Pięciu wykonawców chętnych do budowy nowego szpitala. „Wyślemy informację do minister zdrowia”

Pięć firm złożyło oferty do zamkniętego w połowie lutego przetargu na budowę nowego szpitala miejskiego w Gliwicach, który powstanie przy ulicy Kujawskiej. Miasto przewiduje, że proces oceny ofert i dopełniania pozostałych formalności może potrwać 3 do 6 miesięcy.

 

Termin składania propozycji cenowych, początkowo wyznaczony na połowę września, wielokrotnie przesuwano, ostatecznie 14 lutego otwarte zostały oferty wykonawców. Najtańsza – firmy MIRBUD, znanej już w Gliwicach z budowy hali Arena Gliwice, opiewa łącznie (w części podstawowej łącznie z opcjami*) na 878,5 mln zł.

O zamówienie starają się także spółki: Mostostal Warszawa S.A. (887 mln zł), konsorcjum Mostostalu Zabrze GPBP z gliwickim Przedsiębiorstwem Remontów Ulic i Mostów (944,8 mln zł), Budimex S.A. (948,6), a także PORR S.A. (ok. 1 mld 30 mln zł).

Prowadziliśmy postępowanie przetargowe od czerwca ub. roku. W tym postępowaniu zadano nam prawie 3 tysiące pytań, z czego ponad 2 tysiące dotyczyło wyposażenia medycznego. To było trudne postępowanie – mówi wiceprezydent Mariusz Śpiewok. – Wpłynęło 5 ofert, z czego najtańsza opiewa w części podstawowej na ponad 355 mln zł, a opcje w tej ofercie wycenione zostały na 522 mln. Łącznie ta oferta opiewa na ponad 878,5 mln zł. Druga oferta w tym postępowaniu jest niewiele droższa, o 9 mln zł, więc zakładamy, że uda nam się to postępowanie rozstrzygnąć korzystnie, czyli uda nam się wybrać jedną z tych tańszych ofert – dodaje.


W prognozie finansowej miasto zabezpieczyło na budowę szpitala 364 mln zł – kwotę pozwalającą na zawarcie umowy z wykonawcą w realizacji części podstawowej inwestycji, choć jak zapewniają urzędnicy, istnieje możliwość zwiększenia tej puli środków, tak by była możliwość wykonania części pierwszej z 8 opcji, które wydzielono w zamówieniu.

Aby udało nam się w pełni zrealizować w pełni to zadanie liczymy na to, że zgodnie z tym, co było zapowiadane przed 15 października, uruchomione zostaną środki z KPO (krajowy plan odbudowy, red.) właśnie na tego typu cele – modernizacje, budowy tego typu obiektów

– kontynuuje zastępca prezydenta. – Już jutro wyślemy informację do pani minister zdrowia o wstępnych wynikach tego postępowania (nie rozstrzygnięciu, ale o ofertach, które zostały złożone) i będziemy wnioskowali o wskazanie możliwości finansowania tego zadania ze środków KPO – podsumował Śpiewok.

W nowym budynku szpitala, który powstanie przy ulicy Kujawskiej, działalność prowadzić będzie spółka Szpital Miejski nr 4, dotychczas przyjmująca pacjentów w kilku lokalizacjach (ul. Zygmunta Starego, ul. Kościuszki, a od niedawna również przy ul. Radiowej).

* Zakres podstawowy i 8 opcji dodatkowych

Przypomnijmy, że zakres podstawowy obejmuje wybudowanie obiektu do stanu surowego zamkniętego, łącznie z głównymi podejściami instalacyjnymi, a także wykonanie praktycznie pełnego zagospodarowania terenu – bez elementów małej architektury i bez zieleni. Uwzględnia również przebudowę zewnętrznego układu drogowego w rejonie ulic Pocztowej, Kujawskiej i Ceglarskiej.

Spośród 8 opcji dodatkowych , pierwsza – obejmująca pełne wykończenie budynku szpitala oraz wyposażenie sprzętem medycznym – jest najistotniejsza, by lecznica w ogóle mogła działać. Druga obejmuje zainstalowanie na szpitalnym dachu paneli fotowoltaicznych, trzecia – zamontowanie na nim paneli solarnych, czwarta – wykonanie instalacji źródła ciepła i chłodu, piąta – postawienie instalacji paneli fotowoltaicznych (o mocy blisko 1 megawata) po drugiej stronie ul. Kujawskiej, szósta – zagospodarowanie szpitalnej działki zielenią, siódma – postawienie tam elementów małej architektury, ósma – zagospodarowanie działek przylegających do działki szpitala poprzez budowę dodatkowych parkingów na potrzeby lecznicy, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

(żms)
fot. 24GLIWICE/ŁG

36 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze