W tym roku nie zobaczymy Orszaku Trzech Króli. Powód jest oczywisty

Organizowane w całej Polsce Orszaki Trzech Króli od kilku lat odbywały się również w Gliwicach. 6 stycznia trzy grupy, każda z innym dominującym kolorem ruszały na gliwicki Rynek z trzech różnych miejsc. W tym roku z Orszaku, co zrozumiałe, zrezygnowano.

 

Powodu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pandemia i związane z nią ograniczenia nie pozostawiły wyboru. Wydarzenie, które co roku gromadziło w naszym mieście setki uczestników, trzeba było odwołać. Podobnie jak w całej Polsce.

Skąd się wzięła tradycja Orszaku?

Historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja. W 2009 i 2010 roku Orszaki odbyły się tylko w Warszawie i w Toruniu. w 2011 roku w 24 miastach, a po wprowadzeniu dnia wolnego 6 stycznia, aż w 92. W 2018 roku na mapie Orszaku znalazły się 644 miejscowości.


Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga.

fot. archiwum

Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie zgromadzonych ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Orszak w ubiegłym roku zgromadził prawdziwe tłumy gliwiczan.

Przejście Orszaku Trzech Króli zawsze jest sporą atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski.

Orszak w 2019 roku.

(emef)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła

Episkostarcy, bez reszty zajęci garnięciem pod siebie złota, władzy i zaszczytów oraz obroną bezkarności kleru, przegapili narodziny świeckich inicjatyw, które jawnie dążą do przejęcia kontroli nad produkcją i dystrybucją religijnego opium dla mas. Na formacie plenerowej imprezy Orszaku Trzech Króli łapę trzyma prywatna fundacja, która reklamuje go jako wydarzenie “kulturalno-wspólnotowo-więziotwórcze”, a nie kościółkowo-parafialne. Nie wpuścili do zarządu biskupa dla ozdoby. Nie trzymają kapelana na etacie, żeby wyżerał fundacji ciężko zarobioną forsę. Jaką? Zysk netto fundacji orszakowej za 2019 r. wyniósł prawie 800.000 zł. Po podziale na kilka osób wychodzi przyzwoity roczny zarobek. Po taką forsę to prymas na golasa zanurkował… Czytaj więcej »

gmG

Boże wybacz mu bo nie wie co plecie…

Jarek

Człowieku !masz pusty dzwon zamiast serca.

Urko

Hmmm …. Jak tak przeczytałem ten artykuł , to uświadomiłem sobie z czym mi się te orszako -przemarsze kojarzą
Z pochodami 1-majowymii z lat 50-tych ub, wieku . . Dekoracje i kolorystyka inne , trzej bohaterowie tudzież . Poza tym , wszystko jest tak samo.

Xsenofob

Nie tak samo.
Te pochody są dobrowolne. Idą ci, którzy chcą.
Do pierwszomajowych przymuszano pod groźbą jakichś sankcji.

Tolik

Hmmm…… jak czytam twoją wypowiedź to od razu kojarzy mi się ze średniowieczem,zacofaniem i ciemnogrodem.
Wąskie horyzonty, ułomny tok myślenia, luki w historii, do tego typowo polski jad zwany w kręgach anglosaskich venomem. Czyli u ciebie bez zmian.

Obserwujący

No i dobrze.Im mniej ogłupiających zabobonów tym lepiej dla suwerena.

Xsenofob

A co z zabobonem, że maseczka chroni przed wirusem?
Albo, że zamknięcie dzieci na ferie w domach uratuje świat przed zagładą?
Nie wspominając o wpływie CO2 na globalne ocieplenie, przez które zginie świat.

Obserwujący

Noszenie maseczki to FAKT.
Roznoszenie wirusa przez bombelki to FAKT
CO2 to FAKT

#noś maseczkę

#myj ręce

Informacja Turystyczna

Zwłaszcza noszenie nosaczowe na brodzie. Napisz coś o wnikaniu przez skórę może?
Bezobjawowi prawie nie roznoszą a dzieci jeszcze mniej. Odwrotnie niż staruchy. Dlaczego miliony mają wegetować w imię parunastu tysięcy którzy i tak jedną noga są w grobie?
Tak samo faktem jest wpływ zanieczyszczeń na zagrożenie COVIDem. Już nawet polskie badania są i to z wskazaniem najgroźniejszych trucizn. Gdzie reakcja rządu na to!?

#obserwuj pornole
#myj ręce

Informacja Turystyczna

Może w tym roku zamiast trzech króli/mędrców będzie czterej jeźdźców.

PS: szopa była bogiem?

Xsenofob

Jak dotąd sposób walki z COVIDEM spowodował więcej ofiar niż sam COVID.
Panika wywołana przez media sprawiła, że ludzie boją się iść do lekarza i leczyć się na raka , serce czy cukrzycę. Stąd tyle ostatnio pogrzebów.
Ofiarą tego sposobu walki padła gastronomia, hotelarstwo, niektóre sklepy, branża sportowa i kulturalna.
W Szwecji nie zrobiono takich głupich obostrzeń i nic specjalnego tam się nie dzieje. Za to ocalała służba zdrowia i to co u nas padło.
Maseczki – gdyby faktycznie coś dawały, to już dawno byłoby po epidemii. A tak od miesięcy ludzie je noszą i nic nie pomogło.

Szczaw

Bzdury piszesz

Xsenofob

Jakieś argumenty? Może przykład?

Informacja Turystyczna

Maseczki dają, problem nie w tym ilu ich nie nosi (dziwny przypadek, księża zwolnieni, jakieś objawienie daje uzasadnienie?) tylko jak są noszone. Sęk zaś w tym, że OGRANICZAJĄCE działanie maseczek psu na budę (no może obu znacznie) w chwili gdy mamy dostawy z zagranicy – brak kwarantanny i testów, czy to dla zwiezionych z Anglii na święta (jak było do przewidzenia w prezencie nowy szczep przywieźli), czy to dla kierowców TIRów. No przecież szyneczka z Włoch musi do sejmowej restauracji dojechać, nie będą swych szlachetnych gardeł jakimś polskim mięsem raczyć.

kanalia52

Komu to potrzebne?

Xsenofob

Tym, którzy chodzą na te pochody.
Ja nie chodzę, ale nie przeszkadza mi, że inni to robią.

ciekawski

Zastanawia mnie czemu pociotkom komunistycznym, lansującym się na ponoć tolerancyjnym, przeszkadza dobrowolny orszak Trzek Króli?

ciekawski

Wasi ojcowie mimo,że zatwardziali komuchy, mimo,że byli bez szkół, przez towarzyszy wywindowani na wysokie stanowiska jednak szanowali obrzędy katolickie Polaków. No tak marksistowsko-leninowskie wychowanie daje swe owoce…

Informacja Turystyczna

Czemu klechom przeszkadza co ludzie dobrowolnie w łóżku robią, albo czego i kogo chcą słuchać?
Ponoć wolna wola to dzieło boga.

treya50

Faceci jak dzieci lubią przebieranki. Vide te wszystkie rekonstrukcje bitew. Jak dzieci !!!

Informacja Turystyczna

Utgard to prawie w połowie kobiety, ale oczywiście wiesz lepiej.
Rekonstrukcja czyli odtworzenie.
Przy każdej takiej bitwie jest też obóz i tam bab pełno. Zgodnie z tym jak być powinno.
Wybierz się i zobacz na żywo, albo siedź w kuchni i nie mędrkuj o czymś o czym pojęcia nie masz.

Gruntowy przymrozek

Może to i lepiej. Na taki pochód mogą patrzeć dzieci.