Oto nowe kierownictwo miasta. Co wiemy o zastępcach prezydenta Gliwic? (TV)


Mariusz Śpiewok, Aleksandra Wysocka i Ewa Weber to nowi zastępcy prezydenta Gliwic. We wtorek podczas swojej pierwszej konferencji prasowej, prezydent Adam Neumann przedstawił skład kierownictwa miasta.

Co ciekawe, żaden spośród powołanych zastępców Neumanna nie jest mieszkańcem Gliwic. Mariusz Śpiewok pochodzi z Rybnika, Aleksandra Wysocka mieszka w Sośnicowicach, Ewa Weber w Zabrzu.

I zastępca, Mariusz Śpiewok

Mariusz Śpiewok jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Studiował zarządzanie przedsiębiorstwem na kierunku zarządzanie i marketing). Ukończył również studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w zakresie rachunku kosztów i controllingu.


Od lutego do października ub. roku był zastępcą Zygmunta Frankiewicza, ówczesnego prezydenta Gliwic. W latach 2000–2010 był pracownikiem Urzędu Miejskiego w Gliwicach, gdzie m.in. kierował pracami Wydziału Organizacyjnego. Od 2011 do 2015 r. kierował projektem w Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Od 2012 do 2014 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora w gliwickim MZUK-u. W marcu 2014 roku został szefem Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, gdzie koordynował prace związane z wyborem projektów do dofinansowania ze środków europejskich z puli dla miast i powiatów.

Pierwszy zastępca prezydenta Gliwic będzie prowadził zadania miasta w zakresie planowania strategicznego i rozwoju miasta, inwestycji miejskich i remontów, usług komunalnych i transportu lokalnego, pozyskiwania funduszy z zagranicznych źródeł finansowania, w tym z Unii Europejskiej, informatyzacji, zamówień publicznych oraz gospodarowania wodami.

Od lewej: Mariusz Śpiewok, Aleksandra Wysocka, Adam Neumann, Ewa Weber

II zastępca, Aleksandra Wysocka

Aleksandra Wysocka jest absolwentką Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, magistrem inżynierem górnictwa i geologii ze specjalizacją organizacja i ekonomika oraz inżynierem geodezji górniczej. Ukończyła również studia podyplomowe z szacowania nieruchomości na Politechnice Śląskiej.

Zawodowo z Urzędem Miejskim w Gliwicach związana jest od 2003 r. Od 2005 r. pełniła funkcję zastępcy naczelnika, a od 2011 r. naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

W kierownictwie miasta będzie odpowiedzialna za realizowane w mieście zadania z zakresu nadzoru właścicielskiego, gospodarki nieruchomościami i mieszkalnictwa, planowania przestrzennego i systemu informacji przestrzennej, architektury i budownictwa, środowiska oraz geodezji i kartografii, w tym nadzór nad Powiatowym Funduszem Zasobów Geodezyjnych i Kartograficznych.

III zastępca, Ewa Weber

Ewa Weber, członkini gliwickiego koła Platformy Obywatelskiej, jest doktorem nauk ekonomicznych, rozprawę obroniła w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach (specjalność: międzynarodowe stosunki ekonomiczne i problemy globalne). Ukończyła studia podyplomowe w zakresie administracji i zarządzania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wywierania wpływu i psychologii biznesu w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

W latach 1993-2019 zawodowo związana z Urzędem Miejskim w Zabrzu, gdzie pełniła m. in. funkcję głównego księgowego, dyrektora Urzędu, a od 2009 r. sekretarza miasta. W maju 2019 r. została prezesem gliwickiej spółki komunalnej Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o.

Jest wykładowcą akademickim z zakresu samorządu m.in. w obszarze polityki społecznej oraz finansów publicznych.

Będzie odpowiedzialna za prowadzenie zadań w zakresie edukacji, kultury, sportu i turystyki, zdrowia i spraw społecznych, współpracy z organizacjami pozarządowymi, promocji miasta, komunikacji społecznej i współpracy z zagranicą.

Sekretarzem miasta pozostaje Andrzej Karasiński, skarbnikiem Ryszard Reszke, a obowiązki dyrektora Urzędu Miejskiego w Gliwicach nadal pełni Stella Górny. Rzecznikiem prasowym prezydenta miasta został Łukasz Oryszczak.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Adam

Niezłe jaja…
Wszyscy spoza Gliwic, masakra jakaś…

:)

To nie “masakra jakaś”, to wytłumaczenie, dlaczego miasto wygląda jak wygląda, skoro zarzadzają nim ludzie niezwiązani z nim niczym, poza etatem w urzędzie.

Laszlo_egesz

Spójrz na to inaczej, będąc spoza Gliwic będą mieli zdrowy dystans, a tym samym mają szansę na bardziej obiektywne spojrzenie.

:)

Jakie “będą mieli”? Oni nie spadli na dach rzędu wczoraj, tylko mają tu kierownicze etaty od wielu lat i przez cały ten czas “urządzali” ci miasto. Awans Aleksandry Wysockiej, która odpowiada za ruinizację miejskich zasobów, jak kamienice przy Kościuszki, a potem ich sprzedaż za drobne, powinien cię niepomiernie cieszyć, bo daje nadzieje, że będzie więcej takich dilów.

kanalia52

Nie urządzali ci tylko się.

DD

Mieszkać mogą gdzie chcą ale gdzie podatki płacą, oto jest pytanie?

:)

Utrata przez Gliwice ich podatków jest niczym w porównaniu z tym, że Gliwice ich nie interesują jako miejsce życia, więc nie robią wiele dla jego mieszkańców. Osobiście też nie bardzo się przejmuję jakością życia w Rybniku, Siemianowicach, czy Zabrzu. Tak samo nie interesuje mnie jak urządzają sobie mieszkania inni gliwiczanie. Tak to działa.

UM

Nie płacą nawet za parkowanie.

Marcin

Zgodnie z przepisami podatki płaci się zależnie od miejsca stałego zamieszkania. Czyli zastępcy Neumanna dostają wynagrodzenie z pieniędzy gliwickiego podatnika, ale podatki ich samych trafiają już do innej gminy.

Damian

Nadal głosujcie na tą kaste ślepcy.

hanek mały

Kasta korzystająca z kasty głosowała na kastę, a ponieważ jest ich więcej niż “ślepców” – się sami wybrali.

Jan

Agonia Gliwic, ciąg dalszy.

Siwy

Niema madrych gliwiczan?,co wszyscy wyjechali do niemiec i trzeba z innych miast sciagac na zastepcow?!.To jest smiechu warte.

Jo

Wszyscy mądrzy są widać zbyt zajęci komentowaniem tutaj…

Beton

Niezła energia. Chyba nieboszczycy w prosektorium wykazują więcej werwy niż uczestnicy tej konferencji.

DD

Nie przejmuj się wszystko uzasadnią zmianami klimatu. Dlatego każdy może być prezydentem jak w USA.

krzysztof

a teraz zasiąść wygodnie w fotelu i pierdzieć przez 3,5 roku pasożytując na mieszkańcach

Rysio

A co na to pan Tomala?

:)

Wrócił na stanowisko dyrektora MZUK, ale nie słychać o tym, żeby ktoś stamtąd wypadł. Pewnie znalazło się wolne miejsce dyrektora od wideł lub traktorów, o które Tomala zatroszczył się na miejskich ulicach Gliwic. W okresie przejściowym dostał na pocieszenie kasę z synekury w spółce miejskiej Piast, którą razem z Neumannem “ochronił przed wrogim przejęciem przez PiS i Gorniga” oddając ją w posiadanie jednego z lokalnych Donów. Ciekawe, czy teraz Neumann zrezygnuje z kasy wodociągów, a Tomala z kasy Piasta, a przedtem przywrócą pierwotne stosunki w Piaście, chociaż z wypowiedzi prostego jak cep prezesa klubu wynikało, że jemu to bez różnicy.… Czytaj więcej »

Jan

Ostrzy zęby na wodociągi.

Cymbalar

Jak dla mnie ludzie zupełnie z nikąd, żadne z tych nazwisko nic mi nie mówi, myślę ,że nie tylko mi ;)

WD-40

Przejdź się po mieście, popatrz na obskurne kamienice, powdychaj smogu, wnieś opłatę za śmieci od m2, zrób rundę wokół zameczku leśnego, zmierz wzrokiem wieżę ciśnień na Sobieskiego, jak już będziesz w tych rejonach to obejrzyj szpital miejski nr 4 na Kościuszki i na Z.Starego to mniej więcej będziesz miał orient.

hanek mały

I jeszcze nasz cudny “łonderf”, znany w całym kraju.

:)

Ciasnota intelektualna z kuźni kadr jaką niestety jest Polibuda. To jednak jest zjawisko, że nie ma tu gliwiczan godnych karier w samorządzie, ale też wyjaśnia, dlaczego miasto jest “urządzone” tak, żeby łatwo tu było dojechać i wyjechać.

Obserwujący

Układ glajwicki nie dopuszcza ludzi z innych środowisk niż polibuda.Ludzie godni by się znaleźli, tylko nikt im nie chce dać szansy.Pracka jest tylko dla sitwy i z układzików/układów glajwickich.Przez to właśnie, pracka w UM jest dla garstki.Reszta to wie i szuka pracki poza tą “wspaniałą” zacofaną wioseczką na wstecznym.
Ot, taki kieszonkowy “sukces”…na miarę glajwic.Dlatego zygmunt, budkowy, golbikowa doglądają obejścia.

Miodek

Trochę poleciałeś/łaś z tym „miasto jest “urządzone” tak, żeby łatwo tu było dojechać i wyjechać”… Chyba nie próbowałeś/aś wyjechać z Gliwic w godzinach szczytu…

:)

Retorycznie zapytam, kiedy grażyny i janusze przyswoją sobie prawdę, że nie ma takiej liczby dróg, których nie zatkają swoimi gratami, zwłaszcza w godzinach szczytu, którego intelektualnie nigdy nie osiągają?

NY

Absolwentów nie docenisz po OHP-ie,

:)

Jedyni, którzy ich tu doceniają, są z tej samej kuźni. Nie bez powodu na innych uczelniach mówi się o nich per młotki.

The Tiger@

“Młotkami” określa się osoby związane z wydziałem MT. Natomiast co do jakości Politechniki to nie jest znów tak źle, jak została ona zakwalifikowana jako uczelnia badawcza – czyli jedna z 10-ciu najlepszych w Polsce.

:)

Ty nie w Davos??? Zachłystując się tym epickim sukcesem, z powodu którego Gowin podobno się popłakał i zmoczył kalesony, pamiętaj, że jest też jedną z 1400 światowych uczelni, z ogólną klasyfikacją w przedziale 500-800, bo podanie dokładnego miejsca w oceanie planktonu uważane jest za zbędne. Czyli jakby napisali w MSI – ścisła czołówka! Dlatego wierzę, że już wybadała jak pozbawić Polskę smogu, bo ma w tej materii nie byle jakie zasługi, konstruując domowy filtr kominowy, którego wybadana trwałość i cena rynkowa wykluczyła go ze sfery zainteresowania zanim do niej trafił. A młotkami nazywani są wszyscy “polibudzianie”, bo nikt poza nimi… Czytaj więcej »

The Tiger@

Uważasz, że w Davos nie ma internetu? Na Świecie jest w sumie około 12.000 uczelni, a Politechnika jest w Top 1000, co oznacza, że jest w 8% najlepszych uczelni. Źle? Nie. Oczywiście może być lepiej i należy do tego dążyć, ale nie oznacza to, że należy zawsze narzekać. Wręcz przeciwni – jest to demotywujące, a osoba, która to robi szybko zostaje uznana za wiecznie niezadowolonego frustrata. I jej zdanie jest ignorowane. I myślę, że właśnie to Ciebie boli. Masz wiedzę, jesteś inteligentny, ale przez to wieczne narzekanie nie jesteś tam gdzie byś chciał być. W moim środowisku (i niekoniecznie jest… Czytaj więcej »

:)

Sennik: W Davos martwić się Polibudą i anonimowym internautą – jesteś w niewłaściwym miejscu jak na swój status i świadomość tego nie pozwala ci wypocząć mimo pięknych okoliczności przyrody… Codzienną praktyką twojego środowiska jest taka wymiana zdań: – Kumie, popierają nas! – Kto? – My was, a wy nas. Taka jest twoja miarodajność.

The Tiger@

Nie oczekiwałeś ironii na Twój sarkazm?
Czasami takie poparcie jest ważniejsze od poparcia środowiska, które nie ma niczego do powiedzenia?

:)

Kiedy zrozumiesz i opanujesz ironię, dam ci znać.

The Tiger@

Ale to musisz się najpierw nauczyç czytać ze zrozumieniem….

kanalia52

Są qwno warci.

Pani Budka

A gdzie ja jestem? To jakieś żarty chyba.

Fan

Przecietny wybraniec miasta inteligentow to bardziej przecietni zastepcy a co z krystianem

filipczatorek

pocieszające, że rzecznik się chociaż zmienił, gorszego chyba być nie mogło

:)

Jak to ktoś celnie zauważył w Nowinach Gliwickich – to tylko młodsza wersja Jarzębowskiego. Dodam, że zaczynał jako podręczny Frankiewicza i nie tak znowu dawno w dziedzinie propagandy za publiczną kasę połamał sobie zęby na reklamie Gliwic w piśmie Przekrój. W nowej “pracy” na 100% będzie korzystać z nauk starszego kolegi, pod którego czujnym okiem został “wychowany”.

janowa

Zaczynał jako podręczny Popiela…

:)

No… Popiel, to też był podręczny Frankiewicza. I też gigant.

lobo

Towarzystwo wzajemnej adoracji… Miodzio. Ciekawe ile posadek jeszcze poza Urzędem miasta i gdzie w radach nadzorczych te wspaniałe “pełne energii’ towarzystwo zajmuje? Jakie są dochody tych Państwa ? jakie wynagrodzenia? może warto od razu powiedzieć ile Państwo dostajecie hajsu z naszych podatków? za swoją niecenioną, jakże ciężką pracę ?!

PO

Budka nowy przewodniczący PO pozdrawia nominata Frankiewicza też z PO p. Neumanna.
Ps. Jak Frankiewicz robił kręcić robotę z Rokita został wyrzucony z PO.

Dzisejsze wybory w PO

To po dzisiejszym zwycięstwie pan prezydent będzie miał PUPKĘ średniowiecza !!!!!
I dobrze !

Sk

Mam nadzieje ze nasze miasto dalej bedzie dobrze sie rozwijać . I ze starówka bedzie deptakiem!!!

nawiasem mówiąc

PiSowski minister finansów jest spoza Polski i nawet po polsku nie potrafi mówić, więc zastępcy mogą być spoza Gliwic, przykład idzie z góry.

Xsenofob

Niestety to prawda z tym ministrem :-(

nawiasem mówiąc

Wykształcenie też ma minister jakieś tajne i dotychczasowa kariera zawodowa również niejawna, zresztą zmieniają się ci PiSowscy ministrowie finansów jak obrazy w kalejdoskopie, co który przyjcie i zobaczy jaki to dom publiczny to zaraz macha ręką na to i odchodzi, więc wyszukują coraz to nowych, coraz to bardziej masakrycznych bo nie ma chętnych na stołek w tym układzie.

:)

Nie lałbym łez nad tym faktem, bo to z pewnością wybitny specjalista, którego tłumaczą spece z anglojęzycznego portalu PolandDaily.com Sakiewicza z Gazety Polskiej dzięki Polskiej Fundacji Narodowej. Tak jak wszyscy wybrani przez PiS fachowcy w rządzie, KNF, NIK, CBA i spółkach skarbu, aż po radnych kondycji Bodziocha, kierowcach SOP i klaunów z komisji katastrofy smoleńskiej kończąc, której gloria jakby podupadła…

Loko

Nie porównuj Gliwic z PiS bo tu ta partia nie ma nic do powiedzenia.

:)

Styl zarządzania jest ten sam. Pytanie, kto od kogo się uczył?

Ostatni Sprawiedliwy

Akurat PO ładnie szambem tutaj wylało po całości, dając obraz tego co jest w Polsce tylko, że na naszym lokalnym podwórku. Niestety ucierpią na tym gliwiczanie, bo za wszelką cenę nie dopuścili Janusza Moszyńskiego, przy okazji zapominając o fakcie, że wywodził się ze środowiska Unii Demokratycznej i PO. Jako marszałek województwa śląskiego doskonale znał mechanizmy działające w wyższych kręgach władzy i zapewne wykorzystał by je, żeby polepszyć kondycję swojego miasta. Za bardzo chciał przewietrzyć powstałą tutaj “oborę”, więc doklejono mu łatkę PiS i wystarczyło, żeby wykształciuchy łyknęły jak pelikan przynętę.

nawiasem mówiąc

Nie ma nic do powiedzenia a jednak przykład jest z niej brany.

hanek mały

Szanowny Loko ! jedni i drudzy to ten sam Styropian.

Obserwujący

No, w sumie “nieźle”. Tylko albo aż jeden człowiek od zygmunta,co zwiał do senatu.Czas pokaże jak będą zarządzać.
Dobrze, że zmienił rzecznika prasowego, poprzedni, nie pamiętam nazwiska, był beznadziejny.

Marcin

Jeden człowiek od Zygmunta został prezydentem, drugi powrócił na stanowisko wiceprezydenta, a trzeci siedzi w MZUK i w radzie nadzorczej Piasta. Czyli praktycznie wszystko zostaje po staremu, ci sami ludzie zostali przy korycie.

Ania

Plus za to, że w tym składzie są wreszcie kobiety.

nawiasem mówiąc

Wreszcie to parlament eurokołchozu obraduje nad parytetem kobiet w obsadzaniu załóg na kutrach rybackich.

kurka wodna

Jak już cie Putin przytuli to nie będziesz miał takich problemów. Wszystkie kobiety trafią na traktory.

kites

Ciężko będzie udowodnić, że mają być ozdobą.

ewa

Panie pokażą klasę! Proszę udowodnić, że nie płeć a fachowość się liczy.

Jest Faja

No, ogrom fachowości tego gremium wręcz przytłacza.

(_x_)

@ewa. Parytety ideologicznie są jak komunizm. To jest wymysł lewackich czerepów. Dla przykładu: pójdziesz pod nóż kardiochirurga który zdobył stanowisko swoją ciężką pracą czy do kardiochirurgini z “parytetów”?

ewa

wiesz mnie chodziło o to co kto ma między uszami a nie……..

tabu

Najlepiej udowadniają w domach publicznych.

(_x_)

“Bałagan” na ul. Zwycięstwa 21 rusza pełną parą?