“Tradycją chrześcijan jest, że kąpiemy się po św. Janie”. Przepadła propozycja otwarcia kąpielisk już od 1 czerwca

Nie będzie wcześniejszego rozpoczęcia sezonu kąpielowego w Gliwicach. Ratownicy pojawią się więc na strzeżonej plaży 19 czerwca, a nie pierwszego, jak chciała część radnych. – To oszczędzanie na bezpieczeństwie – alarmują radni PiS. W burzliwej debacie podczas sesji rady miasta wiceprezydent sięgnął nawet po argument… kąpielowej tradycji chrześcijańskiej.

 
Wcześniej lato chcą zaczynać przede wszystkim radni z Prawa i Sprawiedliwości, z Łukaszem Chmielewskim na czele. To on zgłosił poprawkę do projektu uchwały w sprawie określenia sezonu kąpielowego – by zaczynał się nie 19 czerwca, jak zaproponował prezydent Adam Neumann, ale już z początkiem miesiąca, jak rok temu. Radnemu chodziło o bezpieczeństwo podczas wypoczynku gliwiczan nad jeziorem w Czechowicach. Wraz z oficjalnym rozpoczęciem sezonu nad wodą pojawiają się bowiem ratownicy. Chmielewski argumentował, przytaczając przykłady utonięć z lat poprzednich.

24 tysiące to niewielka oszczędność

Utrzymanie ratowników wodnych w okresie od 1 do 18 czerwca to wydatek ok. 24 tysięcy złotych. Zdaniem Chmielewskiego, niewielka oszczędność kosztem zdrowia i życia mieszkańców.


Z argumentacją radnego PiS nie zgodził się Tadeusz Mazur, dyrektor odpowiedzialnego za kąpieliska Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

“Nie chodzi o kasę”

Co roku prowadzimy ewidencję temperatury powietrza i wody na czechowickim kąpielisku. Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych o bezpieczeństwie na kąpieliskach, można je udostępnić, gdy temperatura wody osiąga powyżej 15 stopni. W okresie od 1 do 15 czerwca, według naszych pomiarów, nigdy ta temperatura 15 stopni nie przekracza. Nie można więc zapewnić odpowiednich warunków bezpieczeństwa.

– Nie kierujemy się kasą czy oszczędnościami – podkreślał Mazur.
Wcześniejsze uruchomienie kąpieliska oznaczałoby też zamknięcie darmowego dostępu do wielu urządzeń rekreacyjnych. Z chwilą ogłoszenia sezonu kąpielowego wejście na teren Czechowic jest płatne. Wówczas, bez opłaty, nie mogą się tam dostać osoby chcące skorzystać m.in. z placu zabaw czy parku linowego. Kąpać również się nie można, bo gdy temperatura wody wynosi poniżej 15 stopni, ratownicy wywieszają czerwoną flagę i obowiązuje zakaz kąpieli.

Mazur dodał, że przypadki utonięć, o których wspomniał radny Chmielewski, dotyczyły obszarów niestrzeżonych. Inna sprawa to rok szkolny, który trwa jeszcze na początku czerwca. Zdaniem dyrektora MZUK, otwarte kąpielisko tylko ściąga wagarowiczów.

Tradycja chrześcijańska

Podczas głosowania radni odrzucili poprawkę przesuwającą rozpoczęcie sezonu z 19 na 1 czerwca (10 głosów „za”, 15 „przeciw”). Ciekawa jednak była dyskusja, szczególnie wypowiedź wiceprezydenta Mariusza Śpiewoka, który odwołał się do starych polskich zwyczajów. Zaznaczając przy tym, że jest zwolennikiem faktów.

– Tradycją większości chrześcijan jest to, że kąpiemy się dopiero po świętym Janie, czyli po 24 czerwca. Jest to wieloletnia tradycja chrześcijańska. I tak też ten sezon był ustalany wcześniej. Zgodnie z naszą chrześcijańską tradycją. Ta tradycja nie wzięła się z jakichś przesądów, ale wynika wprost z obserwacji – stwierdził zastępca prezydenta.

Szok termiczny

Przeciwni wcześniejszemu sezonowi kąpielowemu byli m.in. radni Stanisław Kubit oraz Tadeusz Olejnik, obaj z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Nie z powodu tradycji jednak. Pierwszy mówił o szoku termicznym. To on, a nie brak ratowników, jest, zdaniem Kubita, głównym powodem utonięć.

– Różnica temperatur do drugiej połowy czerwca jest duża i wtedy ratownik nie pomoże. Często nie zdąży nawet do tonącego dotrzeć – stwierdził radny, dodając, że wcześniejszy sezon wygeneruje utonięcia. Olejnik zastanawiał się zaś, w ilu przypadkach utonięć w grę wchodził alkohol.

– Ja nie dowierzałem temu, co słyszałem – już po sesji powiedział nam Chmielewski. A podczas samej sesji przekonywał kolegów: – Czerwiec jest teraz miesiącem dużo cieplejszym, co wynika ze zmian klimatycznych. A gdy jest ciepło, młodzież i tak się kąpie. Jeśli chcemy ją do tego zniechęcić, proponuję dwa rozwiązania. Pierwsze: otoczyć zbiornik drutem kolczastym, drugie: wpuścić do jeziora piranie. Sprawa alkoholu jest nieistotna. Nie możemy twierdzić, że jak ktoś wypił, nie trzeba mu zapewniać opieki – i tu Chmielewski zwrócił się wprost do Olejnika: – Niech pan sobie przypomni, czy nie spożywał w wieku 18 lat.

– Panie radny, tego nie da się słuchać! Mamy młodych uczyć, a nie prowadzić za rączkę i klaskać, bo oni się bawią – tyle Olejnik.

Potem nastąpiło głosowanie, a po nim, z sali, dało się słyszeć głos niezidentyfikowanego radnego lub radnej: „To jest chore”.

Marysia Sławańska

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Fakt

Śpiewok najpierw mówi że jest zwolennikiem faktów a potem bredzi o starych wierzeniach i na nie się powołuje. To jakieś rozdwojenie

PoPo

Jakby co jakiś czas nie palnął jak gołąb w parapet, to nikt by nie wiedział, że on istnieje. Dlatego Tomala starał się milczeć. Skąd Frankiewicz wytrzasnął takie cuda? Z Polibudy – kuźni inżynierów.

Xsenofob

“Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: Ja was chrzczę wodą ; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem .” Łk 3,15-16
– tyle prawdziwa tradycja chrześcijańska mówi o zanurzeniu w wodzie

dzidek krępak

Vive prezydent nie z Rybnika a z księżyca chyba spadł.

akoya

O takiej tradycji słyszałem już jako dziecko ponad pół wieku temu lecz to mógł byċ argument w tamtych czasach dla ludzi niewykształconych, nie posiadających żadnych innych argumentów. Od wtedy minęło jednak sporo czasu, wzrósł poziom wykształcenia jak i dostępu do materiałów źródłowych, internetu. I co ze zmianami klimatycznymi, ocieplaniem klimatu wskutek zanieczyszczania środowiska naturalnego, wzrostem zdrowotności społeczeństwa, rozwoju bezpieczeństwa kąpieli, metod ratunkowych? Czy wszystko w naszym życiu opiera się dalej na starych tradycjach, jak setki lat temu? Dlatego powoływanie się teraz na tradycję chrześcijańską to absolutna bzdura. Czy chrześcijanie zamieszkujący inne strefy klimatyczne Ziemi, mają też rozpoczynaċ sezon kąpielowy z… Czytaj więcej »

Be

Rozumiem że nie myje się od zamknięcia sezonu? Dlaczego jakaś tam wiara w gadającego węża ma blokować ludziom dostęp do zasobów miejskich ….. Może też zamknijmy baseny w niedziele i święta bo jakaś irracjonalna tradycja wiary w gadającego węża nie pozwala w ten dzień odpocząć.

Kiedy będzie zakaz sprzedaży miesa w piątek bo tak nakazuje tradycja…..

Katolik

W sumie te jabłka można zakazać bo to szatański owoc …. Kobiety nie mogą ich jeść.

Czekam aż radni zakażą sprzedaży czy kupna mieszkania bez zaświadczenia od proboszcza że taki a taki człowiek może mieszkać w tej a tej wspólnocie i jest prawdziwym Polakiem Katolikiem

Gruby

Kubit też tu nieźle pojechał … dajcie spokój…. wychodzi na to że ratownicy w ogóle nie są potrzebni bo i tak nie zdążą dopłynąć

Marcin

Obstawiam, że jedynym powodem obecności ratowników są obowiązujące przepisy. Inaczej byłoby kolejne źródło oszczędności.

Maciej

A to nie jest czasem tradycja pogańska ? W to wierzyli chyba Słowianie…

Znając fakty

A któraż to z tradycji “chrześcijańskich” nie została przejęta od “pogan”?

Różne

Katolicy mają ciężko. Kościół steruje nimi nawet w kwestii zażywania kąpieli w jeziorze hahaha

Borys

Chcą być katolikami, wierzyć w jakieś brednie o tzw bogu, to niech sobie mają ciężko. Ich wybór.

mieszkaniec

Cały pis zrobić szum o coś wbrew racjonalnym przesłankom. Widać nie potrafią ogarnąć, że temperatura powietrza może mieć w dniu 2 czerwca i 22 stopnie (choć średnia 30-letnia wartość temperatury powietrza w czerwcu dla obszaru całej Polski wynos 16.8 stopnia C) ale woda i tak będzie miała ok. 14 – 16 na powierzchni a 1-1.5 m pod powierzchnią będzie jakieś 11 stopni może trochę więcej (trzeba uwzględnić kształt dna, prądy ) .

Katolik

Tradycja chrześcijan jest to że ich pasterze nie wykorzystują seksualnie dzieci. Chyba że pedofilia w kościele jest tradycja którą należy szanować. Może więc prowadząc dzieci do komuni świętej należy myśleć ‘jakie to by było szczęście niepojęte gdyby moje dziecko oddać można było księdzu” ……

Marcell

Nie ma przymusu I Komunii Świętej a swoje dziecko możesz równie dobrze oddać hydraulikowi, czy kominiarzowi skala jest ponoć sadystycznie podobna.

Katolik

Moje dziecko nie idzie do komunii gdyż Jezusek to nie jest dla nas w chwili obecnej ktoś kogo należy naśladować…… Patrząc jaki niski poziom intelektualny posiadają nauczyciele religii jakim fanatyzmem się kierują i z jaką plugawoscia odnoszą się do innych uznaliśmy że nie będziemy w tym uczestniczyć. Nasze dzieci są bezpieczne od księży pedofilów. Różnica z hydraulikami jest taka że ja oddając dziecko do szkoły oczekuje że będzie edukowane z moimi przekonaniami. Tam raczej hydraulika nie spotkają. A księdza pedofila nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli czujesz się bezpieczy z księżmi pedofilami wysyłaj swoje dzieci na kolonie razem z nimi…..… Czytaj więcej »

Marcell

Hydraulik i kominiarz byli tylko przykładem jak oddasz dziecko na kolonie z nauczycielem na przykład WF to zapewne masz 10000 % pewności ze nie jest pedofilem oczywiście woźny w szkole też przy zatrudnieniu przechodzi badania wariografem. Masz jakiś problem z Kościołem albo podążasz za obecna modą dodatkowo masz racje zaoszczędzone pieniądze wydaj na cos pożytecznego. Przypomnij sobie tylko historię trenerów żeńskiej siatkówki etc, bo strasznie spłyciłeś temat.

Katolik

Problem z Tobą jest taki że próbujesz bronić księży pedofilów a tak naprawdę powinno się ich eliminować z naszego społeczeństwa. Jedno oskarżenie hydraulika czy woźnego czy też nauczyciela wu fu i już tą osobą ma proces i więzienie. Czy tak się dzieje z ksiezami pedofilami? Nie! Są przenoszeni do innych parafii i tam gwałcą inne dzieci. To katolicka tradycją by księdza pedofila czcić szanować bronić a piętnować tych co go oskarżają. Taki mamy kościół i Jezuska pedofilka na ołtarzu. Ja nie będę temu dewiantowi seksualnemu oddawał swoich dzieci do edukacji a tym bardziej nie chce by jakikolwiek ksiądz homoseksualista swoimi… Czytaj więcej »

Marcell

Dalej niczego nie rozumiesz doprowadziłeś swój tok myślenia do równania pedofil = ksiądz nie przyjmujesz do wiadomości że pedofilem może być przedstawiciel każdej grupy społecznej i zawodowej. Nie powinno się chronić nikogo kto dopuszcza się czynu zabronionego w tym przypadku przestępstwa. Powinien z całą surowością odpowiedzieć za swoje czyny jestem nawet za zaostrzeniem maksymalnie kar za takie czyny. Zastanawia mnie tylko czy jak dowiesz się z wiadomości że pedofilem był nauczyciel WF to twoje dzieci będą miały zakaz uprawiania sportu?

Katolik

Nadal nie rozumiesz że każda inna grupa która skrzywdzi dziecko będzie ukarania z wyjątkiem kościoła. Tak kościół = PEDOFILIA. Ostatnie wydarzenia gdzie Papież musi interweniować i ukarać dwóch biskupów pedofilskich obrońców świadczą o tym jak głęboki to problem i jak poprawne jest moje równanie.

Jakoś ostatnimi czasy nie ma afer gdzie jakiś to hydraulik czy nauczyciel latami gwałcił dzieci a np kuratorium szkole ukrywało ten fakt poprzez przenoszenie nauczyciela ze szkoły do szkoły.

TAK Kościół Katolicki w całej swojej rozciągłości to jeden pedofilski zakon krzywdzący dzieci na całym świecie.

Marcell

Otwórz przeglądarkę ……….. wpisz nazwę zawodu na przykład “nauczyciel” i dodaj pedofil, trener …….. itd. może zobaczysz coś więcej niż czarownice. zło wyrządzone zwłaszcza dzieciom powinno być surowo karane bez względu na profesję bandziora, kumasz

Katolik

Otwórz dowolny portal informacyjny. Nie ma takiego by temat pedofili w kościele nie był na wyeksponowanym miejscu (gdzie ci hydraulicy). Tego jest tak dużo że już się nie daje księża czy biskupom ukrywać faktu że kościół to siedlisko pedofilii. Ta pedofilska kościelna zaraza rozlała się po całym kościele a tym samym naszym społeczeństwie które w ramach bezradności musi klękać i całować w pierścienie biskupie swoich pasterzy. Aż strach pomyśleć czego a dokładniej kogo a jeszcze dokładniej jakich narządów dziecięcej intymności owe ręce wcześniej dotykały.

Nigdy nie podam ręki żadnemu księdzu czy biskupowi.

666

Do 19 czerwca jezioro należy wypompować a dopływ zawrócić do źródła kijem. Ciekawe tylko czy MZUK ma plan awaryjny na wypadek sygnału z kamer, że jednak adrenalina osiągnęła przewagę nad rozsądkiem u niektórych osobników płci obojga.

Marcin

Aż dziwne, że MZUK nie zamknął parków przed zakończeniem roku szkolnego, przecież tam też młodzież może wagarować. Parki powinny być otwarte wyłącznie w wakacje i ferie.
Edit: nie będę już pisał o kinach (np. miejskie kino Amok), basenach miejskich, Palmiarni i wielu innych miejscach. Należy je zamknąć jako potencjalne miejsca wagarowania.

Blofeld

Pan wice pewnie oglądał Misia, ale do Barei w dowcipie mu daleko. Przypomnę, że tradycja to coś jak ekstradycja, czyli jak nam porwą samolot to oddadzą furmankę. Ech, tych bredni z rady miejskiej nie da się słuchać.

Batalion Parasol

Czego to prezydent z wiceprezydentem nie wymyślą, żeby tylko nie przeznaczyć pieniędzy na potrzebną ludziom rzecz.

Hrobok

Ludzie chcą szybciej mieć otwarte bo woda droga a tam się za darmo wykąpią i ot cały problem

Tylko pytam

Czyli że 1 czerwca 2020 temperatura wody była odpowiednia?

karibu

W Rosji kąpią się już w Nowy Rok.

DJBŁ

Ja wiedziałem, że z tymi “morsami” jest coś nie tak. Wszyscy pójdą do piekła!

Marcin

“Mamy młodych uczyć, a nie prowadzić za rączkę i klaskać, bo oni się bawią – tyle Olejnik.” To niech radny Olejnik zatrudni się w szkole albo placówce wychowawczej i naucza. Niby jak brak ratowników ma czegokolwiek uczyć młodzież? Chyba że pan (celowo z małej) Olejnik proponuje edukację przez śmierć. To może lepiej postawmy wartowników z karabinami i kto się zbliży do kąpieliska, to od razy rozstrzelać. Będzie szybciej… Rozsądniej byłoby uruchomić dyżury ratowników już od 1 czerwca. Ratownicy mogliby informować wtedy co oznacza “czerwona flaga” oraz jaki wpływ na organizm człowieka ma duża różnica temperatur. Taka “nauka” miałaby przynajmniej sens.… Czytaj więcej »

Z wieloletnich obserwacji

Że też ci się chciało pisać tyle słów celem komentarza wypierdów Olejnika.

Piechur

Ludzie! Kierować się rozsądkiem, a nie gusłami!

chu chu cha zima zła

Gliwickie morsy kąpią się cały rok i co z ich bezpieczeństwem, dlaczego muszą się obchodzić bez ratowników ?

Gruntowy przymrozek

“Tradycją Chrzescijan” oparta na wcześniejszych poganskich wierzeniach, bezczelnie zselaszvzoną

zenon

Pamiętam jak w latach 90tych za bajtla jeździło się stopem,albo z buta na czechy i to już w maju, woda zimna, ale z pomostu ładowało sie na suchara….to były czasy. Kto to pamięta?

fanatyk napoi alkoholowych

Pojechaliśmy “obadać” na Czechowice ale zaczął kropić deszcz i skończyliśmy w Czechowicach w knajpie.

Obserwujący

Ten tekst “to jest chore” pasuje mi na budkową.
Radni jak zwykle wykazali się beblaniem o niczym.
Tym razem kubit popisał się ignorancją,niech lepiej puszcze te swoje samolociki na uwięzi.

Janek

To nieprawda, nie ma takiej tradycji u chrześcijan, która by określała od kiedy należy się kąpać. Kąpać można się wtedy, kiedy jest ciepło.

Z wieloletnich obserwacji

Albo kiedy już tak śmierdzi, że wytrzymać nie można

Okiem sceptyka

Jak żyję pierwsze słyszę o takiej “tradycji”

666

Panowie inżynierowie ukończyli politechnikę więc tradycje mają w małym palcu oraz inne argumentacje np. że powierzchnia śmieci i nie da się uczciwie stawek za nie obliczyć.

Marcell

Skoro ukończyli politechnikę to nie tak źle gorzej jak @666 ukończył OHP i nazywa wszystkich wykształciuchami

666

@ Marcell
Tobie to z pewnością własny oddech w maseczce zaszkodził.

Marcell

jak ma się 3 klasy OHP to oddech helem nie pomaga powodzenia