Odżywki i suplementy dla sportowców – co wybrać?

Czym są odżywki dla sportowców, czy warto je stosować i czy suplementy dostępne w aptece różnią się czymś od tych sprzedawanych w sklepie? Sprawdźmy!

 

Odżywki dla sportowców – czym są?

Suplementy diety to środki definiowane ustawowo. Ich definicja zawarta jest w ustawie o bezpieczeństwie żywności. Za suplementy diety uznaje się środki spożywcze, stanowiące skoncentrowane źródło substancji o charakterze fizjologicznym– mogą to być witaminy, składniki mineralne lub inne substancje nie charakteryzujące się wpływem leczniczym na organizm. Suplementy diety nie mogą leczyć ani przeciwdziałać rozwinięciu się jednostek chorobowych, stanowią one uzupełnienie codziennej diety – z zastrzeżeniem, że nie mogą jej zastępować. Odżywki dla sportowców to szczególna podkategoria suplementów diety, dedykowana (jak sama nazwa wskazuje) osobom ponadprzeciętnie aktywnym. Pomagają one zaspokoić zapotrzebowanie organizmu narażonego na zwiększoną ilość aktywności fizycznej. Często są to zastępniki posiłków lub główne makroskładniki dostępne w proszku lub suplementy ergogeniczne, czyli takie które wspierają rozwój formy sportowej zawodnika i mogą poprawiać tempo jego regeneracji.

Czy warto stosować odżywki i suplementy diety dla sportowców?

To bardzo ogólne pytanie na które trudno odpowiedzieć ze względu na specyfikę suplementów diety, a także ich skład – ewentualne stosowanie powinno podyktowane być codzienną dietą. Przy zakupie warto mieć świadomość że nie oferta rynkowa jest najważniejsza, a nasze realne potrzeby. Nieważne czy to siłownia czy inna dyscyplina sportu– ważne byśmy dostarczyli do organizmu to czego potrzebuje w odpowiednich ilościach. Oczywiście wsparcie suplementacyjne obok zdrowej żywności ułatwia kompozycję smacznej i zróżnicowanej diety, nie może stanowić jednak jej podstawy.

Czy produkty w sklepie z odżywkami i aptece to to samo?

Co może być dla części z was zaskakujące – tak. Na tę chwilę apteka nie stanowi niczego innego jak sklepu w którym dokonacie zakupu produktów medycznych, środków farmaceutycznych, ale także kosmetyków czy suplementów diety, czyli produktów spożywczych. Na co jednak warto zwrócić uwagę to to w jaki sposób przechowywane są kupowane przez was produkty. Nawet najwyższa jakość może zostać utracona w przypadku błędnego przechowywania. Nie ma większego znaczenia czy myślimy o sklepie czy aptece – zwracaj po prostu uwagę na to gdzie umiejscowione są opakowania z suplementami diety; czy te wymagające chłodzenia znajdują się w lodówkach, a także czy suplementy nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalne warunki dla przechowywania większości to chłodne i zacienione miejsce bez skrajnych zmian temperatur.

Czy każdy potrzebuje suplementów i odżywek? jak to sprawdzić?

Sklep z odżywkami i suplementami powinien być odwiedzany przez osoby świadome. Niezależnie od tego czy chcesz kupić kreatynę, szybką porcję protein, czy wybrać inny preparat – duży wybór produktów bez odpowiedniego zastanowienia i świadomości nie skończy się dobrze. Wylicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, sprawdź to na makroskładniki, zweryfikuj jadłospis i oceń czy masz co poprawiać, a następnie czy istnieją obszary w których warto wspierać się suplementami.

materiał partnera