Pierwszy patron “Ławeczki znanych gliwiczan” wybrany. To znany gliwicki architekt

Zakończyło się głosowanie mające wyłonić patrona „Ławeczki znanych gliwiczan”. Zostanie nim Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, architekt – zdecydowali internauci w plebiscycie „Nowin Gliwickich”.

 
Ławeczka stanie przy alei Przyjaźni. Będzie jej patronować osoba, która szczególnie zapisała się w historii Gliwic. W listopadzie internauci wybierali w głosowaniu spośród kilkunastu kandydatur. Najwięcej głosów – 8712 – zdobył Tadeusz Teodorowicz-Todorowski (1907–2001).

Był architektem i wykładowcą akademickim. Współtworzył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

W Gliwicach odpowiadał między innymi za odbudowę i przebudowę spalonego hotelu Haus Oberschlesien – budynku, w którym obecnie mieści się Urząd Miejski w Gliwicach. Był także autorem projektu Wydziału Architektury przy ul. Akademickiej 7.

Ławeczek znanych gliwiczan może być więcej

Inicjatywa zaplanowana jest jako cykliczna. Organizatorzy chcą, by docelowo pojawiło się 10 takich ławeczek, a jeśli pomysł spodoba się mieszkańcom, może być kontynuowany także w innych miejscach Gliwic.

(żms/MSZ)/UM Gliwice
fot. 24gliwice.pl

15 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
gliwicjus
01/12/2021 23:01

Może na początek zróbcie coś z tymi wybazgrolonymi ścianami na alejce.

Engelbert Ślązak
02/12/2021 12:32

A gdzie ławeczki Horsta Bieńka, Włodzimierza Lubańskiego, Oscara Troplowitza, Johna Baildona, Karla Schabika, Krzysztofa Niitscha, Waltera Skubelli, Ocheduszki itd Chyba Todorowicz to jednak tylko pewne zamknięte środowisko.

SS3
02/12/2021 18:11
W odpowiedzi na  Engelbert Ślązak

Ktoś bronił głosować?
Jak wolisz sam to zostań fundatorem.

John
01/12/2021 19:34

Duża pulę adresów ma polibuda.

Achacy
02/12/2021 08:14
W odpowiedzi na  John

I słusznie, ludzi nauki szanuje się zawsze, a polityków – w zależności od ustroju.

Konkretnie
02/12/2021 09:04
W odpowiedzi na  Achacy

Kto z kandydatów był politykiem?
John słusznie napisał. Wygrał akademik bo polibuda to największe skupisko adresów IP i komputerowców. Tyle w temacie. Wystarczyło ustawić dynamiczne IP i można było głosować bez ograniczeń. Sama oddałam chyba z 80 głosów.

Achacy
02/12/2021 09:20
W odpowiedzi na  Konkretnie

Dynamiczne IP z DHCP może się zmienić ale zewnętrzne IP pozostanie takie samo, chyba że użyjemy VPN.

SS3
02/12/2021 18:20
W odpowiedzi na  Konkretnie

To ciekawe, że PŚ nie przeforsowała Romera.
Junior choć może bezpośrednio na Gliwicach się znacząco nie odcisnął, to jednak jest wart upamiętnienia.

Ewa
03/12/2021 15:50

Co za bezsens ławeczki dla znanych gliwiczan to ich praca jak każda inna skandal

Agnes
01/12/2021 22:35

“osoba, która szczególnie zapisała się w historii Gliwic” – dobre sobie ;-) Historii ostatnich 70 lat. Krótka ta Wasza historia..

Serwus malkontenci
02/12/2021 11:49
W odpowiedzi na  Agnes

A brałaś udział w głosowaniu? Nie? To o co Ci chodzi?

Le cabaret
02/12/2021 13:04
W odpowiedzi na  Serwus malkontenci

Niestety w tym przypadku Agnes ma rację. Jak ocenić wpływ na miasto kogoś, kto zmarł 20 lat temu? Skalę i rodzaj tego wpływu historia oceni dopiero za 100 lat. Nie sądzisz jednak, że wpływ Baildona, Schabika, Troplowitza czy Scobela na miasto można z większą dozą pewności uznać za znaczący?

Okulista
03/12/2021 05:10
W odpowiedzi na  Agnes

Niedziw sie bo wczesniej zyli w Kruzewnikach.Dlategi o Gliwicach nie maja pojecia.

Marcus
03/12/2021 08:39
W odpowiedzi na  Okulista

Teraz to Twoje Gliwice?
W dyskusji o OPLU plułeś na wszystko co ŚLĄSKIE, POLSKIE itd
Cóż za zmiana stanowiska !

Marcus
03/12/2021 08:32
W odpowiedzi na  Agnes

Wasza historia?
A Ty to niby kto?
Tu mieszkasz i teraz żyjesz, coś tworzysz.
Jeśli to nie Twoja historia to po co się wypowiadasz?