś ten oświecony , posikać się można ze śmiechu .

wiesław

Jak ci się nie podoba w Polsce to na co czekasz? Jedź do niemiec, tam cię ubogacą kulturowo

WRD

Tylko, że w Niemczech wprowadzono bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych na drogach gdzie Max prędkość wynosi 30 km/h. Na pozostałych przejścia zlikwidowano, prawie 70%. Zamiast nich są tzw brody, a tam ma pierwszeństwo pojazd.

4WD

W Polsce macie pierwszeństwo “bezwzględne” (cokolwiek to znaczy) pierwszeństwo na drogach o d.p. 20km/h. Będziesz się licytował o te 10km?

chrzanisz głupoty
ekologizm

Kiedy ludzie już uratują planetę po 2030 roku, przejścia dla pieszych w ogóle nie będą potrzebne bo piesi i kierujący będą siedzieć tylko w domu na okrągło na bezrobociu od wielu pokoleń na minimalnym zasiłku, korzystając tylko i wyłącznie z internetu jako “Homo Schwabus” od nazwiska prof. Klaus Schwab, nota bene Niemca członka grupy Bilderberg a po ulicach i w powietrzu będą się poruszać wyłącznie elektryczne drony automaty, jak to przedstawił w swojej najnowszej książce “Czwarta rewolucja przemysłowa”.

4WD

W Polsce też to działa nawet bardziej niż w Niemczech. Działa do tego stopnia, że kierowcy wstrzymują ruch nawet gdy są wysepki (patrz przejście koło skweru Doncaster). Kierowcy do tego stopnia prześcigają się w uprzejmości, że rezygnują z przysługującego im prawa przejazdu jeżeli pieszy jest na połowie za wysepką i dają po hamulcach jeżeli tylko w oczach jakiegoś pieszego wyczytają zamiar przejścia, co powoduje korek aż do skrzyżowania ze Zwycięstwa, więc nie marudźcie już bo od dawna jesteście świętymi krowami w polskich miastach.

Informacja Turystyczna

Nie każda “wysepka” dzieli przejście na dwa.

Piętaszek

Dokończysz wykład? Zapewne miałeś na myśli dyletanctwo, które przejawiają urzędnicy odpowiedzialni za oznakowanie dróg i nie potrafiący prawidłowo oznakować przejść z wyspą.
jak tu:
https://www.google.pl/maps/@50.2969657,18.6675595,3a,75y,136.55h,66.54t/data=!3m6!1e1!3m4!1s8wnykRKHjKfpMpSPG-Oaaw!2e0!7i13312!8i6656
Tu jest o tym artykuł:
https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/polski-kierowca/news-podstepne-wysepki,nId,2573374

pałka teleskopowa

Właśnie w Niemczech w sobotę odbyły się manifestacje antyrządowe i przepychanki z policją, ludzie nie tylko nie przechodzili na przejściach ale nawet maszerowali wzdłuż ulic i na dodatek bez maseczek na twarzach choć zbliża się u nich trzecia fala a nie jest to zielona fala na sygnalizatorach świetlnych.

komor

tylko kamery na szybę , to jedyny ratunek dla kierowcy!!!!!!

Piesi Pierwsi

Do nieba
Ale za to bez komórki

RamPamPam

Zaczynamy Carmageddon, kamerka na przednia szybe i na Piwna oraz pod Forum.

sddsds

Dziś szedłem od dworca do rynku. Na 10 osób średnio 2 miały właściwie założone maseczki. Prze takich debilli korona ma się świetnie!

ed

Coraz więcej przywilejów dla pieszych, coraz więcej wypadków. 10 tyś zł nagrody dla kierowcy który potrąci pieszego na ulicy. Będzie zdecydowanie mniej wypadków z udziałem pieszych, bo będą mieć oczy i rozum włączony.

Darek

Czyli w moim zachowaniu względem pieszych nic nie muszę zmieniać, tak jak jazda na suwak też nie była mi obca.
Do tej pory stosowałem kulturę jazdy “europejską” a Polacy dochodzą do tego :)

adaś

Chwalisz sie czy zalisz?

Bolesław

Żenada. Pędzące, wyprzedzające na przejściach dla pieszych i źle parkujące pojazdy policji nie interesują. Jeżdżące na zakazie na ulicy Simińskiego również. Znaleźli największe zagrożenie. Pieszy to wróg i największy bandyta, bo łazi i przeszkadza. Panowie, trochę więcej akcji wśród kierowców!

mietek powroźny

Kierowcy często zapominają, że przejście dla pieszych jest dla pieszych.

404

Mylisz się przyjacielu sympatyczny. Przejście dla pieszych to w dalszym ciągu część jezdni, na której pieszemu warunkowo zezwala się na jej przekroczenie. W dalszym ciągu obowiązuje pieszych Art. 13 Prawa o ruchu drogowym nakładający na pieszych obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych. W takich sytuacjach pieszy jest obowiązany m.in. do oceny prędkości nadjeżdżających pojazdów; zachowaniu ostrożności przy niesprzyjających warunkach oraz ograniczonego zaufania dla innych uczestników ruchu. Szczególna ostrożność – sposób zachowania na drodze, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.… Czytaj więcej »

Feliks

Kierowcy też mają obowiązki i zakazy, o których nie chcą pamiętać m.in kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, są też zobowiązani zwracać uwagę przy przejściu dla pieszych, no i nie mogą wyprzedzać przed przejściem.

404

Nie zapominają. Gdy jestem pieszym to do szału mnie doprowadza to ciągłe zatrzymywanie się samochodów i zapraszanie mnie na jezdnię, gdy choćby zwolnię w okolicy przejścia. Jak będę chciał to sobie znajdę dogodny moment. Podam przykład: Jadą dwa samochody. 1 z lewej i 1 z prawej. Poza tym pusto aż po horyzont. Zbliżam się do przejścia. Celowo zwalniam, żeby te dwa samochody przejechały bo nie chcę generować i ch zatrzymania i ruszania, czyli dodatkowego zanieczyszczenia spalinami, hałasem i pyłem ze startych klocków hamulcowych, opon i sprzęgła. Mnie to kosztuje tylko zwolnienie kroku na 5 sekund. Środowisko to kosztuje więcej. Ale… Czytaj więcej »

Nie ma już ratunku !!

Ludzie!!!
Wszyscy komentujecie to, że pieszy będzie miał pierszeństwo.
Ale nikt nie zwraca uwagi na to, że
“nie będzie mógł za to korzystać ze smartfona.” !
Chcą nam odebrać ostatni bastion wolności!
Smartfon, podstawowa rzecz potrzebna do życia w obecnych czasach. Ostatni krzyk wolności ma zostać zabroniony!

Anna

Racja. I to nie tylko zamach na naszą wolność,
to zamach na życie obywateli!
Już widzę tą plagę samobójstw po wprowadzeniu zakazu wśród młodych ludzi przed dwudziestką

Julia z Instagrama

Po moim trupie!
Nie po to się zarzynam, udostepniam setki fotek na insta, żebym nie mogła później cieszyć się lajkami chocby na przejsciu dla pieszych.

krzyk wolności

Smartfon ale tylko z zainstalowaną aplikacją Pegasus.

Obserwujący

Bzdura.Pegasusa to najwyżej mogą ci służby wstrzyknąć na telefon.Tego tak po prostu się nie ściąga.

krzyk wolności

A gdzie napisałem, że się tego tak po prostu ściąga ?

Emilia

Przejechanie człowieka na pasach powinno być podciągnięte pod art.148kk to by poskromiło kierowców.

Odo

Emilko, jakie to szczęście, że głupota nie potrafi latać, bo byś sobie swoją śliczną główkę o sufit rozbiła

Obserwujący

No i bardzo dobrze.Czas najwyższy by do autkowiczów dotarło,że nie są sami na drogach.
Obowiązkiem autkowicze będzie zatrzymanie się i przepuszczenie pieszego,z tego powodu autkowicze dostaną histerii…no i ucierpi rozdęte EGO

WRD

A swojego EGO to już chyba nie widzisz, jak mniemam.