OW Czechowice z ograniczeniami dla palaczy tytoniu? Decyzję w tym tygodniu podejmą radni

Nadchodzi koniec palenia papierosów na plaży na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice? Głosowanie nad uchwałą dotycząca wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta.

 
Projekt nowych przepisów trafił do porządku obrad sesji RM zaplanowanej na 9 czerwca.

Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na odpowiednio oznakowanym terenie plaży Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice – czytamy w projekcie uchwały.

O szkodliwości palenia we współczesnych czasach chyba nie trzeba nikogo uprzedzać, a na pewno nie palaczy.

Komunikat o możliwych konsekwencjach tego nałogu widnieje na każdej paczce. Ku lepszemu zobrazowaniu następstw do treści każdorazowo dołączone jest zdjęcie lub grafika.

Teraz gliwicki samorząd chce zadbać o zdrowie mieszkańców, regulując kwestie palenia na plaży ośrodka w Czechowicach. Rada Miasta ma do tego umocowanie prawne, gdyż ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych upoważniła rady gmin do rozszerzania, w drodze uchwały, zakazu palenia wyrobów tytoniowych na inne miejsca przeznaczone do użytku publicznego.

Dym tytoniowy zawiera szereg substancji toksycznych, w tym uznane kancerogeny. Jest przyczyną powstawania wielu poważnych schorzeń, głównie: nowotworów, chorób układu oddechowego, krążenia i zaburzeń odporności. Powoduje alergie i obniża średnią długość życia społeczeństwa

– czytamy w uzasadnieniu do projektu.

– Ekspozycja na dym tytoniowy środowiskowy (bierne palenie), powoduje takie same problemy zdrowotne jak palenie bezpośrednie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postulując, aby jednym z efektywnych sposobów ograniczenia narażenia na dym tytoniowy, była ochrona przed biernym paleniem poprzez wyznaczanie miejsc wolnych od dymu tytoniowego (WHO Report on The Global Tobacco Epidemic, 2008) – czytamy dalej w projekcie.

O tym, czy na terenie OW Czechowice wprowadzone zostaną ograniczenia, przekonamy się jeszcze w tym tygodniu. Jeśli projekt uchwały zostanie przyjęty, wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

(żms)
fot. zdj. poglądowe/px

15 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Beton
07/06/2022 08:02

Ło matko… Aż się spłakałem ze śmiechu. Oczywiście, jestem za i jestem przeciwnikiem palenia w ogóle, ale już widzę tych wszystkich palących jak ze strachu przed możliwym złamaniem zakazu rezygnują z przyjazdu nad jezioro, lub wychodzą zapalić poza jego teren lub do strefy wyznaczonej, jeśli taka powstanie. Bandy oszołomów z koncertowymi głośnikami na blutacza ryczącymi jeden przez drugi, rozpalającymi grille pośród innych osób, chlejących na umór i wchodzący po kilku browarach do wody głównie po to, żeby się odlać ( choć tego też podobno nie wolno robić ) na pewno nie będą respektować takiego zakazu. Nasi radni miejscy chyba powoli… Czytaj więcej »

Palacz
07/06/2022 07:42

To przecież i tak będą tzw martwe przepisy…
Nikt nie będzie egzekfował tych zakazów.

Adam
07/06/2022 08:17
W odpowiedzi na  Palacz

Ale mandacik straż biznesowo miejska da jak będzie okazja,a alkohol dalej sie będzie nad wodą lał litrami.

Jan
07/06/2022 06:57

Niech jeszcze zabronią spożywania alkoholu i będzie ok

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
07/06/2022 08:30

co nie lubicie jak wam pety spod palców u nóg wychodzą? Palenie tytoniu ma także miejsce na kąpielisku leśnym w Gliwicach (brodziki dziecięce i okoliczne miejsca) – często papierosy palą a później wrzucają patorodzice jednak młodzi ratownicy wodni boją im się zwracać uwagę.

Grzegorz
09/06/2022 09:25

W takim razie proszę samodzielnie zwrócić uwagę, a nie wysługiwać się innymi. Każdy jest tak samo zobowiązany do reakcji na czym zabroniony, szkoda, że ludzie nie reagują tylko czekają na innych. Osobiście nieraz zwróciłem uwagę palaczom na przystanku autobusowym czy innym miejscu publicznym, po czym bez większego problemu odeszli w inne miejsce.

Pio
07/06/2022 05:48

Bardzo dobrze. Popieram

Daniel
07/06/2022 19:35

A co z piwem, śmiech na sali kto tam jezdzi
2, 3 piwka i do wody

Ddzoiadek
08/06/2022 08:08

A picie alkoholu na plaży top nikomu nie przeszkadza.ale dym z papierosa to wali po nosach alkohol pity mną oczach dzieci to jest dobrze.więc proszę mi pokazać osobę pobitą oi wypaleniu nawet całej paczki papierosów bo jakoś nie widziałem,ale po butelce alkoholu to dzieci i kobiety są bite,czemu na butelkach z alkoholem nie ma zdjęć pobitych dzieci,maltretowanych kobiet,inne choroby też można tam umieścić ,a może są zbyt drastyczne .nie wiem co jest gorsze smród papierosa czy odór alkoholu

The Tiger@
07/06/2022 08:01

I bardzo dobrze. Palenie powinno być dozwolone jedynie w palarni u we własnych 4 ścianach (balkon do nich nie należy).

Proste
08/06/2022 18:40
W odpowiedzi na  The Tiger@

I o to chodzi. Jeżeli jednak jest znak zakazu palenia to muszą być stworzone tzw.palarnie, a z tym jest zawsze problem. I jeszcze jedno, co ze śmierdzącymi grilami??? Dym z nich jest mniej szkodliwy i wyczuwalny??? Acha. Mój balkon jest moją własnością!!!

The Tiger@
10/06/2022 13:03
W odpowiedzi na  Proste

Tak, jest Twoja własnością, ale nie możesz robić coś co ogranicza wolność innym – np. Dostęp do świeżego powietrza

Bbb
07/06/2022 07:07

niech zabronią jeść bo who tak każe cymbaly narodowe

Klap
07/06/2022 07:32
W odpowiedzi na  Bbb

Niech jeszcze zabronią się kąpać. Zabronić wszystkiego. Polak bez zakazów nie ma przecież czego łamać.

Ostatnio edytowany 2 miesięcy temu przez Klap
MadziQ
07/06/2022 21:48
W odpowiedzi na  Klap

jak człowiek nie ma kultury, to niestety trzeba prawny zapis wprowadzić