Osobowa stacja kolejowa przy os. Kopernika? PKP PLK przygotowuje się do realizacji koncepcji

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zamierza utworzyć przy osiedlu Kopernika przystanek kolejowy obsługujący pasażerów. Koncepcja mogłaby mieć szansę na realizację po 2020 roku.

Jak przekazało PKP PLK, aktualnie trwa postępowanie przetargowe na zadanie pn.: Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap II: linia E 30 na odcinku Katowice – Chorzów Batory oraz Gliwice Łabędy” w zakresie stacji Gliwice Łabędy w ramach projektu pn. Prace przygotowawcze dla wybranych projektów.

– Przedmiotem zadania jest wykonanie dokumentacji projektowej, obejmującej mi.in przebudowę stacji Gliwice Łabędy, odbudowę połączenia stacji Gliwice Port ze stacją Gliwice Łabędy, oraz budowę nowego przystanku osobowego Gliwice Kopernik w rejonie estakady Jana Heweliusza (nazwa „p.o. Gliwice Kopernik” jest nazwą roboczą) – poinformował Bohdan Ząbek z biura prasowego PKP PLK S.A.

Realizacja zadania pozwoli na podniesienie prędkości rozkładowej pociągów pasażerskich, w zakresie objętym zadaniem na linii kolejowej nr 137 do prędkości 160 km/h i na linii nr 135 do prędkości 120 km/h.

Zwiększy się również dostępność do kolejowej komunikacji, poprzez umożliwienie obsługi kolejowej rejonu osiedla Kopernika w Gliwicach.

Koszt przygotowania dokumentacji projektowej, oszacowano na kwotę 7 mln zł netto. Przewidywany okres realizacji to styczeń 2019 – lipiec 2020. Wykonanie robót budowlanych planowane jest w następnej perspektywie finansowania – po 2020 roku.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Analityk
Analityk

Narobiłem w portki ze śmiechu. Reaktywacji kolejki do Rud tym razem nie będzie. Do Sośnicy też. Więc dla gliwickiego wyborczego idioty Kopernik się kłania. Hasło na dziś (zobacz ul Chorzowska) to koncepcja. Koncepcję to miał w znanej kreskówce “Pomysłowy Dobromir” Miał i realizował. A ci ? Maja koncepcję jak wk*rwić gliwiczan.

Ateusz
Ateusz

Po tym jak świecki premier Morawiecki na Jasnej Górze zawierzył Polskę czarnej madonnie wszystko się uda.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

No właśnie! Najłatwiej to wszystko zwalić na Matkę Boską i niech się kobieta martwi! A my sami będziemy czekać na cuda! Typowo polskie podejście!

asdf
asdf

Od czasu likwidacji tramwajów, czyli od 2009, “buduje się” autobus szynowy z Sośnicy przez dworzec centralny do Łabęd, z potencjalnym wydłużeniem do Pyskowic. Od 2009 czekamy na realizację obietnicy. Poczekamy kolejne 10 lat. A potem kolejne…

Jeszcze gdyby KŚ jeździły do Pyskowic…

Kiedyś był pomysł też na stację Sośnica, skończyło się na pomysle :)

MaciejKal
MaciejKal

Kopernik żąda dostępu do morza

Paweł
Paweł

Baranku – masz dostęp i nawet o tym nie wiesz.Kanał Gliwicki-Odra-Morze

MaciejKal
MaciejKal

Bałtyk-Morze Północne-Atlantyk
sprytnie to sobie wymyśliłeś…
a dalej to już całą ziemia,Koperniku

AndrzejD
AndrzejD

@Paweł – nie wiesz co to sarkazm, prawda ?

Cookie Monster
Cookie Monster

Jakiego tam morza. Trójmorza ! i to jako plan minimum. Maximum to ocean

Polak mały
Polak mały

Kopernik żąda od Polaków ,którym wiernie służył jako lojalny poddany polskiego króla przywrócenia PRAWIDŁOWEJ PISOWNI imienia i nazwiska

O wiele lepszym rozwiązaniem byłaby przebiegajaca o wiele bliżej osiedla linia tramwajowa…

Jezuuu, skonczcie juz… Tramwajow nie ma i nie bedzie, a jak komus to przeszkadza to droga wolna do Zabrza. :)

A właśnie że nie skończymy
A właśnie że nie skończymy

Nigdy nie mów nigdy.

qwe
qwe

W Olsztynie tramwaje wróciły do miasta po 50 latach.
W Gliwicach też mogą być, o ile pojawi się ktoś, kto potrafi myśleć perspektywicznie – kto spojrzy na miasto inaczej niż jak na wielki (płatny) parking dla samochodów.

Anomin
Anomin

…prawda jest taka, że kolej albo tramwaj musi wjechać do osiedla… nikt przy obecnym poziomie zamożności, gdzie byle hebla(auto) można kupić za grosze to nie bedzie dupć pod “most” żeby pojechać pociągiem kawałek.

Szpagin
Szpagin

Zależy, dokąd by jeździły pociągi. Jeżeli Koleje Śląskie wydłużą kursy z Katowic do Pyskowic (a o takich pomysłach już czytałem), to może się to udać. Obecnie kursują tędy tylko pociągi do Opola i Kędzierzyna, co raczej nie sprowadzi pasażerów.

rysiek
rysiek

wybory…a janusze i grażynki za frankim

Na “strefę” pociąg byłby super.

Aga
Aga

WYBORY .Już Wieczorek obiecywał kilka lat temu ten przystanek.To tylko kiełbasa wyborcza.

jam ci to
jam ci to

opowiadanie bajek przedwyborczych

Łukasz
Łukasz

Kiedyś jak powstawało osiedle kopernik była koncepcja zbudowania stacji kolejowej, nawet są ślady tego. Oczywiście wycofano się z Tej inwestycji. Jak widać Historia lubi się powtarzać. Ale kto wie… jaki będzie tego finał…. pozostaje Nam czekać :)

W innym miejscu już pisałem o przeprowadzeniu w tym kierunku linii tramwajowej. Rozwiązałoby częściowo dojazd do MIASTA Gliwice a nie Chorzów.

Super szczególnie jeśli w przyszłości w aglomeracji będzie rozwijany projekt podobny do SKM w Warszawie.

ja234
ja234

Niesamowite…normalnie czary, a nie to tylko wybory. Przed wyborami wszystko można….obiecać…koncepcję też.Co z tego wyjdzie się okaże.

Gość
Gość

@ja234
Ale co do wyborów mają PKP?
Urzednicy pracujacy od wyborów do wyborów to na pewno mają coś wspólnego z wyborami ale PKP????

Interes
Interes

Tyle, że to państwowe a Państwem zarządza pis. Czyli pisu chwała, to otwierać nowe stare poczty i obiecywać perony jak za dawnych lat sp. Gosiewski we Włoszczowej. Zastanówmy się jednak czy komuś z Kopernika będzie się chciało dymać – pewnie do ścl – na stację kolejową, kiedy na busa ma bliżej. Chyba, że pkp plk bierze pod uwagę kiboli jadących na Górnika. Ale z Kopernika 32 wozi pod sam stadion, a z zabrzańskiego dworca trzeba jeszcze kawał dojść lub dojechać do stadionu… Areny!

qwe
qwe

Podobną obietnicę złożył Frankiewicz, chociaż on obiecywał szynobus miejski jeżdżący tą trasą.

zez
zez

Zapytam tak. Czy w ciągu ostatnich 10,ba 20 lat powstała jakaś nowa stacja PKP. Ano powstała PRYWATNA o nazwie Kraków Biznes Park. Więc w powstanie dworca w dzielnicy lumpów wierzę jak w niepokalane poczecie . To tyle.

iw
iw

Kopernik dzielnica lumpow!!! mieszkasz tam i oceniasz rozumiem wg swojego statusu!!!!????

Szpagin
Szpagin

No było ich trochę więcej. Chociażby cały odcinek Tychy-Tychy Lodowisko. Albo nowe przystanki kolei miejskich w Warszawie i Krakowie. Albo PKM w Trójmieście. Albo niesławne przystanki Włoszczowa Północ i Opoczno Południowe na CMK. To rzecz jasna nie jest kompletna lista. Proszę więc nie wypowiadać się na tematy, o których nie ma się pojęcia.

les
les

zanim stacja powstanie Gliwice Kopernik to może po 40 latach istnienia ulicy Centaura jej nawierzchnia zostanie wreszcie wyasfaltowana- kilka tysiecy mieszkancow mieszka w jej pobliżu a pamięta czasy Opolskiej Przemysłòwki

Krzysiek
Krzysiek

O ile mi wiadomo, to plany te pojawiały się na przełomie lat 80/90-tych XX wieku i co wybory wracają….

MariannaA
MariannaA

Zyga od 1965 rozmawiał z PKP, potem z PLK i wreszcie TUŻ przed kadencją emerytalną Pana Chadziaja Działkowicza Autostradowego niegdyś z Żernik, koncepcja nastanie. Kopernikorze będą jakoby jeździć cugiem do centrum wysiadkowego, z pominięciem super rond na DTŚ-Ende.

dobry pomysl

Przy pawilonie zrobić tam z tyłu

ewa
ewa

Mam nadzieję, że PKP PLK wywiążą się z tej obietnicy. Nie pierwszy raz pomysł kolei podmiejskiej zakwita w naszym mieście.

A>
A>

podniesienie prędkości linii nr 135 do prędkości 120 km/h z obecnych uwaga, 100km/h, no rewelacja tylko 20km/h więcej! no w tym tempie to my szybką kolej będziemy mięli na przełomie XXII i XXIII wieku, najwcześniej
i ten koszt 7 baniek, za projekt ;-)

Andrzej
Andrzej

Słuchajcie… Pomysł wydaje się być może abstrakcją ale nie koniecznie tak musi być. Przyznam szczerze że kandyduję na Radnego w okręgu nr 1 czyli m.in. oś. Kopernika. Mam taką zasadę w życiu że zanim zacznę krytykować to się przyjrzę tematowi. Ze swojej strony mogę obiecać tylko tyle że w tym temacie będę wspierał czy to centralną czy lokalną inicjatywę bo sama idea jest fajna i godna przemyślenia. Nie znam się bezpośrednio na tym ale umiem analitycznie podejść to problemu. Nie każę nikomu głosować akurat na mnie ale fajnie będzie jeśli któremuś z was zechce się zapoznać z moją ofertą dla… Czytaj więcej »

Jak najbardziej za :)

Szpagin
Szpagin

Akurat ten projekt, realizowany przez kolej, a nie władze miasta, wygląda na coś, co może dojśc do skutku.