ORNO czyli zdobić. Nowa wystawa rękodzieła artystycznego od soboty dostępna w Willi Caro

fot. arch. 24gliwice.pl

Srebrne pierścienie, dekorowane bałtyckim bursztynem bransolety, surowe brosze – nowa wystawa w Willi Caro jest pełna przepychu. Gliwickie muzeum od soboty, 16 listopada, będzie eksponować wyjątkowe wyroby Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO.

Nieprzypadkowo nazwa spółdzielni – ORNO – to łaciński czasownik „zdobię”. Biżuteria ORNO była wytwarzana z wielkim kunsztem przez członków tej niezwykłej wspólnoty artystów i rzemieślników. Legendarni metaloplastycy działali w Warszawie w latach 1949–2003 i spod ich rąk wyszło wiele świetnych projektów.

Od 16 listopada do 2 lutego 2020 roku część z nich będzie można zobaczyć w Muzeum w Gliwicach.

Ciężkie, wykonane z oksydowanego srebra pierścienie, bransolety, naszyjniki, brosze, jak również wyroby galanteryjne i insygnia władzy. Dekorowane półszlachetnymi kamieniami – bałtyckim bursztynem, nefrytami z Dolnego Śląska, a także koralem, perłami, porcelaną, szkłem, kością, czarnym dębem czy skórą. Wyroby Spółdzielni ORNO uwodziły nie precyzją wykonania, ale pierwotnym urokiem. Srebro cięto, formowano, fakturowano. Pozostawiając ślady ręcznej obróbki nadawano biżuterii surowy, nieco toporny charakter, przywodzący na myśl szczerość ludowej ekspresji, uczciwość i prostolinijność rzemieślniczego trudu, tak cenione w nowym, wspaniałym świecie Peerelowskiego socjalizmu – czytamy na stronie Muzeum w Gliwicach.


Wernisaż wystawy „Biżuteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO” zaplanowano na piątek o godzinie 17:00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona). Kuratorką jest Anna Kwiecień. Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum w Gliwicach, Muzeum Warszawy i Politechniki Śląskiej.

(żms)/UM(mm)
fot. W. Turkowski