Papier, szkło, plastik i metale – to nowe kosze do segregacji śmieci. Jeśli się sprawdzą, będzie ich więcej


Specjalne pojemniki do segregacji odpadów pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia w centrum miasta. To akcja pilotażowa magistratu.

– Jej celem jest jest próba zwiększenia poziomu segregacji odpadów w naszym mieście – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Łącznie za kwotę 36 tysięcy złotych zakupiono 20 sztuk pojemników. Kosze znajdują się w centrum miasta m.in. w okolicach skweru Doncaster.


– Nie wykluczamy zakupu kolejnych koszy, jednak podjęcie ostatecznej decyzji uzależniamy od tego jak sprawdzą się obecne tj. jakie odpady będą do nich trafiać i jaka będzie ich trwałość – mówi Łukasz Oryszczak.

Przypomnijmy, miasto od kilku lat prowadzi działania wspierające segregację odpadów na terenach i posesjach prywatnych. Przez lata stawki za wywóz odpadów dla osób niesegregujących były wyższe niż dla tych, które zdecydowały się na segregację. Osobną kwestią pozostaje przestrzeganie tych przepisów. Nowe, ogólnodostępne pojemniki mogą dać odpowiedź na pytanie o skuteczność takich rozwiązań w praktyce.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

1800 zł za taki pojemnik ?????
Zapytam tak:
– Czy urzędnik / czka / cy, chcąc kupić taki pojemnik na własny użytek do domu, byli by skłonni zapłacić za niego 1800 zł ???
Odpowiem sobie sam:
– Nie byli by.
Dlaczego ?
– Dlatego, że ten pojemnik jest warty maksymalnie 500 zł, choć nie wiem, czy i to nie jest wartością przesadzoną. Przecież on chyba pochodzi z masowej produkcji, a nie jest meblem robionym na wymiar z materiałów najwyższej jakości…
Ale miasto ma gest…

yton

W tym przypadku się zgadzam, bogate miasto to i cena niewygórowana….
Zapomniałem , mam nadzieję że chociaż kluczyki będą standardowe do każdej szafki, bo jak nie to dorabianie kluczy będzie miało pełne ręce roboty

dzidek krępak

W naszym mieście bijemy różne rekordy. Tym razem chodzi o zakup blaszakowego pojemnika.

sledzio

Sądzę, że taka jest rzeczywista wartość kontenera, tutaj przykład podobnego, ale prostszego:
https://www.eco-market.pl/kosz-na-smieci-potrojny-zewnetrzny?from=listing&campaign-id=14

Silesian

CO za bzdury…..chyba chiński z plastiku z wirusem w pakiecie….gdzie Ty żyjesz – zejdź z Alliexpressu i sprawdź ceny!

Ja.

20 kubłów za 36 tysięcy!? Złoty interes znowu jakiś znajomy ubija.
Ale trzeba przyznać, że są estetyczne. Jednak nawet, jeśli ludzie będą segregować to remondis i tak wszystko razem wywiezie… Ot cała filozofia.

krzysztof

to co w innych miastach jest standardem w Gliwicach jest akcją pilotażową . Wstyd zaprosić kogoś do śmierdzącego , brudnego miasta

yton

Jaki obywatel taka czystość w mieście.

krzysztof

czyli jaka władza taka czystość

The Tiger@

No i mamy pytanie czy najpierw obywatel powinien być przykładny czy władza.

:)

Przykład idzie z góry; jaki Pan, taki kram, itp. można wybierać.

The Tiger@

Ale góra jest wybrana przez dół. Czyli de facto jest jego odbiciem.

:)

Jest takie miejsce w ścisłym centrum miasta, gdzie pan cieć dostał od prywatnego zarządcy kamienic dmuchawę i od roku-dwóch bawi się nią w “sprzątanie” chodników. Polega to na tym, że raz dziennie obchodzi kamienice dookoła i dmuchawą zdmuchuje każdy brud z chodnika na jezdnię, która jest zarazem parkingiem. Odkąd pan cieć dostał tę fuchę nie zdarzyło się, żeby cokolwiek zebrał do worka i wyniósł na śmietnik. I tak sobie dmucha nie niepokojony przez nikogo, włącznie ze strażą miejską. W tym samym miejscu MZUK od wielu lat tą samą metodą uprawia “sprzątanie” dużego placu z tą różnicą, że przedmuchiwane liście i… Czytaj więcej »

The Tiger@

Czyli zgadzasz się ze mną?

:)

Pytasz o to, czy niekompetentne władze są odbiciem swoich kilku tys. wyborców w Gliwicach? Jak najbardziej. :D

The Tiger@

Pytałem ogólnie – ale akceptuję Twoją odpowiedź i widzę w niej konsekwencję.

treya50

To prawda, widziałam go ! Rozdmuchuje na boki liście i śmieci, do tego smrodzi potwornie. Tak dba się o czyste powietrze w tym mieście. Za takie “sprzątanie” powinien być mandat dla zarządcy domu. To jest parodia, a nie sprzątanie.
Za niedługo zacznie się kolejne smrodzenie przy rżnięciu trawników. Kiedy inne miasta zostawiają mieszkańcom łąki pod oknami u nas smrodzi się na potęgę i wyżyna wszystko do gołej ziemi, nie mówiąc już o drzewach.
A ile było apeli, żeby zostawić parę kupek liści dla jeży, które zimują pod takim liśćmi.
Bezsilna złość człowieka ogarnia gdy widzi się takie “gospodarzenie”. Za grosz świadomości ekologicznej!!!

:)

A i jeszcze to. Kto w Gliwicach tę “górę” wybiera, to w zasadzie wiemy. Jest ich ledwie kilka tysięcy i nazywają siebie członkami i sympatykami Koalicji dla Gliwic. Aż się proszą o wtrącenie do nazwy słowa “brudnych”.

The Tiger@

Kilka czy kilkanaście?

jasiu

My to bardziej Indie, bo tyle małpek na kazdym przejsciu ( nie tylko dzikim) to chyba tylko w Indiach jeszcze jest, chodz te nasze nie są zainteresowane bananami.

Szczery

Zabrze czeka!

Krzysztof

Oj chyba nie byłeś w Zabrzu, tu jest naprawdę brudno.

ślusarz.

Wydaje mi się , żeby te śmietniki stały na nóżkach i miały dno perforowane to byłyby trwalsze . Posadowione bezpośrednio na ,,ziemi ” narażone są na szybsze działanie korozji .

AndrzejD

@ślusarz
Dobrze Ci się wydaje. Ale nie wymagaj od miernot urzędniczych tego typu spostrzeżeń.
Oni właśnie dlatego są urzędnikami że na niczym innym się nie znają i nic nie potrafią
(po za bezsensownym wydawaniem publicznych pieniędzy)

Imiu

pomalowanie przydrożnego Krzyża np. w Bojkowie to koszt 100 000,00 PLN pewnie NETTO wiec i kosz musi kosztować XD
Polska to Cyrk Europy

Gliwiczanin

Co z tego że my posegregujemy śmierci skoro przyjedzie firma odpowiedzialna za wywóz tych śmieci i wyrzuci je na jedno auto i już po segregacji

Josef

A gdzie wyrzucić ogryzek? Tudzież niedojedzoną zapiekankę?

Ranny Ptaszek

Dokładnie! Gdzie wyrzucić t.zw. odpady zmieszane ? Np. loda w wafelku który spadł nam na ziemię.

Baśka

– do “normalnego” kosza, one nie zniknęły : )

Josef

W wielu miejscach te normalne nawet się nie pojawiły, a co dopiero “nie zniknęły”.

Anna

Smieci powinno sie segregowac lecz ceny za wywoz to sa wygorowane. Np dzialki jakie maja papiery lub zlom to nie prawda. Zgadzam sie plastiki pija ludzie wode a reszta to zlodziejstwo. Kazdy dzialkowicz ma kompostownik to bio nie wchodzi w gre. Ale moze kupic worki na liscie i trawe. Wywozka powinna byc na telefon a nie z gory narzucana za puste pojemniki mamy placic. Kogo mamy dorobic Remondis i Rade Miasta. Wstyd maja dzialki i nie wiedza co sie wyrzuca. Dzialki to nie domek jedno rodzinny. Kto za tym stoi i jak dlugo beda gnebic ludzi.

Skg

naprawde Super . Tylko czemu tak drogo???

Tymon

A gdzie mam wrzucić np. zużytą husteczke higieniczną ?? Bo chyba nie do papieru ?

Marta

Bardzo fajna sprawa

Gliwicjusz

Tanioszka.

Obserwujący

No,drogo jak to w glajwicach.
Ale kubły estetyczne,wyglądają na niezbyt trwałe.
Grunt, żeby suweren nauczył się segregowania śmieci… i o to w tym chodziło.

Laszlo_egesz

podoba mi się określenie, cyt.: “…jakie odpady będą do nich trafiać i jaka będzie ich trwałość…” Czyli kolejny kosztowny eksperyment.

Wuj Tarabuk

Rozumiem, że powodzenie akcji pilotażowej pociągnie za sobą zakup kolejnych pojemników. Pewnie droższych, bo inflacja kroczy szybko. Potem trzeba będzie przy każdym z pojemników ustawić straż miejską, bo przy takiej cenie złomiarze i złodzieje pojemników maja towar pod nosem.