Działacze Młodej Lewicy chcą zmiany nazwy placu w centrum Gliwic. Proponują “Plac Praw Kobiet”

“W Gliwicach brakuje miejsca, w którym uhonorowano by trud kobiet włożony w budowę społeczeństwa opierającego się na równości obu płci” – uzasadniają autorzy petycji w sprawie zmiany nazwy placu Rzeźniczego na “Plac Praw Kobiet”. W miniony piątek dokument złożono do Urzędu Miejskiego.

Z inicjatywą wyszli działacze Młodej Lewicy z okręgu gliwickiego, którzy podobną propozycję wnieśli do zabrzańskiego magistratu kilka dni wcześniej. Tam wskazanym do nadania nazwy miejscem jest skwer u zbiegu ulic św. Urbana i 3 Maja.

W naszym mieście pod uwagę brane były dwie lokalizacje – ostatnio chętnie wybierany na miejsce protestów kobiet skwer Doncaster oraz plac Rzeźniczy, z którego wyruszył “pochód Podręcznych”.

Ostatecznie, ze względu na to, że pierwsza z nazw wpisuje się w politykę nazywania skwerów nazwami miast partnerskich Gliwic, zdecydowano na zaproponowanie zmiany drugiego z miejsc.


Nie można zapominać o tym, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyznał kobietom bierne i czynne prawa wyborcze. Polki miały możliwość kandydowania, a także wybierania swoich przedstawicieli i przedstawicielek jako drugie w Europie – stanowiło to przełomowy, a jednocześnie symboliczny moment w obszarze równouprawnienia kobiet i mężczyzn – zaznaczają działacze Młodej Lewicy w petycji.

Proponowana do zmiany nazwa placu Rzeźniczego w Gliwicach upamiętnia istnienie w tym miejscu w przeszłości jatek rzeźniczych. Zachowane są tu fragmenty średniowiecznych murów miejskich, w tym Czarna Brama zwana także Raciborską. W centralnej części placu znajduje się rzeźba autorstwa Krzysztofa Nitscha “Ku słońcu”.

Rzeźba “Ku słońcu” jest idealną parafrazą dążeń kobiet do zmian w zakresie postrzegania ich roli w społeczeństwie, walki o prawa i widoczność w przestrzeni publicznej – podkreślają wnioskodawcy. – Z tego względu, w naszej opinii, wskazana lokalizacja wydaje się najbardziej odpowiednia.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/żms, Młoda Lewica – Śląskie

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Borys

Mózg ludzki jest niesamowity. Pracuje 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, aż do momentu kiedy znajdzie sobie jakąś lewicową ideologię.

Jerzy

Przynajmniej jakaś w miarę sensowna a nie jakaś prawicowo-nacjonalistyczna ,albo co gorsza katolicko-niemiłościwa

parKing

Np. zacznie głosować na PiS

parKing

Co doskonale zresztą widać na przykładzie tu wchodzących. Tacy myślą, że jak na tacę wrzucą Rydzykowi na nowego Mercedesa to są prawicowi, bo tak TVP im mózg pierze. A co tam gospodarka prowadzona na wzór socjalizmu z wszystkimi pińcset plus i podobnymi, to tylko detal, który można pominąć.

Masa

A ja wnoszę petycję o zmianę nazwy tego placu na: Plac praw uciemiężonych ślimaków Winniczków – siłą i wbrew ich woli eksmitowanym z ich behawioru w Polsce – do Francji – gdzie poddawane są eksterminacji we francuskich garach.

nadwaga dziewczynek

A ja na: Plac Uciemiężonych Wegetarian, co są narażeni na tortury po przez wąchanie smakowitych zapachów wegańskich burgerów.

prawdziwy lewak

Ja żądam by miał miał nazwę much i komarów. Te biedne stworzenia są bezlitośnie mordowane

ferma norek

A nie załapały się na “Piątkę dla Zwierząt” ?

Engelbert

Pod warunkiem, że druga połowa placu będzie się nazywała Plac Praw Mężczyzn

black_horse

Chwila chwila, toż to nie pasuje do lewicowej ideologii. Jakich obu płci ? Przecież podobno płci jest więcej.

cuda

Jak nie opoka, wzór cnót i uczciwości niejaki Mateusz Kijowski , to kwintesencja kobiecości, wrażliwości i smaku niejaka Marta Lempart pociąga na ulice dzielnych niepełno sprytnych lewaków. Co z wami jest? Czy wy macie więcej niż dwie klepki? Przecież was się nie da traktować poważnie , nawet gdyby przypadkiem okazało by się, że akurat w danym temacie akurat macie racje?

cuda nad cudami

Tylko nie zapominaj o tym że jeżeli PiS nie przegra z samym sobą i nawet dociągnie do końca kadencji, to upłynie całe długie 8 lat i przez ten czas wyrośnie młode pokolenie, które już się wypisuje z lekcji religii co nawet tak bardzo zaniepokoiło pewnego biskupa, że aż wyskoczył z pomysłem przymusowych lekcji religii. Do tego czasu młodzi ludzie skończą szkoły, będą studiować, podejmą pracę i nasunie im się refleksja: zaraz, zaraz dlaczego ma nami rządzić jakiś stary jak Fidel Castro dziadek w rozczłapanych butach, który podejmuje decyzje na spółkę z kotem lub za pomocą ruletki bo takie są mądre,… Czytaj więcej »

gliwicjus

Po pierwsze, biorąc pod uwagę tematykę materiału to redakcja zapomniała wyłączyć możliwość komentowania. A po drugie, to autorzy petycji nie zauważyli, że do ich inicjatywy obecna nazwa placu pasuje doskonale.

kasztanka marszałka

Szczególnie, że będący obecnie u władzy socjaliści o sortowym zacięciu, też mają swojego naczelnika państwa.

Julka

gliwicjusz, co do petycji to za dużo oczekujesz od tych ~ 10 ciu gliwickich dziewuch za które jest mi wstyd, naprawdę;) A co do redakcji: kasa jak gra to nie śmierdzi :)

piorunek

Śmierdzi, bo ryba psuje się od głowy: mój cmentarz jest lepszy niż twój, moje narty są lepsze niż twoje, mój hotel jest lepszy niż twój, pomimo że spalony. Kasa to kasa.

Ikinyw

@piorunek – zapomniałeś dodać: moje życie (zdrowie) jest lepsze niż twoje… gdybyś nie pamiętał, szczepienie na WAM

piorunek

@Ikinyw – Pamiętam, pamiętam i wszystko się zgadza: moje życie (zdrowie) jest lepsze niż twoje, dlatego pan prezes Kaczyński zawiesił pana posła Giżyńskiego, no ale cóż tyle afer w PiS, że trudno abyś wszystkie spamiętał.

Julka

lkinyv ale co ty możesz oczekiwać od piorun-ka, bo gdyby przeczytał ze zrozumieniem w temacie redakcja to myślę, że na pewno by mu już tak nie zaśmierdziało :)

mimochodem

Od 10 gliwickich dziewuch niewiele, ale rządząca Gliwicami Platforma to ponoć też lewacy a po nich to wiele można się spodziewać i w tej sprawie również.

stanisław

za Ciebie należy się wstydzić

Pro

Wyłączenie komentarzy to cenzura, powinny być dopuszczone pod każdym artykułem.

Schneider

Powyżej jedno z niewielu zdjęć lewaka z łapami we własnych kieszeniach…

moc w rządowym BMW

Racja, lewacki PiS na co dzień grzebie w kieszeniach najlepszego sortu wprowadzają coraz to nowe: podatki, daniny, opłaty.

Laszlo_egesz

Nie tylko grzebie w kieszeniach, ale zagląda też do majtek i sypialni.

moc w rządowym BMW

A nawet głębiej.

pełna zgoda

Czy w ramach walki o koryto zmieniono już nazwę z Porozumienia Gowina na Nieporozumienie Bielana ?

wrażliwy

Nie , ale będzie nazwa ,” kryształowej uczciwośći peło imienia S. Nowaka i S Neumanna”

pełna zgoda

To nie przejdzie przez sejmową wiekszość, kryształowej uczciwości może być tylko kryształowy Banaś.

jery

Pisowskie komando działa ostro w Gliwicach.

zmiana NA GORSZE

lewactwo to stan bezmysłu

dobra zmiana na jeszcze gorsze

A kto nas zapisał do lewackiej Unii Europejskiej bezmyślnie poPiSując traktat Lizboński jak nie lewacki profesor prawa pracy Lech K. ?

Urko

Brawo ! “Genialny” pomysł na zaistnienie. Idź się paść “Młoda Lewico”. Na łąk łany . Bezimienne. I śniegiem aktualnie przykryte

John

To ja chcę Skwer Wolnego Oprogramowania za UM.

Tomek

Może lepiej zmiana nazwy na: “plac uznania mózgu wśród lewicowych działaczy”.

Gleiwitz

Nie ma zgody na zmianę historycznej nazwy w samym sercu miasta. Dość tego lansu, Młodzieży. Do roboty, szkoły, nauki. Polacy kochają się w przelewaniu z pustego w próżne. Jedźcie “naprawiać” Lubliny, Radomska, Mławy i inne Kielce.

Lidia

Wio do odśnieżania ulic i chodzikow

Ikinyw

A ja proponuję zmianę nazwy na ofiary bolszewickich rzeźników

Gość

Kolejni nieudacznicy chętni do zmian w mieście. Po co ci to kobito? Zostaw historię tam gdzie jej miejsce.

Śmiechu warte

Jest dużo przysłów opisujących podobne działania.
“Z motyką na Słońce”
“Z szabelką na czołg”

premier Węgier

A wynik znany z góry 27:1.

premier Węgier

Żal ci, bo po prostu nie wiesz i nie chcesz wiedzieć ile ich za rządów PiS do Polski przybyło bo pincet plus nie wydala w kwestii dzieci, a ostatni to nawet chcieli ściągnąć 1000 lekarzy a udało im się tylko 4.

moc w rządowym BMW

Czyli podobne szanse jak w działaniach pana prezydenta w celu usunięcia pana Kurskiego z fotela prezesa TVPiS.

Lidia

Nazwa historyczns powinna pozostac

Lidia

Żadnej zmiany

Ora

Dziesiątki ulic i placów z neutralnymi, pozbawionymi kontekstu historycznego nazwami, ale te wciąż jeszcze niedojrzałe komuszki akurat muszą zmieniać nazwę historyczną. Szczyt możliwości Młodej Lewizny to zmiany nazw ulic i skwerków.

Andrzej K

Szkoda by było tej historycznej nazwy.

Marek

Zmiana nazwy? A po jakiego grzyba?
Dzieciaki, weźcie się do nauki!

Tomek

A czemu prawa mężczyzn są dyskryminowane na tym placu?? Jak już to pół na pół

Jaro

To jest jaskrawy przykład dyskryminacji praw mezczyzn!! I tak w sądzie rodzinnym 99% wyroków jest na niekorzyść mężczyzn gdzie skład sędziowski to 2 kobiety i 1 milczący facet a czasami to same kobiety łącznie z protokulantką

No cóż.

Młoda Lewico, podpowiem.

Zmieńcie prezydenta i wyjdzie na Wasze, nie tylko w tej zaproponowanej zmianie.

Halina z Komprachcic .

Młody / na zdjęciu / , wyciągnij te rynce z kabzy , bo ci ,,gwizdek ” paznokcie obgryzie .

Obserwujący

Kto wie,pisiorom zaczęła się sypać ta ich “zjednoczona prawica”, tak więc być może za niedługo lewica wraz z peło będą rządzić.

BiKo

Petycja faceta z Zabrza? To chory człowiek i chore są te kobiety.
Jestem za pełnym równouprawnieniem – we wszystkich dziedzinach.
W szczególności należy znieść wszystkie przywileje w Kodeksach prawa, Prawie Pracy, …
Koniec ze stanowiskami pracy których kobiety nie powinny wykonywać – a więc do hut, kopalń, na budowy, do oczyszczania miasta – wszędzie tam gdzie pracują obecnie mężczyźni. W końcu te protestujące nie mają dzieci a jakby coś się przydarzyło to aborcja na życzenie.
Kobiety – prawdziwe – które mają co najmniej 2 dzieci powinny mieć prawa kobiet.

jerzy

Czy ta młoda lewica naprawdę nie widzi innych problemów w Gliwicach jak zmiany nazwy placu ,który tak się nazywa już chyba od dwóch wieków. Ciekaw jestem .kiedy któryś z tych geniuszy wpadnie na pomysł żeby Gliwice przemianować na Chlewice ,jak ponoć kiedyś się nazywały .

I-wszo komunista

Bliskość kościoła sugeruje nazwę -“plac Dziewicy Orleańskiej”!