Pasażerowie czują się wprowadzeni w błąd. Koleje Śląskie powoli wycofują się z wprowadzonej zmiany

Koleje Śląskie podniosły ceny za zakup biletu u konduktora, choć informacja głosi, że można go kupić w pociągu bez dodatkowej opłaty.

 
Przed świętami podróżni jadący Kolejami Śląskimi trochę się zdziwili. Zapłacili więcej za bilet zakupiony w pociągu. Nawet wtedy, gdy na dworcu nie było kasy.

Z rozmów z konduktorami, ale także kasjerami z gliwickiego dworca kolejowego wynika, że pracownicy przewoźnika też zadowoleni nie są. Ba, mieli nawet wysłać skargę do zarządu spółki oraz marszałka województwa.

To my mamy bezpośredni kontakt z pasażerem i to my firmujemy takie decyzje swoimi twarzami, więc na nas wylewa się fala krytyki – mówiła jeszcze przed świętami jedna z konduktorek Kolei Śląskich.

Przyznała, że Koleje nie zadbały o wystarczające nagłośnienie istotnej w końcu zmiany – stąd zaskoczenie i oburzenie pasażerów, którzy nagle dowiedzieli się, że ich podróż podrożała o… dziesięć złotych. To suma spora. Tym bardziej gdy jedzie się trasą bardzo krótką, jak Bytom-Gliwice.

16 zł za 17 minut jazdy pociągiem

Tyle właśnie zapłacili pasażerowie jadący do Gliwic, gdy wsiedli do pociągu i, jak zawsze, udali się do konduktora, bo na bytomskim dworcu kasy od lat są nieczynne.

Pasażer płaci teraz więcej, jeśli na jego stacji początkowej nie ma kas, ale są biletomaty. Przewoźnik doszedł najwyraźniej do wniosku, że automat zastępuje kasjera. Nie zastępuje.

W biletomacie zazwyczaj płaci się tylko kartą, tymczasem ludzie starsi korzystają z gotówki. Podobnie dzieci. Poza tym dla seniora problemem może być już sama obsługa automatu – mówił jeden z pasażerów, zaskoczony nagłą zmianą. – Owszem, zawsze można kupić bilet przez aplikację, jest nawet taniej, ale znów – starsi sobie nie poradzą. Poza tym w Polsce nie ma, póki co, obowiązku noszenia ze sobą kart płatniczych czy posiadania smartfonów.

Rozwiejmy razem tego fakenewsa – proponuje Patrycja Tomaszczyk, rzeczniczka prasowa KŚ. I wylicza: – Od dzieci oraz młodzieży, niemogących zapłacić w biletomacie gotówką, drużyna konduktorska opłaty dodatkowej nie pobiera. Ponadto od 11 grudnia rozszerzyliśmy grupę osób zwolnionych z obowiązku zgłaszania braku ważnego dokumentu przewozu. Z tej możliwości mogą skorzystać również ci, którzy ukończyli 60 lat (wcześniej było to 70 lat – przyp. red.). Opłata w ogóle nie dotyczy zaś osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z dziećmi w wózku oraz kobiet w ciąży.

Informacja, która koleją nie jeździ

Sami podróżni największe pretensje mają jednak do przewoźnika nie o samą podwyżkę, ale brak informacji o niej, powodujący niemiłe zaskoczenie podczas płacenia konduktorowi.

Były puszczane jakieś informacje w radiu, ale to nie wystarczy – mówiła nawet nasza anonimowa konduktorka.

Z kolei rzeczniczka Tomaszczyk jest zdania innego. Twierdzi, że zmiany nagłośniono.

Akcja informacyjna była prowadzona między innymi w pociągach (na przykład plakaty), u drużyn konduktorskich, w kasach (na przykład ulotki wydawane do każdego biletu), poprzez informatorów i w internecie – mówi.

Trudno mi, jako stałej pasażerce Kolei Ślaskich, zgodzić się ze słowami rzeczniczki. Mimo że pociągami jeżdżę niemal codziennie, nigdy o zmianach nie poinformował mnie ani konduktor, ani kasjer. Nie spotkałam też żadnego „informatora”. W moim pociągu nie zauważyłam plakatu informacyjnego…

Kto zwróci podróżnym pieniądze

Pasażerowie ewidentnie wprowadzani są w błąd. Po upływie kilku dni od zmian w taryfie, na dworcu kolejowym w Bytomiu wciąż wisiały kartki z informacją, że kas brak, a bilet można zakupić u konduktora bez dodatkowej opłaty. Mało tego, kartka wisi tam nadal, po świętach, gdy powstaje ten artykuł.

Rozmawiam o tym z jednym z konduktorów w drodze do Gliwic, a on jest zdziwiony. I zdradza, że Koleje chyba i tak ze swojego pomysłu powoli się wycofują, bo… teraz każą pobierać dodatkowe opłaty tylko w sytuacji, kiedy biletomat nie przyjmuje gotówki.

fot. 24GLIWICE /MS

Nasz informator dodaje też, że być może przewoźnik w ogóle zrezygnuje z tak wysokiej dopłaty do biletu, nawet w przypadku, gdy na dworcu są kasy. Nie zrobi tego jednak od razu, by wyjść z sytuacji z twarzą.

Część słów konduktora potwierdza oficjalnie rzeczniczka.

Tam, gdzie nie ma możliwości zapłacenia gotówką w biletomacie (Bytom, Cieszyn, Kobiór, Łodygowice Górne, Ustroń Zdrój, Wisła Uzdrowisko oraz Wodzisław Śląski), opłata za nabycie biletu u drużyny konduktorskiej nie obowiązuje – mówi Tomaszczyk.

Pytanie, jak to sprawdzić. Dany konduktor nie jest przypisany do jednej linii, jeździmy wieloma. Mam teraz za każdym razem wychodzić z pociągu i iść na dworzec, by zobaczyć, jaki tam jest biletomat, czy działa i czy pasażer mnie nie oszukał? – pyta pracownik Kolei.

A ja mam pytanie inne: czy Koleje Śląskie zwrócą 10 złotych osobom, które uiściły dodatkową opłatę u konduktora, mimo że biletomat nie przyjmował gotówki? Mam nadzieję, że tak. I że wszyscy nabrani pasażerowie o zwrot tych pieniędzy się upomną.

Marysia Sławańska

38 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Tymon
30/12/2022 10:45

No cóż, tak to jest jak zatrudnia się znajomych a nie specjalistów. Nie polecam zakupy przez stronę internetową KŚ na telefonie. Może to spowodować nieodwracalne szkody w waszym zdrowiu psychicznym lub przeklinanie pod nosem…a za to może grozić mandat

Adam
31/12/2022 15:47
W odpowiedzi na  Tymon

Zainstaluj aplikację KŚ lub Skycash możesz też Mpay czy Koleo zakup biletu szybki i bezproblemowy. Oczywiście jak się ogarnia smartfona.

Tymon
01/01/2023 13:39
W odpowiedzi na  Adam

Przeczytaj jeszcze raz zakup przez stronkę KŚ odpaloną na smartfonie…oj Sylwester za mocno już wszedł w głowę

Witek
31/12/2022 18:19
W odpowiedzi na  Tymon

Chyba masz problemy z sobą skoro takiej prostej procedury nie ogarniasz

Tymon
01/01/2023 13:37
W odpowiedzi na  Witek

Słyszałeś o czymś takim jak User Experience?

AA
01/01/2023 20:02
W odpowiedzi na  Tymon

Kupuje bilet przez stronę ks od kilku lat i nie mam z tym większego problemu. Wystarczy powiększyć sobie stronę, żeby kliknąć tam gdzie trzeba

Oburzony
30/12/2022 19:55

Tak samo wymuszanie płacenia kartą w parkomacie!!!Opcja zapłaty gotówką jest wyłączona w całej strefie płatnego parkowania w Gliwicach.To jest niezgodne z prawem!!!Tą drogą zawiadamiam prokuraturę w Gliwicach,że łamane jest prawo obywatela do płacenia gotówką.

Pancer
31/12/2022 19:01
W odpowiedzi na  Oburzony

Nie zawracaj głowy prokuraturze, mają tam ważniejsze rzeczy do roboty. Wcześniej nie było żadnego zapisu, na temat prawa do płacenia gotówką w każdym miejscu. W sierpniu 2021 weszło prawo zmuszające do przyjmowania gotówki, ale są wyjątki i jednym z nich są punkty bez obsługi prersonelu. Wystarczy poszukać 5min w internecie.

John
30/12/2022 10:58

W czym problem, przecież polskie kolejnictwo zawsze dbało o interes… swój interes.

John
30/12/2022 11:11
W odpowiedzi na  John

A wiecie, że Niemcy wprowadzają od nowego roku bilet miesięczny za 49euro obowiązujący w CAŁYM kraju?
https://noizz.pl/spoleczenstwo/niemcy-wprowadzaja-bilet-miesieczny-za-49-euro-wazny-w-calym-kraju/3qerb84

KKK
30/12/2022 15:25
W odpowiedzi na  John

Za wyjątkiem pociągów dalekobieżnych, ale bilet obejmuje też metro, tramwaje, autobusy miejskie i podmiejskie we wszystkich miastach.

Gilbert
30/12/2022 20:10
W odpowiedzi na  KKK

U nas jest wiele spółek a każda musi doić ile wlezie bo kazda spóła ma swoich szeryfòw z powołania Pisiowego

Witek
31/12/2022 18:22
W odpowiedzi na  Gilbert

Akurat marszałek Śląskiego jest od niedawna z powołania Pełowskiego

Andy
01/01/2023 04:21
W odpowiedzi na  Gilbert

Taa, tam układy są starsze jeszcze komusze… To samo sądy, szkoły, urzędy… Komunizm pełną gębą.

Guciu
30/12/2022 20:07
W odpowiedzi na  John

Ale polska to coś lepszego niz niemcy .powiedzą ci nawet w telewizorni państwowej.

Jurek
31/12/2022 09:31
W odpowiedzi na  Guciu

Z tego co pamiętam to kolej podzielono na spółki i sprywatyzowano za czasów po więc nie narzekajcie

doktorek
30/12/2022 19:08

Kolejami Śląskimi jeżdżę codziennie i mogę potwierdzić, że żadnych informacji o tej dodatkowej opłacie nie było. Żadnych ulotek, ani informacji na ekranach multimedialnych.

Adam
31/12/2022 15:49
W odpowiedzi na  doktorek

Na linii Racibórz Katowice od kilku tygodni gdzie nie spojrzysz tam info acha o nowych zasadach. Linia S7 lub S71

Tomek
30/12/2022 22:21

Proponuję, żeby pani niedorzecznie dokonała zakupu biletu w aplikacji i niech potem napisze czy ta aplikacja jest dla każdego śmiertelnika. Tylko bez ściemy i uprzedniego kontaktu z nadwornym i informatykami. I dobrze, gdyby to był bilet sieciowy, imienny dobowy.

PAKer
30/12/2022 23:46

A mnie w tym wszystkim tozwaka to, że kartka jest naposana tylko po polsku :). Rozumiem, że turyści, zagraniczni studenci, goście z innych krajów nie muszą wiedzieć, że kasy są nieczynne i że jedyną formą zakupu jest biletomat?

Mieszkaniec
31/12/2022 06:52

Nie porównujcie naszych koleji do Niemiec
Czy wy widzieliście taka ilość autobusów w mieście niemieckim co w Gliwicach
My nie mamy już możliwości dogonić

Bożydar M.
31/12/2022 13:36

Jestem wieloletnim pracownikiem KŚ. I chciałbym Wam powiedzieć, że władze spółki w osobach prezes P. Świrski i v-ce prezesi W.Pyka i A. Wasilewski wraz ze swoimi (przepraszam za wyrażenie) przydu**sami którzy w większości są z nadania politycznego lub protekcji, którzy nie mają doświadczenia w pracy w spółce kolejowej- siedzą prawie że dzinnie i kminią skąd tu zdobyć pieniądze, bo Marszałek nie chce zabardzo już dawać, bo pieniędzy mało. KPO z uni wstrzymane i kasa świeci pustakomo. Np. Pracownikom na święta rzucili jałomużną (ciekawi nas ile sami wzięli) Ale zapytajcie prezesa lub marszałka Chęłtowskiego skąd wzięli pieniądze i po co w… Czytaj więcej »

Bob
31/12/2022 14:56

Jeszcze nie napisali, że zakup biletu w automacie na stacji Gliwice na trasie Gliwice -Katowice to też koszt większy o kilka zł aniżeli kupiony w kasie. Kiedyś tego nie było i opłacało się kupować bilet w automacie. Teraz lepiej stać w kolejce. Absurd

Gosia
01/01/2023 13:38

Od dzieci i młodzieży nie pobierają opłaty? No nie bardzo. Sama byłam świadkiem kiedy grupka młodzieży chciała kupić bilet u konduktorki i zostali poinformowani, że muszą zapłacić do biletu 10zł
Zasugerowała im jedynie, żeby wzięli te bilety na jednym paragonie to wtedy dopłata będzie tylko jedna.

Stanisław
01/01/2023 16:48

to prawda sam jestem tym oburzony jeżdżę Gliwice Katowice i z powrotem i z rowerem i z pieskiem ale taka marzą to upadłość konsumenta

MarK
31/12/2022 21:46

Lubię mieć bilet wcześniej i dlatego korzystam z e-stron różnych przewoźników. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że większego gówna jak e-koleje śląskie w całej Polsce nie znajdziesz. I nie pomoże tu żaden bilkom czy koleo. Syf dno i meter mułu, wiedomość na maila po 6 do 10 godzin. I to jest na cito

Miasta dla mieszkańców
06/01/2023 13:31

Oferta KŚ jest niekonkurencyjna
Przykład bilet normalny na trasie Gliwice – Katowice:
w KŚ kosztuje od 8,60 do 9 zł
w Intercity 4 zł
Mam wybrać KŚ?

Blay
31/12/2022 07:40

Najlepiej kupować bilety przez smartfon. Ale nie przez oficjalną aplikację, tylko koleo. Zero problemów, w minutę można kupić bilet z przesiadkami i to 10% taniej niż papierowy (w kolejach śląskich)

Adam
31/12/2022 15:52
W odpowiedzi na  Blay

Potwierdzam ja kupuję tylko w aplikacji od kilku już lat

Noname
31/12/2022 09:16

Typowe pisiorowe podejście do sprawy

Adam
31/12/2022 15:45

Jeżdżę codziennie do pracy KŚ. Od kilku tygodni w pociągach są informacje o zmianach , wyświetlane są również na monitorach zainstalowanych w pociągach. Dziwi mnie informacja że nikt nic nie wiedział. Ja jestem zadowolony z posunięcia KŚ, mój brat okresowy jest teraz tańszy po ponad 14 zł, bo kupuje go w aplikacji Kolei, KŚ czy Skycash.

AndrzejD
30/12/2022 19:36

” Przewoźnik doszedł najwyraźniej do wniosku, że automat zastępuje kasjera. Nie zastępuje. ”
Jak to nie zastępuje ? To automaty biletowe KŚ nie sprzedają biletów ? To co one robią ?

wiesław
30/12/2022 15:51

Znajdują się frajerzy do oskubania, to ich skubią. Trzeba mieć nierówno pod sufitem, żeby korzystać z takich pseudo przewoźników, jeździć brudnym, zimny i śmierdzącym pociągiem za blisko 20 zł z Bytomia do Gliwic.

Tomasz
30/12/2022 18:03
W odpowiedzi na  wiesław

Widać, że ostatnio pociągiem na tej trasie jechales jakieś 10 lat temu.

wiesław
30/12/2022 18:37
W odpowiedzi na  Tomasz

Nie muszę jeździć żeby wiedzieć, że do Bytomia jeżdżą przemalowane stare kible. Za 16 zł to ja mam prawie 3 litry paliwa, na których przejadę 50 km czyli z Gliwic do Bytomia, z powrotem i jeszcze mi zostanie. Ale jak ktoś nie umie liczyć, to niech jeździ pociągiem.

Misza
30/12/2022 21:24
W odpowiedzi na  wiesław

A jakbyś jeszcze chciał pojechać w dwie, trzy osoby…
Poza tym, mało kto mieszka w pobliżu dworca i najczęściej potrzebuje dostać się gdzieś dalej = dodatkowe koszty.

chrzantolisz
30/12/2022 22:00
W odpowiedzi na  wiesław

Amortyzację samochodu policzyłeś i inne koszty ?

Gilbert
30/12/2022 20:11
W odpowiedzi na  wiesław

Też prawda