Parking w parku Starokozielskim? Jest dementi, ale park może trafić do rejestru zabytków

Wbrew pojawiającym się informacjom, w Parku Starokozielskim nie powstanie nowy parking dla samochodów. Jeśli jednak w każdej plotce jest ziarno prawdy, to właśnie tak było i w tym przypadku.

 
Przed paroma tygodniami w gliwickim internecie zawrzało. Pojawiły się informacje o możliwej budowie parkingu na terenie Parku Starokozielskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie urokliwego drewnianego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do przedstawicieli parafii.

– Nie wiem, kto wymyśla takie plotki, ale dotarły także do mnie. Może ktoś zobaczył tablicę informującą o remoncie dachu kościoła i coś mu się skojarzyło z budową

– mówi ks. dr Robert Urbańczyk, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP. – Na terenie wokół naszego kościoła nie jest możliwa żadna większa inwestycja, ponieważ w planie zagospodarowania jest on w znacznej części zapisany, jako tereny parkowe. Różni ludzie mogą mieć różne marzenia, ale w obecnym stanie prawnym są one niemożliwe do zrealizowania – dodaje.

Jednak jak informuje nas miasto, plany budowy parkingu faktycznie pojawiły się w zamierzeniach parafii. W 2020 roku parafia zwróciła się z wnioskiem o zmianę zapisów planu dotyczących działek kościelnych – z terenów parkowych na usługi kultu religijnego.

– W korespondencji z UM nie pojawił się temat rozbudowy kościoła, była natomiast mowa o parkingu

– informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Wiceprezydent Aleksandra Wysocka podkreślając walory przyrodnicze, rekreacyjne i historyczne parku oraz zlokalizowanych na jego terenie miejsc pamięci poinformowała parafię o braku zgody na zmianę planu oraz budowę parkingu. Zwróciła również uwagę na konieczność zachowania drzew w parku oraz wokół drewnianego kościoła, z uwagi na to, że zieleń ta stanowi jednolitą całość przestrzenną – informuje Oryszczak.

Dopytywani przez nas duchowni potwierdzili, że w planach była budowa parkingu dla osób niepełnosprawnych. Po odmowie ze strony miasta, inwestycja została zaniechana, a znajdujące się na dziedzińcu kościoła tablice budowlane dotyczą renowacji pokrycia dachowego.

JEST WNIOSEK O WPIS PARKU DO REJESTRU ZABYTKÓW

Temat odbił się dużym echem w środowiskach społeczników zaangażowanych w sprawy zieleni i przestrzeni miejskiej. Obecnie w biurze śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków trwają wstępne prace nad wpisaniem terenu Parku Starokozielskiego do rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie wystosowało Stowarzyszenie Miasto Ogród Gliwice (MOG).

– Zdecydowaliśmy się na taki krok, w związku z sukcesywnymi ingerencjami w zabytkową substancję Parku, który od pewnego czasu poddawany jest przeobrażeniom, wiążącym się niestety z coraz szerszymi wycinkami – mówi Jakub Słupski z MOG. – Jesteśmy zwolennikami uatrakcyjniania miejskich terenów zielonych i sami nieraz o to zabiegaliśmy, ale nie możemy zgodzić się na zmiany, które mogą zaburzyć historyczne cechy takich miejsc jak Park Starokozielski, będący pozostałością jednego z największych i najstarszych cmentarzy Gliwic – dodaje.

Jak informuje Słupski, biuro konserwatora jest “pozytywnie nastawione” do treści wniosku. Przypomnijmy, że już raz mieszkańcy skutecznie zabiegali o wpisanie do rejestru miejskiej zieleni. Stało się tak w przypadku “słynnego” szpaleru 130 lip wzdłuż ul. Mickiewicza. Postępowanie choć wszczęte zostało na przełomie 2012 i 2013 roku, ostatecznie zakończone zostało pod koniec ubiegłego roku.

Michał Szewczyk

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
A życie swoje

Jak nic przypomina mi się dementowanie “plotek” o likwidacji tramwaju, czy o tym, że szkoła na Ziemowita (lazaret) jest niezagrożona.
PS.
“Różni ludzie mogą mieć różne marzenia, ale w obecnym stanie prawnym są one niemożliwe do zrealizowania”
Dużo buty i arogancji dostrzegam w wypowiedzi “prof. ks. dr. doc. hab.”

Informacja Turystyczna

W ciągu ostatnich 3 lat dwa zabytkowe protestanckie cmentarze zostały zaorane (dosłownie) przez proboszczów – ale na wiosce łatwiej pokazać heretykom kto tu rządzi.

POPiS

No a na co komu cmentarze? Zysku to nie przynosi, a ksiądz to biznesmen. Choć mogliby jak Amerykanie zrobić z tego jakiś model biznesowy, np. na Halloween robić ekspozycję zwłok i grozić dzieciom jak to same w proch się obrócą jak nie będą wrzucać na tacę

Bywalec hosteli

Szkoda! A tak liczyłem na wielopoziomowy w tym miejscu!

krtek

Można pogodzić ogień z wodą i dobie nowoczesnych technologii starą metodą górniczą wybudować pod parkiem, korzeniami drzew i szanownymi doczesnymi szczątkami nieboszczyków parking podziemny. Może któraś z firm gliwickiego Technoparku czy inna podjęłaby się zaprojektowania odpowiedniej tarczy urabiającej podziemne parkingi a gliwickie zakłady w kooperacji mogłyby taką tarczę wykonać, bardzo liczę na bezrobotne: Komag, Obrum i Bumar. Byłby to ewenement na skalę światową.

wysysacz grantów

Że sam na to nie wpadłem…

Informacja Turystyczna

Przy odpowiedniej liczbie poziomów wgłąb powinno udać się znaleźć jakieś wody geotermalne i będzie okazja kolejną uczelnie w Gliwicach powołać.

euroentuzjasta

Oczywiście, że trzeba park zamienić w parking i zamontować na nim tysiące ładowarek, bo tylko samochody elektryczne uratują planetę.

Tajemniczy Ktoś

Ale oczywiście płaty na rzecz kościoła aby ludzie nie myśleli, że miasto robi coś dla swojego plebsu :)

oooo

przecież ten park to dawny cmentarz…od kozielskiej do andersa. w części parkowej jeszcze gdzieniegdzie wystają kamienne podmurówki grobowców, w części cmentarnej – grobowce są widoczne w całości.
gdyby ktoś wydał decyzję o parkingu, to mieszkańcy dwóch osiedli wokół jedynego parku chyba by tych inicjatorów i decydentów na taczkach wywieźli i wywalili do gnoju…

uuuu

Mieszkańcy dwóch osiedli wokół parku, może trochę postękaliby dla pozoru i udawanej przyzwoitości a w głębi serc ucieszyliby się że wreszcie mają jedyny parking w okolicy i na pewno nie parkowali by tam taczkami i ani gnoju w bagażnikach by nie wozili. Po za tym drzewa mogą pozostać, będą dawać cień zaparkowanym samochodom, chociaż ptaki będą obsr..ły lakier karoserii, no ale nie ma rozwiązań idealnych.

a życie swoje

I tak by nie mieli nic do powiedzenia wobec gliwickiej władzy autorytarnej tak, jak nie mieli głosu, gdy zapadała decyzja o budowie łącznika Kozielska – Andersa, która niebawem i tak zniszczy ten rejon. Parking, czy ruchliwa droga ze skrzyżowaniami z wiecznie ruszającymi samochodami dzięki tak lubianym sygnalizacjom świetlnym nie robi już takiej różnicy.

Silesian

Kurka……to nie jest PARK, a CMENTARZ. Druga rzecz – warto zobaczyć, jak wygląda układ działek – można to zrobić na geoportalu. Jestem jak najbardziej za ochroną drzewostanu, ale niestety w dużej mierze są to kasztanowce, które długo i tak już nie pociągną – widać o spadających gałęziach i wygniłych wnętrzach – warto przewidzieć racjonalne zastępowanie nowymi okazami. Obecne największe drzewa pociągną jeszcze max z 20 – 30 lat…. warto je sukcesywnie podmieniać

kasztanowy ludzik

Zwłaszcza, że kasztanowce to jedne z najbardziej kruchych drzew.

Senex

Oczywiście parking wielopoziomowy a na jego dachu rzymskokatolicki minaret skąd będzie się się wzywać wiernych na nabożeństwa oczywiście z płatnym parkowaniem na kościelnym parkingu,W ten sposób i pasterze będą syci i owieczki ostrzyżone

bełon

Brawo “Eko” Gliwice! POzabierajcie resztki zieleni z miasta, bo niby PO co komu to. Najważniejsze, żeby suweren miał gdzie parkować! i żeby do kasy coś skapnęło.

ŚlepaWrona

Park Starokozielski… Jest taka wieś Stare Koźle, między Bierawą a Kędzierzynem. Czy to tam? Jaki to ma związek z Gliwicami?

Boszsz

Coś się tak uczepił? Tak się nazywa i już. Co za różnica czy nazywa się Starokozielski, czy Nowofunlandzki?
“Pierogi ruskie” albo “fasolka po bretońsku” też ci nie pasują?

ŚlepaWrona

Zdecydowanie nazwa ma znaczenie. Komuś z decydentów chyba carskie wzorce zamąciły w głowie. Skojarzenie z czymkolwiek i wio. Kontynuacja była za ZSRS i w PRL. Czemu Starokozielski a nie np. Park Alternatywy 4, Misia Puchatka albo Cmentarny? Ten ostatni nawet pasuje – w końcu to zlikwidowany cmentarz.

ślepowron

To może Park Chrobrego zmieńmy na Park Hali Bankrut ?

Informacja Turystyczna

Z tego jak go ozdobiono i jak “większa połowa” hali wygląda to raczej Park im Betonozy.

ŚlepaWrona

Kuzyn?