Ogródków letnich na starówce wciąż przybywa. I bardzo dobrze. Tak to powinno wyglądać od dawna (TV)

Coraz więcej restauratorów na gliwickiej starówce decyduje się na wystawienie letnich ogródków gastronomicznych. Aż się ciśnie pytanie – dlaczego miasto wprowadziło zachęty dopiero teraz, przy okazji pandemii?

Co istotne, ogródki pojawiają się nie tylko tam, gdzie niedawno wprowadzono zakaz ruchu pojazdów (wciąż nagminnie łamany), ale też w innych miejscach.

Zamiast zaparkowanych samochodów – stoliki i krzesełka dla klientów kawiarenek, barów i restauracji. Większość w widoczny sposób wygrodzona z pasa drogowego – to nowa rzeczywistość kolejnych miejsc na starówce.

 

Fragment ulicy Raciborskiej bez samochodów, za to z ogródkami i kawiarenkami. Takich pozytywnych zmian powinno być więcej!


Przypomnijmy, że zmiany na starówce zostały wprowadzone od 16 lipca. Ulice Plebańska, Raciborska i Krupnicza zostały częściowo wyłączone z ruchu, a na ulicy Średniej wprowadzono ruch jednokierunkowy.

Ogródki gastronomiczne powstały także m.in. na ulicach Matejki, Kaczyniec oraz na placu Inwalidów.

(żms)
wid. ŁG/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
mieszkanka Gliwic

Wyraźnie widać, że czas gliwickiego “niedasizmu” mamy już za sobą !Mam nadzieję że inne zmiany w mieście, zgodne z oczekiwaniami mieszkańcöw też będą miały miejsce.

Buba Smith

Mieszkańców Gliwickich osiedli czy mieszkańców okolic rynku?

lewactwo stan umysłu

Czyli najmądrzejsi są w Zabrzu bo tam nie robią takich ogródków w centrum…

Rotar

Bo Gliwice są pazerne

Laszlo_egesz

Jeśli wybuchłby pożar w którejś z tamtejszych kamienic to strażacy nie będą musieli się fatygować bo i tak nie będą mieli szans dojechać, ale przynajmniej zimnym piwkiem zagaszą pragnienie.

realista

To mi sie podoba. Nalezy wspierac rodzimych przedsiebiorcow. Szkoda ,ze tak pozno.
STEKACZY ZAWSZE BYLO DUZO,A TO Z REGULY LUDZIE ,KTORZY SAMI NIC NIE POTRAFIA.

Socjotechnik

Ja mam inne doświadczenia. Ludzie, którzy nic nie potrafią z reguły przyklaskują wszystkiemu.

Szczaw

I tak duża część ich zwinie swój interes. Póki co są pustki ok ,wolę jednak własne jadło i browar w domu

PO

Wybuduj sobie taki badziew pod swoim oknem jak ci sie podoba .ALE o gustach sie nie dyskutuje hahahhah

Takie nasze miasto jest !

Hej ! Gliwiczanie !
Pięknie jest !

Weź przestań

Straciłeś węch czy co? Coś drgnęło, ale do “jest pięknie” to jeszcze bardzo daleko.

Gerrda

I przyszłościowo , jakże sielsko i barwnie tylko zapomnieli skosić trawsko które rośnie niemal przy chodnikach.np ul J.P.ll , Zabrska, Kompy. To może są zielone płuca Gliwic?

Rotar

Więc, korzystaj z tych Gliwickich dobrodziejstw

gość

Podoba Ci się ” paw” pod drzwiami wejściowymi i na parapetach mieszkańców? No, gratulacje za chwalenie syfiarzy.

Bogna

Dlaczego nie jest egzekwowane 100 zł od każdego kierowcy łamiącego zakaz? Pieniądze leżą na ulicy.

Gość

Musisz zadzwonić i zakapować wtedy przyjadą zarabiać. Sami, w ramach obowiązków nie ruszą …y

Szotek

Niby dlaczego 100 zł ,może 50zl. zazdrościsz autkowym

edwar

Mieszkańcom Starówki składam serdeczne wyrazy współczucia.

Gerrd

Mają pecha że są Gliwiczaninami,wspolczuje

PO

Jakiego pecha??? Sami wybrali to teraz mają

Ja.

Generalnie to super sprawa. Jednak stawianie konstrukcji jak na ostatnim zdjęciu uważam za nie odpowiedzialne. Te ogródki powinny być skonstruowane tak, aby w razie konieczności przejazdu/dojazdu – taki samochód straży to jednak solidny kawał auta na przykład – służb dało się szybko przesunąć/zdemontować ów konstrukcję.
A w przypadku tej konkretnej na zdjęciu – dodatkowo stoi na studzienkach i w razie “w” kanalaże się ucieszą. Właściciel ogródka też.
Niech powstają te ogródki. To super sprawa. Ale niech ktoś, kto się za to bierze, robi to z głową.

g.n.

ową konstrukcję, słowo ów/owy odmienia się przez osoby, liczby i przypadki

Ja.

@g.n.
Już teraz nie mogę poprawić. Ale zapamiętam na przyszłość.
Dziękuję. ;)

Urko

To zapamiętaj jeszcze to : “kanalarze”

St. Gliwice

Jeszcze tylko zlikwidować te obrzydliwe budy na Rynku. Jak to można zrobić estetycznie pokazała Restauracja Boska

Myślący

Dlaczego policja nie daje mandatów za zakłócanie ciszy nocnej pieniądze leżą na ulicy

Winetou

Wreszcie sa te ogrodki. W wielu mistach tak wyglada centrum i miasto tetni zyciem. Niestety dla czesci mieszkancow przedewszystkim starszych moze to byc meczace ale taki jest urok centrow miast. Miasto powinno zyc. A auta nie powinny miec tam wjazdu.

Marta

650 wirusów dziennie. Ogródku pełne. Masakra

korwinizm po gliwicku

I jak tu ludzom odmówić prawa do głupoty kiedy się jej domagają? Proszę trzy pizze, dwa piwa i koronawirus dla wszystkich na wynos.

Tolek

Brawo, brawo i znowu zaczną pakować manatki

parKing

No co za zdziwienie, że ludzie (niestety tylko niektórzy) w końcu zorientowali się że TVPiSy i inne panikarskie media robią z igły widły i rządy dla spokoju wprowadzają nielegalne ograniczenia i to w dodatku w większości bezsensowne, pisane na kolanie, splecione z zupełnie niezwiązanymi z wirusem redukcjami wolności. Weź trochę rusz mózgownicą i porównaj sobie chociażby dane umieralności w Polsce w tym i zeszłym roku. Pandemia pandemią, ale sam wirus nie jest aż tak groźny jak się niektórym wydaje, a powstrzymać świata do czasu wynalezienia szczepionki po prostu się nie da, chyba że faktycznie chciano by zwiększyć statystyki umieralności –… Czytaj więcej »

Beton

Pana rowerzystę z ostatniego zdjęcia zapraszam na I Komisariat Policji w celu dobrowolnego poddania się karze za jazdę w kierunku przeciwnym do obowiązującego na tej ulicy, czyli “pod prąd”. To jest książkowy przykład reprezentanta polskich odmóżdżonych, pancernych, nieśmiertelnych i bezustannie narzekających na stan dróg i kierowców, rowerzystów

PO

zostaw chlopa 26 razy zdawal na karte rowerowa i dalej próbuje ha ha ha

WD-40

A może już czas przyjrzeć się oznakowaniu starówki? Zlikwidować oznakowania głupie, wzajemnie się wykluczające i niepotrzebne a przy okazji dopuścić, wzorem takiego Gdańska, kontraruch rowerowy na całej starówce przy pomocy tabliczek T-22 umieszczanych pod znakami B-2 oraz D-3? Polskie prawo wcale nie wymaga wyznaczania kontrapasów. Wspomniane tabliczki załatwiają sprawę na drogach o dop. prędk. <30km/h a cała starówka jest objęta strefą zamieszkania.

Ksenomorf

Bardzo pięknie . A mieszkańcy jak Wam się żyje ? Auta już trzymacie na peryferiach miasta i zakupy targacie w siatach ? Węgiel na zimę też będziecie nosić ze składu w kiblach ? Nie dusi Was smród wyziewów z kuchni tych restauracji ? Tu nikt nie pomyślał o ludziach , którzy muszą żyć na co dzień na starówce . Ja osobiście bardzo współczuję lokatorom tych mieszkań .

Imć

Wszyscy, którzy mogli już dawno stamtąd uciekli. Zostawili sobie lokale na działalność albo na wynajem. Ci co nie mogli uciec muszą teraz cierpieć. Szczególnie w lecie, w weekendy, gdy imprezy trwają całą dobę.
Niestety nie zrozumie tego nikt kto tam nie mieszka.

Endriu

Niestety, miasto nie zadbali o mieszkańców starówki. Dlaczego? Bo ma ich gdzieś. Można , jak na całym świecie nakazać zamykać ogródki o 2 nad ranem, ale po co. Chodzi o to żeby miasto żyło. Co prawda pełne zdanie powinno brzmieć: miasto ma żyć i krzyczeć wrzaskiem pijanej młodzieży. Potem z pubów nad ranem wracają samochodami do domu. Odpowiadam: Nie, na starówce nie planuje się jakichkolwiek kontroli. Możecie przetwstowac w bardzo prosty sposób. Zaparkujcue na zakazie zatrzymywania się i postoju. Po 21.00 nikt nie podejdzie nawet żeby zwrócić uwagę. Tak ma być. Bajzel i brak porządku, wtedy jest fajnie. Ulica Sieminskiego… Czytaj więcej »

Skrupulatny

Nie ma czegoś takiego jak “zakaz zatrzymywania się i postoju”. Jest “zakaz zatrzymywania się” kropka. Skoro nie można się zatrzymywać, to jak wyobrażasz sobie postój?
Poza tym zgoda.

Szczaw

Też współczuję a te czynsze w centrum to katastrofa

Marx

nic prostszego jak mieszkanie sprzedac, i za ta kase kupic sobie mieszkanie w bloku.

gliwicjus

Brawo brawo brawo!

Pierwsze zdjęcie

Dla matrycy aparatu, nawet takiej w komórce, niebo w lecie nigdy nie jest czarne. A aż tak czarne, nie jest nigdy.
Trochę przesadziliście z tą dramaturgią.

Imiu

Kolejne 30 lat a będzie jeszcze lepiej XD
TEMPO…w miejscu.

Mieszkaniec

Wszystko fajnie. Wszystko pięknie. Ale powinno się zadbać o jakiś w miarę spójny wygląd, żeby nie tworzyć cepelii w stylu “każdy …. na swój strój”

Jan

Taaa… Każdy lokal powinien wygladać tak samo i oferować to samo za tę samą cenę. Wszyscy powinni ubierać się w to samo, nosić takie same fryzury i być jednakowo głupi.

DD

Już tak jest w wielu aspektach naszego codziennego życia a chociażby jeansy jest tego przykładem.

Stylowy

@Jan
Spójny wygląd nie oznacza jednakowego wyglądu, a raczej stosowanie podobnego stylu.

Mieszkaniec

@Jan
Drogi Janie. Nie chodzi o lokal tylko o ogródki letnie. Tworzenie konstrukcji, jak popadnie nie jest ani ładne ani piękne. Powinno to być w minimalny sposób u standaryzowane. I nie zapominajmy, że koniec końców obiekty te stoją na drodze, co w potrzebie dojazdu do zdarzenia odpowiednich służb mogą ów dojazd uniemożliwić.

baromierz

Kiedy do was, imposylibistów, wreszcie dotrze, że ogródki są stawiane w porozumieniu ze strażbami, które w razie potrzeby będą musiały tam wjechać? Wy chyba po prostu uwielbiacie we wszystkim szukać drugiej dziury w d*pie. Ten ogródek fajny, tamten niefajny, bo inny niż pierwszy… To siadajcie w takim, który wam się podoba. Albo puknijcie się, a świat stanie się milszy.

Rotar

Właśnie powinno być po komunistycznemu

Ampuła

Miasto Schlany Ogródek.

Szotek

Hehe i nie tylko …

Rob

I bardzo dobrze będą miały szczury niezłą pożywkę

Sledzio

No i pięknie, małymi kroczkami do przodu – co trzydzieści lat jeden mały kroczek we właściwą stronę…

Urko

Cóż… Mieszkania na starówce zrobią się tańsze …

Obserwujący

To są “ogródki”?No bez żartów.Są kiczowate konstrukcje,mające być w domyśle ładne.
Gdyby nie pandemia nie byłoby tego kiczowatego szmelcu na ulicach, są dlatego,żeby knajpiarze mogli coś zarobić( wytyczne rządowe),miasto poszło na rękę.Ceny pewnie sobie podnieśli, strat i tak i tak nie odbiją sobie.Nie wspominając o auteczkach turlających się w tę i z powrotem.

Smerf Maruda

Marudzisz

PO

Żenada……. grube bele drewna szpecą ulice Starowki . Raczej nie dziwi , gdyż nic mąrego PO-KO nie potrafia wymyslić.
Ż………E………..N………..A………D……….A

DD

Ogródki staną się jeszcze bardziej popularne ze względu na ulgę od mandatów za brak namordników.

Krystyna

Dziwie się że odpowiada wam wszędobylski alkoholizm rodaków .