Pierwsza jazda zachodnią obwodnicą Gliwic. Normalny ruch na tym odcinku pojawi się za kilka miesięcy

W tej chwili to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w Gliwicach. Budowa ponad 3-kilometrowego odcinka zachodniej obwodnicy miasta, od skrzyżowania z ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej zmierza ku końcowi, który powinien nastąpić najdalej w ciągu kilku miesięcy.

Droga jest już pokryta pierwszą warstwą asfaltu, dzięki czemu udało nam się zarejestrować pierwszy przejazd (na rowerze) praktycznie całego odcinka. Przed drogowcami jest jeszcze przyłączenie obwodnicy do ul. Daszyńskiego, co będzie się wiązało ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Nie ma jeszcze dróg serwisowych, przeznaczonych również dla rowerów.

Należy pamiętać, że obwodnica jest ciągle placem budowy, lepiej nie wybierać się tam na spacery, zwłaszcza w powszednie dni. Zamknięta jest też jeszcze estakada.


Przypomnijmy, docelowo powstający właśnie odcinek obwodnicy będzie miał długość 3,2 km. Trasa biegnie po wschodniej stronie zabudowań przy ul. Orkana, następnie w odległości około 300 metrów na południowy zachód od zabudowy osiedla Sikornik i południowym skrajem ogrodów działkowych przy ul. Rybnickiej.

Obwodnica będzie miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątkiem będą skrzyżowania z ulicami Daszyńskiego i Rybnicką, gdzie liczba jezdni zwiększy się do dwóch. Droga ma być wyposażona w kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, urządzenia ITS (np. tablice zmiennej treści) i stację meteorologiczną.

Budowę realizuje konsorcjum EUROVIA-PRUiM. Koszt inwestycji to około 82,6 mln zł, dofinansowany w 85% ze środków europejskich. Według umowy obwodnica miała zostać wybudowana do końca kwietnia 2020 roku, wiadomo jednak, że koniec prac na pewno się opóźni. (mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Szanowna Redakcjo, ja poproszę o rozwinięcie wątku dotyczącego opóźnienia o: podanie przyczyn opóźnienia, długości trwania opóźnienia i o wysokości kar umownych nałożonych na wykonawcę prac. Jeżeli umowa nie przewidywała nałożenia kar, to pełną odpowiedzialność powinien ponieść urzędnik, który dopuścił do podpisania tak wybrakowanej umowy.

Laszlo_egesz

Patrząc na to, kto realizuje tą inwestycję to jestem bardziej niż pewny, że pierwsze remonty nawierzchni i pozapadane studzienki już za kilka miesięcy (mniej niż pół roku). Ktoś chce się założyć?

Perez

Ciekawe czy sa ustawione centralnie w lini kol czy jednak udalo sie to zrobic prawidlowo :D

szkoda słów

Studzienki kanalizacyjne od czego ? Sąsiadujące pola uprawne są skanalizowane ?

Ostatni Sprawiedliwy

Deszczówka ma zalegać na jezdni czy wylewać się na pola?

dziecko kreta

na pola ma się wylewać gnojowica

szkoda słów

Szczególnie w okolicy nadzwyczaj urokliwych “Wilczych Dołów”, miejsca masowych pielgrzymek gliwiczan na sielskie łono a tak brutalnie i bezkompromisowo przeciętych obwodnicą aby naturalny aromat potoku Doły został wzbogacony naturalną wonnością dołu kloacznego.

Ralf

Wrażenia jakie będą przy przekraczaniu ten obwodnicy przy poligonie będą bezcenne ;)

szkoda słów

To źle, że pola będą podlewane, zwłaszcza jak powtórzą się takie susze i upały w jak w dwóch ubiegłych ostatnich latach ? Kratki kanalizacji deszczowej jeżeli tam w ogóle się znajdują, to zlokalizowano je jak zawsze przy samych krawężnikach, więc nie ma problemu z ich omijaniem chociaż będąc tam parę razy na spacerze jakoś ich nie zauważyłem, a może z upodobaniem po prostu lubisz po nich jeździć ?

ogrodnik

@ Ostatni Sprawiedliwy, czy jest coś złego w tym kiedy deszczówka polewa pola, czy powinno się to robić za pomocą konewek ?

obiad

Może żeby odprowadzić wody deszczowe…chyba że ma wsiąknąć w asfalt…durne pytanie

Zdenek Smetana

@Laszlo_egesz
Ja się chętnie założę

Laszlo_egesz

O flaszkę? Zakładamy, że po pół roku od otwarcia będzie znać pozapadane studzienki i koleiny?

harry portier

Ani słowa o zieleni towarzyszącej: krzewach i drzewach. Stanowiłyby ekran przed kurzem, spalinami i hałasem.

Ja.

Bo zamiast zieleni będą po prostu ekrany.

Rafał

Bardziej prawdopodobne, że nie będzie ani jednego, ani drugiego.

i ja

Bo po prostu na na ekranach będzie zieleń w postaci np. pnączy dzikiego wina.

Boryna

Ekrany są tam niewątpliwie bardzo potrzebne, muszą przecież tłumić hałas jadących obwodnicą benzyniaków, tak aby do uszu oracza na polu, dochodził tylko kojący uszy jazgot traktorowego diesla na wysokich obrotach obciążonego pługiem o pięciu lemieszach.

autobusiarz

Zieleń? Jak zieleń? U nas w Polsce zieleń jest postrzegana jako zagrożenie. Będziesz miał ogolony do gołej ziemi trawnik i zielony ekran akustyczny. To taki nasz polski wkład w ochronę przyrody i piękna krajobrazu. Polski minister powiedział, że drzew nie potrzebujemy, bo mamy nowoczesne metody odwadniania. To inne kraje mają przy drogach drzewa i krzewy, zacofańcy jacyś..

Kropla w morzu

Najbardziej wyczekiwany jest odcinek od Andersa do Daszyńskiego. “Rozwój” Gliwic jakieś 15 lat temu zbłądził. Bardzo zbłądził.

Mrdi

Najlepsze są bramki na A4 – i tu uklony do rzadow PO
Czy wreszcie ktos madry bedzie rzadzil w tym kraju?

Beton

Kogo z rządzących obchodzą bramki ??? Kolumna rządowa przejeżdża jako pojazdy uprzywilejiowane

Irek

dawno dawno temu była idea wprowadzenia w Polsce winiet. NARÓD głośno i zdecydowanie skrytykował ten pomysł i w ramach alternatywy mamy bramki.
Inna sprawa to fakt, że dzisiejszy rozwój techniki pozwala na usprawnienie procesu poboru opłat na bramkach choćby za pomocą smartfona. Niestety ani Tuskowi, ani sołtysowej, ani też kłamcy Mmorawieckiemu nie zależy na poprawie tego stanu rzeczy.

dziecko kreta

Kiedy skończy się kibel na Rybnickiej okolice świateł przy wysypisku

Ewa

A co z przejściem dla zwierząt. Przecież tam jest mnóstwo saren, zajęcy a nawet są lisy ?

Krystian

Lepiej szpital ponownie ogrodzić, tyle odbytnic wybudowano, że starczy na kolejne tysiąclecie. A ogrodzenia jak nie ma, tak nie ma. No tak ale smród ze starych gratow napędzanych chemiczną cieczą tworzy klimat jak w Ciechocinku. Zatem do roboty lenie z UM-Gleiwitz

gmG

Dobrze że coś się buduje… ale to kolejny kawałek drogi znikąd donikąd. Używanie określenia “obwodnica”, “fragment obwodnicy” jest kolosalnym nadużyciem, przecież to się nijak nie spina ze sobą. Idąc tym tokiem rozumowania w Gliwicach które dały parlamentowi światłego senatora, każda para ulic niezależnie od lokalizacji jest fragmentem obwodnicy.

Jurek

Obwodnica ? Po pasie ? Wszędzie gdzie jest budowana droga , ulica to widać korki i mała przepustowość . Budując tzw obwodnice to nie powinno być tam co najmniej po dwa pasy ?
Za pare lat będzie zakorkowane miejsce a ta obwodnica będzie jak droga osiedlowa . Ale zawsze to lepiej mieć nawet coś takiego .

Kiero

Wszystko to bardzo ładne… ale rozumiem, że Pan rowerzysta przejazdu dokonał za wiedzą i zgodą Kierownika Budowy w/w obwodnicy, po przeszkoleniu BHP, wyposażony w kask (nie mylić z rowerowym) i kamizelkę oraz obuwie ochronne? Ja wiem, że u nas panuje wolna amerykanka (albo polka?), że przecież “kto MI zabroni?!”, ale znam przypadek z południowej Polski, kiedy młody chłopak urządził sobie rajd na motorze krosowym po budowie. Nie zauważył uskoku na połączeniu podbudowy bitumicznej (bo tak się nazywa ta “pierwsza warstwa” asfaltu… to nie neurochirurgia, można się nauczyć kilku terminów jak się pisze rzetelny artykuł) a warstwą wiążącą i fiknął kozła… Czytaj więcej »

sąsiad

Nie mądruj, droga nie jest zamknięta, każdy może na nią wejść. Ludzie tam jeżdżą na rowerach i spacerują, nie ma powodu, żeby tego nie robili, bo prawie na całości jest gładki lekko ubłocony asfalt i nie ma żadnych zakazów. Byłem, widziałem. Zamknięty jest tylko ten most widoczny na filmie.

Andrzej

Kolega wyżej ma racje, sam jestem kierownikiem budowy i miałem podobny przypadek jak dzieciak rozwalił łep bo babcia z wnuczkiem na spacer po budowie się wybrała. Mnóstwo problemów. Polecam

Urko

Super !! Extra !!! Mega !!! A najbardziej SuperExtraMega, że to w tej części Gliwic, w której praktycznie nie bywam :-)

St. Gliwice

Coś w tym jest, bo mnie najbardziej przydała by się ta część obwodnicy którą jeden czy dwóch lokatorów blokuje od 20 lat.

tej

Skoro blokuje skutecznie to chyba ma rację