Papierowe bilety w odwrocie. Od 1 lipca KZK GOP wprowadzi kolejne ograniczenie w ich sprzedaży

KZK GOP stara się zachęcić użytkowników komunikacji miejskiej do korzystania z elektronicznych płatności za przejazd, realizowanych za pomocą karty ŚKUP.

W ubiegłym roku wycofano papierowe bilety okresowe, teraz ograniczenie dotknie kolejny rodzaj papierowych biletów.

Jednorazowe bilety za 4,80 zł, które uprawniają do podróżowania komunikacją na terenie 3 lub więcej gmin, zostaną wycofane z punktów sprzedaży, ale będą nadal dostępne u kierowcy oraz w automatach biletowych. Pozostaje także możliwość uiszczenia opłaty za korzystanie z komunikacji miejskiej w jednej z trzech aplikacji na smartfona – SkyCash, moBilet i mPay.

Decyzja o wycofaniu biletów z punktów sprzedaży, która została podjęta przez zarząd KZK GOP, ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2017 roku. Jej powodem ma być niski popyt na usługi przewozu na dystansach mieszczących się w obrębie kilku gmin.

KZK GOP sprzedaje około 5 milionów sztuk biletów jednorazowych w miesiącu. Ze wszystkich rodzajów, tych na trzy gminy sprzedawało się zaledwie 350 tysięcy

– informuje Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

Aby zachęcić pasażerów do korzystania z karty ŚKUP, związek wprowadził bonifikatę dla jej użytkowników. Jednorazowe bilety są tańsze, w zależności od rodzaju, o 10-20 groszy. Ten, który uprawnia do podróżowania na obszarze 3 lub więcej gmin, kasowany na karcie usług publicznych, kosztuje 4,60 zł.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marcin Grycz

Czyli dalszy ciąg zmuszania do kupna tej karty. Niedoczekanie.

Magdalena Pe

Karty sie nie kupuje tylko wyrabia za darmo.

Hanna
Hanna

20 zł. kaucji trzeba zapłacić a nie za darmo

ziomek
ziomek

“kaucji” – co oznacza, że jest ona zwracana po oddaniu karty

Oles
Oles

Nie oddaję, tylko jest na karcie. Ale można za to kupić bilet, więc spoko ;)
Karta to nie jest zły pomysł. Złe jest tylko to, że mając bilet, trzeba pamiętać o przyłożeniu karty przy wejściu. To baaaardzo utrudnia.
Druga sprawa jest taka, że wycofywanie filetów jednorazowych to minus dla tych, którzy są na Śląsku rzadko lub po prostu rzadko jeżdżą.
Głupio wyrabiać kartę tylko dlatego, że przyjeżdża się tutaj raz w roku na 2 tygodnie wakacji.

Daria
Daria

2tygodnie wakacji na Śląsku?
He he hehe he :)

marcin
marcin

A czemu nie? Choćby jako wizyta u rodziny. Np. dziadkowie przyjeżdżający do wnuków. Tak trudno sobie to wyobrazić?

Koyote
Koyote

Kolega chciał napisać delegacji

Adriana
Adriana

Nic nie płaciłam za kartę. Jak zgubisz to duplikat kosztuje 20zł

......
......

Karta bez danych już jest za 5 zł mam ja w swojim punkcie kosztowała 20 zł a imiene karty są za darmo

Anonim
Anonim

Karta NIC NIE KOSZTJE, te 20zl sa zaladowane na karte i w calosci mozna je wykorzystac na przejazdy czy zakup biletu

Ela
Ela

Już są za 5-,zł kaucja

Michał
Michał

W kolporterze za darmo a w automacie ŚKUP 20zł które i tak wpada na konto.

Agnieszka
Agnieszka

W kzgop dostajesz karte za darmo imienna wiec jest za darmo po drugie jak chcesz wyrobic karet bez imienna placisz 20zl to zrozumiale jest po trzecie jak zamawiasz przez Internet tez placisz w punktach obsługi nie placisz

marcin
marcin

Wszyscy pasażerowie zapłacili za ŚKUP. Dotacja z UE na budowę systemu obejmowała tylko część kosztów. Resztę opłacił KZK GOP za pieniądze, które zarabia na pasażerach. Więc cena ŚKUP jest wliczona w cenę biletów.

gsghen
gsghen

za darmo to tylko facebook

Joanna
Joanna

Od kiedy za darmo??? To dlaczego chcą 20 zł???

Marcin Grycz

A impulsy/bilety/przejazdy pojawiają się na niej w cudownie darmowy sposób. To była słaba manipulacja faktami.

Anonim
Anonim

Czesto w historii ludzi trzeba bylo do nowosci naklonic bo pomimo, ze jest to bardzo dobre rozwiazanie to zatrwadzialosc, konserwatyzm i brak rozwijania sie co po niektorych ludzi zatrzymuje w epoce kamienia lupanego.

Sylwia Nowak

Zaczynam współczuć starszym osobom i ludziom jeżdżącym sporadycznie.

I przestaję się dziwić, że ludzie tak niechętnie rezygnują z samochodu.

Anna Sałatyńska

tyle dobrze ze po 70-tce jest bilet wolnej jady…

Sylwia Nowak

Ale na podstawie karty ŚKUP, na którą ten darmowy przejazd trzeba nabić w BOK.

Paragraf 3 punkt 2 Taryfy przewozu osób.

Barbara Otrzonsek

Sylwia Nowak , mi wychodzi na to, że nie jest to konieczność. Zresztą spójrz tu : https://portal.kartaskup.pl/najczesciej-zadawane-pytania

Sylwia Nowak

Ciekawe jak w praktyce.

U mnie w BOK mówili co innego. :)

Barbara Otrzonsek

Dobrze wiedzieć, Sylwia Nowak . Aczkolwiek ojciec jeździ na dowód, i póki co problemu nie było… Oby tak dalej było !

XXI wiek
XXI wiek

Jezdze sporadycznie, karte mam i bardzo sobie chwale, do sporadycznych przejazdow jest jeszcze wygodniejsza. Zawsze wiem, ze gdy przyjdzie koniecznosc nie musze martwic sie o bilet.

Oskar Sajdak

Tym powinien się już UOKiK zająć, bo to zaczyna ograniczać dostęp do usługi w sposób znaczący

Beata Pugaczew

a co z przyjezdnymi? tez maja sobie “na chwile” karte wyrabiac? smieszne…

Oskar Sajdak

Mogą kupić za 20 ziko przecież

Koyote
Koyote

Kupią, jak znajdą punkt Śkup, co zajmuje trochę czasu. Potem powrót na przystanek, przejadą do Gliwic i dalej np. do Wrocławia pociągiem, a jak nie zdążysz oddać w wybranym punkcie to masz “pamiątkę od KzkGop” :(

Szczepan Marek

Teraz kosztuje 5 zł

Beata Pugaczew

ktos, kto nie mieszka na Śląsku powinien miec latwy dostep do wszystkich biletow jak w innych miastach, a nie szukac niektorych po automatach, a niektorych po kioskach

Anna Maria Kelebrindal

Se kupi bilet na 15 lub 30 min wielki problem

Adam Łakomy
Adam Łakomy

Żebyś wiedziała, że problem. Przez takie myślenie właśnie jest tylko coraz gorzej a KZK GOP nie jest już służbą społeczną z ustaloną misja a przedsiębiorcą nastawionym na zysk i wyzysk.

Beata Pugaczew

Anna Maria Kelebrindal a jesli jedzie z gliwic do katowic np autobusem nr 6, ktory jedzie dobre 90 minut? skad ma czlowiek wiedziec ile czasu zajmie podroz

Iwona Turowska

Absurd poprostu, najpierw wprowadzili parkingowe miejsca płatne, to autem nie bardzo bo wszedzie gdzie byś się nie zatrzymał musisz płacić, a gdy chcesz zrezygnować z własnego wygodnego auta, którym wszędzie mogę dojechać na rzecz autobusu to mam kartę wyrabiać? Bzdura, szczególnie że już w gliwicach nie mieszkam i raz na miesiąc, czy dwa m-ce przyjeżdżam do miasta i potrzebuje skorzystać z autobusu

Sylwia Nowak

Gdzie “se kupi na 15 lub 30 minut”?

Irena Piątkowska

a jak ktoś jedzie autobusem “raz na ruski rok” to nic tylko od razu lepiej iść z buta

Leszek Cyran

Te bilety (za 2,40 i 4,80) będą nadal w sprzedaży u kierowców.

Adam Łakomy
Adam Łakomy

“Kierowca to nie sklepikarz, ma prowadzić nie sprzedawać” Takie jest stanowisko kierowców i Ci kierowcy biletów zazwyczaj nie mają. Albo nie mają wydać, albo są opóźnieni albo cokolwiek innego.

ja234
ja234

Tylko, że jeżeli kierowca sprzedaje bilety i jest takowa informacja, jego psim obowiązkiem jest sprzedaż biletu. Kropka.

Dan - Kierowca
Dan - Kierowca

A potem płacz że są spóźnienia, albo że ktoś nie zdążył na jakieś połączenie… Również psim obowiązkiem jest kasować bilety a połowa pasażerów tego nie robi. Poza tym w regulaminie jest wyraźnie napisane że kierowca posiada ograniczoną ilość biletów jako wyjście awaryjne a nie że posiada ich tysiące dla każdego wsiadającego.

Irena Piątkowska

Tylko trzeba mieć odliczone bo inaczej nic z tego

Dan - Kierowca
Dan - Kierowca

Pierwsze słyszę że trzeba mieć odliczone. Fakt, kiedyś była nawet w autobusach taka informacja ale ja nigdy nie wymagam odliczonej gotówki. Oczywiście absurdalne są pomysły jak mi ktoś przychodzi trzymając w ręku banknot 50 lub 100 zł i chce jeden bilet. Poza tym, również jak z rana każdy mi płaci banknotami a ja muszę wydawać wszystkimi drobniakami jakie mam to proszę się nie dziwć że w pewnym momencie zaczynam domagać się drobniaków a najlepiej odliczonych – poprostu nie jestem bankomat mający pod siedzeniem fabrykę monet. Zero zrozumienia dla kierowców – jak zwykle to nam się dostaje bo jesteśmy najbliżej pasażera…

Leszek Cyran

No tak :(

Karolina Jelonek

I nie zawsze kierowcy mają

Dan - Kierowca
Dan - Kierowca

Musimy mieć zawsze, inaczej w przypadku kontroli (tak, tak, nas też kontrolują cały czas) GOP narzuca nam bolesne kary finansowe…

Patryk Hanisz

To się nazywa ignorancja wobec klientów.. od początku ludzie są niezadowoleni z tych usług, ale nadal próbuje się na siłę uszczęśliwiać pasażerów. Porażka..

Ka Zuz

Prawda

Michał Styczeń

ciekawe jak ktos przyjedzie do gliwic to zostaje tylko taxi

Maria Krystyna Jankowska

Albo bilet u kierowcy za 4,80, o ile je ma. Automatów biletowych jest niewiele. Na Osiedlu Waryńskiego takiego nie ma i od lat są problemy z kupnem biletu.

Koyote
Koyote

W Gliwicach rower miejski i w Katowicachh rower a między pociąg. Oczywiście jak nie pada. A ze Śkupem jest i będzie pod górkę. Ciekawe co zrobią jak sobie nakupię teraz biletów na trzy miasta ;)

Monika Polak

Powinno pisać ze zmuszają a nie zachęcają

Justyna Pordzik

Człowiek przerzuci się na pociąg, pks czy autokar, a te coraz bardziej się teraz rozwijają. Powiem tyle, to skandal.

bakster
bakster

W innych regionach buduje się nowe linie tramwajowe, inwestuje w tabor żeby zachęcić do korzystania z komunikacji publicznej. Natomiast KZKGOP od wielu lat robi wszystko, żeby zniechęcić do siebie pasażerów. Jedyna nadzieja, że prezes, który został mianowany dożywotnio i urzęduje już chyba ze ćwierć wieku, kiedyś kopnie w kalendarz i będą jakieś zmiany.

asd
asd

Frankiewicz, który zasiada również w zarządzie KZK GOP, też rządzi od ćwierćwiecza. Stary beton tak ma – siedzą na stołkach i nie interesują ich żadne zmiany. Bo najważniejsze jest utrzymanie status quo.

Anna Szmal

Do tego prowadzi monopol. Zrobiliście jednego wielkiego molocha-przewoźnika kzk GOP to teraz będziecie tańczyć jak wam zagrają. Na razie macie jedne z droższych biletów w Polsce jeśli chodzi o komunikację publiczną. Wraz z waszą “metropolią” pójdą w górę ceny na pozostałe usługi publiczne.

marcin
marcin

W Rybniku też jest jeden przewoźnik-monopolista. Tylko że tam rządzi inny prezydent, inni radni… Od marca zostały tam obniżone ceny biletów autobusowych. W efekcie sprzedaż biletów wzrosła o 10%.

Aleksandra Musiałek

żeby jeszcze Karta ŚKUP działała prawidłowo po zakupie biletu jednorazowego..

Koyote
Koyote

Pewnie, ale żeby kupić 10 biletów w skup, to każdy trzeba kupić osobno, i wtedy mnie i panią w punkcie trafia szlag…

???
???

Dziala prawidlowo, kilkadziesiat przejazdow i nigdy nie mialem zadnego problemu, jak masz problem to zglos reklamacje

Samuel Bukowski

Komuszy KZK GOP!
Życzę wam tam wszystkim jakiejś ciężkiej choroby. Ażeby was robactwo stoczyło.
I żebyście poszli w końcu siedzieć za ŚKUPa. Bo to się w pale nie mieści co to za bubel.

Ilona Chojnowska

Czysta glupota.raz w miesiqcu jade do miasta .to mam mam sobie karte kupować ??? Dobrze ze busiki prywatne jeżdżą. sa tańsze i nie robią zadnych problemów. to one beda zarabiac kase a nie kzkg

Anna Sałatyńska

polecam aplikacje mobilet, ja ją mam i po żadnych kioskach itp nie muszę biegać.

Krzysztof Dukowicz
Krzysztof Dukowicz

Lepszy jest Skycash. Od niedawna obsługuje kzkgop i koleje. I można doładować jaka się chce kwotę, a nie min. 10 zł plus nie ma ograniczeń w sekundach na kupowanie biletów.

ja
ja

Ale za to SkyCash nie obsługuje płatnego parkowania w Gliwicach. Dodatkowo jeżeli chcemy zwrotu środków wpłaconych do SkyCash na nasze konto, to musimy zapłacić prowizję 2 zł. W moBilecie prowizji nie ma.

Pol
Pol

Powiedz to starszym osobom które nie potrafią rzystać z telefonu
Komunikacja miejska powinna być ZA DARMO dla uczniów i dzieci .

Sylwia Nowak

A kontrolę już Pani miała?

Mobilet tak działa, że znajomy dostał ostatnio mandat za opłatę parkomatową dokonaną za pomocą tego cuda.

Kontrola tej wpłaty nie widzi.

asd
asd
Po pierwsze kontrolerzy nie mają uprawnień do wystawiania mandatów, a miasto może co najwyżej wezwać kierowcę do uiszczenia opłaty. Po drugie, to nie problem kierowcy, że kontroler nie widzi opłaty z MoBilet. Kierowca zapłacił, a jak miasto to skontroluje, to już niech urzędnicy kombinują. Po trzecie, opłaty w Gliwicach są pobierane nielegalnie, bo 1) wymaga się podania numeru rejestracyjnego auta bez podstawy prawnej, czyli niezgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych 2) miejsca parkingowe nie są oznaczone znakami pionowymi ORAZ znakami poziomymi, tak jak wymagają przepisy. Miasto wzywa kierowców do uiszczenia opłaty z nadzieją, że się ludzie przestraszą i zapłacą.… Czytaj więcej »
marcel_
marcel_

od kiedy to tablica rejestracyjna jest daną osobową? proszę o cytat z ustawy.

asd
asd

Art. 6 ustawy:
1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.
2. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.

Numer rejestracyjny stanowi więc dane osobowe, bowiem na jego podstawie można określić tożsamość osoby fizycznej (właściciela pojazdu).

ja
ja

Kontrolerzy mają możliwość sprawdzić zdalnie czy samochód z danym numerem rejestracyjnym ma opłacony parking w mobilecie. Jeżeli tego nie robią, to proszę pisać skargi w tej sprawie.

Obroniec Pokojec
Obroniec Pokojec

Pewnie osoba “pokrzywdzona” nie wstawiła za szybę stosownej wydrukowanej ze strony Mobiletu kartki, informującej o sposobie parkowania właśnie za pomocą tej aplikacji. Kontroler zobaczył brak jakiegokolwiek papierka za szybą, nie domyślił się i wystawił mandat.

ja
ja

A kontroler jest od tego, żeby się domyślać opłaty czy żeby ją zweryfikować?
Gdyby mnie spotkała taka sytuacja, to na pewno pisałbym skargę w sprawie. Choć podejrzewam, że nic by ona nie działa – gliwiccy urzędnicy są bardzo “odporni” na kontakt ze strony mieszkańców.
Ostatnio napisałem maila do ZDM w sprawie dużej dziury w jezdni, która grozi uszkodzeniem zawieszenia u nieuważnych kierowców. I oczywiście ZERO odpowiedzi. Nawet nie potrafili odpisać “dziękujemy za maila, przyjrzymy się sprawie”. Totalna olewka.

Maciej Senik

Czy KZK GOP bierze pod uwagę ludzi przyjezdnych którzy tego ŚKUP-u nie posiadają ???
No po…ało ich w tym KZKGOP.

Zainstalujcie chociaż biletomaty choćby takie jak w Łódzkim MPK.

asd
asd

Przyjezdni mają przyjechać autem i zaparkować w strefie płatnego parkowania.

bartek
bartek

W innych regionach komunikacja publiczna jest za darmo ;)

awel
awel

Od pewnego czasu zastanawiam się nad przesiadką z auta na autobus aby zaoszczędzić ale to się po prostu nie opłaca w gliwicach.
2 bilety miesięczne 252 zł x 12 miesięcy = 3024 zł

Przemek Wojcik

Ja jezdze 5 razy w miesiacu . I co z tego powodu mam karte kupic Pojeb…….

Katarzyna Plisz

Czy KZKGOP jest normalna!!!!!!????? Bo moim zdaniem nie. W d*pie ich mam skoro tak to ja na gape bede jezdzila i kary nie zaplace bo KZKGop ma swoje widzimisie. Po………….. Polityka zygac sie chce. Albo najlepiej zlikwidowac Autobusy. Bo to co robia jest chamskie i wogole debilizm

Gregor.
Gregor.

Ludzie KZK GOP zmusza nas swoimi pomysłami do tego żeby coraz więcej ludzi jeździło na gapę.I w tym wypadku plajta Gzk GOP,bo zabraknie im wtedy talarów dla ich Kanarów.Prezes zastanow się nad twoim głupim i bezsensowny pomysłem.Hańba GOP-u!!!!!!!!.

Adam Łakomy
Adam Łakomy

Obyś miał racje i KZK padło.

Tomasz Staniewski

Ja na złość nie będę kupował dzieciom tego g**na, dopóki będą w sprzedaży normalne papierowe bilety to będę takie kupował a jak nie to będę wozić samochodem. Nikt nie będzie mnie zmuszał do kupna tego ścierwa.

gliwiczanin
gliwiczanin

21 dni pracy 6 km dziennie samochodem wychodzi 1,62zł 34,02 zł miesięcznie
Autobusem 6.40zł 134.4 zł nie opłacalne.

Agnieszka Majnusz

Gregor Tabor oni nigdy tego nie zrozumieja!

Agnieszka Majnusz

Dokladnie…

Jacek Krzysztof

Zaprosic Panow lub Panie z Gop do autobusu aby sie przekonali

Anna Gosia

no właśnie miałam to na myśli jadę z 2 razy w roku autobusem i co wtedy ?!

Gregor.
Gregor.

Święta racja,jesli ktoś korzysta rzadko z 2 razy w miesiącu to jak będzie mógł wtedy skorzystać z usług KZK GOP.Halo zastanowił się ten facet dokładnie nad tym.On napewno jeździ swoim autkiem i nie przejmuje się takimi ludźmi, których nie stać na auto.Na przykład ja jeżdżę z kolegą autem do pracy i zdarzy się,że kolega idzie na urlop lub bierze sobie 1 dzień wolnego.Brak słów!.KZK GOP schodzi na psy!!!..

Anna Ożga

a co z biletami na jeden przejazd

Klaudia Grzondziel
To jest śmieszne! Te karty działają jak chcą, czytniki przy wejściu / wyjściu raz nabijaja przejazd, a raz nie, a czasami w ogóle nie działają. Nikt nie wie, co w sytuacji, kiedy przykładowo zepsuje się autobus i ludzie przesiadaja się do nowego (kasować? nie kasować?). A jeśli chodzi o zniżkę dla osób, które regularnie odbijają kartę przy wyjściu to tez mega naciągane – zniżka nalicza się dopiero dzień po skończeniu starego biletu. Wiec co niby ludzie maja robić jak idą rano do pracy, a punkty sprzedaży KZK GOP dostępne są od godziny 8?! Jechać bez biletu? Paranoja!!! To się powinno… Czytaj więcej »
Maria Włodarz

W pełni się zgadzam, najbardziej wkurzające dla mnie jest ładowanie karty za pomocą konta w banku. Na stronie ŚKUP informacja “doładowanie zostanie zrealizowane przy najbliższym odbiciu karty”, wchodzę do busa i cały dzien pokazuje sie “brak środków na karcie”… szkoda gadać, wadliwy system.