Oficjalnie: Będzie referendum w Gliwicach. Najświeższe informacje (TV)

16 września odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta Gliwic.

Potwierdziły się więc nasze nieoficjalne informacje, które podawaliśmy już w ubiegłym tygodniu.

– Złożony w czerwcu wniosek społeczny uznałem za spełniający wymagania. Na 16 września wyznaczyłem termin referendum gminnego w sprawie odwołania prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza przed upływem kadencji – informuje nas Michał Niedopytalski, komisarz wyborczy z katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.


Ważnych podpisów było o ok. 500 więcej niż wymagane 15 084.

– To dopiero pierwszy krok w kierunku zmian w Gliwicach – powiedział nam w komentarzu Andrzej Jarema-Suchorowski, rzecznik Obywatelskiego Komitetu Referendalnego.
Mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się niestety skontaktować i poprosić o komentarz rzecznika prezydenta.

[flashvideo file=”http://www.24gliwice.tv/filmy/2012_07/20120720_okr.flv” /]

By referendum było ważne, 16 września do urn musiałoby pójść około 22 tysięcy gliwiczan. Zapytaliśmy Zbigniewa Wygodę (PO), przewodniczącego gliwickiej Rady Miejskiej, czy Platforma Obywatelska będzie namawiała do udziału w referendum.
– Wszystko zależy od decyzji Rady Powiatu, która spotka się w ciągu następnych dziesięciu dni. Wtedy zostanie podjęta odpowiednia decyzja – skomentował dla 24gliwice Zbigniew Wygoda.

Zapytany o zamiar kandydowania w ewentualnych wyborach, w przypadku gdyby Zygmunt Frankiewicz został odwołany, przewodniczący RM nie zaprzeczył.
– Na chwilę obecną nie mogę potwierdzić lub zaprzeczyć. Decyzja o kandydacie PO w ewentualnych wyborach zostanie podjęta przez Radę Powiatu – powiedział Wygoda.

—–
Kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu przez komisarza wyników, z funkcji pełnomocnika OKR zrezygnował Patryk Płuciennik.

(aktualizacja: godz. 17.40)