W tym roku nie zobaczymy Orszaku Trzech Króli. Powód jest oczywisty

Organizowane w całej Polsce Orszaki Trzech Króli od kilku lat odbywały się również w Gliwicach. 6 stycznia trzy grupy, każda z innym dominującym kolorem ruszały na gliwicki Rynek z trzech różnych miejsc. W tym roku z Orszaku, co zrozumiałe, zrezygnowano.

 

Powodu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pandemia i związane z nią ograniczenia nie pozostawiły wyboru. Wydarzenie, które co roku gromadziło w naszym mieście setki uczestników, trzeba było odwołać. Podobnie jak w całej Polsce.

Skąd się wzięła tradycja Orszaku?

Historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja. W 2009 i 2010 roku Orszaki odbyły się tylko w Warszawie i w Toruniu. w 2011 roku w 24 miastach, a po wprowadzeniu dnia wolnego 6 stycznia, aż w 92. W 2018 roku na mapie Orszaku znalazły się 644 miejscowości.


Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga.

fot. archiwum

Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie zgromadzonych ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Orszak w ubiegłym roku zgromadził prawdziwe tłumy gliwiczan.

Przejście Orszaku Trzech Króli zawsze jest sporą atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski.

Orszak w 2019 roku.

(emef)