W niedzielę 19 marca kolarze z Turystycznego Klubu Kolarskiego im. W. Huzy otworzą 64. Turystyczny Sezon Kolarski. Zbiórka uczestników rajdu „Topienie marzanny” zaplanowana jest na godzinę 9:00 na gliwickim Rynku.
O godzinie 9:15 uczestnicy rajdu prowadzeni przez przodowników turystyki kolarskiej TKK PTTK im. W. Huzy wyruszą z Gliwic do Tworogu Małego koło Sośnicowic. 16-kilometrową trasę można także przebyć indywidualnie. Na mecie przy remizie strażackiej odbędzie się konkurs na najpiękniejszą marzannę, ognisko i inne atrakcje. Warunkiem zakwalifikowania marzanny do konkursu jest wykonanie kukły z materiałów biodegradowalnych. Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody.
Wpisowe wynosi: młodzież – 3zł, pozostali – 5zł. W ramach wpisowego każdy uczestnik rajdu otrzymuje pamiątkową plakietkę rajdową oraz odcisk pieczęci okolicznościowej, a zwycięzcy konkursów puchary. Zgłoszenia uczestników na mecie rajdu.
Uczestnicy imprezy są zobowiązani do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i Karty Turysty. Rajd odbędzie się bez względu na warunki pogodowe.
Regulamin: Regulamin_Marzanna_2023
(żms)/UM Gliwice
fot. px
Zaczyna się sezon jazdy parami środkiem pasa ruchu.
Jeżeli jezdnia jest wąska, to prawo na to pozwala. W czym więc problem?
Jest to zresztą logiczne, bo wtedy wyprzedzanie nawet jednego rowerzysty na wąskiej jezdni nie różni się niczym od wyprzedzania samochodu, gdyż wymaga od wyprzedzającego zjechania na sąsiedni pas.
Nie, jeżeli jezdnia jest wąska, tylko jeżeli jest mało ruchliwa.
Jeżeli jest wąska to tym bardziej maja jechać gęsiego, możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.
Art. 33. Obowiązki i zakazy dotyczące kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną 1. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. 1a. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną może zatrzymać się w śluzie dla rowerów obok innych kierujących tymi pojazdami. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć… Czytaj więcej »
I przepychania się na czerwonym świetle między czekającymi samochodami do samego przodu po to, aby po włączeniu zielonego blokować wszystkie wyprzedzające samochody z kolejki.
Roweryści darzą ogromnym szacunkiem budowane specjalnie dla nich ścieżki rowerowe za grube miliony i nie jeżdżą po nich, żeby się nie zniszczyły. Roweryści dbają również o bezpieczeństwo matek z małymi dziećmi w wózkach, które poruszają się drogami dla rowerów.
Ciekawi mnie statystyka wypadkowo – rowera na ten rok.Wyższa niż inflacja?