Osiedle wybudowano dla SA-manów i ich rodzin. Muzeum planuje wystawę z rządową dotacją

Wilcze Gardło, peryferyjna dzielnica wśród pól, to osiedle wybudowane w okresie Trzeciej Rzeszy, o którym krążą różne, niekoniecznie prawdziwe historie. Gliwickie Muzeum będzie realizowało projekt badawczo-wydawniczy, na temat tego rejonu miasta.

 
Właśnie na ten cel ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie w kwocie 71,5 tys. zł. Zadanie ma pochłonąć niespełna 100 tys. zł.

Głównym założeniem projektu jest opublikowanie katalogu (papierowego oraz publikacji on-line) dotyczącego Wilczego Gardła – dawnego osiedla, dziś dzielnicy miasta Gliwice, któremu poświęcona będzie wystawa prezentowana w 2024 i 2025 roku na Zamku Piastowskim, filii Muzeum w Gliwicach – informuje Muzeum w Gliwicach.

Zgromadzony materiał to jedyne tak pełne przedstawienie tematu – historii wybudowanego w okresie Trzeciej Rzeszy osiedla, tworzonego z myślą o SA-manach i ich rodzinach, które po wojnie stało się domem dla reemigrantów i repatriantów polskich

– dodaje MwG.

Katalog zawierać będzie teksty przygotowane w oparciu o źródła i materiały archiwalne, materiał dokumentacyjny oraz zdjęciowy, a także prezentację rezultatów kilkuletnich badań antropologicznych, prowadzonych wśród lokalnej ludności. Poruszy problematykę tożsamości pogranicza oraz trudności reemigracji powojennej. Katalog będzie uzupełnieniem i poszerzeniem muzealnej wystawy czasowej. Projektowi towarzyszyć będą działania promocyjne oraz edukacyjne.

Planowana wystawa i dofinansowany katalog będą stanowiły kontynuację naszych działań, poświęconych Wilczemu Gardłu, które otworzą tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Kolejna edycja, zaplanowana na 21 i 22 września 2024, przeniesie nas do tej szczególnej dzielnicy i zachęci do spacerów i rozmów o dziedzictwie, także tym trudnym. Szczegółowy program GDDK opublikujemy w późniejszym czasie – zapewnia instytucja.

Zadanie „Katalog wystawy o gliwickim Wilczym Gardle” realizowane będzie w ramach programu rządowego „Wspieranie działań muzealnych”, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całkowity koszt zadania za lata 2024-2025 wyniesie 95,6 tys. zł, z czego dofinansowanie MKiDN stanowi 71,5 zł (37,5 tys. zł na 2024 r. i 34 tys. zł na 2025 r.).

(żms)/MwG

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
35 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze