Plac, tor, nowe drzewa… Wiadomo już co trafi pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim

201 propozycji – tyle zadań zostanie poddanych pod głosowanie w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców Magistrat przeznaczył 6 milionów złotych.

Budżet Obywatelski w Gliwicach do tej pory nie miał szczęścia. W ostatnich latach selekcja wniosków mieszkańców na etapie weryfikacji była coraz ostrzejsza. Wątpliwości budziły też uzasadnienia odrzuceń: często niespójne i wzajemnie się wykluczające. Niezdrową atmosferę wokół BO, w maju 2017 roku dodatkowo zagęścił Zygmunt Frankiewicz.

– Budżet Obywatelski skupia uwagę mieszkańców na bardzo wąskich problemach. Takich bardzo bliskich, jak dziura w jezdni i najbliższe otoczenie. W ten sposób może odsuwać większe ogólnomiejskie problemy na dalszy plan. Czyli skupia uwagę na czubku własnego nosa – komentował prezydent Gliwic na łamach Radia eM.

W mieście pojawiła się nawet plotka, że Magistrat zrezygnuje z tej formy partycypacji obywateli w życiu miasta. Ostatecznie jednak spróbowano raz jeszcze. Jesienią odbyły się konsultacje społeczne i spotkania ewaluacyjne urzędników z mieszkańcami, na których zbierano informacje i wnoszono o konieczne zmiany. Podniesiono też kwotę budżetu z 4,5 do 6 mln złotych. Czy takie rozwiązania pozwoliły naprowadzić gliwicki BO na właściwe tory?

Na razie, na etapie weryfikacji wydaje się, że jest lepiej. Na rekordowe 394 propozycji urzędnicy pozytywnie ocenili ponad połowę (201).

W ubiegłym roku odpadło ponad 2/3 wniosków, a niewiele mniej Magistrat wyrzucił do kosza dwa lata temu. Nie popełniono też zeszłorocznego błędu, kiedy na niektórych osiedlach (Wilcze Gardło, Politechnika) mieszkańcy pod głosowanie otrzymali… jedno zadanie. Nadal jednak widać faworyzowanie projektów miękkich, a zarazem tańszych (jak np. zajęcia aerobiku czy kursu samoobrony) kosztem bardziej wymagających i odważniejszych inwestycji infrastrukturalnych.

Wśród wniosków, które zostaną poddane pod głosowanie znalazły się m.in. budowa pola do minigolfa przy ul. Akademickiej, zaprojektowanie i zainstalowanie wzdłuż alejki przy ul. Mickiewicza i na Parku Grunwaldzkim sześciu tablic prezentujących historię osiedla Wójtowa Wieś, budowa toru do jazdy na rolkach w Bojkowie, nasadzenie 70 drzew i 30 krzewów na osiedlu Sikornik. Najkosztowniejsze zadania, na jakie będzie można oddać głos to wykonanie nowej nawierzchni i chodników ul. Waryńskiego (420 tys. zł.), remont ul. Majakowskiego i remont ul. Beskidzkiej (po 410 tys. zł.) oraz budowa placu przy ul. Klasztornej (400 tys. zł).

Wśród najciekawszych propozycji, które nie znalazły akceptacji urzędników są m.in. budowa tężni solankowych w kilku miejscach na terenie miasta, budowa wodnego placu zabaw na Sikorniku, wybrukowanie Alei Mickiewicza, czy akcje streetartowe (spotkania, wykonanie murali i drobnych form dekoracyjnych) w zdegradowanych rejonach osiedli Baildona, Szobiszowice i Zatorze.

Tegoroczne głosowanie rozpocznie się 4 czerwca i potrwa do 25 czerwca. Ostateczną listę zadań przewidzianych do realizacji w 2019 roku poznamy 20 lipca. Pełną listę wszystkich zgłoszonych wniosków wraz z uzasadnieniami można znaleźć tutaj.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse
black_horse

Chłopie (zwracam się do niejakiego Frankiewicza), tej dziury nie powinno tam w ogóle być. Powinna być czym prędzej załatana przez sprawnie działające służby miejskie w ramach bieżących konserwacji. Mieszkańcy powinni nawet nie mieć powodu wnioskować w ramach budżetu obywatelskiego w trak błahych porządkowych sprawach. Zresztą czego tu wymagać, wystarczy przejść się Chorzowską, Zabrską, Jagiellońską. Niedługo w ramach budżetu obywatelskiego będzie projekt p.t pozamiatanie osiedla Baildona.

krzysztof
krzysztof

frankiewicz ale ty w ciu la ładujesz mieszkańców a oni ci płacą pensje Budżet obywatelski na remont ulic TY chyba uważasz że w Gliwicach sami idioci mieszkają.Budowany jest parking na auta za 9 mln na 84 szt a w Grodzisku Mazowieckim -gdzie jest Burmistrz On ma szacunek wśród mieszkańców i nie boi się wyjść na miasto i rozmawiać o problemach miasta.ON buduje parking na samochody za 11 mln ALE NA 300 szt i 100 rowerów Tam pod warszawą koszt miejsca 36.600 a u ciebie gospodarzu 107.000 CZYLI COŚ JEST NIE TAK PYTAM KTO KRADNIE PIENIĄDZE -MOJE PODATKI frankiewicz kiedy się… Czytaj więcej »

MariannaA
MariannaA

Przykład egzotyczny, ale jakże prawdziwy. Frankenstein do Grodziska Wielkopolskiego tudzież Mazowieckiego!

ja234
ja234

Budżet obywatelski opiewający na zadania, które miasto powinno wykonywać w ramach swoich zadań.Takie rzeczy tylko w glajwicach na wstecznym.
Potem okaże się, że tego nie da się, tego też nie zrobimy.

rrolch
rrolch

np. 5 pumptracków

OS
OS

Radni Frankiewicza obsiedli rady osiedlowe i forsują takie pomysły jakie są jemu na rękę. A ludziom się wydaje, że o czymś decydują. Kabaret.

Kora
Kora

Cwaniaki i manipulanci nas reprezentują bo im na to pozwalamy.

Urko
Urko

“W ten sposób może odsuwać większe ogólnomiejskie problemy na dalszy plan. Czyli skupia uwagę na czubku własnego nosa – komentował prezydent Gliwic ” No. Dokładnie tak. Taka rola budżetu obywatelskiego . A co? Chciałbyś Zygmuncie F. , żeby gliwiczanie za ciebie wymyślali , projektowali i jeszcze realizowali ? A takiego…. Nająłeś się na psa to szczekaj a jak na małpę – to skacz . I wiesz co Zygmuncie F. ? Chyba na ciebie zagłosuję pierwszy raz w życiu . Wiesz dlaczego ? Żeby zobaczyć jak się wijesz po pierwszym roku od otwarcia Frankozeum. I jak cię grillują za rozliczenia miasta… Czytaj więcej »

śledź
śledź

Kusząca wizja z tym grillowaniem ale tak czy inaczej g*wno się rozlało, a facet jest już teflonowy. Przypomnę tylko, że kiedy była możliwość wycofania się z tego kuriozum z relatywnie małą stratą finansową, radni (i chyba wszyscy z PO) zagłosowali za kontynuacją prac nad halą, kredytem bankowym i wszystkimi innymi kosztami, które będziemy ponosić przez dekady. Sumując to wszystko, jednak się nie pokuszę i na klikę głosu nigdy nie oddam.

Jan
Jan

Klika niestety będzie rządzić, bo takich mamy wyborców. Wyborca w budżecie obywatelskim ochoczo zagłosuje za załataniem dziur w jezdni i jeszcze się będzie cieszył, że prezydent łaskawie go wysłuchał. Wyborca nie wie (albo nie chce wiedzieć), że naprawianie jezdni to zas*any obowiązek prezydenta. Że prezydent musi się z tego wywiązać czy mu się to podoba, czy nie.
Moim zdaniem Zygmunt F. powinien już dawno odpowiadać karnie za długotrwałe utrzymywanie infrastruktury drogowej stwarzającej zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników. Ul. Zabrska i Jagiellońska są tu świetnym przykładem.

Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska

“Klika niestety będzie rządzić, bo takich mamy wyborców. Wyborca w budżecie obywatelskim ochoczo zagłosuje za załataniem dziur w jezdni i jeszcze się będzie cieszył, że prezydent łaskawie go wysłuchał. Wyborca nie wie (albo nie chce wiedzieć), że naprawianie jezdni to zas*any obowiązek prezydenta. Że prezydent musi się z tego wywiązać czy mu się to podoba, czy nie.” ależ wyborcy to my wszyscy w tym i Ty. Tak głosujemy – tak mamy. Jeżeli nie popierasz obecnej władzy to niby dlaczego większość ma słuchać Twoich racji? Większość chce podążać własnymi potrzebami. Dla nich najważniejsze są takie działania a nie inne. Czemu mieliby… Czytaj więcej »

Jan
Jan

Zupełnie tak jak prezydent nie musi się przejmować prawem, które wymusza na nim takie czy inne obowiązki? Podoba mi się Twój tok myślenia…
“Róbta co chceta panie prezydencie, wyborcy pozwalają panu na ignorowanie przepisów”.

To że 55% głosujących w ostatnich wyborach pozwoliło Frankiewiczowi na lekceważenie jego ustawowych obowiązków nie świadczy, że jest to postawa, którą powinniśmy akceptować. Zwłaszcza że są miejsca w Gliwicach, gdzie stan jezdni naprawdę zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców – i to już nie są żarty, tylko poważna sprawa. Bardzo często to są długie lata zaniedbań.

Kora
Kora

Ty cwaniak takie wybiegi to u cioci na imieninach stosuj. Pewnie bierzesz 500+ razy dwa, mieszkasz w klitce a ja za Twoje odpady płacę. No to taki prezydencik o podwójnych standardach Ci pasuje. Ale powiedzmy, że takie masz poczucie humoru.

gość
gość

“I wiesz co Zygmuncie F. ? Chyba na ciebie zagłosuję pierwszy raz w życiu . Wiesz dlaczego ? Żeby zobaczyć jak się wijesz po pierwszym roku od otwarcia Frankozeum. I jak cię grillują za rozliczenia miasta z Fundacją Dzika Panewnickiego . Niby byłego prezydenta też można ale frajda zupełnie nie taka sama :-)” takie zawoalowane przyznanie, że nie ma innego sensownego kandydata z wizją i programem poza obecnym Prezydentem……….

Urko
Urko

@gość To takie zawoalowane przyznanie , że nie ma innego kandydata. I to jedyne wytłumaczenie słowa “sensowny” w Twoim poście. A główny i najważniejszy zarzut przeciwko obecnie urzędującemu Zygmuntowi F. to uporczywy, konsekwentny i absolutny brak jakiejkolwiek wizji tego miasta od mniej więcej 25 lat . Reszta ? To tylko konsekwencje :-) Ot, takie działanie od Sasa do lasa , trochę na zasadzie gaszenia pożarów a trochę pomysłu budowania przystani żeglarskiej na środku Sahary :-)

heli1b
heli1b

Nie do końca można się z tym zgodzić. Dawno temu Frankiewicz wydalił z siebie wizję centrum logistycznego Europy. Dobrze to wtedy zapamiętałem i niestety to mu się poniekąd udało.

Urko
Urko

Tak, ale ja pisałem o mieście sensu “largo” , a nie o blaszakowo-styropianowych przedmieściach :-)

Jadąc w w kierunku Żernik trudno znaleźć blaszako-styropian na przedmieściach

prezio
prezio

Gościu dziękuję. Niestety tej zakompleksionej tutaj garstki dyżurnych ujadaczy w niczym nie zadowolisz ani dogodzisz, A tych dwóch czy trzech prowokatorów, korzy podgrzewają taką nagonkę przeciwko mnie z resztą tej garstki, przykryję moją wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą urzędniczą co zawsze czynię, bo do zaoferowania te klony oprócz ujadania nie mają nigdy nic!
No cóż, mój przyjaciel Kobyliyński niedawno pobudził moją wyobraźnię do dogadzania na kolejne lata moim wyborcom, dlatego choć już nie chciałem, to jednak na pohybel tutejszej garstki ujadaczy muszę jednak wystartować:-)

Wyborca
Wyborca

@prezio
A znasz jakiegokolwiek swojego kontrkandydata? Nie
Czyli jesteś prezio Glajwicki Narzekacz Komentator Zawodowy, masz profesjonalną kadrę ujadaczy-narzekaczy. Nawet nie musicie czytać wiadomości do końca już wiecie, że trzeba ponarzekać bo taka jest wasza praca-narzekacza.
Twoja kadra narzekaczy jest wysoko wykwalifikowana i doświadczona- lata doświadczeń zobowiązują.

prezio
prezio

Drogi Wyborco mój, naturalnie, że ich znam tylko, że oni są na takim marginesie moim mieście, że boją się ujawnić imiennie a co dopiero wystartować.
Twoje bredzenia o moim narzekaniu czy innym cuś jest niezdrowe, bo ja w przeciwieństwie do Ciebie czy innych tu ujadaczy czuję się super i mam kolejne wizje dla mojego miasteczka. W tej chwili np. wyskakuję z pod mojego żyrandola na ulubioną kawusie przy deptaku na Siemińskiego, zapraszam;-)

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Nowe drzewa na pewno zostaną odrzucone ponieważ nasz magistrat wraz z zdm dążą do wybetonowania całych Gliwic

asdf
asdf

“Najkosztowniejsze zadania, na jakie będzie można oddać głos to wykonanie nowej nawierzchni i chodników ul. Waryńskiego (420 tys. zł.), remont ul. Majakowskiego i remont ul. Beskidzkiej (po 410 tys. zł.)” Czyli po raz kolejny mamy głosowanie na realizację zadań, które prezydent jako zarządca dróg w mieście ma obowiązek wykonać Z MOCY USTAWY. Prezydent pyta: “Czy mam się wywiązywać ze swoich obowiązków ustawowych, czy pozwolicie mi na lenistwo i zaniedbania? Głosujcie w tej sprawie!” Frankiewicz odpowiada za stan dróg w Gliwicach i taka “spychologia”, żeby mieszkańcy podjęli za niego decyzję o remoncie, jest dla mnie szczytem bezczelności, niekompetencji, nieodpowiedzialności, arogancji i… Czytaj więcej »

Joe
Joe
asdf
asdf

“Nie da się”

szukająca dziury w całym
szukająca dziury w całym

Dla Franka to “kosmos

erazm
erazm

Odpadła koncepcja drogi rowerowej. Popatrzecie jak te imecy to wyjaśnili: Numer wniosku: 011 Nazwa zadania zaproponowana przez wnioskodawcę: Budowa drogi dla rowerów pomiędzy ul. Pszczyńską a ul. Kujawską Nazwa zadania do publikacji: Nazwa osiedla: Politechnika Wnioskowany teren, na którym miałby być zlokalizowany ciąg rowerowy leży na terenie dz. nr 588, 695, 694, 513, 587, 526/2, 526/1, 257/1, 661 obr. Politechnika, które stanowią własność Miasta Gliwice. Reorganizacja istniejącego zagospodarowania działek w celu lokalizacji ciągu rowerowego wymagałaby sporządzenia szczegółowej dokumentacji projektowej, a nowe rozwiązania przestrzenne musiałyby być uzgodnione z dystrybutorami sieci elektroenergetycznej, kanalizacyjnej, wodociągowej i ciepłowniczej. Dopiero po dokonaniu tych uzgodnień będzie… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Skoro według przyjmowanych przez aklamacyjny aplauz uchwał kolejnych zjazdów Terrowerzystów Radzieckich. drogi rowerowe muszą być bezzakrętowe, całkowicie płaskie, wydzielone z Przyrody, odseparowane od ruchów otoczenia, poprowadzone ludnym śródmieściem przy jednoczesnym usytuowaniu w zamiejskim uspokojeniu, pozbawione punktów zatrzymania i zapewniające jazdę bez pedałowania, to nie dziwię się, że ich powstanie miasto planuje rozłożyć na kilka milionów lat.

Jojo
Jojo

Proponuję jeszcze do budżetu dorzucić posypywanie i odśnieżanie poszczególnych ulic w Gliwicach, opróżnianie koszy na chodnikach i oświetlenie uliczne.

Valdorf
Valdorf

B.O. to pic na wodę fotomontaż a wąski to jest Franek w umyśle Gliwiczanie obudźcie się !!! Wybory tuż, tuż.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Wybory tuż tuż i co z tego?
Mam głosowac na AAA?

Głosuj na Valdorfa

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

“[…]zainstalowanie wzdłuż alejki przy ul. Mickiewicza i na Parku Grunwaldzkim”
“NA parku”? Będą latać w powietrzu te tablice?
Poza tym od zawsze jest to PLAC Grunwaldzki, a nie PARK!

Fotoplastikon
Fotoplastikon

“zaprojektowanie i zainstalowanie wzdłuż alejki przy ul. Mickiewicza i na Parku Grunwaldzkim sześciu tablic prezentujących historię osiedla Wójtowa Wieś,…”
Daliby już sobie spokój z tą “architekturą śmieciową”. Mało w mieście reklam, banerów, krzywych i brudnych tablic, witryn, stojących przyczep i fiatów 126p oklejonych sztuczną trawą? Gdziekolwiek zdjęcie człowiek zrobi musi później godzinami usuwać ten śmietnik w Photoshopie.

Anna
Anna

I znowu tak istotna sprawa, jak obecność w mieście ogólnodostępnych defibrylatorów została uwalona. No cóż, jako że tym razem uzasadnienie uwalenia jest sensowniejsze niż ostatnio – “Centrum Ratownictwa Gliwice rozważa możliwość kompleksowego zajęcia się tematem dostępności defibrylatorów” (poprzednio Urząd najpierw uzasadniał odrzucenie ochroną zabytków – ykhym, a w piśmie po odwołaniu zarzekał się, że nie zamierza się tym zająć, gdyż według naszych urzędników przepisy w tym temacie są niejasne (dla urzędników innych miast są wystarczająco jasne, by budować sieci defibrylatorów w miejskich przestrzeniach); pozostaje trzymać za słowo CRG. Zatem czekamy! Obiecanki przecież nie cacanki?!

Cookie Monster
Cookie Monster

Colosseum powstalo w miejscu kolosalnego posagu Nerona i stad wzielo nazwe. Mysle ze obok naszego Colosseum powinien zatem takze stanac gigantyczny posag. Mamy być gorsi od Rzymu?

klakier
klakier

ja bym dodał jeszcze jeden projekt: posprzątać Gliwice! To jedne z najbrudniejszych miast w Polsce a dużo jeżdżę. Maskara. Panie Frankiewicz, radni, samorządowcy, mieszkańcy – ogarnijcie się. Naszczane, zarzygane, pety, butelki to obraz Starego Miasta w weekend (w tygodniu też). Wstyd!

BEKA
BEKA

Jak już gliwiczanie rozczarowani PO wybiorą sobie nowego prezydenta z PiS, to będzie przepięknie i tak jak sobie wymarzyli. Traktor pod domem, wódka w lodówce i będą świat doganiać.

śledź
śledź

Nie spodobało się i nic dziwnego. PiS a w zasadzie POPiS rządzi od lat, tylko nazywa się koalicja dla Gliwic Frankiewicza. PiS-owcom szczególnie nie zależy na zmianie władzy jako takiej – im zależy na dorwaniu się to etatów w urzędach, spółkach miejskich, w radach i zarządach, a te PiS-owskim nieudacznikom może dać tylko inny PiS-owski nieudacznik. Gdyby mieli inną lepszą wizję miasta, dawno byśmy ją poznali. A tu wielkie NIC.

ja234
ja234

Jak już gliwiczanie wybiorą sobie prezydenta z pisu to degradacja glajwic będzie postępowała jeszcze szybciej.Będzie jazda na wstecznym na pełnym gazie.No i kasa będzie dojona w końcu to “dojna zmiana”.

prezio
prezio

ja234/ Nie płacz mój ujadaczu, tego pi-siora co mnie w ostatnich wyborach troszeczkę denerwował wykolegowałem na służbę do Katowic. Po wygranej z Pawełka, który ujawnił wszystkim naszą platoniczną miłość, zrobię pierwszego mojego zastępcę i tyle.Zadowolony?