Pierwsze użycie defibrylatora AED przez strażników miejskich. Błyskawicznie udzielili pomocy

Pół roku po zakupie i wyposażeniu w defibrylatory pojazdów patrolowych straży miejskiej, funkcjonariusze po raz pierwszy mieli okazję ich użyć podczas akcji ratowania życia.

Defibrylator AED to przenośny aparat, który poprzez wydawanie poleceń głosowych prowadzi osobę udzielającą pierwszej pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W środę, strażnicy miejscy zauważyli na ulicy Zwycięstwa, osuwającą się na chodnik starszą kobietę.[/perfectpullquote]

– Widząc to od razu ruszyliśmy z pomocą. Poszkodowana była nieprzytomna, z każdą chwilą jej oddech słabł. Zdając sobie sprawę z tego, że sytuacja jest trudna i liczy się każda sekunda, od razu przystąpiliśmy do resuscytacji krążeniowo – oddechowej – relacjonują strażnicy miejscy.

W działaniach, których celem było przywrócenie czynności życiowych, funkcjonariusze wykorzystali również urządzenie AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny.

– W prowadzeniu RKO pomogła nam załoga transportu medycznego, która przejeżdżała obok miejsca zdarzenia. Na miejsce zostało wezwane również Pogotowie Ratunkowe, które po przybyciu na miejsce przejęło od nas prowadzenie akcji i zabrało kobietę do szpitala – opowiadają strażnicy.

(żms)/SM Gliwice