Operacyjne leczenie przepukliny

Przepukliną nazywamy patologiczny stan, w którym narząd lub jego fragment przemieścił się poza swoje prawidłowe położenie. Dzieje się tak na skutek osłabienia mięśni lub rozluźnienia powłok w ciele. Szczególnie wrażliwe są miejsca w których przenikają się różne struktury takie jak duże naczynia i nerwy, okolice pępka, powrózka nasiennego czy kresy białej (od mostka do spojenia łonowego).

 

Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka?

Najbardziej narażeni na powstanie przepukliny są pacjenci:
— chorujący na otyłość,
— palący nałogowo,
— z nawykowymi zaparciami,
— cierpiący na choroby układu oddechowego, którym towarzyszy przewlekły kaszel,
— intensywnie i ciężko pracujący fizycznie, szczególnie jeżeli wystąpiły u nich wcześniej urazy jamy brzusznej,
— kobiety w ciąży.
Ryzyko przepukliny zwiększa się też wraz z wiekiem – u starszych pacjentów mięśnie utrzymujące narządy w prawidłowym miejscu wiotczeją i słabną, umożliwiając organom przemieszczenie się.

Rodzaje i objawy przepuklin

Nazwa przepukliny bierze się od miejsca, w którym powstaje. Najczęściej występujące typy przepukliny to:
— pachwinowa – częściej pojawia się u mężczyzn. Jest to stan chorobowy, w którym jelita bądź inne narządy jamy brzusznej (np. jajnik lub pęcherz moczowy) uwypuklają się pod skórą w okolicy kanału pachwinowego i przybierają postać miękkiego guza.
— udowa – częściej pojawia się u kobiet. Jest to stan chorobowy wiążący się z przesunięciem narządów jamy brzusznej lub jej fragmentów przez kanał udowy w okolice górnej lub przyśrodkowej części uda.
— w bliźnie pooperacyjnej – pojawia się w obrębie blizny po zabiegu operacyjnym, podczas którego doszło do przecięcia powięzi. Przepuklina pooperacyjna najczęściej jest powikłaniem po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.
— przepuklina kresy białej – kresę białą tworzą krzyżujące się włókna ścięgien mięśnia poprzecznego i skośnego brzucha. Przepuklina w tym obrębie przybiera postać niewielkiej zmiany i bardzo często może dotyczyć osób aktywnych fizycznie.

Objawy przepukliny zależą od jej rodzaju, jednak można wyróżnić dolegliwości pojawiające się przy niemal każdym umiejscowieniu przepukliny. Należą do nich:
— pojawienie się miękkiego guza w miejscu występowania przepukliny,
— guz twardnieje i uwypukla się przy wzroście ciśnienia w jamie brzusznej lub przy napięciu mięśni (wysiłek fizyczny, wypróżnianie, kaszel),
— dolegliwości bólowe w okolicy guza.

Żadnego z objawów nie należy lekceważyć – w przypadku zauważenia u siebie dolegliwości powinno się natychmiast zgłosić do lekarza w celu dobrania leczenia.

Leczenie – operacja przepukliny

Pacjent u którego pojawiła się przepuklina zawsze powinien trafić do lekarza, który oceni stan uwypuklenia oraz zaleci odpowiednie leczenie.
Czynnikiem, który wpływa na postępowanie lekarskie jest głównie rodzaj przepukliny. Możemy je podzielić na:
— przepuklinę odprowadzalną, w przypadku której zawartość worka przepuklinowego wraca samoistnie do wnętrza ciała np. podczas leżenia lub możliwe jest ręczne odprowadzenie jej,
— przepuklinę nieodprowadzalną, której nie da się odprowadzić do wnętrza ciała i uwypuklenie utrzymuje się, jednak nie występują zaburzenia ukrwienia, a drożność jelit jest zachowana,
— przepuklinę uwięźniętą, która stopniowo powoduje zaburzenia krążenia,
— przepuklinę zadzierzgniętą – powodującą bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Wskutek zadzierzgnięcia przepukliny dochodzi do niedokrwienia narządu znajdującego się w jej wnętrzu, co może prowadzić nawet do martwicy. Do objawów należą: silny ból, zaczerwienienie, obrzęk skóry oraz ocieplenie w okolicy przepukliny.

Podstawową metodą leczenia stosowaną w przypadku większości przepuklin jest zabieg operacyjny, który polega na trwałym odprowadzeniu jej do jamy brzusznej lub usunięciu jej zawartości. Następnie wzmacnia się w tym miejscu ścianę brzucha siatkami z tworzywa sztucznego metodą beznapięciową. Istnieje również operacja przepukliny metodą laparoskopową. Zazwyczaj zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym w ramach chirurgii jednego dnia.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie kliniki Medicus https://medicus.com.pl/specjalizacja/chirurgia-ogolna/

materiał partnera