„Pegasus”, „Mur” i „Moja siostra”. Bezpłatne pokazy filmowe w ramach festiwalu WATCH DOCS

zdjęcie poglądowe

Bezpłatne pokazy filmowe w kilku filiach gliwickiej Biblioteki odbędą się w ramach 22. Objazdowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie”. Niektórym wydarzeniom towarzyszyć będą prelekcje i spotkania: z prawnikiem oraz z sędzią.

 
W tym roku objazdowy festiwal rozgości się w 5 różnych lokalizacjach. Na trasie znajdą się: Łabędy, Sośnica, Sikornik, os. Millenium oraz Śródmieście. W programie zarówno pokazy otwarte, jak i zamknięte skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ostatnich klas szkół podstawowych.

Będziemy dyskutować oraz uczestniczyć w rozwijających warsztatach. Czeka nas występ artystyczny oraz prelekcje na temat praw człowieka. Zapraszamy do udziału w 22. Objazdowym Festiwalu Filmowym Watch Docs. Nie może Cię zabraknąć

– zapowiada Biblioteka.

WATCH DOCS jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. W Gliwicach już po raz czwarty festiwal współorganizuje Fundacja Nasza Scena oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

Program pokazów otwartych:

20 maja
 • Centrum Sportowo – Kulturalne „Łabędź”, ul. Partyzantów 30 (Filia nr 30)
 • – godz. 17.00 – 18.00 A jeśli jutro wojna się skończy, reż. Martyna Wojciechowska, Hanna Jewsiewicka, 54′ 2023 Polska

  Martyna Wojciechowska i Hanna Jewsiewicka przedstawiają przejmujące historie kobiet, które doświadczyły przemocy podczas wojny w Ukrainie. Dokument o siostrzeństwie w momencie wielkiej próby, o tym, że czasem uścisk znaczy więcej niż setki słów. O sile ukraińskich kobiet dźwigających gigantyczne wojenne brzemię, nawet jeśli nie walczą na pierwszej linii frontu.

  – godz. 18.00 – 18.15 Występ artystyczny „Wyciągnięta dłoń”, Fundacja Nasza Scena i słuchacze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit

  – godz. 18.15 – 20.00 Mur, reż. Kasia Smutniak, 107′ 2023 Włochy

  Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

  Dostęp do wszystkich projekcji filmowych jest bezpłatny.

  22 maja
 • Filia nr 5, ul. Perkoza 12, Sikornik
 • – godz. 16.30-19.00 Pegasus. Szpieg w moim telefonie cz. 1, reż. A. Poiret, A. Bouvart, 52’ 2023, Francja Wielka Brytania

  Po projekcji prelekcja: Kilka słów o prawie do prywatności – spotkanie z prawnikiem – Kamilem Gąsiorowskim z kancelarii BTLA Legal.

 • Centrum Sportowo – Kulturalne „Łabędź”, ul. Partyzantów 30 (Filia nr 30)
 • – godz. 17.00-18.30 Moja siostra, reż. Mariusz Rusiński, 30′ 2023 Polska

  Po projekcji: Po co nam prawa człowieka? – prelekcja Sędziego Sądu Rejonowego Piotra Pawlika, koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka ds. karnych

 • Filia nr 16, ul. ul. Przedwiośnie 2, Sośnica
 • – godz. 17.00-17.30 Moja siostra, reż. Mariusz Rusiński, 30′ 2023 Polska

  Po projekcji prelekcja: Między opieką, a ograniczeniami – rozmowa o uzależnieniach bliskich.

 • Filia nr 17, ul. Spółdzielcza 33a, os. Milenium
 • – godz.17.00-17.30 Moja siostra, reż. Mariusz Rusiński, 30′ 2023 Polska

  Po projekcji prelekcja: Między opieką, a ograniczeniami – rozmowa o uzależnieniach bliskich.

  Program pokazów zamkniętych (dla szkół – można znaleźć na stronie MBP – kliknij tu).

  (żms)/MBP Gliwice
  fot. zdjęcie poglądowe

  1 Komentarz
   najwyżej ocenione
  od najnowszych    chronologicznie 
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie komentarze