Pijana, samotna matka małych dzieci, niosła do domu alkohol, zareagował świadek. „Stwarzała zagrożenie”

Kompletnie pijana 30-latka „opiekowała się” trójką swoich małych dzieci. Po zgłoszeniu od świadka, który widział ją już „pod wpływem” i niosącą kolejne butelki alkoholu, policjanci podjęli interwencję. Niebawem pojawił się kolejny kłopot – dziadek maluchów wskazany jako osoba mogąca się nimi zająć, też był nietrzeźwy.

Rzecz działa się w miniony wtorek, 16 kwietnia, na terenie dzielnicy Szobiszowice.

Około południa policjanci otrzymali zgłoszenie na numer alarmowy, że małe dzieci mogą znajdować się w sytuacji zagrożenia. Policjanci pojechali pod wskazany adres, gdzie ustalili, że matka opiekująca się trójką dzieci mieszka pod wskazanym adresem. W mieszkaniu zastali nietrzeźwą 30-latkę i trójkę jej dzieci w wieku 4, 6 i 8 lat. Na widok mundurowych kobieta zareagowała agresją słowną, odmawiała również badań stanu trzeźwości. Przeprowadzone ostatecznie badania wykazały ponad 2,3 promila alkoholu. Tym samym kobieta stwarzała zagrożenie dla siebie oraz dla dalszej opieki nad małymi dziećmi – przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Policjanci skonsultowali się z dyżurującą sędzią, która zdecydowała, że małoletnich należy przekazać pod opiekę dziadka. Tutaj pojawił się kolejny problem. Przed wydaniem dzieci funkcjonariusze zauważyli, że stan dziadka mieszkającego pod innym adresem też jest podejrzany. Badania seniora wykazały 0,6 promila

– kontynuuje rzecznik policji.

W tej sytuacji nastąpiła konieczność interwencyjnego zabezpieczenia dzieci w pogotowiu rodzinnym – zostały więc przewiezione do jednej z gliwickich rodzin, które realizują misję opieki nad dziećmi w trudnym położeniu.

Policjanci założyli Niebieską Kartę dla tej rodziny, „bohaterka” tej historii trzeźwieje w Izbie Wytrzeźwień. Wszczęte zostało również postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich, nad którymi kobieta miała obowiązek opieki. Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Gliwicach Wydziału Rodzinnego i Nieletnich – dodaje Słomski.

Policja zaznacza, że stan, w jakim kobieta sprawowała opiekę, może świadczyć o jej problemie z alkoholem, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie, należy interweniować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 – zaznacza oficer prasowy.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

17 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze