Ostatnie dni prezydentury Adama Neumanna. „Mam poczucie, że pomimo trudnych lat, Gliwice zmieniły się na lepsze”

fot. archiwum 24gliwice

Mam poczucie, że pomimo trudnych lat, Gliwice zmieniły się na lepsze – Adam Neumann w internetowym wpisie dokonał swoistego pożegnania z mieszkańcami w roli prezydenta. Życzył też swojej następczyni mądrych decyzji i sukcesów.

 
Kadencja obecnego samorządu kończy się we wtorek, 30 kwietnia. Tydzień później – 7 maja – w gliwickim Ratuszu odbędzie się ślubowanie wybranej w II turze wyborów prezydent Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, a także nowych radnych. Wśród nich znalazł się także dotychczasowy prezydent, będący jednym z 6 przedstawicieli Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza w składzie Rady Miasta.

Mam poczucie, że pomimo trudnych lat, Gliwice zmieniły się na lepsze. Równocześnie mam świadomość, że wiele jest jeszcze do zrobienia. Dziękuję za każdą dyskusję, uwagę, dobre słowo, za wiele spotkań inspirujących do działań i pozwalających na inne spojrzenie na nasze miasto – napisał prezydent Neumann w mediach społecznościowych.


Z tego miejsca życzę mojej następczyni, Pani Prezydent Elekt Katarzynie Kuczyńskiej-Budce mądrych decyzji oraz pomyślności i sukcesów w zarządzaniu miastem dla dobra wszystkich mieszkańców. To co nas łączy to przekonanie, że Gliwice zasługują na wszystko co najlepsze

– dodał Neumann.

Przypomnijmy, że Adam Neumann został wybrany prezydentem Gliwic w wyborach uzupełniających, które odbyły się 5 stycznia 2020 roku, po tym, jak piastujący tę funkcję od 26 lat Zygmunt Frankiewicz zdecydował się na start do Senatu (w wyborach, które odbyły się 13 października 2019 roku uzyskał mandat senatora).

Adam Neumann, cieszący się poparciem Zygmunta Frankiewicza, startował z Koalicji dla Gliwic ZF, wcześniej zaś był wiceprezydentem Gliwic. Wybory wygrał w I turze uzyskując 24854 głosy (ponad 51 %), daleko w tyle pozostawiając kontrkandydatów, m.in. Janusza Moszyńskiego i Kajetana Gorniga.

Trudna kadencja – inwestycje, wojna i pandemia

W czasie prezydentury dotychczasowego prezydenta Gliwic przeprowadzono szereg inwestycji – część z nich nie spotkała się z pozytywnym odbiorem społeczności, jak np. głośno oprotestowana budowa zbiornika retencyjnego na Wilczych Dołach, czy przygotowania do budowy alei Noworybnickiej zwanej Parkiem Południowym. W tym okresie przebudowano także gruntownie plac przed dworcem PKP oraz pl. Piastów, a także ograniczono dostępność części uliczek wokół Rynku dla ruchu samochodowego. Na jego kadencję przypadła akurat także większość prac przygotowawczych do budowy nowego Szpitala Miejskiego (włącznie z wyłonieniem wykonawcy), budowa ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej (Sowińskiego-Daszyńskiego), rozpoczęto również realizację trasy rowerowej do Czechowic, która – ze względu na prowadzone wycinki – także wzbudziła kontrowersje części środowisk.

Prezydentura Adama Neumanna przebiegała w trudnym okresie pandemii, kiedy w Szpitalu Miejskim nr 4 powstał tzw. oddział Covidowy. Podczas jego prezydentury rozpoczęła się także pełnoskalowa wojna na terenie Ukrainy, co wymagało mobilizacji miejskich służb do zapewnienia pomocy przybyłym do miasta uchodźcom, a także organizacji zaplecza i szeregu spraw związanych z ich pobytem w Gliwicach.

(żms)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
60 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze